Προς το περιεχόμενο

Για την τρισδιάστατη επανάσταση ετοιμάζεται το Χόλιγουντ


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ti 3δ και κουραφέξαλα. Λες τα νουάρ του 30-50 που δεν είχαν 3d και dd δεν ήταν αριστουργήματα. Αλλά τα αμερικανάκια βλέπουν μόνο σρεκ, χελμπου, γουόλε όλες μαζί αθροιστικά με τη βία πιάνουν 5. Παλι καλα που κάνουν remaster παλιές ταινίες και βλέπουμε τπτ αξιόλογο σε blu-ray

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες οσοι δεν εχετε δει ταινια 3d καλυτερα να μην εκφραζεται γνωμες.εγω ειδα το beowulf στο Βελγιο με 3d γυαλια και το ταξιδι στο κεντρο της γης εδω στα village.το πρωτο δεν μου αρεσε σαν ταινια αλλα λογω του 3d ηταν πολυ εντιπωσιακο.την δευτερη ταινια που δεν ηταν animation επαθα πλακα...καμια σχεση με το μπλε-κοκκινο γιαλι.σου δινουν κατι γυαλια που μοιαζουν ψιλοφιμε.τα κρατησα αν και μου ειναι αχρηστα προς το παρων.οσο αφορα την ταινια σου φαινεται οτι γυριζεται στο μεσον του σινεμα και πολλες φορες ενιωθες οτι πλησιαζαν πχ οι δεινοσαυροι μπροστα σου σε αποσταση μολις 2 μετρων!! (ισως το μεγιστο) αφου απλωνες το χερι να δεις αν μπορεις να το ποιασεις! και παρεπιπτοντως εχω μιοπια και με γυαλια μπορεις να δεις κανονικα(απλα βαζεις τα 3d γυαλια απο πανω).οσοι δεν εχετε δει ταινια 3d (και οχι βεβαια την βλακεια με το κοκκινο μπλε) θα ελεγα να πατε και ας κοστιζει σχεδον το διπλασιο.αξιζει για μια φορα.αν αυξηθουν οι αιθουσες που υποστηριζουν τετοια τεχνολογια πιστευω θα πεσουν οι τιμες των εισητηριων.παρολα αυτα στα επομενα χρονια δεν νομιζω προσωπικα οτι η τεχνολογια 3d θα ειναι αυτη που θα επικρατησει αλλα η τεχνολογια με τα ολογραμματα που δεν θα χρειαζεται καν να φορας γυαλια...φανταζομαι οτι θα υπαρχουν δεξια και αριστερα προβολεις για να δημιουργουν αυτην την εικονα.δειτε το κατι σαν τα minidisc που σχεδον εξαφανιστηκαν μολις ηρθαν τα mp3 players....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ψιλοφιψε γυαλια που λες για το 3d ειναι στην πραγματικοτητα φιλτρα για πολωμενο φως. Στο ενα ματι περναει το φως που εχει καθετη πολωση και στο αλλο ματι το φως που εχει οριζοντια πολωση.Ετσι μπορεις να βλεπεις δυο διαφορετικες εικονες απο μια και μονο οθονη. (απο την πλευρα της οθονης χρησιμοποιει μια αναλογη τεχνολογια. το 1 frame εκπεμπει σε καθετη πολωση και 1 frame σε οριζοντια πολωση εναλλαξ .σχετικα απλη και φθηνη και αξιοπιστη τεχνολογια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες οσοι δεν εχετε δει ταινια 3d καλυτερα να μην εκφραζεται γνωμες.εγω ειδα το beowulf στο Βελγιο με 3d γυαλια και το ταξιδι στο κεντρο της γης εδω στα village.το πρωτο δεν μου αρεσε σαν ταινια αλλα λογω του 3d ηταν πολυ εντιπωσιακο.την δευτερη ταινια που δεν ηταν animation επαθα πλακα...καμια σχεση με το μπλε-κοκκινο γιαλι.σου δινουν κατι γυαλια που μοιαζουν ψιλοφιμε.τα κρατησα αν και μου ειναι αχρηστα προς το παρων.οσο αφορα την ταινια σου φαινεται οτι γυριζεται στο μεσον του σινεμα και πολλες φορες ενιωθες οτι πλησιαζαν πχ οι δεινοσαυροι μπροστα σου σε αποσταση μολις 2 μετρων!! (ισως το μεγιστο) αφου απλωνες το χερι να δεις αν μπορεις να το ποιασεις! και παρεπιπτοντως εχω μιοπια και με γυαλια μπορεις να δεις κανονικα(απλα βαζεις τα 3d γυαλια απο πανω).οσοι δεν εχετε δει ταινια 3d (και οχι βεβαια την βλακεια με το κοκκινο μπλε) θα ελεγα να πατε και ας κοστιζει σχεδον το διπλασιο.αξιζει για μια φορα.αν αυξηθουν οι αιθουσες που υποστηριζουν τετοια τεχνολογια πιστευω θα πεσουν οι τιμες των εισητηριων.παρολα αυτα στα επομενα χρονια δεν νομιζω προσωπικα οτι η τεχνολογια 3d θα ειναι αυτη που θα επικρατησει αλλα η τεχνολογια με τα ολογραμματα που δεν θα χρειαζεται καν να φορας γυαλια...φανταζομαι οτι θα υπαρχουν δεξια και αριστερα προβολεις για να δημιουργουν αυτην την εικονα.δειτε το κατι σαν τα minidisc που σχεδον εξαφανιστηκαν μολις ηρθαν τα mp3 players....

