Προς το περιεχόμενο

Μπλα μπλα μπλα μπλα ......


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολλοί από εσάς μου λέτε ότι είστε απογοητευμένοι από το forum και θα θέλατε να γίνει όπως ήταν παλιά.Νομίζω ότι αναφέρεστε για το Μπλα μπλα.<BR>'Οταν ξεκίνησε το forum με τις διάφορες κατηγορίες ήταν φανερό ότι απευθυνόταν σε φίλους των pc και ειδικότερα σε αυτούς που είχαν απορίες για πολλά πράγματα γύρω από τα pc.Στο μπλα μπλα τότε τα περισσότερα posts πάλι περι τεχνολογίας αναφέροταν. Επειδή όμως με το καιρό η παρέα μας αυξανόταν με γοργούς ρυθμούς όλο και μεγαλύτερες ανάγκες δημιουργήθηκαν για νέα forum πάντα σε σχέση με τα pc.'Ετσι με διάφορες υποδείξεις σας<BR>έχουμε φτάσει στη σημερινή κατάσταση των forum.'Ομως η αύξηση των μελών μόνο ένα forum επηρέασε αρνητικά ,το μπλα μπλα.<BR>Εκεί πολλοί βρήκαν την ευκαρία να δημοσιοποιήσουν διάφορα πράγματα με σκοπό να επιφέρουν αναστάτωση (το κατάφεραν) και να <BR>σπάσουν πλάκα με τους άλλους.'Ετσι βρέθηκε ο ανυποψίαστος επισκέπτης του forum να διαβάζει για φασίστες,θρησκευτικές διενέξεις <BR>και διάφορα άλλα που καμία σχέση δεν είχαν με την Insomnia.<P>'Ηταν και είναι φανερό ότι μερικοί εκμεταλλέύονται το γεγονός ότι το forum έχει πολλούς χρήστες και γράφουν ότι θέλουν με μοναδικό σκοπό να το δουν πολλοί άνθρωποι. Νομίζω ότι είναι φανερό ότι μόνο ένα πολύ μικρό ποσοστό ήθελε να κάνει συζήτηση σοβαρή με επιχειρήματα αλλά πάντα κάπου από το 3ο post άρχιζαν οι βρισιές και οι προσωπικές επιθέσεις και οι αερολογίες. Ο ίδιος είχα προτρέψει όλους αυτούς να γράφουν σε σχετικά forum (μόνο url δεν είχα δώσει) αλλά φυσικά δεν το έκανε κανείς και ο λόγος είναι πάλι ο αριθμός των χρηστών στο forum.Φυσικά όλοι μας έχουμε πολιτικές και θρησκευτικές ανησυχίες αλλά η Insomnia δεν είναι το κατάλληλο forum για δημοσιοποίηση.<P>'Αλλο ένα φαινόμενο με το μπλα μπλα είναι ότι πολλοί χρήστες κάνουν Post σε αυτό το forum θέματα που έχουν βασικά θέση σε άλλα forum όπως στο Hardware και στο Software.<BR>Το κάνουν όμως γιατί πιστεύουν ότι εκεί θα το δεί περισσότερος κόσμος και θα απαντηθεί πιο γρήγορα η ερώτηση τους.Αυτό βέβαια δεν ισχύει γιατί και από τα στατιστικά που<BR>βλέπω τα υπόλοιπα forum έχουν εξίσου μεγάλη κίνηση.'Ομως δεν παύει να δημιουργείτε ανάλογος χαμός στο μπλα μπλα από μεγάλο αριθμό posts και οι moderators να πρέπει<BR>να μετακινούν το topic στο ανάλογο forum και να το σβήνουν από το παλιό.Προσθέστε τώρα και το να πρέπει να διαβάζει κάθε topic ,να σβήνει posts από users που παρεκτρέπονται με μοναδικό σκοπό να "σώσει" το topic από κλείδωμα. Αυτή η κατάσταση συνεχιζόταν για πολύ καιρό ώσπου ήταν φανερό ότι δεν οδηγούσε πουθενά.Πάντα τα posts για αθλητικά,πολιτικά και θρησκευτικά θέματα θα οδηγούν σε τσακωμούς και χυδαίες εκφράσεις και εν μερει είναι λογικό γιατί όπως έγραψε κάποιος ,το forum είναι μια μικρογραφία της κοινωνίας.