Προς το περιεχόμενο

Φορολογία στα κινητά πολυτελείας


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν ήταν έτσι στον λογαριασμό θα έλεγε "Τέλη συνδρομητών δικτύου κινητής τηλεφωνίας" και όχι "Τέλη συνδρομητών κινητής τηλεφωνίας"

 

Με τι δική σου λογική θα έπρεπε να λέει τέλος κλήσεων, αν έιναι να μην επιβάλλεται στο Internet on the go. Ας μην πάιζουμε με τις λέξεις...

Εννοείται βέβαια πως είμαι κατά της επιβολής του, αλλά εφόσον επιβάλλεται δεν είναι λογικό να εξαιρούνται κάποια πακέτα όπως ασύρματο internet ενώ άλλα όχι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γι' αυτό θα καταλήξουμε να παργγέλνουμε ένα κινέζικο από ebay, να μας το στέλνουν "δωράκι", ούτε φπα δεν θα παίρνει το κράτος και οι Νόκια, ericsson που είναι ευρωπαϊκές εταιρίες θα τον πιούνε. Η πολιτική τους βλέπει μπροστα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή,

έχουμε 1000 ευρώ στην τσέπη. Στο τέλος του χρόνου φορολογούμαστε γι' αυτά (ας πούμε μ.ο. 15%) και μένουμε με 850. Αγοράζουμε ένα htc diamond με 500 ευρώ από τα οποία τα 80 είναι ΦΠΑ. Επειδή έχει εκτελωνιστεί όμως, έχει πληρώσει η ελληνική αντιπροσωπεία και τέλη εκτελωνισμού (δηλαδή φόρους). Στο τέλος του χρόνου, η ελληνική αντιπροσωπεία θα πληρώσει ~25% από τα κέρδη της σε φόρους που βέβαια περιλαμβάνονται ήδη στην τιμή των τελικών προϊόντων. Στην τιμή περιλαμβάνεται επίσης και η φορολογία του λιανοπωλητή ο οποίος όσο περισσότερους φόρους πληρώνει τόσο θα ανεβάζει το ποσοστό κέρδους του ώστε μετά την απόδοση φόρων να εξακολουθεί να κερδίζει το ίδιο.

 

Δηλαδή το χιλιάρικό μας φορολογήθηκε 5 φορές (μόνο στην ελλάδα) προκειμένου να πάρουμε ένα smartphone. Φορολογήθηκε κάμποσες φορές ακόμα στις χώρες κατασκευής / προμηθευτών κ.λ.π. Βγήκε από το εργοστάσιο δηλαδή, πόσο; 150 ευρώ και έφτασε 500;

 

Τώρα λένε να το φορολογήσουν ακόμα μία...

 

Το γιατί, ακόμα, δεν παίζουμε μπάσκετ με τα κεφάλια τους δεν ξέρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τι δική σου λογική θα έπρεπε να λέει τέλος κλήσεων, αν έιναι να μην επιβάλλεται στο Internet on the go. Ας μην πάιζουμε με τις λέξεις...

Εννοείται βέβαια πως είμαι κατά της επιβολής του, αλλά εφόσον επιβάλλεται δεν είναι λογικό να εξαιρούνται κάποια πακέτα όπως ασύρματο internet ενώ άλλα όχι...

 

Όταν ψηφίστηκε ο νόμος δεν υπήρχε καν η δυνατότητα παροχής ίντερνετ χωρίς υπηρεσία φωνής, οπότε δεν το έχει διαχωρίσει ο νομοθέτης.

Η λέξη "τηλεφωνία" είναι σύνθετη "τηλέ-φωνία", το οποίο σημαίνει "φωνή από απόσταση/μακριά", άρα δεν περιλαμβάνει την σύνδεση δεδομένων.

