Προς το περιεχόμενο

Ενσωμάτωση εναλλακτικών browser στα Windows ζητά η Ευρωπαϊκή Επιτροπή


Spyros7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα κάποια citation needed που υπάρχουν στο άρθρο της wikipedia σημαίνουν ότι λείπουν κάποιες πηγές (ενώ υπάρχουν άλλες που παρατίθενται). Δε σημαίνει ότι είναι αναξιόπιστο, αλλά ακόμα και σε αυτή την περίπτωση, το αποτέλεσμα θα έπρεπε να είναι να ψάξεις πηγές για να βεβαιωθείς/να αποδείξεις ότι είναι αναξιόπιστο. Που δεν το έκανες.

 

Οταν μου καποιος εδω μεσα ειπε οτι ο Netscape ηταν καλυτερος δεν νομιζω να ειχε στατιστηκες να το τεκμηριωσει το τι ειναι καλυτερο για τον καθενα ειναι τελειος υποκειμενικο.Συγνωμη που δεν εχω απειρο χρονο να ψαξω μελετες για να σας αποδειξω οτι δεν ειμαι ελεφαντας εχω και ζωη... :D

Οσο για το αν ξερω να διαβαζω ή οχι καλυτερα να δεις προηγουμενα posts μου εστω και στο παρον θεμα δεν θα σταθουμε σε πτυχια και τιτλους..

Τουλαχιστον δεχτηκαν τον χαρακτηρισμο της ομαδας-αγελης Mac ΑntiMS group κατι ειναι και αυτο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 152
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
yada yada yada

Καποιος να μου απαντησει επιτελους!

Ποσοι Web Browsers υπηρχαν την περιοδο που βγηκαν τα Windows με τον IE(1995);

Που βασιστηκαν;Σε ποια πλατφορμα αναπτυχτηκαν;

Γιατι να αλλαξει μια εταιρια απλα επειδη μπηκαν και αλλοι ανταγωνιστες σε ενα πεδιο που αυτη δημιουργησε;

Γιατι να μπει σε ενα προιον της MS με το ετσι θελω μια αλλη εταιρια;

Γιατι δεν αναφερει κανεις την τσαμπα διαφημιση;

Kαι που κολλαει το θεμα με το W3C και την συμβατοτητα;

 

Συγνωμη που δεν εχω απειρο χρονο να ψαξω μελετες για να σας αποδειξω οτι δεν ειμαι ελεφαντας εχω και ζωη... :D

 

Δεν είναι ωραίο όταν τα πράγματα έρχονται έτσι, που απαντάμε οι ίδιοι στις ερωτήσεις που θέσαμε;

 

Τουλαχιστον δεχτηκαν τον χαρακτηρισμο της ομαδας-αγελης Mac ΑntiMS group κατι ειναι και αυτο!

Χαίρομαι που δεν δέχτηκα ποτέ κάτι τέτοιο. Οπότε κάτι είναι και αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον firefox πληρώνεις και δεν το ξέρω ;

 

Από τον κατεστραμμένο Netscape δημιουργήθηκε ο firefox! Ο οποίος Netscape δεν μπορούσε να κρατηθεί ζωντανός απέναντι στον δωρεάν και καλύτερο κατά πολλούς explorer.

 

εδω γελαμε...ποιον δωρεαν?????

για να κατεβασεις τον ΙΕ ,πρεπει να εχει λειτουργικο windows στον υπολογιστη σου...

αν εγω παω τωρα μεσω λινουξ να κατεβασω το .exe του ΙΕ προφανως και δε θα με αφησει να το κατεβασω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνεις δεν μπορώ να κάνω κάτι. Σου ξαναλέω άλλο το αν υπάρχει μονοπώλιο (1) και άλλο το πώς προσπαθείς να το λύσεις (2). Το παράδειγμα μου αναφέρετε στο (2).

Καταλαβα απολυτα τι εγραψες, απλα δεν ειναι σωστος ο συσχετισμος...τεσπα δεν θα χαλασουμε τις καρδιες μας αν κανεις σωστο η λαθος συσχετισμο...

Γιατί τι διαφορά θα είχε αν μπορούσες να τον απεγκαταστήσεις !? :rolleyes:

Γλιτώνεις 10 mb ;

Δεν μου αρεσει να εχω αχρηστα προγραμματα στο πισι μου, που δεν χρησιμοποιω και ειναι κυριοι οδοι για ιους και καθε malware που κυκλοφορει στο ιντερνετ.

