Προς το περιεχόμενο

Περί Ξυριστικής μηχανής!


VagosM

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 91
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σ εχει βγει καλη?Επισης πως κανεις τις 9 ρυθμίσεις (2 έως 18 mm) που λεει?Εχει κεφαλες η μια κεφαλη που ρυθμιζετε?

έχει μια κεφαλή που της ορίζεις θέσεις: 2 - 9

αμα θες βγαζεις την κεφαλή και σχεδόν ξυρίζεις δέρμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
έχει μια κεφαλή που της ορίζεις θέσεις: 2 - 9

αμα θες βγαζεις την κεφαλή και σχεδόν ξυρίζεις δέρμα

 

Έχω και εγώ την ίδια...ανήκει στη σειρά grooming της Plhilips (εξ ου και το QG), είναι δλδ για περιποίηση στα γένια. Δε κάνει για ξύρισμα.

Χωρίς να έχω μεγάλη εμπειρία (μόνο μια κουρευτική είχα πριν από αυτή) μου φαίνεται ότι δεν είναι αρκετά ακριβής (θέλει πολλά περάσματα για να πάρει τα γένια) - πολύ καλύτερη όμως από τη κουρευτική που είχα. Η μπαταρία της είναι καλή και δεν έχει πέσει μετά από 2 χρόνια που την έχω. Δεν είναι ρεύματος, δλδ αμα πας να ξυριστείς και δεις ότι έχει αποφορτιστεί πρέπει να την αφήσεις κάνα 20 λεπτο για ένα γρήγορο ξύρισμα. Οι σκάλες που έχει είναι από 1 έως 7 (νομίζω) αλλά με το 3 κ 4 κάνεις γένια 3 ημερών.

Συνολικά νομίζω είναι μια καλή πρόταση για τα 40+ ευρώ που κοστίζει.

 

Δε ξ'ερω αν πχ η Braun Cruzer3 των 85 ευρώ είναι τόσο καλύτερη στην ποιότητα (πέρα του ότι είναι αδιάβροχη και λειτουργεί και στο ρεύμα. Αν κάποιος είχε και τις δυο ας κάνει ένα μίνι συγκριτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ εχει βγει καλη?Επισης πως κανεις τις 9 ρυθμίσεις (2 έως 18 mm) που λεει?Εχει κεφαλες η μια κεφαλη που ρυθμιζετε?

 

Έχω και εγώ αυτή την μηχανή. Λειτουργεί απροβλημάτιστα καιρό τώρα. Η δεξιά κεφαλή που βλέπεις στην εικόνα είναι ρυθμιζόμενη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξ'ερω αν πχ η Braun Cruzer3 των 85 ευρώ είναι τόσο καλύτερη στην ποιότητα (πέρα του ότι είναι αδιάβροχη και λειτουργεί και στο ρεύμα. Αν κάποιος είχε και τις δυο ας κάνει ένα μίνι συγκριτικό.

 

Κανείς με εμπειρία στην Braun Cruzer3? Σε σχέση με τις Philips που αναφέρθηκαν παραπάνω..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Σ εχει βγει καλη?Επισης πως κανεις τις 9 ρυθμίσεις (2 έως 18 mm) που λεει?Εχει κεφαλες η μια κεφαλη που ρυθμιζετε?

 

3 χρονια την εχω περιπου(Philips QG3020 / 10) και εχει καταντησει εδω και πολυ καιρο σπαστικο το προβλημα της!Εχει σαλεψει η μπαταρια και δεν κραταει καθολου, η ισχυς της μηχανης ειναι για κλαματα πια ολα ειναι για γελοια ουτε να κοψει τις μαλακες τριχες της κεφαλης μου ουτε δεν μπορει μπουκωνει πιανει και μερικες τριχες(ετσι για να με βασανιζει) ζοριζεται ειναι για λυπηση...

Εκανα μια προσπαθεια με βαση του προσπεκτους της(που διευκρινιζε κανονικα οτι μπορεις να αλλαξεις μπαταρια με φωτογραφιουλες κλπ)να αλλαξω μπαταρια και ειδα το φως το αληθινο πρωτον για να την ανοιξεις θες ειδικο εξοπλισμο και πολυ κοπο και ο τροπος που ανοιγει σε κανει να πιστευεις οτι αυτη η μηχανη δεν πρεπει να την ανοιξεις ποτε για να αλλαξεις μπαταρια πραγμα που βγηκα αληθινος...

