Προς το περιεχόμενο

Forthnet ADSL - Ελεος!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

στην ουσια εξι ειναι και αυτο.απλα αν κανει ενα μικρο σκαμπανεβασμα η γραμμη μπορει να στο ανεβασει λιγο πιο πανω η να στο ριξει λιγο πιο κατω.6,5 ειναι και μετα πχ τωρα.οταν ειχα παραπανω μερες ειχε παει και 7.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα στο forum!!!

Καταρχάς Ο ΤΙΤΛΟΣ Forthnet ADSL – Ελεος! Ταιριάζει απόλυτα στη περίπτωση μου!!!

Θα ήθελα να σας πως την άσχημη εμπειρία μου σαν συνδρομητής της Forthnet και το πόσο με έχει κουράσει και αγανακτήσει όλοι αυτή η κατασταση!!!Ας τα πάρουμε από την αρχή!Είμαι χρόνια στη Forthnet πριν την επηρεσία double play!!!Πότε δεν είχα πρόβλημα!Όσπου πριν 1 χρόνο αρχίσαν οι συχνές αποσυνδέσεις στο άσχετο!!Είχα τότε το siemens cl 110 και αποφάσησα να πάρω το USB robotic 9108. Αμέσως είδα βελτίωση στη γραμμή αλλά ακόμα είχα αποσυνδέσεις ( πιο λίγες από πριν ).! Όμως πριν από 2 μήνες οι αποσυνδέσεις χειροτέρεψαν. Και άρχισα να ψάχνω στο ΙΝΤΕΡΝΕΤ που οφείλονται όλα αυτά!!!Και κατάληξα ότι μπορεί νάχω σταθερή ταχύτητα( σχετικό αυτό 1-2 Μbits πάνω κάτω)! Αλλα το snr ανεβοκατέβαινε σαν τρελλό!!!!( οτι και προφίλ νάχα πήγαινε και 3 και μείον 1 και μείον 2, τι SNR 6 τι 11 , τι 15 έβαζα τα ίδια έκανε)Με αποτέλεσμα να είχα αποσυνδέσεις.Οπότε αρχίσανε και τα τηλεφωνα στο 13831. Καταρχάς μου είπαν να κοιτάξω φίλτρα καλώδια και τα κλασικά που κοιτάμε πρώτα!!!Τα άλλαξα όλα! Φιλτρα καλώδια!! Δεν έγινε κάτι τα ίδια χάλια. Μετά από καμοιά 20αρια τηλεφωνήματα! Η forthnet κατέλληξε ότι υπήρχε πρόβλημα στο router. Αγοράζω και router δυστιχώς αλλά το πρόβλημα παρέμεινε!Μετά (από καμοιά 10αρια τηλ. που πήρα)έστειλαν μετά απο 1 βδομάδα τεχνικό!Έκανε τις δήθεν μετρήσεις του και είπε ότι το πρόβλημα ήταν από μένα στις εσωτερικές καλωδιώσεις. Και ότι θα έπρεπε να τις αλλάξω!Μετά από μία βδομάδα που βρήκα τα χρήματα ήρθε ο ηλεκτρολόγος και μου έβαλε εξωτερική καλωδίωση! Άλλα επειδή έπερνα το τηλέφωνο από τον 2 οροφο ( τραβούσα τηλεφωνικό καλώδιο 10 μετρα έγώ είμαι στο 1ο οροφο, ) αποφασησαμε η μάλλον ο τεχνικός της forthnet μου είπε να τραβήξω 2 καλώδια 1 για τον κάθε όροφο.και αυτό έκανα( έβαλα 2 cat6 cable)!Αλλά δυστιχώς το πρόβλημα παρέμεινε!!!

Ετσι με τα παραπονα μου και τα 10 ακομα τηλεφωνηματα μου ξαναηρθε ο τεχνικός (μετά από 1 βδομαδα και)και μου βρήκε οτι έφταιγε ο ΟΤΕ τελικά!Anyway το πρόβλημα προωθήθηκε στο ΟΤΕ!Μετά από καμοιά 10αρια μέρες σκάει μύτη ένας τυπάς του ΟΤΕ. Έρχεται κάτω στον διανεμητή πολυκατοικίας τον ελέγχει 1 λεπτο και πολύ λεω και μου λέει!''ΦΙΛΑΡΑΚΟ Η ΓΡΑΜΜΗ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΨΟΓΗ ΚΛΕΙΔΩΝΕΙΣ ΣΤΑ 14 ΜΒΙΤ'' ναι του κάνω το ξέρω, αλλά το πρόβλημα είναι οτι ανεβακατεβαίνει το SNR. περίμενε 5 λεπτά και θα δεις αποσύνδεση και χιλιάδες CRC, και μου λέει '' ΑΝ ΤΟ ΚΑΝΩ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟ ΤΗΝ ΧΑΘΗΚΑΜΕ'', και φεύγει!!!