<BR>'Αρα οι λύσεις ήταν είτε να κλείσει το Μπλα μπλα είτε να μπούν κάποιοι λογικοί περιορισμοί.Τις λύσεις της διαγραφής των χρηστών η της επίπληξης της απορρίπτω ως παιδικές και δοκιμασμένα αναποτελεσματικές.'Αλλα και με τους περιορισμούς το φαινόμενο συνεχίστηκε και οι κλειδαριές έπεσαν σύννεφο.Και μη νομίζετε ότι δεν έγιναν και οι προσπάθειες για να σωθούν αρκετά ενδιαφέροντα topics όπως αυτό που αναφερόταν στα ΤΕΙ-ΑΕΙ.Καταλαβαίνω ότι ο μέσος όρος ηλικίας στο forum δεν είναι μεγάλος αλλά δεν είναι δικαιολογία αυτό στο να παρουσιάζονται όλοι σαν επαναστάτες και να προσπαθούν να γνωστοποιήσουν τη γνώμη τους με γλώσσα καφενείου.Μην περιμένετε μερικοί να γεμίσει το μπλα μπλα moderators για να σβήνει τα ηλίθια και άσχετα Posts. Μπορείτε εσείς οι ίδιοι να συνεσφέρετε αποτελεσματικά σε αυτό το θέμα.Πώς ; Mε το να μην απαντάτε !!!<P>Το μπλα μπλα υπάρχει όχι μόνο για γενική τεχνολογική συζήτηση αλλά και για διάφορα άλλα θέματα.Προσωπικά δεν θέλω να γράφεται κάποιος στο forum για να απαντάει σε post με αντιπαραθέσεις ,όσο στο να συνεσφέρει στα άλλα forum<BR>όπου πραγματικά γίνεται φοβερή δουλειά.Το forum αυτό είναι για χαλάρωση και για να σπάμε πλάκα ,όχι για να βρίζουμε και να κοντράρουμε τα πιστεύω μας.Πιστεύω να εξομαλυνθεί λίγο η κατάσταση και να μην χρειαστεί να περάσουμε από το κλείδωμα, στην διαγραφή των επίμαχων topics.Ρίξτε και μια ματιά στους <A HREF="http://www.insomnia.gr/cgi-bin/ultimatebb.cgi?ubb=get_topic&f=14&t=000077" TARGET=_blank>κανόνες</A> Λυπηθείτε τουλάχιστουν τους moderators <BR> smile.gif" border="0<p>[ 12-06-2001: Message edited by: Hal9000 ]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

ΠΡΕΠΕΙ να απαντησουν ΟΛΟΙ!<BR>Εχεις την αμεριστη συμπαρασταση μας σε οτι κανεις...<P>Μη βιαστειτε οι υπολοιποι,ΔΕΝ προκειται για γλυψιμο η οτι αλλο.Τον ανθρωπο δεν τον ξερω,αλλα αυτο που εχει δημιουργησει κραταει τον ελευθερο χρονο μου στα χερια του...Ας τον ακουσουμε μια φορα τουλαχιστον... smile.gif" border="0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

an kai tora spania kano post ayto edo me sygkinise - poli oraio Hal - bravo ... <P>oso afora to thema otan ego bika insomnia eixa trelathei - oloi i kali parea oi pragmatikoi insomniacs itan paron (onomata den leo) <P>simera ellaxistoi exoyn meinei pia - ti leo ?? kanenas <P>alla eytixos poy yparxei to #insomnia allios to insomnia san enoia poy xekinise prin merika xronia tha eixe teleiosi edo kai merikoys mines <P>alla ti kathomai kai sas leo ....<p>[ 12-06-2001: Message edited by: Gary ]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ksenerwsa...oloi "symfwnw kai symfwnw" kai "mpravo Hal ti wraia pou ta les" kai tetoies moufes...Isws ta lei kala den diafwnw..alla den stirizomai se auto gia na milisw...