Προς το περιεχόμενο

Mεταβαση σε νεωτερη πλατφορμα


george___

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχοντας ενα παλιο συστημα (s939, ddr, agp), λεω να μεταβω σε κατι καλυτερο, πιο συγχρονο (AM2, ddr2, pci xpress), ειδικα εφοσον βλεπω οτι ειναι χαμηλες οι τιμες.

Τι μου προτεινετε για mobo/cpu/ram/vga? Tα υπολοιπα τα κραταω(case ανετο, σκληρος sata300, Soundcard Audigy, dvd-rw & dvd-r, speakers, k/b, mouse). Σημειωνω οτι ολα θα πρεπει να καλυπτονται απ το ποιοτικο psu μου των 550W.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα ποιοτικο/αθορυβο των 550W(Heroichi). Δεν θελω να το αλλαξω.

 

Θα ελεγα οτι η χρηση που προοριζεται το συστημα δεν ειναι σημαντικο αυτη τη στιγμη να ειπωθει. Αυτο που βασικα με ενδιαφερει ειναι η μεταβαση στη νεωτερη πλατφορμα με ενα φτηνο και καλύτερο πακετο mobo+psu+dd2+pci express, το οποιο θα δεσει με τα υπολοιπα μερη που ανεφερα:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ASUS M3A78-T Για λόγους αναβαθμισημότητας (AMD FX 790 - SΒ 750).AMD ATHLON 64 X2 5050E 2.60GZ AM2 BOX καλή και energy efficient λύση, μέχρι να βγούν οι Phenom II στην αγορά.

Adata Ram 4GB DDR2 Kit 800+

Από τα γραφόμενά σου υποθέτω πως δεν παίζεις παιχνίδια. Αυτή είναι υπεραρκετή.

Sapphire 4670 SVGA (PCI-Express, 512MB)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Dante80,

ευχαριστω για το post σου αλλα:

 

-Σαν πολυ ακριβη δεν ειναι αυτη η μητρικη? 139€?! Προφανως εχει λειτουργιες που δεν χρειαζομαι

-Για μνημη 4GB μαλλον δεν συζηταμε, αφου εχω XP 32 και, αν δε κανω λαθoς, δεν αναγνωριζoνται πανω απο 3GB.

-Bεβαιως και παιζω παιχνιδια(οχι φανατικα) και εχω οθονη 22άρα, και θα προτιμουσα μια καλυτερη καρτα απ αυτη, που προφανως ειναι χειροτερη απ αυτη που εχω τωρα(geforce 7800gs o/c)

-Ο επεξστης που μου ειπες φαινεται καλος... φανταζομαι θα ειναι καλυτερος απ τον 64 Χ2 4400+ (2.2GHz) που εχω τωρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπέθεσα πως δεν σε ενδιαφέρουν τα παιχνίδια λόγω αυτού:

 

Θα ελεγα οτι η χρηση που προοριζεται το συστημα δεν ειναι σημαντικο αυτη τη στιγμη να ειπωθει.
Eίναι αδύνατον να σε βοηθήσουμε αν δεν γνωρίζουμε τις ανάγκες που έχεις, την χρήση για την οποία προορίζεις το rig σου καθώς και το budget που έχεις.

 

---Στην mobo αυτό που κοίταξα είναι να έχεις το AMD 790FX με το SB 750. Tόσο για λόγους μελλοντικής αναβάθμισης σε deneb, όσο και για καλό OC στο μέλλον ώστε να γλυτώσεις αναβάθμιση socket. Αν δεν σε ενδιαφέρουν τα παραπάνω, ρίξε μια ματιά σε αυτές:

 

GIGABYTE GA-MA770-DS3

ASUS M3A78

MSI K9A2 CF-F

 

---Για κάρτα γραφικών κοίταξε την 4850, σε μία από τις παρακάτω υλοποιήσεις:

 

GAINWARD 9566 HD4850 512MB PCI-E RETAIL

SAPPHIRE RADEON HD4850 512MB DDR3 PCI-E

 

Ταιριάζει καλά για 1680χ1050 gaming.