Μετά εγώ στα καπάκια τηλεφωνήματα στο 13831 τους κράζω. Απάντηση φορθεντ! ''Θα περιμενουμε να μας πει τα αποτελέσματα ο ΟΤΕ και μετά θα πρέπει να κάνουμε Άρση.

Περίμενα 1 βδομάδα ποτέ θα τους απαντήσει ο ΟΤΕ και μετά άλλες 10 μέρες για να έρθουν συνδιαστικό ραντεβού και να λύσουν το πρόβλημα!!!

Anyway ήρθαν επιτέλους την Παρασκευή! Ανεβαίνει ο τεχνικός στο σπίτι ελέγχει και την γραμμή μου και μου λέει φίλε αλλάξαμε χαλκούς και προς και από!!και κάναμε μετρίσεις και όλα τέλεια! Του λέω σίγουρα?Ναι μου λέει, οκ ευχαριστω του λέω και φεύγει!Τελικά μετά απο 10 λεπτά μπουπ πάλι αποσύνδεση! Τρελλάθηκαα..... Θόλωσα.... ;) Ξανά τηλέφωνο στο 13831!!!!

Τελικά με πολλά παιχνιδια και κλειδώματα SNR προφίλ και μπούρδες καταλήξανε ότι ίσως να φταίει η εσωτερική οριζόντια του πάνω σπιτιού ( είχα ανεβάσει την εξωτερική γραμμή ο ηλεκτρολόγος και έμπαινε μες στο σπίτι και συνδέονταν στο κεντικό φισ και αυτό έβγαζε άλλα 2 φις στα άλλα δωμάτια).

Θα πρέπει να βάλει τη γραμμή σε καινούργιο φις στο πάνω όροφο και να αποσυνδέσεις μου λένε την παλιά εσωτερικη οριζόντια!!Οκ λέω!

Τα πέρνω και γω φωνάζω τον ηλεκτρολόγο και τον έβαλα να βάλει ένα splitter κάτω στο διανεμητή της πολυκατοικίας.(το adsl καλώδιο στο κάτω σπίτι , και το τηλέφωνο στο πάνω) μια χάρά τα φτιάχνουμε και φεύγει (το θέμα ήταν ότι μάλλον μουπαν ψέματα οι τεχνικόι και δεν άλλαξαν τον χαλκό αλλό απο ότι είδα το σύνδεσαν σε άλλο slot στο διανεμητή) !Τέλος πάω πάνω απόσυνδεω όλα τα φιλτρακια αφου πια δεν μεταφέρονταν ADSL πάνω! Ανοιγω router configuration είχε μικρυνει πόλύ το Line Attenuation και η ταχύτητα είχε μεγαλωσει!!!

Λέω κομπλέ ΑΜΗΝ!!! Όμως Που.....ες μπλε τα ίδια πάλι μετά απο 15 λεπτά αποσύνδεση!!!!!

Το SNR έριχνε τσιφτετέλια!!!Πάνω κάτω πάνω κατω!!!! Πήρα λοιπόν το 13831 πάλι τους το λέω οτι τα άλλαξα όλα και τι μου λένε !! Δοκίμασες να βάλεις άλλο router μήπως το καινούργιο είναι χαλασμένο! Πρασίνισα!!!!!Με λίγα λόγια βάζω το US Robotic μου τα ίδια αποσύνδεσεις και ένα χάος! Τους πέρνω στα καπάκια τους εξηγώ τι μου λέει ένας τυπάς!Δυστιχώς δε ξέρω τι άλλο να κάνεις θα προωθησω αίτημα στο τεχνικό τμημα για επανέλεγχο! Και ΕΜΕΙΝΑ ΜΑΚΑΚΑΣ!

Το απότέλεσμα???Έχασα χρόνο.....χρήματα από τη δουλεία μου.....100 ευρώ για ηλεκτρολογο...+ 30 Ευρω επισκεψη του τεχνικού + 50 ευρω περιπου το router και τα φιλτρα τα splitter!!!......+ καμοια 100αρια τηλεφ. Που τους πήρα!!!!!!+ το σάλλιο μου να εξηγώ σε κάθε άχρηστο το ιστορικό!Τι άλλο μπορώ να κάνω ξέρει κανείς να μου πεί???? Αν κάνω διακοπή και πάω στον ΟΤΕ , ή σε άλλο πάροχο θα μου φτιάξουν τη γραμμή η αδικός κόπος!!! Μήπως κάτι κάνω λάθος η έχω κάτι που να επιρρεάζει τη γραμμή??? Εχω κουραστεί πολύ ψυχολογικά μου ερχεται να μην εχω internet πια!!!! ΑΛΛΑ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΕΛΛΑΔΑ...!!!

