Προς το περιεχόμενο

Λειτουργία του MacBook με κατεβασμένη την οθόνη;


barbastroumf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απο προχθες ειμαι και εγω ενας ιδιοκτητης macbook το πρωτο μου mac και εχω μερικες αποριες ,μπορει λοιπον να με πει κανεις αν γινεται να κλεινω την οθονη και να μην κλεινει το λαπτοπακι? δηλαδη να γινοντε ολες οι λειτουργιες κανονικα και να ειναι κατεβασμενο το καπο , ευχαριστω ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι καλύτερα να σβήνεις μόνο την οθόνη και να αφήνεις το καπάκι ανοιχτό.... Έτσι θα έχεις και καλύτερη απομάκρυνση της θερμότητας

 

Αυτος νομιzω ειναι και ο λογος που δεν το συνιστουν ....Μαλλον θα δημιουργει προβλημα η θερμοτητα στην οθονη οταν ειναι κλειστο ..

 

 

Για πες τις μεχρι στιγμης εντυπωσεις σου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν δημιουργειται μονο προβλημα στην οθονη απο την θερμοτητα, αλλα κ στο ιδιο το μηχανημα που αναπνεει καλυτερα με ανοιχτη οθονη.

Γενικοτερα το θεμα θερμοκρασιων ειναι λιγο πονεμενο στα macbook.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Γενικοτερα το θεμα θερμοκρασιων ειναι λιγο πονεμενο στα macbook.

 

Πσσσσσσστ! Μη λέμε ότι θέλουμε! Το θέμα της θερμοκρασίας έχει άμεση σχέση με τις εφαρμογές που τρέχουν και τη χρήση CPU/HDD! Και τα νέα macbook κάθε άλλο παρά πρόβλημα με τη θερμοκρασία έχουν!

 

B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως όταν το συνδέω σε εξωτερική οθόνη το κατεβάζω το καπάκι...Τις περισσότερες φορές έτσι δουλεύω...όπως και τώρα... υπάρχει περίπτωση να μου παρουσιάσει κανα πρόβλημα;

 

ps Έχω το παλιό το macbook το άσπρο και όχι από τα καινούρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πσσσσσσστ! Μη λέμε ότι θέλουμε! Το θέμα της θερμοκρασίας έχει άμεση σχέση με τις εφαρμογές που τρέχουν και τη χρήση CPU/HDD! Και τα νέα macbook κάθε άλλο παρά πρόβλημα με τη θερμοκρασία έχουν!

 

B)

 

πολύ σωστά...

εξαρτάται τι εφαρμογές τρέχουν και την χρήση της cpu, του δίσκου και της κάρτας γραφικών...

έχω το καινούργιο macbook και είναι μια χαρά απο θερμοκρασίες... (και εντελώς αθόρυβο)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ σωστά...

εξαρτάται τι εφαρμογές τρέχουν και την χρήση της cpu, του δίσκου και της κάρτας γραφικών...

έχω το καινούργιο macbook και είναι μια χαρά απο θερμοκρασίες... (και εντελώς αθόρυβο)...

 

 

Ακριβως!

Αυτο που επηρεαζει κυριως την θερμοκρασια εινα η χρηση cpu κ gpu..

Ο δισκος ελαχιστα επηρεαζει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Ακριβως!

Αυτο που επηρεαζει κυριως την θερμοκρασια εινα η χρηση cpu κ gpu..

Ο δισκος ελαχιστα επηρεαζει..

 

http://support.apple.com/kb/HT1308

 

Πάντως αν δείτε το νέο macbook, με κλειστή την οθόνη αφήνει κενό στο κάτω μέρος ακριβώς εκεί που είναι η έξοδος των αεραγωγών.

 

B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει ένα προγραμματάκι με το οποίο μπορείς να επιλέξεις αν θες να έχεις το laptop να δουλεύει και με κατεβασμένη την οθόνη. Επίσης μπορείς να απενεργοποιήσεις το hybernation εντελώς αν σε ενδιαφέρει. Το προγραμματάκι λέγεται InsomniaX. Δεν έχω λινκ αλλά δεν θα είναι και δύσκολο να το βρείς.

 

Να κάνω μια ερώτηση επί του θέματος? Συνδέω το Macbook μου σε εξωτερική οθόνη και κατεβάζω την φωτεινότητα εντελώς αλλά παρόλα αυτά η οθόνη είναι ανοιχτη. Μόλις που βλέπεις βέβαια αλλά υπάρχει τρόπος να κλείνει τελείως?(Με ανοιχτό-κλειστό καπάκι, δεν με πειράζει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κλείσεις το καπάκι μετά υπάρχει η δυνατότητα να ξυπνήσεις το μηχάνημα με το remote control έτσι μένει σβηστή η οθόνη και βλέπεις κανονικά από την εξωτερική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Πάντως σήμερα στο γραφείο που το ζόρισα αρκετά με το νέο photoshop και σε εξωτερική οθόνη με κλειστο το καπάκι, έχω να πω πως ζεστάθηκε πολύ λιγότερο από ότι όταν το είχα στο πόδια μου με τη δική του οθόνη!

 

B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...