 

Το έχουμε καταλάβει ότι είναι εντυπωσιακό, σύμφωνοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην 3D τεχνολογία από τις εταιρίες τηλεοράσεων, επενδύει κυρίως η Philips. Πάντως πιστεύω ο επόμενος στόχος θα έπρεπε να είναι κατευθείαν τα ολογράμματα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H αμερικανόποιηση σε όλο το μεγαλείο της. Ρε φίλε πας σε σινεμά για την εικόνα η για την ταινία? Συγκρίνεις την μπούρδα το beowulf με παλιές ταινίες του 40-50, μας δουλεύεις μήπως?Αυτές οι ταινίες χωρίς 3d και truehd έμειναν στην ιστορία, όχι για τα εφέ τους αλλά για την υπόθεση τους. το beowulf ποιος θα το θυμάται? Και να πάμε και στο σήμερα. 2 από τις κορυφαίες ταινίες του τελευταίου χρόνου (για μένα) ήταν δράματα (το oil, και η δολοφονια του jesse). Αλλά εμείς είμαστε του walle ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φαντασου ομως οτι σε λιγα χρονια θα μπορεις να μπεις κι εσυ μεσα στην ταινια και να αισθανεσαι οτι παιζεις

ειναι αλλη εμπειρια και προχωραμε μπροστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φαντασου ομως οτι σε λιγα χρονια θα μπορεις να μπεις κι εσυ μεσα στην ταινια και να αισθανεσαι οτι παιζεις

ειναι αλλη εμπειρια και προχωραμε μπροστα

 

στο ταξίδι στη γη πάντως (3δ δεν ήταν κι αυτό) θα προτιμούσα να μην έπαιζα. Ενα τρειλερ μου δείξανε με το ζόρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω πω τώρα θα κλάψω...

 

Τι 3d και βλακείες. Σιγά μην μπορείς να παρακολουθήσεις σοβαρά τενία σε 3d.

 

+1 εμένα μετά από λίγη ώρα μου πονέσαν τα μάτια μου καθώς τρεμόπαιζε η εικόνα, καταρχάς αυτό ήταν ψευτο3D το περισσότερο έμοιαζε 2D με drop shadow και perspective, sorry hollywood θα περιμένω τα ολογράμματα :-)

 

Όταν κάποια στιγμή θα δεις θα σου φύγει ο νού σου.

Και μεταξύ μας είναι ταινία, και όχι τενία! (με τέτοιες ατάκες ούτε 1d δεν θα μπορέσουμε να δούμε)

 

Εγώ είδα και δεν με ενθουσίασε. ντάξει ήταν καλή εμπειρία αλλά με άφησε σχετικά αδιάφορο.