Τα συμπερασματά δικά σας!Συγνώμη για το μεγάλο post μου έπρεπε να τα πω σε κάποιον μήπως μου βρει κάποιος καμοιά λύση, ιδέα!!!!

Υ.Γ.

Εχω το modem/router TP-LINK TD-W8961ND .

Πριν άλλαξω καλωδια εξωτερικα κλπ. τι 6 προφιλ ναχα τι 15 τα ιδια αποσυνδεσεις επεφτε κατω απο 3 το SNR!

       

Downstream

Upstream

 

SNR Margin

:

6-15 προφ.

9.7

db

Line Attenuation

:

33

17.0

db

Data Rate

:

13105

1011

kbps

Max Rate

:

14760

1018

kbps

CRC

:

50000 + /λεπτο

0

 

 

Τώρα με έβαλαν στο προφιλ 11 αλλά πάλι έχω αποσυνδέσεις πιο λίγες βέβαια και πολλα λάθη πάλι

Αυτά τα λάθη έιναι 3 ωρων!!!!! ( το SNR πάλι παίζει απο 11.5-5.3 που γινεται η αποσύνδεση!!

 

             

Downstream

Upstream

 

   

SNR Margin

:

10.6

9.4

db

   

Line Attenuation

:

28.8

17.0

db

   

Data Rate

:

13105

1012

kbps

   

Max Rate

:

14760

1019

kbps

   

CRC

:

22018

0

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ιδια με forthnet, συνεχεις αποσυνδεσεις(στην καλυτερη να αντεξει μια μερα χωρις αποσυνδεση αν δεν μπω πολυ) και μεγαλο ping. Ηρθε τεχνικος και βρηκε τη γραμμη "Μπομπα" τωρα απο κει και περα τι να πω.. Ειδικα τα Σ/Κ η κατασταση ειναι απελπιστικη(μαλλον επειδη μπαινουν πολλοι ταυτοχρονα).. Σκεφτομαι για ΟΤΕ αλλα αν εχω παλι τα ιδια δεν θελω να μπω στη διαδικασια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου geokart89, Ειδικά για Forthnet ακούω και διαβάζω όλο κραξίματα. Οπότε άλλαξε πάροχο και έλα στη HOL (στην προτείνω λόγο προσωπικής εμπειρίας). Eίμαι 6 χρόνια συνδρομητής και μόνο μια φορά παρουσιάστηκε σχετικά σοβαρό πρόβλημα και αυτό λύθηκε αναίμακτα απο την τεχνική υποστήριξη της εταιρίας (τον οποίο τεχνικό δεν χρεώθηκα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απανταω σε εναν εναν στα 3 τελευταια ποστ

για τον πρωτο φιλο.αν πιανουν τα χερια σου κανε εσυ δοκιμη κατω στον κατανεμητη με τον ρουτερ μονο εκει και δες αν αλλαζει το snr.αν αλλαζει και εκει σιγουρα δεν φταιει κατι πανω.ο οτε οπως το λες αλλαξε απερχομενο και οχι κεντρικο και πιθανοτατα το προβλημα να ειναι στο κεντρικο.αν αλλαξεις εταιρεια φροντισε να ζητησεις νεα γραμμη γιατι αμα πατησεις πανω στην υπαρχουσα δεν θα αλλαξει κατι.

για τον φιλο νουμερο 2.οταν μπαινουν πολλοι ταυτοχρονα δεν εχεις αποσυνδεσεις αλλα χαμηλη ταχυτητα.αν ειναι ο χαλκος σου αν πας σε αλλη εταιρεια θα εχεις τα ιδια .οποτε και εσυ ζητα νεα γραμμη.

για τον φιλο νουμερο 3.και στην Hol να παει αμα φταιει ο χαλκος δεν θα αλλαξει τιποτα.εχει να κανει με τον χαλκο οχι με τον παροχο.οπως ο φιλος νουμερο 1 και νουμερο 2 εχουν αποσυνδεσεις καθε μερα ετσι και εγω με την forthnet εχω κλεισει σχεδον 20ημερο χωρις αποσυνδεση και εχω δει και ατομο με πανω απο μηνα χωρις αποσυνδεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το συγκεκριμενο νημα ειναι παρωχημενο και τωρα πλεον ισως και υποπτο.

ως χρονια συνδρομητης της forth τα περισσοτερα προβληματα με κομμενες ινες , μπουκωματα ,ping  κτλ ειχαν τo αποκορυφωμα τους κατι χρονια πριν και πλεον εχουν ελαττωθει και ξεπεραστει.