Και κυριως, δεν θελω να χρησιμοποιειται ουτε ΜΒ παραπανω απο αυτα που χρειαζομαι...;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κυριως, δεν θελω να χρησιμοποιειται ουτε ΜΒ παραπανω απο αυτα που χρειαζομαι...;)

 

Με αυτή τη λογική καταλήγουμε εκεί που πάει κάθε παρόμοιο τόπικ: Βάλε linux :P

Αλλιώς, δεν είναι στο χέρι σου. Της microsoft είναι το λειτουργικό, ότι θέλει κάνει (άμα θέλει βάζει κι έναν ie σε κόκκινο -και άλλον έναν σε πράσινο για να μην παραπονιούνται οι βάζελοι :P - έτσι για να υπάρχουν).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτή τη λογική καταλήγουμε εκεί που πάει κάθε παρόμοιο τόπικ: Βάλε linux :P

Αλλιώς, δεν είναι στο χέρι σου. Της microsoft είναι το λειτουργικό, ότι θέλει κάνει (άμα θέλει βάζει κι έναν ie σε κόκκινο -και άλλον έναν σε πράσινο για να μην παραπονιούνται οι βάζελοι :P - έτσι για να υπάρχουν).

 

Αν ηταν με αυτη τη λογικη θα επαιρνα MAC :P

 

Τεσπα, εγω υποστηριξα οτι μου αρεσει να εχω την επιλογη μεταξυ πολλων πραγματων.

Οπως ο Κωτσοβολος αν ηταν το μονο καταστημα με ηλεκτρικα ειδη στην Ελλαδα και εφερνε μονο π.χ. προιοντα της Siemens, εγω θα ηθελα να εχω επιλογη μεταξυ siemens, whirpool, daewoo, fujitsu κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τεσπα, εγω υποστηριξα οτι μου αρεσει να εχω την επιλογη μεταξυ πολλων πραγματων.

 

Μα την έχεις. Με ie γράφεις τώρα???

Όπως και η microsoft έχει το δικαίωμα να προτιμάει ie :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που ήσουνα ρε sotosgl το 98 να πεις αυτά που μας λες στην αμερικάνικη κυβέρνηση για να μην κάνει τον κόπο να μηνύσει την microsoft για κατάχρηση της μονοπωλιακής της θέσης.

Η άποψη ότι η κάθε εταιρεία θα πρέπει να μπορεί να κάνει ότι γουστάρει, δε πα να ναι και μονοπώλιο, δείχνει επικίνδυνη άγνοια για την κοινωνία και την οικονομία. Αν δε σας λέει κάτι η τωρινή κρίση, δείτε και την περίπτωση της Αργεντινής για να δείτε που οδηγεί η εντελώς ανεξέλεγκτη λειτουργία του οικονομικού συστήματος.

Εξου και το "επικίνδυνη", περιουσίες και ζωές χάθηκαν επειδή οι κρατικοί μηχανισμοί ελέγχου σκόπιμα ή μη απέτυχαν να ελέγξουν τη δράση εταιρειών όπως όφειλαν.

 

(Α και btw, τα windows 95 δεν περιλαμβαναν τον ΙΕ. Μαύρα μεσάνυχτα...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως επειδη μεχρι τοτε δεν υπηρχε ενα ολοκληρωμενο OS οπως π.χ. τα Windows 95 και οχι τα 3.1 που να προσφερει πολλες ευκολιες;

Αλλος Macacas να τα βαλει μαζι μου προσωπικα αφου εκει το ριξαμε;

Θα χτυπιεμαι και θα κοπανιεμαι οσο θελω αρκει να παρω απαντησεις τεκμηριωμενες για αυτα που ρωταω εδω και 5 σελιδες και ολοι το ριχνουν στο φιλοσοφικο οτι η MS ειναι ο εχθρος γιατι πολυ απλα εχουν linux και MacOS.

Aφηστε τα κομπλεξ στην ακρη και πειτε μου γιατι τετοια ψυχολογικα με τα Windows;

 

Και το Κομπλεξ συνεχιζετε!

Κλαψτε κι`αλλο για το μονοπωλιο της MS

Μην τα βαζω με εσας;

Ποιοι εισαστε εσεις δλδ;

Μια ξεχωριστη καστα εδω μεσα που αν δεν σας αρεσουν αυτα που λεει καποιος πεφτετε ολοι πανω του;Σας κοβει μηπως και paycheck η Rainbow;

Σιγα μην σας φοβηθω κιολας.