 

Άντε από το HD να μας πάνε UHD μετά να μας πάνε 3D UHD μετά να μας πάνε ολογράμματα, θα φτάσω 70 και ακόμα να δω εικονική πραγματικότητα (είμαι 16 τώρα) :P Αυτή η πρόταση της Philips είναι ενδιαφέρουσα βέβαια :-), ελπίζω να έρθει μαζί με το UHD γιατί θα σπαστώ πολύ αν μας καθυστερήσουν την τεχνολογία για ψωροβελτιώσεις στην ανάλυση που δεν χρειάζεται περαιτέρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφώνω απολύτως. Την ίδια ακριβώς εμπειρία είχα και έπαθα πλάκα!

 

 

παιδες οσοι δεν εχετε δει ταινια 3d καλυτερα να μην εκφραζεται γνωμες.εγω ειδα το beowulf στο Βελγιο με 3d γυαλια και το ταξιδι στο κεντρο της γης εδω στα village.το πρωτο δεν μου αρεσε σαν ταινια αλλα λογω του 3d ηταν πολυ εντιπωσιακο.την δευτερη ταινια που δεν ηταν animation επαθα πλακα...καμια σχεση με το μπλε-κοκκινο γιαλι.σου δινουν κατι γυαλια που μοιαζουν ψιλοφιμε.τα κρατησα αν και μου ειναι αχρηστα προς το παρων.οσο αφορα την ταινια σου φαινεται οτι γυριζεται στο μεσον του σινεμα και πολλες φορες ενιωθες οτι πλησιαζαν πχ οι δεινοσαυροι μπροστα σου σε αποσταση μολις 2 μετρων!! (ισως το μεγιστο) αφου απλωνες το χερι να δεις αν μπορεις να το ποιασεις! και παρεπιπτοντως εχω μιοπια και με γυαλια μπορεις να δεις κανονικα(απλα βαζεις τα 3d γυαλια απο πανω).οσοι δεν εχετε δει ταινια 3d (και οχι βεβαια την βλακεια με το κοκκινο μπλε) θα ελεγα να πατε και ας κοστιζει σχεδον το διπλασιο.αξιζει για μια φορα.αν αυξηθουν οι αιθουσες που υποστηριζουν τετοια τεχνολογια πιστευω θα πεσουν οι τιμες των εισητηριων.παρολα αυτα στα επομενα χρονια δεν νομιζω προσωπικα οτι η τεχνολογια 3d θα ειναι αυτη που θα επικρατησει αλλα η τεχνολογια με τα ολογραμματα που δεν θα χρειαζεται καν να φορας γυαλια...φανταζομαι οτι θα υπαρχουν δεξια και αριστερα προβολεις για να δημιουργουν αυτην την εικονα.δειτε το κατι σαν τα minidisc που σχεδον εξαφανιστηκαν μολις ηρθαν τα mp3 players....
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλασικά όταν αλλάζει κάτι αρκετοί μένουν κολλημένοι στις πρωτόγονες συνήθειες.

Προτιμώ τον ασπρόμαυρο βουβό κινηματογράφο,χρώματα,ήχοι και μαλακίες,εκεί να δείτε ταινίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 άσε μας τώρα με τα αμερικανάκια και τα technicolor τους!

 

πάντως καλό έργο έχει υπάρξει και βουβό, θα υπάρξει και 3D ίσα ίσα αν δώσεις στον καλλιτέχνη περισσότερες επιλογές και μέσα μπόρει να σου φτιάξει κάτι ακόμα καλύτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλασικά όταν αλλάζει κάτι αρκετοί μένουν κολλημένοι στις πρωτόγονες συνήθειες.

Προτιμώ τον ασπρόμαυρο βουβό κινηματογράφο,χρώματα,ήχοι και μαλακίες,εκεί να δείτε ταινίες.

 

Kαλά δες τώρα τον κινγκ κονγκ του 34. Μάπα, το ίδιο έπαθα κι εγώ. Οταν όμως σκέφτεσαι τι μέσα είχαν το 34 και τι έκαναν το βουλώνεις. Παν να δω τρανσφρομερς τώρα να θαυμασω 7η τέχνη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...