Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για ένα καλύτερο site


paredwse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποιο το νοημα να υπαρχουν τοτε; Ωραια πηρες 3 θετικες ψηφους σε ενα ποστ σου στην 79η σελιδα αυτου του θεματος.. Σε λιγες ημερες ποιος θα το θυμαται;

 

Οσο για αυτο που λες με το παλιο μελος - περισσοτεροι ψηφοι, δεν ισχυει. Θετικες ψηφους δε βαζουμε σε ενα παλιο μελος, αλλα σε ενα σωστο και χρησιμο ποστ.

 

Επίσης έχω καμιά δεκαριά θετικές ακόμα στη πρώτη σελίδα μιας είδησης. Και άλλη μία που είπα για το σουβλατζίδικο της γειτονιάς μου. Και άλλες πέντε - έξι, επειδή πρότεινα ο parsifal να αλλάξει το μπρασελέ του και να βάλει λουράκι. Τι σημαίνει αυτό; Ότι ό,τι λέω από δω και μπρος θα πρέπει να είστε όλοι respect; :lol:

 

Σημείωση: αναφέρομαι στο θέμα της "φήμης" που ανέφερες, όχι στο +1 που το βρίσκω πολύ καλύτερο από το μπαίνει ο καθένας και να γράφει "συμφωνώ μαζί σου"

Επεξ/σία από dewn735
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι, τοτε γιατι υπαρχει; Να το σβησουμε.

 

Yποθέτω πως υπάρχει για να αποφευχθούν τα mini spam posts σε ένα θέμα τύπου:

 

"+1 μεγάλε, μπράβο".

 

 

 

Από εκεί και πέρα, βρίσκω εντελώς ανούσιο να μπει τσουτσουνόμετρο κάτω από το αβατάρ.

Χωρίς δε να θέλω να μειώσω κανέναν, πρωταθλητής σε αυτό θα έβγαινε ο hackerw32 που παίρνει ~50 thumbs up ημερησίως παραθέτοντας απλά αστείες περίεργες και ενδιαφέρουσες εικόνες, την ίδια ώρα που κάποιος μπορεί να έχει γράψει ένα χρήσιμο άρθρο στο wiki που του πήρε 5 ώρες π.χ.

 

Οπότε εκτός από ανούσιο, θα ήταν και άδικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πράγματι, αν και το +1 μπορεί να σημαίνει και συμφωνώ και thanks :P

 

Ναι αλλά το σύστημα thanks βάζει και το όνομα αυτού που σου είπε thanks. Είναι πολύ ωραίο, έχει εφαρμοστεί σε πολλά forums...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά το σύστημα thanks βάζει και το όνομα αυτού που σου είπε thanks. Είναι πολύ ωραίο, έχει εφαρμοστεί σε πολλά forums...

 

Ναι... αλλά ποιο είναι το νόημα λέμε? Λειτουργικά και προς όφελος όλων των χρηστών (όχι μόνο όσων έχουν θεματάκια με την αυτοπεποίθηση και τον εγωισμό τους)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λέει ο Rooters όντως γίνεται σε κάποια sites, αλλά έχει νόημα όταν τα sites είναι καθαρά τεχνικού ενδιαφέροντος (εξειδικευμένα forums, ξένα συνήθως) και άρα τα όποια (+) σημαίνουν πως κάποιοι βοηθήθηκαν, οπότε το σύνολο αντικατοπτρίζει πόσο παραγωγικό/βοηθητικό είναι το μέλος. Όμως σε ένα forum όπως το insomnia που είναι ποικίλης ύλης κι εκφράζονται συχνά απόψεις, τα περισσότερα (+) θα σημαίνουν συνήθως απλά τη συμφωνία κάποιων και δεν έχει νόημα να τα μετράμε, εκτός αν είναι ένα είδος ψηφοφορίας για να εκλέξουμε καποιον για κάποιο λόγο, άκυρο δηλαδή... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει πάντα η επιλογή να προσμετρώνται στο reputation μόνο τα +1 που δίνονται στα τεχνικά subfora. Όπως συμβαίνει και με τον post counter.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Υπάρχει πάντα η επιλογή να προσμετρώνται στο reputation μόνο τα +1 που δίνονται στα τεχνικά subfora. Όπως συμβαίνει και με τον post counter.

Συμφωνω. Για μενα αποτελει κριτιριο (οπου εφαρμοζεται φυσικα) για το αν θα ακολουθησω καποια how to ή οτιδηποτε αλλο τεχνικης φυσης.

Προσωπικα, συνηθως, ακολουθω σχεδον τυφλα συμβουλες ή hacks (κινητων πχ) καποιου μελους με υψηλο reputatiοn, ενω σε αντιθετη περιπτωση το ψαχνω παραπανω. Ισως δεν ειναι ο κανονας, παντως γλιτωνει χρονο.

Αυτο βεβαια βοηθαει περισσοτερο τα νεα ή μη regular μελη, καθως καποιος ο οποιος επισκεπτεται τακτικα ενα forum ξερει πανω κατω τι συμβαινει.