<BR>Auth th stignh exw tsatistei xwris na exw entopisei ton pragmatiko logo alla exw tsatistei...<BR>Oloi osoi kanoune posts edw les kai einai panagitses kai den ta exoune gamisei pote tous...<BR>Ade sovareutite ligo gia na doume ti tha ginei...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ δηλαδή δεν έχεις κάνει τίποτα? Και καλά δεν λέω, πολλοί απο εμάς όλο κάποια παπαριά θα έχουν κάνει (εξαίρεση η Χίμαιρα) αλλά τουλάχιστον έχουν το θάρρος να αναγνωρίσουν τι είναι σωστό και τι λάθος... Χώρια το γεγονός οτι σίγουρα έχουν προσφέρει περισσότερα από όσα έχουν στερήσει... Όλοι έχουμε κάνει βλακείες... Θα έπρεπε να μην απαντάμε καν στο topic του Hal δηλαδή? Coolαρισε... Έλπιζε σε αλλαγές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ti allages re su Lucifer? Otan to parakatw:<P>Προσοχή : Μόνο ότι δεν έχει θέση στα άλλα forum. Συζήτηση σε ΚΟΣΜΙΟ επίπεδο για διάφορα θέματα. Απαγορεύονται τα πολιτικά posts καθώς και τα αθλητικά posts.Προσωπικές επιθέσεις και βρισιές θα οδηγούν στο κλείδωμα η και στην διαγραφή του topic<P>tireitai epilektika ti allages na perimenoume? Kai kala egw ontws parektrapika kai frontisa na xalinagwgisw ton eauto mou molis to pira prefa. Gia osous omws den exoun tetoies euaisthisies prepei na afinontai anekselegxtoi arkei na...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Den thrhtai tipota epilektika.<BR>Opos vlepeis parolh ayth th sygxhsh tis teleytes meres, paroles tis proeidopoihseis se fanera shmeia, parolh th sygrafh kanonwn symperiforas, <B>synexizoun na dimiourgountai tetoia topics.</B><P>De ftanei loipon pou ta anexetai mexri na pesoun oi prwtes vrisies enw tha eprepe na kanei delete me ti mia, fwnazete pali apo panw.<p>[ 13-06-2001: Message edited by: NeTeD ]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

File <B>Hall9000</B>,<P>H ypokrisia kai o f8onos polwn apo tous "Insomniacs" einai to kati alo!<P>Sou apadane monolektika kai singatavatika oti simfonoun<BR>alla h ali8ia einai oti edo kai kero sampotarete to Insomnia<BR>epitides gia na stirix8ei alo forum pou ani3ane paleoi Insomniacs.<P>Ean mpeis sto <A HREF="http://www.dotteam.gr/cgi-bin/ubb-cgi/ultimatebb.cgi?ubb=get_topic&f=2&t=000001&p=2" TARGET=_blank>allo forum</A>, 8a deis aftous pou skilovrizonte<BR>edw, na kafxonte oti to diko tous forum einai pio politismeno<BR>apo to Insomnia k.l.p.<P>Pros olous aftous - idika ton sta8i pou an ton akouseis eki,<BR>einai allos an8ropos - a3izei mono h perifronisi.<P>Sas ema8e re o Hall ti 8a pei forum, ti 8a pei akktttttnnmmssto, sas gnorise meta3i sas<BR>kai anti na figete san antres,<BR>prota prepei na tou to g@mIsét to Insomnia?