Προς το περιεχόμενο

Πτυχιο Αγγλικων ποιο?


Visehrad

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια!Αποφασισα να κανω ενα μεταπτυχιακο το οποιο θα το αρχισω τον Σεπτεμβριο.Ειναι σε συνεργασια με πανεπιστημιο εξωτερικου (Watt) και φυσικα θελουν καποιο αποδεικτικο γνωσης αγγλικης γλωσσας αφου και τα βιβλια ειναι στα αγγλικα..

Εγω δεν εχω καποιο πτυχιο και τα αγγλικα μου ειναι μετρια.Ετσι εδω και 6 μηνες εχω αρχισει μαθηματα αγγλικων και πιστευα πως παιρνοντας to Lower (Cambridge ή Michigan) αυτο θα αρκουσε.Και τελικα εφαγα μια κεραμιδα οτι αυτα δεν τα αναγνωριζει το πανεπιστημιο στη Σκωτια και οτι θελουν ενα απο τα παρακατω

 

Πιστοποίηση Αγγλικής γλώσσας (TOEFL 550 or better (paper based), TOEFL 213 or better (CBT), TOEFL 80 or better (IBT, Internet Based Test), IELTS 6.0 or better, Cambridge Advanced English, Cambridge / Michigan Proficiency, Κρατικό Δίπλωμα Γ2 ή πτυχίο ΒSc ή MSc από Πανεπιστήμιο Μ. Βρεττανίας, ΗΠΑ ή Αυστραλίας)

 

Εμενα με ενδιαφερει ποιο απο αυτο ειναι ετσι καπως πιο ευκολο.Γιατι εχω αγχωθει τρομερα με αυτο το θεμα αφου αρχισα απο πολυ χαμηλα για Lower και τωρα μου λενε Cambridge Advance ,Proficiency,.......Οποιος γνωριζει ρε παιδια ας δωσει καμια συμβουλη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ απλά δεν θα πάς στην icon ή στο cems και θα επιλέξεις κάποιο άλλο κολλέγιο που να χρειάζεται lower.Οι τύποι εκεί είναι άχρηστοι και καθόλου εξυπηρετικοί....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ απλά δεν θα πάς στην icon ή στο cems και θα επιλέξεις κάποιο άλλο κολλέγιο που να χρειάζεται lower.Οι τύποι εκεί είναι άχρηστοι και καθόλου εξυπηρετικοί....

 

Aυτο φιλε μου αν μπορουσα θα το εκανα και δεν θα εκανα αυτη την ερωτηση εδω...

Δεν υπαρχει αλλο μεταπτυχιακο με αντικειμενο την Ενεργεια σε συνεργασια με πανεπιστημιο εξωτερικου.Ειμαι και απο ΤΕΙ.Αν ημουν απο ΑΕΙ θα πηγαινα σε αυτα που γινονται στα ελληνικα πανεπιστημια αλλα εκει σε μας απο ΤΕΙ μας ριχνουν πορτα οποτε παμε και πληρωνουμε σαν Λαλακες αυτα του εξωτερικου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

Θα ήθελα κάποιο εύκολο πιστοποιητικό αγγλικών.

Έχω ακούσει ότι τα ποιο εύκολα, αναγνωρισμένα από το Ελληνικό κράτος, πιστοποιητικά είναι τα: TOEIC, Bulats και city and guilds.

Το επίπεδό μου σε γνώση αγγλικών είναι μέτριο.

Μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου πει ποιο πιστοποιητικό προτείνει και γιατί;

'Η ακόμα και για κάποιο άλλο πιστοποιητικό.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες το επιπεδο σου, και γραψου σε σχολη με εξειδικευση σε ενηλικους για ενα απο τα δυο. Toefl, bulats

 

Αν ερχοσουν στην δικια μου θα σου ελεγα να κανεις το δευτερο για πιο καλα αποτελεσματα.

 

Καλη τυχη στην αναζητηση και στις εξετασεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες το επιπεδο σου, και γραψου σε σχολη με εξειδικευση σε ενηλικους για ενα απο τα δυο. Toefl, bulats

 

Αν ερχοσουν στην δικια μου θα σου ελεγα να κανεις το δευτερο για πιο καλα αποτελεσματα.

 

Καλη τυχη στην αναζητηση και στις εξετασεις

Καλώς τότε. Θα κοιτάξω ποιο πολύ για το bulats.

Σ'ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμένα το μεταπτυχιακό μου παρότι Ελλάδα θέλει επίπεδο C1 και διάλλεξα τι άλλο; TOEIC μιας που πρέπει να το πάρω ως τον Απρίλη και μόλις τελείωσα το lower με βιβλία michigan...

 

Από αυτά που δέχεται το μεταπτυχιακό σου δεν ξέρω τι παίζει με το TOEFL αλλά από το να δώσω C1 σε advance θα προτιμούσα να δώσω C2 proficiency καθώς είναι πολύ πιο εύκολο σαν δομή. 

 

Έχω δει και έχω κάνει test-άκια και το michigan είναι πολύ πιο εύκολο γενικότερα.

Τώρα αν το TOEFL είναι πιο εύκολο...

 

Βρες καθηγήτρια να σου κάνει ιδιαίτερα.

Καμία σύγκριση με φροντιστήριο. Καμία όμως.

Εγώ κάνω σε ιδιαίτερα τα αγγλικά μου.

 

Και ναι μέχρι τα 18 δεν ήξερα καθόλου αγγλικά. Μπήκα σε τμήμα στα 19 και έφυγα τρέχοντας. 3 άτομα όλα και όλα αλλά 3 διαφορετικές ταχύτητες.

 

Οπότε ψάξου για ιδιαίτερα άλλωστε τώρα μπορείς να παζαρέψεις όσο θέλεις πραγματικά όσο θέλεις.