 

 

sent from my Galaxy S using pigeons

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτή τη περίπτωση όμως πολύ φοβάμαι ότι θα αρχίσει ένα παιχνίδι "χρυσοθηρίας", όπου όλοι θα δίνουν την ίδια απάντηση με διαφορετικά λόγια για να πάρουν τον μποναμά. Άσε δε που μπορεί να φτάσει στον ξεπεσμό του Yahoo! answers όπου οι μισές και πλέον ερωτήσεις καταλήγουν στο "100 points for the best answer!" (για τα πρακτικά και μόνο, το μέγιστο που μπορεί να δοθεί είναι 10 πόντοι...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μενα αποτελει κριτιριο (οπου εφαρμοζεται φυσικα) για το αν θα ακολουθησω καποια how to ή οτιδηποτε αλλο τεχνικης φυσης.

Ναι αλλά πχ εγώ που σπάνια συμμετέχω πια σε τεχνικά θέματα, διότι δε μπαίνω στο insomnia γι αυτό το λόγο, άρα δε θα μαζεύω και points, αυτό σημαίνει πως αν τύχει και προτείνω ένα how to μια φορά και δεν έχω points είμαι άκυρος/άσχετος; :P

 

Υ.Γ. Άσε που ξέρω 2-3 συγκεκριμένα άτομα που πάρα της μικρής συμμετοχής τους στο forum, όταν γράφουν είναι Gold 24k.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι αλλά πχ εγώ που σπάνια συμμετέχω πια σε τεχνικά θέματα, διότι δε μπαίνω στο insomnia γι αυτό το λόγο, άρα δε θα μαζεύω και points, αυτό σημαίνει πως αν τύχει και προτείνω ένα how to μια φορά και δεν έχω points είμαι άκυρος/άσχετος; :P

 

Υ.Γ. Άσε που ξέρω 2-3 συγκεκριμένα άτομα που πάρα της μικρής συμμετοχής τους στο forum, όταν γράφουν είναι Gold 24k.

Καμια σχεση, βασικα δεν κρινω αυτον που δεν εχει points, καθε αλλο. Αλλα ψαχνω ελαχιστα την βαση των συμβουλων καποιου που εχει υψηλο reputation. Δεν σημαινει πως απορριπτω ενα ποστ απο καποιον με μηδενικο.

Ακομα καλυτερα τα thanks σε ενα ποστ (τεχνικης παλι φυσης) μπορει να χρησιμευουν ως resume ενος θεματος. Δηλαδη χονδρικα "ο PCharon ποσταρε το χ tutorial, βλεπω 100 thanks, αρα λειτουργει, το δοκιμαζω".

Αλλωστε προφανως και δεν ξεκιναμε να ασχολουμαστε με υπολογιστες ή οτιδηποτε αλλο, απο την στιγμη που θα τυχει να κανουμε εγγραφη σε ενα φορουμ (το ιδιο ισχυει για τα points) :lol:

Απλως λεω πως εμενα προσωπικα με βοηθαει (ιδιαιτερα μαλιστα οταν δεν εχω χρονο να ψαξω πολυ). Υποκειμενικο ειναι αλλωστε, οπως ολες οι αποψεις εδω :)

 

sent from my Galaxy S using pigeons

Επεξ/σία από stormrain
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτή τη περίπτωση όμως πολύ φοβάμαι ότι θα αρχίσει ένα παιχνίδι "χρυσοθηρίας", όπου όλοι θα δίνουν την ίδια απάντηση με διαφορετικά λόγια για να πάρουν τον μποναμά. Άσε δε που μπορεί να φτάσει στον ξεπεσμό του Yahoo! answers όπου οι μισές και πλέον ερωτήσεις καταλήγουν στο "100 points for the best answer!" (για τα πρακτικά και μόνο, το μέγιστο που μπορεί να δοθεί είναι 10 πόντοι...)

Δε το νομιζω. Οι περισσοτεροι μπαινουν στο "Ψυχαγωγια και διασκεδαση" στο φορουμ. Ξαφνικα θα γινουν παντογνωστες και θα απαντανε σε ολα;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια το home button ας πηγαινει στο forum home και οχι στην αρχικη σελιδα.

οπως ειπε καποιος αλλος οταν σε εναν file explorer πατησουμε ενα folder θα παει εκει, οχι σε καποιο αλλο.

ή να εχουμε επιλογη απο το control panel για το που θελουμε να μας πηγαινει το home.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν περιπτώσεις που θέλουμε να ορίσουμε συνδρομή σε ένα θέμα χωρίς απαραίτητα να απαντήσουμε, αλλά χειροκίνητα με κλικ στο σχετικό κουμπί. Σε αυτήν την περίπτωση, στη νέα οθόνη εμφανίζεται επιλογή για τον τύπο ειδοποιήσης που επιθυμούμε. Πάντα όμως ως default τύπος επιλέγεται η «Καθυστερημένη Ειδοποίηση». Είναι εύκολο εκεί να μπαίνει ως default τιμή αυτή που έχουμε ορίσει στο ακόλουθο screenshot;

 

post-43041-0-89569600-1291140612_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...