 

---Tα 4gb είναι μονόδρομος. Εκτός του ότι το συγκεκριμένο σετάκι είναι πολύ φθηνό, θα σου χρειαστούν ασχέτως λειτουργικού συστήματος. Μπορεί να βλέπεις μόνο 3.25gb σε XP 32bit αλλά ο υπολογιστής σου εκμεταλλεύεται πλήρως το πλεονέκτημα του dual channel. Το να βάλεις 3dimms του 1gb θα ρίξει αρκετά την απόδοσή σου, ενώ του χρόνου θα έχουμε τα windows 7, με ότι αυτό συνεπάγεται για την υποστήριξη των XP.

 

---Ναι, είναι καλύτερος, και κυρίως πιο κρύος και με ελάχιστη κατανάλωση. Αν δεν ενδιαφέρεσαι για κάποιον phenom τετραπύρηνο, είναι η καλύτερη επιλογή imo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aγαπητε φιλε,

 

Σε διαφημιση βλεπω συστημα όπως:

Core 2 Duo E4600 (2.4GHz)

2GB DDR2

320GB

GF 8400 256MB

DVD-RW

K/b+mouse+case

Win Vista Prem.

 

Όλα αυτά μόλις 333€…

Οποτε κι εγω για κατι παρομοια φτηνο σκεφτομουν. Και μιλαω μόνο για mobo/cpu/ram/vga. Tα υπολοιπα τα εχω(case ανετο, σκληρος sata300, Soundcard Audigy, dvd-rw & dvd-r, speakers, k/b, mouse)Τελος, όλα θα πρεπει να καλυπτονται απ το ποιοτικο psu μου των 550W.

Eίναι αδύνατον να σε βοηθήσουμε αν δεν γνωρίζουμε τις ανάγκες που έχεις, την χρήση για την οποία προορίζεις το rig σου καθώς και το budget που έχεις

To budget το ειπα απ τη πρωτη στιγμη: φτηνο πακετο mobo/cpu/ddr2/pci xpress.

Oι "αναγκες και η χρηση"... ομολογω οτι δεν το πολυκαταλαβαινω αυτο. Οτι αναγκες και χρηση κανει ο μεσος χρηστης. Αλλα ανεξαρτητως αναγκων και χρησης, τις εθεσα τις προδιαγραφες. Το "rig" τι ειναι?

Στην mobo αυτό που κοίταξα είναι να έχεις το AMD 790FX με το SB 750. Tόσο για λόγους μελλοντικής αναβάθμισης σε deneb, όσο και για καλό OC στο μέλλον ώστε να γλυτώσεις αναβάθμιση socket.

Δεν ασχολουμαι με o/c και πειραματισμους. Δεν θα ηθελα μια mobo με λειτουργιες που δεν χρειαζομαι. Eνας σκληρος μόνο θα συνδεθει(sata1 300GB), 2 dvd drives και μια pci καρτα ηχου Aydigy. Συνεπως μια οποιαδηποτε mobo με ΑΜ2 θα μου εκανε, αρκει να μην είναι με το απαραδεκτο VIA που εχω τωρα(Nforce 2/3 maybe?).

Για μελλοντικη αναβαθμιση δεν το κοιταω γιατι οταν φτασει το μελλον θα θεωρειται ηδη αρχαια η mobo οποτε θα παμε σε αντικατασταση της:-)

Tα 4gb είναι μονόδρομος. Εκτός του ότι το συγκεκριμένο σετάκι είναι πολύ φθηνό, θα σου χρειαστούν ασχέτως λειτουργικού συστήματος. Μπορεί να βλέπεις μόνο 3.25gb σε XP 32bit αλλά ο υπολογιστής σου εκμεταλλεύεται πλήρως το πλεονέκτημα του dual channel. Το να βάλεις 3dimms του 1gb θα ρίξει αρκετά την απόδοσή σου, ενώ του χρόνου θα έχουμε τα windows 7, με ότι αυτό συνεπάγεται για την υποστήριξη των XP.

Kοιταξε, αυτη τη στιγμη εχω DDR 3GB σε dual chanel (2X1GB και 2X512MB). Αρα μπορεις να εχεις dual και με 3GBs.

Bασικα θα ηθελα καλους χρονισμους και Τ1.

Με τα Win7 δε νομιζω οτι θα υπαρχουν επιπτωσεις στα XP, oπως δεν υπηρχαν επιπτωσεις και απ τα Vista.