<P>Kiriolektw otan lew oti aftoi pou trogonte edo san ta skilia,<BR>sto <A HREF="http://www.dotteam.gr/cgi-bin/ubb-cgi/ultimatebb.cgi?ubb=get_topic&f=2&t=000006" TARGET=_blank>dotteam</A> einai kolitaria!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mallon exeis dikio file mou..<BR>Den exw para na symfonisw mazi sou.<BR>Vevaia de nomizw na ftene oi dimiourgoi tis dotteam as poume, alla ta atoma pou arxisan na mazevontai ekei elpizontas gia mia kalyterh arxh, kai rixnontas lasph sthn insomnia. Egw den exw kanena provlima me to dotteam, kai ta paidia pou to exoun einai mia xara paidia..<BR>H ypokrisia omws orismenwn melwn ekei mesa, apla me arwstainei.<P>De peirazei omws paidia, mh masate :)<p>[ 13-06-2001: Message edited by: NeTeD ]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια ένσταση. Πρώτον , η αλήθεια είναι οτι συμμετείχα σε κάποιες πολιτικές συζητήσεις, αλλά το θέμα αυτό θα το αναπτύξω αργότερα. Έιμαι δεν είμαι 3 μήνες member και όμως έχω δώσει κώδικα μεσα σε μισή ώρα απο την ώρα του post, έχω στείλει ολόκληρα κομμάτια κώδικα, και προσπαθώ να απαντώ σε οτι post γίνει και ζητάει βοήθεια.Δεν τα ξέρω όλα, αλλά ακόμα και όταν δεν ξέρω κάτι προσπαθώ να ψάξω να βρώ κάποια λύση. Αντιθέτως δεν έχω δεί κανένα απο αυτούς που διατείνονται οτι είναι οι ανεπανάληπτοι και οι μοναδικοί να απαντάνε με αυτό τον ρυθμό (για παράδειγμα δείτε τον girioni, που δεν είναι insomniοπατερας, απαντάει σχεδόν σε κάθε post, που γίνεται στο forum του Προγραμματισμού). Μην με κατηγορείται λοιπόν οτι δεν βοηθάω (και φυσικά υπάρχουν και άλλοι που βοηθάνε πάρα πολύ, πχ Sado).<P>Τώρα περι καταλληλότητας του θέματος , για το Μπλα-Μπλα. Πείτε μου ένα θέμα που αρμόζει στο ύφος αυτού του section, και θα σας παραδεχτώ. Στα πρώτα posts, έθιξα ένα θέμα κατα την γνώμη μου πολύ σημαντικό (πόσο παρεξηγημένη είναι οι έννοια της πληροφορικής). Η απάντηση που πήρα, ήταν "Ασε μας ρε που θες kai να μιλήσεις και με 18 posts....Ήρθες απο το πουθενά για να μας αραδιάσεις τις μπούρδες σου. Μάθαινα λοιπόν, στα 24 μου, οτι οι ώρες που έχω φάει να διαβάζω και να ασχολούμαι δεν μετράνε. Αυτό που θα έκανε την γνώμη να έχει βαρύτητα, ήταν ο αριθμός των post. Και φυσικά , τότε οι admins δεν αναμιχθηκαν (τουλάχιστον έβγαλαν τα αστεράκια). Αυτά.<P>P.S Κρίμα για το άλλο Forum. Πραγματικά, πολύ ύπουλη τακτική και ντρέπομαι για όσους την έπραξαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Paidia,kai HAL9000 symfono apolyta..ALLA:<BR>AFou apagoreuontai athlitika,h F1 2000??? confused.gif" border="0<BR>Akoma,ta topic sto MplaMPla pou einai politika/athlitika,OXI na kleinoun alla NA DIAGRAFONTAI!!!!telos,an symrfothoun kapoia melh pou kanoun to XAMO sto genikoMPALMPLA pou eipes,tha gyrioun ksana palia melh pou egygan MONO kai MONO logo auths ths M@L@#i@$!!![p.x. <B>VOODA</B>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...