 

Όπως και να έχει, ίσως έχω άδικο, ίσως όχι, το αποτέλεσμα είναι το ίδιο: ΦΟΡΟΙ

 

 

Αυτές τις μέρες συνειδητοποίησα ότι οικογενειακώς ξοδεύουμε πολλά για τηλέφωνα και ίντερνετ (4 άτομα, 2 σταθερά, 4 κινητά, 2 χ dsl + 1 χ internet on the go λόγω υποχρεώσεων). Σύνολο λογαριασμών τον χρόνο ... ασ'τα να πάνε (τα περισσότερα λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων).

Βλέπω με το νέο έτος να κόβω τουλάχιστον τις μισές συνδρομές, χώρια που συζητάω με τον πατέρα μου να γυρίσουμε τις συνδέσεις σε κάρτες what's up και να δώσουμε δώρο σε όλους τους συνεργάτες νέες κάρτες sim what's up. Με 5 ευρώ 600 λεπτά, δηλαδή με τον φόρο και μόνο της σύνδεσης θα παίρνω 1200 λεπτά ομιλίας !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ειμαι τυπος του worst case senario, εχε γουστο:

 

Tαμπελακι στην βιτρινα: "Νεο Sony Ericsson K890i με 450€"

-Θα το παρω!

-Ωραια αγαπητε πελατα, ειναι 534,78€

-Μα...

-Φορος κινητων. Δεν περιλαμβανεται στην τιμη.

 

Οπως δηλαδη κανουν από εποχες προϊστοριας οι αεροπορικες. Τι σας κανει να πιστευετε οτι δεν θα γινει το ιδιο και στα κινητα? Δηλαδη, ο φορος να μην ενσωματωθει στις τελικες τιμες (οχι οτι αυτο ειναι καλο), αλλα να το χρεωνουν καπελο στην τιμη της ταμπελιτσας.

 

Τωρα, οσο για κατι ξερομπορολες που πεταχθηκαν και ειπαν οτι ειμαστε και καλα γουρουνια της καταναλωσης που ξοδευουμε ενα σωρο λεφτα για κινητα ενω οι αλλοι πεινανε:

Υποτιθεται πως πηγαμε/πηγαινουμε σε καποια σχολη, ξοδεψαμε/ξοδευουμε ενα σεβαστο ποσο, κοπο και χρονο για να γινουμε κατι πιο πανω από ανειδικευτοι εργατες, ακριβως για αυτο τον λογο! Να εχουμε προσβαση σε κανα 2 "πολυτελειες" όπως το κινητο. Για οσους αδιαβαστους δεν το ξερουν, τις βασικες αναγκες, σε καθαρα θεωρητικο επιπεδο, εχει υποχρεωση να τις καλυπτει το κρατος προνοιας. Υποτιθεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή,

έχουμε 1000 ευρώ στην τσέπη. Στο τέλος του χρόνου φορολογούμαστε γι' αυτά (ας πούμε μ.ο. 15%) και μένουμε με 850. Αγοράζουμε ένα htc diamond με 500 ευρώ από τα οποία τα 80 είναι ΦΠΑ. Επειδή έχει εκτελωνιστεί όμως, έχει πληρώσει η ελληνική αντιπροσωπεία και τέλη εκτελωνισμού (δηλαδή φόρους). Στο τέλος του χρόνου, η ελληνική αντιπροσωπεία θα πληρώσει ~25% από τα κέρδη της σε φόρους που βέβαια περιλαμβάνονται ήδη στην τιμή των τελικών προϊόντων. Στην τιμή περιλαμβάνεται επίσης και η φορολογία του λιανοπωλητή ο οποίος όσο περισσότερους φόρους πληρώνει τόσο θα ανεβάζει το ποσοστό κέρδους του ώστε μετά την απόδοση φόρων να εξακολουθεί να κερδίζει το ίδιο.

 

Δηλαδή το χιλιάρικό μας φορολογήθηκε 5 φορές (μόνο στην ελλάδα) προκειμένου να πάρουμε ένα smartphone. Φορολογήθηκε κάμποσες φορές ακόμα στις χώρες κατασκευής / προμηθευτών κ.λ.π. Βγήκε από το εργοστάσιο δηλαδή, πόσο; 150 ευρώ και έφτασε 500;

 

Τώρα λένε να το φορολογήσουν ακόμα μία...