 

Πάντως πιστεύω το TOEIC είναι το πιο εύκολο. Δεν γράφεις writing δεν έχει speaking και έχει ένα test book που είναι ίδιο για όλα τα επίπεδα.

Και το πιο δύσκολο είναι το IELTS και το GMAT ειδικά το GMAT.

 

Τώρα πιστεύω το michigan είναι από τα πιο γνωστά άσχετα που στην Ελλάδα τουλάχιστον τα δέχονται όλα εξίσου. Αλλά άλλο είναι να πάρεις c2 στο toeic που δεν έδωσες καν προφορικά και άλλο να έχεις πάρει ένα Cambridge που εκεί πραγματικά ξέρεις αγγλικά.

 

Αν είναι να φύγεις έξω μην ψάχνεσαι να πασαλέιψεις πράγματα. Υπάρχει λόγος που ζητάνε επίπεδο c1 και πάνω και δεν αρκούνται στο lower. Εγώ πριν 2 μήνες ξεκίνησα το c1 και φρίκαρα αλλά πραγματικά θα μάθεις λεξιλόγιο και θα γίνεις πολύ πιο άνετος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και εμένα το μεταπτυχιακό μου παρότι Ελλάδα θέλει επίπεδο C1 και διάλλεξα τι άλλο; TOEIC μιας που πρέπει να το πάρω ως τον Απρίλη και μόλις τελείωσα το lower με βιβλία michigan...

 

Από αυτά που δέχεται το μεταπτυχιακό σου δεν ξέρω τι παίζει με το TOEFL αλλά από το να δώσω C1 σε advance θα προτιμούσα να δώσω C2 proficiency καθώς είναι πολύ πιο εύκολο σαν δομή. 

 

Έχω δει και έχω κάνει test-άκια και το michigan είναι πολύ πιο εύκολο γενικότερα.

Τώρα αν το TOEFL είναι πιο εύκολο...

 

Βρες καθηγήτρια να σου κάνει ιδιαίτερα.

Καμία σύγκριση με φροντιστήριο. Καμία όμως.

Εγώ κάνω σε ιδιαίτερα τα αγγλικά μου.

 

Και ναι μέχρι τα 18 δεν ήξερα καθόλου αγγλικά. Μπήκα σε τμήμα στα 19 και έφυγα τρέχοντας. 3 άτομα όλα και όλα αλλά 3 διαφορετικές ταχύτητες.

 

Οπότε ψάξου για ιδιαίτερα άλλωστε τώρα μπορείς να παζαρέψεις όσο θέλεις πραγματικά όσο θέλεις.

 

Πάντως πιστεύω το TOEIC είναι το πιο εύκολο. Δεν γράφεις writing δεν έχει speaking και έχει ένα test book που είναι ίδιο για όλα τα επίπεδα.

Και το πιο δύσκολο είναι το IELTS και το GMAT ειδικά το GMAT.

 

Τώρα πιστεύω το michigan είναι από τα πιο γνωστά άσχετα που στην Ελλάδα τουλάχιστον τα δέχονται όλα εξίσου. Αλλά άλλο είναι να πάρεις c2 στο toeic που δεν έδωσες καν προφορικά και άλλο να έχεις πάρει ένα Cambridge που εκεί πραγματικά ξέρεις αγγλικά.

 

Αν είναι να φύγεις έξω μην ψάχνεσαι να πασαλέιψεις πράγματα. Υπάρχει λόγος που ζητάνε επίπεδο c1 και πάνω και δεν αρκούνται στο lower. Εγώ πριν 2 μήνες ξεκίνησα το c1 και φρίκαρα αλλά πραγματικά θα μάθεις λεξιλόγιο και θα γίνεις πολύ πιο άνετος

 

 

Για έξω, ξέρω πως μετράει μόνο το IELTS πλέον, και TOEFL για αμερική. Για την ώρα κοιτάω κάτι για εδώ. Γι'αυτό και ρώτησα ποιο είναι το προτιμότερο από τα 3 που προανέφερα.

Πες μου περίπου τιμές στα ιδιαίτερα γιατί δεν ξέρω καθόλου, και επιπλέον πόσες ώρες την εβδομάδα κάνεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άτιμο ielts όντως από τα πιο αναγνωρισμένα που ΛΗΓΟΥΝ σε 2 χρόνια!!!

Εγώ κάνω 2 ώρες την εβδομάδα και πληρώνω 15€ την ώρα που τα θεωρώ πολλά αλλά η καθηγήτρια μου έκανε 6 χρόνια σπουδές στην αγγλία το προπτυχιακό, μεταπτυχιακό και εξειδίκευση πάνω στην διδακτική της αγγλικής οπότε χρεώνει τόσο.

 

Μπορείς να βρεις ένα σωρό κοπελιές που τελείωσαν αγγλική φιλολογία στην ελλάδα με αρκετή εμπειρία να σου κάνουν με 8-12 ευρώ την ώρα.

 

Κάνοντας 2 ώρες την εβδομάδα με αρκετή ενασχόληση μόνος μου συνήθως είμαι στο ίδιο επίπεδο ή και πιο μπροστά από τα φροντιστήρια καθώς η καθηγήτρια μου κάνει και σε 2 φροντιστήρια και κάνουμε σύγκριση και ίσως λόγω και χριστουγέννων πάσχα κτλ συνήθως τυχαίνει να είμαι ακόμα και πιο μπροστά από τμήματα που κάνουν 5 ώρες την βδομάδα.

 

Πάντως το lower μου βγήκε πολύ πολύ λιγότερα από ότι σε φροντιστήριο και φυσικά γλυτώνεις και τα βιβλία αφού τα τυπώνεις με 10 ευρώ αν η καθηγήτρια τα έχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...