Προς το περιεχόμενο

Περί Ξυριστικής μηχανής!


VagosM

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δηλαδή για χρήση αποκλειστικά για γένια,με συχνότητα 1 φορά/20μερο,είναι απογοήτευση η Philips QG3020/10; Ή ξενερώνει μόνο στο θέμα κεφάλι;

Επεξ/σία από GiOrGoSk21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 91
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δηλαδή για χρήση αποκλειστικά για γένια,με συχνότητα 1 φορά/20μερο,είναι απογοήτευση η Philips QG3020/10; Ή ξενερώνει μόνο στο θέμα κεφάλι;

 

Πείτε καμιά γνώμη παίδες γιατί βιάζομαι λίγο να κάνω την παραγγελία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την συγκεκριμένη 3 χρόνια! Κοντένω κάθε 10 15 μέρες τα γένια μου και έχω κουρευτεί γύρω στις 5 φορές όλο το κεφάλι.

 

Απλά τώρα τελευταία τα έχει φτύσει λίγο η μπαταρία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω χρησιμοποιω μια Φιλιπς εδω και 3-4 χρονια :-)

Βολικη οταν βιαζεσαι, οταν θες βαθυ ομως μονο ξυραφι.

 

Έτσι ακριβώς είναι.

Το ξυράφι δεν το φτάνει καμία ξυριστική σε βάθος.

Εγώ έχω αυτή.

Philips BodyGroom

Εκτός από πρόσωπο κάνει και για όλο το σώμα καθώς είναι αδιάβροχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την συγκεκριμένη 3 χρόνια! Κοντένω κάθε 10 15 μέρες τα γένια μου και έχω κουρευτεί γύρω στις 5 φορές όλο το κεφάλι.

 

Απλά τώρα τελευταία τα έχει φτύσει λίγο η μπαταρία!

 

πριζα δεν εχει? εγω δεν εχω βαλει ποτέ μπαταρια.

Ωστε ξυριζεις γουλι το κεφαλι σου σαν το Γκουσκουνη? σκινχεντ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω αυτήν εδώ και είμαι πολύ ικανοποιημένος:

http://www.amazon.com/Philips-Norelco-T980-Vacuum-Trimmer/dp/B000FEF1V4

 

Εχει μεγάλο πλεονέκτημα ότι μαζεύει τις τρίχες την ώρα που ξυρίζεσαι, οπότε δεν τα κάνεις και όλα πουτ@ν@, ενώ δουλεύει και με μπαταρία και με καλώδιο.

Την αγόρασα φυσικά μέσω ebay από Αμερική και μου κόστισε μαζί με μεταφορικά και διαφορά συναλλάγματος 45 ευρώ, όταν στα mediamarkt το προηγούμενο μοντέλο είχε 60.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριζα δεν εχει? εγω δεν εχω βαλει ποτέ μπαταρια.

Ωστε ξυριζεις γουλι το κεφαλι σου σαν το Γκουσκουνη? σκινχεντ?

 

Έχει επαναφορτιζόμενη ενσωματωμένη ρε συ, απλά εκεί που κράταγε για 3-4 ξυρίσματα, τώρα αντέχει 2.

 

Το κεφάλι όχι γουλί, army look να έχει 7-8 χιλιοστά μαλλί!!!

 

---------- Προσθήκη στις 17:39 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 17:38 ----------

 

Εγω χρησιμοποιω μια Φιλιπς εδω και 3-4 χρονια :-)

Βολικη οταν βιαζεσαι, οταν θες βαθυ ομως μονο ξυραφι.

 

Ακριβώς, αυτές είναι μόνο για να φαίνεται στην καλύτερη (χωρίς κεφαλί) μια μέρα αξύριστος. Εγώ την χρησιμοποιώ με κεφαλί και καλά look 3-4 μέρες γένια. Έχω και πρόβλημα με το ξυράφι μου γυρίζουν τρίχες στον λαιμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την panasonic es8249 εδώ και κάτι λιγότερο από 1 χρόνο. Από τις πιο καλές αγορές που έχω κάνει ποτέ μου. Το είχα ψάξει σε forums του εξωτερικού και είχα διαβάσει τα καλυτερα. Και το ξύρισμα που κάνει πλησιάζει πάρα πολύ του ξυραφιού σε κόντρα. Βέβαια είναι αρκετά ακριβή(φθηνότερη τιμή στον skroutz 219 € την στιγμή που γράφω). Την είχα πάρει από ebay και με την τότε ισοτιμία ευρώ-δολλάριου μου είχε βγει κάτι παραπάνω από 115 ευρώ(ο πωλητής ισχυριζόταν ότι είναι καινούργια και όχι ανακατασκευασμένη γιατί παίζει και αυτό αλλά πιστεύω ότι και ανακατασκευασμένη να πάρει κάποιος θα είναι μία χαρά). Η συντήρηση της είναι "piece of cake". Πλύσιμο κάτω από την βρύση ή στην ειδική βάση που την φορτίζει/στεγνώνει/καθαρίζει. Το μειονέκτημα είναι το κόστος συντήρησης κάτι που ανακάλυψα μετά. Έχει κάτι cartridges που την καθαρίζουν και θεωρητικά θέλουν αλλαγή κάθε μήνα για καθημερινό ξύρισμα αλλιώς κρατάνε πολύ περισσότερο(max 6). Δεν σε υποχρεώνει να τα χρησιμοποιείς αλλά υποτίθεται ότι λιπαίνουν τα ξυράφια συν ότι μυρίζει πολύ ωραία μετά και αποφάσισα μετά από 9 μήνες που την καθάριζα στην βρύση να αρχίσω να τα χρησιμοποιώ. Επίσης θεωρητικά πρέπει κάθε χρόνο να αλλάζεις το εξωτερικό foil με κόστος γύρω στα 45 ευρώ(τιμές online μαγαζιών στην Ευρώπη) και κάθε 2 χρόνια τα ξυράφια(γύρω στα 15 ευρώ). Επειδή ξυρίζομαι κάθε 3-4 μέρες(λόγω της ευκολίας της μηχανής, πιο παλιά με ξυράφι τα άφηνα γύρω στην εβδομάδα) εκτιμώ ότι θα τραβήξω αρκετά τα διαστήματα της συντήρησης. Αλλά όποιος θέλει να αγοράσει οποιαδήποτε ξυριστική ας λάβει υπόψιν του και το αντίστοιχο κόστος λειτουργείας.