Μετα απο πολυ προσπαθεια 3 ατομων να την ανοιξουμε αποδειχτικε οτι η μπαταρια ειναι κολημενη πανω και καλο ειναι να αποφεχθει η αλλαγη της....

Οποτε δεν ειναι για πολλα πολλα οσο σε βγαλει 2-3 χρονια εως εκει δεν ειναι για πολλες απαιτησεις κριμα για την philips γιατι αν την ανοιξετε μεσα θα δειτε οτι προκειται για πολυ φτηνιαρικη και κακοφτιαγμενη μηχανη...

Δεν την συστηνω με τπτ(και για το λογου το αληθες την εχουν και αλλοι φιλοι μου και τα ιδια μου ειπαν μετα απο καιρο χανει την ενταση της και κατανταει σπαστικη...)

 

Οποτε αν εχει κανεις να προτεινει καμια καλη κουρευτική μηχανη σε λογικα πλαισια τιμης οπου να παιρνει τροφοδοσια απο την πριζα κατευθειαν χωρις να περιμενω ποτε θα φορτισει ας το κανει...

Θελω και για γενια και για μαλλια οποτε θα ηθελα να εχει ανα μια βαθμιδα μηκους αλλαγη γιατι κουρευτηκα με την http://www.consumer.philips.com/c/mens-grooming/qc5010_00/prd/gr/ και τα πηγε καλουτσικα αλλα στα γενια ηταν μεγαλο failed γιατι ηταν και ανα 3 βαθμιδες η αλλαγη για το μηκος και δεν μπορουσες να την ελενξεις καθως εκει που τα περνε σε ενα μηκος στις γωνιες του προσωπου μου τα ξυρισε κανονικα....οποτε κατεφυγα στο μισητο ξυραφακι για να σωσουμε την κατασταση:o

Επεξ/σία από sno0py
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα προβληματα μετα απο ποσο καιρο τα παρουσιασε?

 

 

Αυτο που δεν εχω καταλαβει ειναι καθε ποτε την φορτιζουμε αυτη την μηχανη.....?

 

Όσο δουλεύει κανονικά τουλάχιστον, ανά 3-4 ξυρίσματα θέλει φόρτιση. Δλδ πάνω από μισή ώρα λειτουργίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καθε 2-3 ξυρισματα θελει φορτισμα 10ωρο για γενια μιλωντας για μαλλια αστο καλυτερα λιγο μετα τα μεσα του κουρεματος πλεον με αφηνει συξυλο αφου τα φτηνει η μπαταρια.Τα προβληματα μετα τα 2 χρονια λειτουργειας εμφανιζονται σιγα σιγα...

Κοιτα αν καποιος την αλλαζει καθε 2 χρονια το πολυ(απο την στιγμη που κανει τακτικη χρηση) καλη ειναι απο εκει και περα δεν εχει αντοχες για πολυ....

 

Παντως δεν θα ελεγα οχι σε μια μηχανη που εχει τις σκαλες ακριβως οπως αυτη αλλα να μην ειναι επαναφορτιζομενη και να παιρνει ρευμα κατευθειαν απο την πριζα οπως ειπα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΟΥΡΕΥΤΙΚΗ ειναι οχι ξυριστικη...Ενταξει λογικο ειναι μετα απο 2χρονια να μειωθει η ενταση της μπαταριας...Αν κρατησει 2-3 καλα θα ειναι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΟΥΡΕΥΤΙΚΗ ειναι οχι ξυριστικη...Ενταξει λογικο ειναι μετα απο 2χρονια να μειωθει η ενταση της μπαταριας...Αν κρατησει 2-3 καλα θα ειναι..

 

Αν κρατησει 3 χρονια να κανεις ταμα:-D παντως αν παιρνεις και μαλι πιστευω μετα τον χρονο θα δειχνει εντονα τις αδυναμιες της!!!:rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...