Eαν μετα απο 1-2 χρονια, τα 7 αποδειχτουν καλα και συμβατα, τοτε να τα βαλουμε. Αλλα μετα απο 1-2 χρονια ουτως ή αλλως θα κανουμε παλι αναβαθμιση αφου το ολο συστημα θα θεωρειται φυσιολογικα απαξιωμενο:-D

 

 

Τωρα, αυτο τι σετακι που μου προτεινεiς κανει στο minimum 357€... λογικο καπως ακουγεται.

Θα δενει με τα υπολοιπα μερη μου?

Θα αρκει το psu των 550W?

Yπαρχουν επιμερους αποριες, πχ. η καρτα γραφικων θα ειναι το ιδιο αθορυβη με αυτη που εχω τωρα? Καπου λεει οτι ο ανεμιστηρας της πιανει και δευτερη θεση... Θα χωραει να μπει η Audigy?

Οταν λες οτι ο 64 X2 5050E ειναι κρυος, ποσο δηλαδη? Αυτος που εχω τωρα ειναι αυτη τη στιγμη στους 31οC.

Παρατηρω οτι ο 64 X2 4400+ Toledo εχει μεγαλυτερο L2 cache(2 x 1MB).

Mε ποιον intel ισουται ο 5050E?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι θα δένει, δεν θα έχεις ασυμβατότητες.

Το PSU σου αρκεί.

Δεν έχω ιδέα το ποιό μοντέλο και υλοποίηση της 7800 έχεις. Σε γενικές γραμμές, ναι, η 4850 και στις 2 υλοποιήσεις που σου έδωσα είναι αρκετά αθόρυβη.

Και οι 2 υλοποιήσεις έχουν double slot coolers, αλλά η κάρτα ήχου σου αν είναι PCI θα χωράει στις περισσότερες μητρικές.

Ο 5050 σε απόδοση είναι συγκρίσιμος με τον intel dual core 5200. Και ναι, είναι αρκετά κρύος επεξεργαστής. Kαι δυνατότερος του 4400 toledo. clock to clock, και συνολικά.

Είναι αδύνατον να σου πώ το αν είναι πιο κρύος από τον 4400 που έχεις, αλλά δεν περιμένω λόγω του die shrink και του TDP του να είναι πιο ζεστός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aγαπητε φιλε,

 

Σε διαφημιση βλεπω συστημα όπως:

Core 2 Duo E4600 (2.4GHz)

2GB DDR2

320GB

GF 8400 256MB

DVD-RW

K/b+mouse+case

Win Vista Prem.

 

Όλα αυτά μόλις 333€…

Οποτε κι εγω για κατι παρομοια φτηνο σκεφτομουν. Και μιλαω μόνο για mobo/cpu/ram/vga. Tα υπολοιπα τα εχω(case ανετο, σκληρος sata300, Soundcard Audigy, dvd-rw & dvd-r, speakers, k/b, mouse)Τελος, όλα θα πρεπει να καλυπτονται απ το ποιοτικο psu μου των 550W.

 

To budget το ειπα απ τη πρωτη στιγμη: φτηνο πακετο mobo/cpu/ddr2/pci xpress.

Oι "αναγκες και η χρηση"... ομολογω οτι δεν το πολυκαταλαβαινω αυτο. Οτι αναγκες και χρηση κανει ο μεσος χρηστης. Αλλα ανεξαρτητως αναγκων και χρησης, τις εθεσα τις προδιαγραφες. Το "rig" τι ειναι?

 

Δεν ασχολουμαι με o/c και πειραματισμους. Δεν θα ηθελα μια mobo με λειτουργιες που δεν χρειαζομαι. Eνας σκληρος μόνο θα συνδεθει(sata1 300GB), 2 dvd drives και μια pci καρτα ηχου Aydigy. Συνεπως μια οποιαδηποτε mobo με ΑΜ2 θα μου εκανε, αρκει να μην είναι με το απαραδεκτο VIA που εχω τωρα(Nforce 2/3 maybe?).

Για μελλοντικη αναβαθμιση δεν το κοιταω γιατι οταν φτασει το μελλον θα θεωρειται ηδη αρχαια η mobo οποτε θα παμε σε αντικατασταση της:-)

 

Kοιταξε, αυτη τη στιγμη εχω DDR 3GB σε dual chanel (2X1GB και 2X512MB). Αρα μπορεις να εχεις dual και με 3GBs.