 

Το γιατί, ακόμα, δεν παίζουμε μπάσκετ με τα κεφάλια τους δεν ξέρω...

 

:shock::shock: Τι είπες τωρα?

Επειδη το σκέφτομαι κι εγω έτσι συμφωνώ απόλυτα!

 

γενικός πρέπει να σταματησει με κάποιον τροπο αυτο το παιχνιδι με τους φορους. Τον τρόπο δεν τον ξέρω αλλα οποιος κι αν είναι σίγουρα θα περιλαμβάνει ενότητα όλων μας. Δηλαδή πρέπει επιτέλους να ξυπνησουμε και πρωτα απ' όλλα να σταματήσουμε να είμαστε παρτάκιδες για να μπορέσουμε έτσι ΄0λοι μαζι μην δεχτούμε την αχορταγία των χαρτογιακάδων.

 

Μία φορολογία ακόμα σε κατι που έχει είδη φορολογιθεί ειναι παράλογο! Παράλογο επίσεις είναι και το είδος πολυτελείας! ¨αλλη μια φορολογικη εφέυρεση είναι αυτο το άπιαστο "είδος πολυτελειας"

 

Και αυτό δεν έχει να κάνει με τα κηνιτά μόνο. δείτε απλά εναν λογαριασμό δεη ή οτε. Θυμάστε κάποτε που το φπα ήταν 18%. Βέβαια τότε που έγινε 19% τιποτα δεν κάναμε! απλά στήσαμε όλοι κώλο και το δεχτίκαμε! Σε αυτό ποντάρουνε! τωρα το γιατί είμαστε πaρτάκιδες και γίδια όλλοι που απ΄λα ακολου8ουμε τον βοσκό (κι εγώ μαζι δεν με βγάζω απ'έξω) είναι πόλυ με΄γαλο θέμα γι' αυτό το thread...

......................................

please αγνοήστε τα ορθογραφικά μου λάθη - είναι και ξημερώματα...:mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή,

έχουμε 1000 ευρώ στην τσέπη. Στο τέλος του χρόνου φορολογούμαστε γι' αυτά (ας πούμε μ.ο. 15%) και μένουμε με 850. Αγοράζουμε ένα htc diamond με 500 ευρώ από τα οποία τα 80 είναι ΦΠΑ. Επειδή έχει εκτελωνιστεί όμως, έχει πληρώσει η ελληνική αντιπροσωπεία και τέλη εκτελωνισμού (δηλαδή φόρους). Στο τέλος του χρόνου, η ελληνική αντιπροσωπεία θα πληρώσει ~25% από τα κέρδη της σε φόρους που βέβαια περιλαμβάνονται ήδη στην τιμή των τελικών προϊόντων. Στην τιμή περιλαμβάνεται επίσης και η φορολογία του λιανοπωλητή ο οποίος όσο περισσότερους φόρους πληρώνει τόσο θα ανεβάζει το ποσοστό κέρδους του ώστε μετά την απόδοση φόρων να εξακολουθεί να κερδίζει το ίδιο.

 

Δηλαδή το χιλιάρικό μας φορολογήθηκε 5 φορές (μόνο στην ελλάδα) προκειμένου να πάρουμε ένα smartphone. Φορολογήθηκε κάμποσες φορές ακόμα στις χώρες κατασκευής / προμηθευτών κ.λ.π. Βγήκε από το εργοστάσιο δηλαδή, πόσο; 150 ευρώ και έφτασε 500;

 

Τώρα λένε να το φορολογήσουν ακόμα μία...

 

Το γιατί, ακόμα, δεν παίζουμε μπάσκετ με τα κεφάλια τους δεν ξέρω...

Οι προηγούμενοι φόροι δεν μετράνε γιατί έχουν ήδη ενσωματωθεί. :lol:

Εντωματαξύ όλα αυτά τα λεφτά από τους φόρους που δίνουμε όλοι μας χωρίς εξαίρεση και χωρίς να το αντιλαμβανόμαστε εξαφανίζονται μαγικά με αυτές τις ενσωματώσεις και οι πανέξυπνοι που μας κυβερνάνε βάζουν νέους φόρους επειδή δεν βλέπουμε τους παλιούς. Για να ξεστραβωθούμε. Για να τα πάρουμε κάποια στιγμή στο κρανίο και να γίνει ζούγκλα πραγματική εδώ γύρω.