να συντηρειτε ενα νημα αποκλειστικα και μονο για μια εταιρεια ειναι παραπλανητικο και δεν αντιπροσωπευει την σημερινη πραγματικοτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε ADHD άστα χάλια μαυρα!Ειδικα μόλις ζορίσω την γραμμή λίγο κατευθείαν με πετάει!!!Και γώ ΟΤΕ έλεγα να πάω μήπως επείδη είναι δικές τους οι γραμμές φιλοτιμηθουν να κάνουν κάτι!!

Φίλε SARGIO01 εγώ για ΟΤΕ έλεγα για τον λόγο που είπα στον ADHD αλλά είχε έρθει και ένα παλικάρι πριν μερικούς μήνες και μουπε ότι στην περιοχή μου περάσανε νέες γραμμές ΗΟL και ψηνόμουν!!!

Φίλε poulinos για όλα έχεις δίκαιο!Αν η γραμμή είναι προβληματική σε όποια και να πας τα ίδια θα έχεις!Μπορώ να το κάνω αυτό με το ρουτερ που είπες γιατί κάτω στο κατανεμητή έχω βάλει splitter και απλά συνδέω το τηλεφωνικό κλιψάκι,αλλά δεν ξέρω αν έχει μπρίζα!!!!Απλά πιστεύω άδικος κόπος θαναι!το καλώδιο ειναι ολοκαίνουριο!!!!Το internet διαχωρίζεται από κάτω άρα.Δε πιστευω να δω αποτέλεσμα!(ΑΝ ΔΕ ΚΑΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ(ΠΟΥ ΔΕ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ)Παιδιά σκέφτομαι να κόψω το τηλεφωνο στο πάνω σπίτι και να τ κάνω σύνδεση στο κατω σπιτι στη hol η στη Cyta (αν και δε ξέρω πόσο αξιοπιστη είναι η κύπριακη Cyta)μόνο internet!Poulinos στο κάτω σπίτι δε θα χρειάζεται να τους πω να μου δώσουν νέα γραμμή!Σωστά?Ουτος η άλλος νέα θάναι!Αφου ποτέ δεν έχω ξαναβάλει τηλέφωνο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
αλλά είχε έρθει και ένα παλικάρι πριν μερικούς μήνες και μουπε ότι στην περιοχή μου περάσανε νέες γραμμές ΗΟL και ψηνόμουν!!!

ευτυχώς που έμεινες στο ψήσιμο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<blockquote class="ipsBlockquote" data-author="geokart89" data-cid="5136864">αλλά είχε έρθει και ένα παλικάρι πριν μερικούς μήνες και μουπε ότι στην περιοχή μου περάσανε νέες γραμμές ΗΟL και ψηνόμουν!!!</blockquote><br>ευτυχώς που έμεινες στο ψήσιμο...

Γιατι το λες αυτο;;;

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαντέψτε και ναι σήμερα ήρθε πάλι τεχνικός της φορθνετ!!!Για 4 φορα...!Ειδε οτι εχω πρόβλημα στο SNR!Ευτυχώς το παλικάρι ήξερε την δουλεια του και ειδε τα τζιφτετελια του SNR αλλά και τα χιλιάδες λάθη!!!Μούπε μάλλον ειναι το κεντρικό καλώδιο και ότι το θέμα είναι να το αλλάξει ο ΟΤΕ! Τώρα αν θα το κάνουν θα δείξει!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και μερα ανεβοκατεβαινει το snr απο 9 εως 6 αλλα πλεον δεν αντιμετωπιζω προβλημα αποσυνδεσεων! ειναι σταθερα 8mbps με downstream attentuation 33 db

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το συγκεκριμενο νημα ειναι παρωχημενο και τωρα πλεον ισως και υποπτο.

ως χρονια συνδρομητης της forth τα περισσοτερα προβληματα με κομμενες ινες , μπουκωματα ,ping  κτλ ειχαν τo αποκορυφωμα τους κατι χρονια πριν και πλεον εχουν ελαττωθει και ξεπεραστει.

να συντηρειτε ενα νημα αποκλειστικα και μονο για μια εταιρεια ειναι παραπλανητικο και δεν αντιπροσωπευει την σημερινη πραγματικοτητα.

καταλαβαίνω ακριβώς τι εννοείς αλλα αν διαβάσεις μερικές σελίδες θα δείς οτι μερικοί γράφουν μόνο θετικά εδω μέσα :) όπως εγώ. αφου τώρα σκέφτομαι να ανοίξω τοπικ Forthnet VDSL - Ελεος για να μην χαλάσει το "template"... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...