Bασικα θα ηθελα καλους χρονισμους και Τ1.

Με τα Win7 δε νομιζω οτι θα υπαρχουν επιπτωσεις στα XP, oπως δεν υπηρχαν επιπτωσεις και απ τα Vista.

Eαν μετα απο 1-2 χρονια, τα 7 αποδειχτουν καλα και συμβατα, τοτε να τα βαλουμε. Αλλα μετα απο 1-2 χρονια ουτως ή αλλως θα κανουμε παλι αναβαθμιση αφου το ολο συστημα θα θεωρειται φυσιολογικα απαξιωμενο:-D

 

 

Τωρα, αυτο τι σετακι που μου προτεινεiς κανει στο minimum 357€... λογικο καπως ακουγεται.

Θα δενει με τα υπολοιπα μερη μου?

Θα αρκει το psu των 550W?

Yπαρχουν επιμερους αποριες, πχ. η καρτα γραφικων θα ειναι το ιδιο αθορυβη με αυτη που εχω τωρα? Καπου λεει οτι ο ανεμιστηρας της πιανει και δευτερη θεση... Θα χωραει να μπει η Audigy?

Οταν λες οτι ο 64 X2 5050E ειναι κρυος, ποσο δηλαδη? Αυτος που εχω τωρα ειναι αυτη τη στιγμη στους 31οC.

Παρατηρω οτι ο 64 X2 4400+ Toledo εχει μεγαλυτερο L2 cache(2 x 1MB).

Mε ποιον intel ισουται ο 5050E?

 

Αυτός ο intel περίπου ισόυται με τον δικό σου http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.558222

Θα προτιμούσα να πήγαινες σε intel πλευρά.

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.558265

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.526749

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1175688&HYMNIMIMEGETHOS=2+x+2GB&category=69977727&catalog=20

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.515811

ή

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1145975&HYKARTAGRAFIKONMONTELO=9800GT&category=69977735&catalog=20

 

Σε προηγούμενο ποστ είπες ότι η 4670 είναι πιο χάλια σε σχέση με την 7800 που έχεις.

Ας γελάσω η 7800 δεν υποστηρίζει καν directX10.

To σύστημα που είδες στην διαφήμηση θα είναι πιο φτηνό γιατί για σκληρό , μνήμες και τροφοδοτικό θα σου βάλουν τα πιο φτηνά ή αυτά που έχουν στις αποθήκες και δεν τα αγοράζει κανείς.Όλα είναι συμβατά μαζί τους και το τροφοδοτικό σου θα τα σηκώσει και με το παραπάνω αλλά το μόνο που θέλω να δεις είναι πόσα Α βγάζει στην τιμή των 12V (αυτό το βλέπεις από το αυτοκολητάκι που είναι πάνω απο το τροφοδοτικό σου)

Οι κάρτες είναι πάρα πολύ καλές και θα υπερκαλύψουν τις δινατότητές σου για να παίζεις και τα νεότερα παιχνίδια.

 

 

-----Προστέθηκε 22/11/2008 στις 10 : 33 : 07-----

 

 

Ναι θα δένει, δεν θα έχεις ασυμβατότητες.

Το PSU σου αρκεί.

Δεν έχω ιδέα το ποιό μοντέλο και υλοποίηση της 7800 έχεις. Σε γενικές γραμμές, ναι, η 4850 και στις 2 υλοποιήσεις που σου έδωσα είναι αρκετά αθόρυβη.

Και οι 2 υλοποιήσεις έχουν double slot coolers, αλλά η κάρτα ήχου σου αν είναι PCI θα χωράει στις περισσότερες μητρικές.

Ο 5050 σε απόδοση είναι συγκρίσιμος με τον intel dual core 5200. Και ναι, είναι αρκετά κρύος επεξεργαστής. Kαι δυνατότερος του 4400 toledo. clock to clock, και συνολικά.

Είναι αδύνατον να σου πώ το αν είναι πιο κρύος από τον 4400 που έχεις, αλλά δεν περιμένω λόγω του die shrink και του TDP του να είναι πιο ζεστός.

 

Φίλε μου ο 5200 τον περνάει κατα πολύ τον athlon X2 5050.