Εγω τα βαπτισα αναξιοπιστα;Το ιδιο το Wiki τα λεει που με τοσο παθος θελετε να υποστηριζετε!

Φυσικα γιατι να με παρει καποιος σοβαρα;Χρηστης Windows ειμαι φαντασου ποσο χαμηλο επιπεδο εχω...

Επειδη μαλλον μιλαω με παιδακια που δεν μπορουν να κανουν μια κουβεντα σαν ανθρωποι αλλα μονο σαν ομαδες σας λυπαμαι!

Κανενα αλλο προβατο να προσυπογραψει;

Καλο απογευμα στο groupaki σας!

 

 

 

Πες τα ρε μαγκα!!!(Και να δεις πως θα αρχισουν να χτυπιουνται οταν θα βγουν τα 7...!!!Εκει να δεις κομπλεξισμο!!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
tritonas00

θα βγούν τελικά ;

 

μας έφαγε η αγωνία ρε γμτ ! :mrgreen:

.

 

/offtopic LOL Οταν θα βγουν τοτε καποιοι ξερουν καλα την δουλεια τους.....θα αρχισουν το θαψιμο ως συνηθως!

/offtopic

Επεξ/σία από tritonas00
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που ήσουνα ρε sotosgl το 98 να πεις αυτά που μας λες στην αμερικάνικη κυβέρνηση για να μην κάνει τον κόπο να μηνύσει την microsoft για κατάχρηση της μονοπωλιακής της θέσης.

Η άποψη ότι η κάθε εταιρεία θα πρέπει να μπορεί να κάνει ότι γουστάρει, δε πα να ναι και μονοπώλιο, δείχνει επικίνδυνη άγνοια για την κοινωνία και την οικονομία. Αν δε σας λέει κάτι η τωρινή κρίση, δείτε και την περίπτωση της Αργεντινής για να δείτε που οδηγεί η εντελώς ανεξέλεγκτη λειτουργία του οικονομικού συστήματος.

Εξου και το "επικίνδυνη", περιουσίες και ζωές χάθηκαν επειδή οι κρατικοί μηχανισμοί ελέγχου σκόπιμα ή μη απέτυχαν να ελέγξουν τη δράση εταιρειών όπως όφειλαν.

 

(Α και btw, τα windows 95 δεν περιλαμβαναν τον ΙΕ. Μαύρα μεσάνυχτα...)

Internet Explorer 1 debuted in August 1995. It was a reworked version of Spyglass Mosaic which Microsoft had licensed, like many other companies initiating browser development, from Spyglass Inc. It came with Microsoft Plus! for Windows 95 and OEM release of Windows 95. It was installed as part of the Internet Jumpstart Kit in Plus!.

Καλυτερα να μασας παρα να μιλας OEM σου λεει κατι;

Οσο για το KDE και κατα ποσο αντεγραψαν τα Vista εχουν χιλιουποθει...

Μιας και αλλη μια φορα το πηγαμε προς τα εκει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

/offtopic LOL Οταν θα βγουν τοτε καποιοι ξερουν καλα την δουλεια τους.....θα αρχισουν το θαψιμο ως συνηθως!

/offtopic

 

να ρε ρωτησω κατι???

η registry συνεχιζει να υπαρχει???ναι...

θα ειναι γεματο Drm???ναι..

θα γινεται ολο και πιο αργο με το περασμα του χρονου??(σε συνεπαγωγη με το πρωτο)ναι...

το ΝTFS συνεχιζει να υπαρχει???ναι...

 

 

δε λεω σε σχεση με τις προηγουμενες εκδοσεις των windows καλυτερα ειναι(ετσι λενε οι περισσοτεροι)...αλλα και παλι,οχι σπουδαια πραγματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η registry συνεχιζει να υπαρχει???ναι...

θα γινεται ολο και πιο αργο με το περασμα του χρονου??(σε συνεπαγωγη με το πρωτο)ναι...

 

Αν και δεν μ' αρέσει η registry,βάζω στοίχημα ότι αν σε ρωτήσω ποιο πλεονέκτημα θα είχαμε αν όλα αυτά γραφόντουσαν σε .ini δεν θα ξερες να απαντήσεις ή τουλάχιστον θα έψαχνες πολύ ώρα στο Google να βρεις κάποιον που να υποστηρίζει το ίδιο.

 

Πες αλήθεια,Googlαρες ήδη ε; :P

 

Θα με πείτε τι ισχύει στις servers εκδόσεις ή θα με φάει η αγωνία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...