Και δεν με πειράζει το ότι πληρώνω κάποιον φόρο. Με πειράζει ότι αυτός που πέρνει τον φόρο βάζει άλλον ένα φόρο γιατί δεν πληρώνω φόρο λέει. :confused:

Θέλω κάποια στιγμή να βγούν να μας πουν τι έχουν κάνει όλα αυτά τα λεφτά τέλος πάντον. Υπολογίστε ότι κάθε άτομο έχει και ένα κινητό στην Ελλάδα, χ 2€ (το λιγότερο) κάθε μήνα μόνο ο φόρος συνδρομητών κινητής τηλεφωνίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπολογίστε ότι κάθε άτομο έχει και ένα κινητό στην Ελλάδα, χ 2€ (το λιγότερο) κάθε μήνα μόνο ο φόρος συνδρομητών κινητής τηλεφωνίας.

 

ο φόρος αυτός αφορά τα συμβόλαια. Στα καρτοκινητά που έχει ένα 50-60 μην πω 70% δεν υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο φόρος αυτός αφορά τα συμβόλαια. Στα καρτοκινητά που έχει ένα 50-60 μην πω 70% δεν υπάρχει.

Έχω την εντύπωση ότι και εκεί κάπου κρύβεται. :rolleyes:

Απλά στα συμβόλαια στο δείχνουν κατάμουτρα. Τόσο για τη βλακεία. :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση ότι και εκεί κάπου κρύβεται. :rolleyes:

Απλά στα συμβόλαια στο δείχνουν κατάμουτρα. Τόσο για τη βλακεία. :fear:

 

όχι! 6..10...20 ευρώ βάζεις χωρίς να παρακρατείται καθόλου τίποτα. Αυτό είναι μόνο για τα συμβόλαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι προηγούμενοι φόροι δεν μετράνε γιατί έχουν ήδη ενσωματωθεί. :lol:

Οπότε οι επόμενοι φόροι που μπαίνουν πάνω στο προϊόν με τους ενσωματωμένους φόρους ουσιαστικά φορολογούν εκτός από το προϊόν και τους φόρους :eek:

 

15% φόροι + 15% φόροι για τους φόρους + 15% φόροι για τους φόρους των φόρων + ... + Φ.Π.Α.!

 

Να μη μας τα λένε όλα αυτά στον επαγγελματικό προσανατολισμό... Αλογοσκούφ θα είχα γίνει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω μια απορια εχω. Αμα αυριο βγουν και πουν "ανεβαζουμε το ΦΠΑ στο 70%, η οικονομια δεν μπορει να επιβιωσει αλλιως" (γιατι ειμαστε αφερεγγυοι μπουνταλαδες στις υποχρεωσεις μας σαν κυβερνυση και μας δανειζουν με σκληρους ορους και τα υπολοιπα τα φαγε ο εφραιμ) τι διαφορα θα κανει το Δημοκρατικο πολιτευμα σε σχεση με τον Λουδοβικο (τον τελευταιο) και τα φορολογικα μετρα που πυροδοτησαν την γνωστη μας εξεγερση?

 

Μετα από 3 χρονια θα τον επιβραβευσουμε δινοντας του ισοβιες διακοπες στο αρχιπελαγος της Καραϊβικης, οπου θα μπορει να ξεκοκαλισει τα κερδη του με την ησυχια του. Και θα εχει στρωσει το εδαφος στον επομενο, οπου θα συνεχισει με ιδιες θεσεις και στασεις Ενω τον παλιο καιρο με το πολιτευμα του Λουδοβικου, η ανικανοτητα πληρωνοταν με κοντημα κατα 19,5 εκατοστα από την κορυφη και πολύ αιμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...