Προς το περιεχόμενο

Μειωμένη οραση-Μυωπία


Krokodilos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι.. ο φίλος μου που την έκανε έλεγε.. ξύπνησα και ένιωθα άλλος άνθρωπος..

Το γέλιο είναι οτι για ενα μικρό διάστημα έχεις τα κλασικά κουσούρια.. Αυτό που με το δείκτη τα "ανεβάζεις" στη σωστή θέση κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
αν έχεις τα γκαφρά, κάντο χωρίς δεύτερη σκέψη.

 

Η γνιέκαμ έκανε την επέμβαση πριν κάνα μήνα. Είχε κάπου ένα τάληρο μυωπία σε κάθε μάτι. Είναι τρισευτυχισμένη και απορεί "γιατί δεν το έκανα τόσα χρόνια ο μαλάκας...".

¿how much?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχα, έκανα την lasik που είδαμε στη φωτο πέρσι! Ούτε ξηροφθαλμία, ούτε άμμους που έλεγε ο άλλος ούτε τίποτα! Λίιγο ξηροφθαλμία σε ειδικές περιπτώσεις που έχω κουραστεί παρα πολύ και λύνεται με μια σταγόνα δάκρυα..

τριάμιση χιλιάρικα.

Είχα 10 στο κάθε μάτι. τώρα 0.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανάλογα το πάχος του κερατοειδούς. εμένα ήταν αρκετά παχύς οπότε έπαιρνε τόση διόρθωση.

 

Πάντως μη το σκέφτεσαι, αν έχεις τα λεφτά κάντο. Άλλη ζωή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως αρκετός κόσμος έχει κάνει την επέμβαση (μεταξύ αυτών και 3 πολύ στενά συγγενικά μου πρόσωπα), οι 2 είναι πολύ ικανοποιημένοι, αλλά λόγω ηλικίας φοράνε τώρα τα γυαλιά της πρεβυωπίας, το 3ο που είναι και το πιο κοντινό μου σε ηλικία και σε βαθμούς είχε μεγάλα προβλήματα για χρόνια και τώρα πια απλά δεν τα συζητάει. γενικά στατιστική σ΄αυτά τα πράγματα δεν έχει νόημα για μένα, γιατί αν στραβώνει σε 1 στους 1000 αλλά αυτός ο 1 τύχει να είμαι εγώ, δε νομίζω να με βοηθήσει σε τίποτα το καλό % επιτυχίας. ούτε και κανένας σοβαρός οφθαλμίατρος με συμβούλεψε ποτέ να κάνω επέμβαση αν δεν έχω ιδιαίτερους λόγους (που δεν έχω) για τους απλούς λόγους που κάθε σοβαρός γιατρός θα έπρεπε πάντα να συμβουλεύει να αποφεύγονται οι άσκοπες επεμβάσεις. αλλά τα φράγκα είναι πολλά και οι ανάγκες που μας φουσκώνουν τα μυαλά ότι έχουμε ακόμα περισσότερες.

 

τώρα αν κάποιος αποφασίσει να κάνει την επέμβαση, πρέπει να καταλάβει ότι ξεφορτώνεται ένα σύμπτωμα αλλά όχι την πάθηση. η μυωπία σχετίζεται με αλλοιώσεις του εσωτερικού του ματιού που θα προχωρούν στο μέλλον ανεξάρτητα απ΄τη διόρθωση. οπότε θα πρέπει να παρακολουθούνται τακτικά και να προσέχουν τα μάτια τους ακόμα περισσότερο από πριν.

 

για το παιδί που άνοιξε το θέμα, δεν υπάρχει κανένας στον κόσμο που να μπορεί να σε συμβουλέψει για κάτι σχετικό με την υγεία σου χωρίς να έχει γνώσεις και χωρίς να σε εξετάσει. καλή η συζήτηση εδώ αλλά αν φοβάσαι να πας στο γιατρό προσπάθησε να το ξεπεράσεις και να πας, γιατί μόνο εκείνος θα σου πει τι συμβαίνει και θα σε ενημερώσει για πιθανές λύσεις. ΜΕΤΑ το συζητάς και με άλλους γιατρούς και με φίλους και με όλους εμάς. αλλά να σε δει ένας γιατρός είναι το μόνο που έχει σημασία και όσο πιο σύντομα γίνεται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδώ πάνου στη σαλλλονίκη μάλλον είναι πιό φτηνά. 1100 για κάθε μάτι ήθελε, τελικά το έκανε με 900. Σύνολο χίλιαοχτακό.

Δεν ξέρω αν παίζει ανάλογα τους βαθμούς ή δενξέρωτιάλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδώ πάνου στη σαλλλονίκη μάλλον είναι πιό φτηνά. 1100 για κάθε μάτι ήθελε, τελικά το έκανε με 900. Σύνολο χίλιαοχτακό.