 

Overall από την συγκεκριμένη είμαι πολύ ευχαριστημένος πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Ρε παιδια για πειτε μου καποια πραγματα να καταλαβω και γω τιποτις

Ξυριζομαι καθε 2 μερες μιας και δεν θελω να εχω καθολου γενια γτ δεν μου πανε...χρησιμοποιω κατι ξυραφακια bick(οχι τα απλα)

Η ξυριστικη μηχανη ηλεκτρικη-με μπαταριες δεν ξερω και γω πως ειναι τι καλυτερο προσφερουν?? Για μενα που ξυριζομαι συχνα κανουν? Στις ξυριστικες μηχανες δεν χριαζεται gel-αφρος? Εντωμεταξυ εχω και καποια σπυρια στο προσωπο λογω ακμης( <--18 χρονων) και δεν ξυριζω ολοκληρο το προσωπο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρώτα κανένα δερματολόγο...

 

Οι ξυριστικές γενικά δεν κάνουν για ευαίσθητο δέρμα.

 

Επίσης σε πολλούς γυρνάνε οι τρίχες στο δέρμα και δημιουργούνται πολλά προβλήματα.

 

Εγώ έχω βρει την υγειά μου με την M3 , η οποία είναι ένα ξυράφι με ανταλλακτικά, το οποίο παίρνει και μπαταρία και κάνει μικροδονήσεις.

 

Κάνει εξαιρετικό ξύρισμα χωρίς να ερεθίζει το δέρμα.

 

Είχα δοκιμάσει και ξυριστική μηχανή διάφορες μάρκες και μου γ.... το δέρμα με τους ερεθισμούς, ενώ έπρεπε να την χρησιμοποιώ καθημερινά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι ακριβώς είναι.

Το ξυράφι δεν το φτάνει καμία ξυριστική σε βάθος.

Εγώ έχω αυτή.

Philips BodyGroom

Εκτός από πρόσωπο κάνει και για όλο το σώμα καθώς είναι αδιάβροχη.

 

Αυτή ψήνομαι να πάρω και εγώ :-) Ερώτηση, μπορεί να σε ξυρίσει αλα ξυραφάκι, τέρμα κοντά δηλαδή; Και αν θέλω να αφήσω δυο τρια χιλιοστά γένια, τα καταφέρνει και εκεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή ψήνομαι να πάρω και εγώ :-) Ερώτηση, μπορεί να σε ξυρίσει αλα ξυραφάκι, τέρμα κοντά δηλαδή; Και αν θέλω να αφήσω δυο τρια χιλιοστά γένια, τα καταφέρνει και εκεί;

 

Κοίτα τα παίρνει τελείως κοντά.

Και εάν θες τελείως βαθιά βάζεις και ξυράφι μετά οπότε σε χρόνο μηδέν έχεις δέρμα μωρού.

Τώρα εάν θες αυτά τα trendy ξυρίσματα που τα κόβουν κοντά ξέρω ότι έχει την δυνατότητα με της 2 κεφαλές που έχει αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ.

Γενικά για την τιμή της είναι πάρα πολύ καλή.

Πάντως η βασική λειτουργία της είναι το ξύρισμα σε όλο το σώμα.

Για (πάνω) κεφάλι πάντως δεν θα την συνιστούσα αλλά για το κεφάλι (κάτω) είναι άψογη.

Αντίο κοκκινίλες ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Ειμαι αναμεσα σε δυο ξυριστικες μηχανες

 

Την Braun Cruzer 4 που λεω να αγορασω :

 

th_97189_2992_b_122_430lo.jpg

 

Και την Philips Nivea HS8420 :

 

th_97341_hs8420_122_144lo.jpg

 

Εσεις ποια λετε να αγορασω? Η Braun ειναι ''πολυμορφικη" κανει πιο πολλα πραματα και φορτιζει ποιο γρηγορα. Η philips λενε ειναι καλυτερη σαν μαρκα. Ακουω γνωμες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...