Στο προηγούμενο ποστ είπα ότι ο 2180 το πολύ ο 2200 να φτάνει σε επιδόσεις τον χ2 5050.

Για να έχεις και ένα μέτρο σύγκρισης ο 5200 είναι κλάσης ανώτερος απο τον χ2 6000!!!

 

Αυτά δεν τα λέω για να ανυψώσω τους intel απο τους amd αλλά τους έχω δοκιμάσει όλους σε benchmarks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπ ότι βλεπω, το ρευμα της εποχης λεει Ιntel σε επεξεργαστη και ATI σε καρτα γραφικων.

 

Εγω ειχα παντα AMD, αλλα αν ο 5200 ειναι τοσο ισχυρος οσο λεει ο φιλος pcfan, τοτε ισως θα επρεπε να τον παρω?

 

Λοιπον φιλε pcfan, για να παρω το προτεινομενο πακετο σου

(INTEL CORE 2 DUO E7300 2.66 GHZ LGA775 - 1066 FSB

GIGABYTE GA-EP35-DS3L

TwinTech 9800 GT SVGA (PCI-Express, DDR3, 512MB)

Adata Ram 4GB DDR2 Kit 800+)

θα δωσω 381€.

 

Εισαι σιγουρος οτι συμφερει να το παρω και να αντικαταστησω το παρον μου

(για το οποιο εδωσα 950€) ?

 

Mηπως να περιμενω τα Χριστουγεννα για να πεσουν οι τιμες?:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεψου οτι μπορεις να πουλησεις και το προηγουμενο πισι ητε σε κομματια ητε ολοκληρο και θα σου βγει πιο φτηνα.

Τον 7300 εβαλα εγω σε ενα νεο συστημα χθες και σου λεω οτι ειναι αρκετα καλος. και λιγο οφτοπικ (idle ςιναι 38-39 βαθμους καλα ειναι?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mπαα, που να το πουλησω και ποιος να το παρει(κι αν το παρει θα ειναι πολυ κατω απο τα 950 που εδωσα...)

Μαλλον θα το δωσω τσαμπα σε καποιον συγγενη.

 

Αφου εχεις κι εσυ τον 7300 μπορεις να νου πεις κατι, υπαρχει το αντιστοιχο cool&quiet που εχει η AMD?

Σε ποση ωρα ξεζιπαρεις ενα rar αρχειο 100ΜΒ?

Ποιο ειναι το υπολοιπο συστημα σου? Μπορεις να μου πεις ποσο παιρνεις στο PCMark05? Eγω με το υπαρχον φτανω τα 5000.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου το νεο pc με τον 7300 δεν το εχω στην κατοχη μου απλα το εφτιαξα εγω και το εκανα δωρο. ειναι 200 χλμ μακρια μου. τα 950 ευρω που ειχες δωσει δεν ειναι πλεον κριτηριο. οι Η/Υ χανουν αξια και μαλιστα πολυ γρηγορα οποτε τα εδωσες εκεινα και ξεχνα τα.

δεν χρεισιμοποιησα την box ψηκτρα οποτε δεν μπορω να σου πω ποσο ησυχος ειναι αλλα idle παει 38-39 βαθμους και full load μεχρι 50-52 ειδα(τον ειχα στην κατοχη μου 1 μερα). τα συμπερασματα δικα σου......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα και δεν ειναι κριτηριο αλλα αν ειναι να δωσεις για ψιχουλα κατι που αγορασες ακριβα, τοτε καλυτερα να το κρατησεις.

Εαν το πουλαγες εσυ πόσα θα ζηταγες? ;)

 

Ενταξει, δεν ρωτησα κατι για θορυβο, ρωτησα εαν η Intel εχει κατι αντιστοιχο με το cool & quiet που εχει η AMD (μηχανισμος που κατεβαζει τη καταναλωση και τις στροφες του ανεμιστηρα οταν το pc δεν κανει τιποτα, ωστε να γινεται εξοικονομηση ενεργειας).

Η θερμοκρασια εξαρταται και απ το κουτι, και απ τους ανεμιστηρες του κουτιου(30οC εχω εγω αυτη τη στιγμη, οταν παιζω ενα ματσό παιχνιδι παει 50+ το Καλοκαιρι).

Απο μητρικη τι λες, να παρω αυτη που μου προταθηκε?(http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.526749)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...