Δεν ξέρω αν παίζει ανάλογα τους βαθμούς ή δενξέρωτιάλλο.

 

Με ή χωρίς απόδειξη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με. Αν και γκρίνιαξε λίγο.

 

γενικά στατιστική σ΄αυτά τα πράγματα δεν έχει νόημα για μένα, γιατί αν στραβώνει σε 1 στους 1000 αλλά αυτός ο 1 τύχει να είμαι εγώ, δε νομίζω να με βοηθήσει σε τίποτα το καλό % επιτυχίας. ούτε και κανένας σοβαρός οφθαλμίατρος με συμβούλεψε ποτέ να κάνω επέμβαση αν δεν έχω ιδιαίτερους λόγους (που δεν έχω) για τους απλούς λόγους που κάθε σοβαρός γιατρός θα έπρεπε πάντα να συμβουλεύει να αποφεύγονται οι άσκοπες επεμβάσεις. αλλά τα φράγκα είναι πολλά και οι ανάγκες που μας φουσκώνουν τα μυαλά ότι έχουμε ακόμα περισσότερες.

 

δεν έχεις άδικο σε αυτό με το ποσοστό. Μπορεί μια επέμβαση να έχει ποσοστό θνησιμότητας 0,00001%, αλλά αυτός που θα πεθάνει θα πεθάνει 100%. Αλλά με αυτήν την λογική δεν πάμε πουθενά.

Επίσης, δεν θεωρώ εντελώς άσκοπη την επέμβαση. Μπορεί να μην σου σώζει και την ζωή, αλλά ανεβάζει δραματικά το επίπεδό της. Όπως το βλέπει ο καθένας βεβαίως βεβαίως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με. Αν και γκρίνιαξε λίγο.

 

 

 

δεν έχεις άδικο σε αυτό με το ποσοστό. Μπορεί μια επέμβαση να έχει ποσοστό θνησιμότητας 0,00001%, αλλά αυτός που θα πεθάνει θα πεθάνει 100%. Αλλά με αυτήν την λογική δεν πάμε πουθενά.

Επίσης, δεν θεωρώ εντελώς άσκοπη την επέμβαση. Μπορεί να μην σου σώζει και την ζωή, αλλά ανεβάζει δραματικά το επίπεδό της. Όπως το βλέπει ο καθένας βεβαίως βεβαίως...

 

συμφωνώ, απλά ο καθένας κρίνει πόσο είναι απαραίτητη η επέμβαση ώστε να αποδεχτεί τους κινδύνους. αλλά πρέπει να ξέρει για τι κινδύνους μιλάμε, και η προσωπική μου εμπειρία, όταν πριν πολλά χρόνια ήμουν σχεδόν έτοιμη να την κάνω την επέμβαση και ο γιατρός, χωρίς να συζητήσει τίποτα απολύτως μαζί μου μου έκλεισε ραντεβού σε άλλη πόλη για να την κάνουμε την ''επεμβασούλα'' και σιγά το πράμα με έπεισε να μην την κάνω ποτέ. αν είχα όμως λιγότερες γνώσεις θα την είχα κάνει και θα είχα γλυτώσει από γυαλιά και φακούς εδώ και 20 χρόνια ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με. Αν και γκρίνιαξε λίγο.

 

 

 

δεν έχεις άδικο σε αυτό με το ποσοστό. Μπορεί μια επέμβαση να έχει ποσοστό θνησιμότητας 0,00001%, αλλά αυτός που θα πεθάνει θα πεθάνει 100%. Αλλά με αυτήν την λογική δεν πάμε πουθενά.

Επίσης, δεν θεωρώ εντελώς άσκοπη την επέμβαση. Μπορεί να μην σου σώζει και την ζωή, αλλά ανεβάζει δραματικά το επίπεδό της. Όπως το βλέπει ο καθένας βεβαίως βεβαίως...

 

διαφωνώ, τα γυαλιά καθοδηγούν το δάχτυλο στο αυτί για ξύσιμο. Και επίσης κόβουν και λίγο από τη μύτη επομενως μου βελτιώνουν την εμφάνιση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα εκανα επεμβαση, οχι λογω χρηματων, μονο για το 1% που υπαρχει και κινδυνος ή εστω και η πιθανοτητα να ανεβει ακομα και μισο βαθμο παλι η μυωπια σε 5-10 χρονια.

Εκτος απο αυτο, δεν εχουν περασει πολλα χρονια που εφαρμοζεται η μεθοδος(απο οσο ξερω), δηλαδη σκεφτομαι οτι αν υπαρξει καποια βλαβη στο ματι στα 70-80 χρονια(ευχομαι να ζω τοτε χεχεχε) με τρομαζει, καλυτερα να φοραω φακους για παντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...