Προς το περιεχόμενο

Επιλέχτηκα για... πιλοτικό πρόγραμμα ΟΤΕ VDSL


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 242
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Από την ταχύτητα της σύνδεσης εξαρτώνται τα pings?

Οχι, αλλα απο την υλοποιηση. Στη προκειμενη περιπτωση, η vdsl αποδιδει καπως καλυτερα στα pings, λογω μειωσης θορυβου κτλ κτλ κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα, σκέφτηκα πως ο lagman έκανε λάθος αν παρασύρθηκε από την ταχύτητα, αλλά δεν ήμουν απόλυτος (γι αυτό το έκανα σαν ερώτημα) για το αν θα αναμένουμε διαφορά. Λογικό μου φαίνεται αυτό που λες, βέβαια δεν ξέρω αν θα σημαίνει βελτίωση σε όλες τις καταστάσεις. Δηλαδή αν κάποιο ping είναι ήδη normal, μάλλον δεν έχει να δώσει κάτι παρακάτω η καλή υλοποίηση, σωστά? Δεν είναι και τοπικό δίκτυο δα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα πρέπει να υπάρχει σημαντική διαφορά στη συμπεριφορά της γραμμής όσον αφορά το overall latency. Το round trip time μέχρι το DSLAM είναι συνήθως πολύ μικρό ως ποσοστό του συνολικού RTT που έχεις μεταξύ του router σου και κάποιου άλλου μηχανήματος στο διεθνές (ή και στο εγχώριο) διαδίκτυο.

 

Το πιο σημαντικό πλεονέκτημα που έχει να δώσει η βελτίωση των στατιστικών της ζεύξης μεταξύ router-DSLAM είναι η καλύτερη συμπεριφορά σε IPTV, και αυτό νομίζω μόνο όταν η εκπομπή των streams γίνεται κάπως αποκεντρωμένα (υλοποίηση σε επίπεδο DSLAM)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο σημαντικό πλεονέκτημα που έχει να δώσει η βελτίωση των στατιστικών της ζεύξης μεταξύ router-DSLAM είναι η καλύτερη συμπεριφορά σε IPTV

Από την αρχή του επεισοδίου δεν ήθελε και πολύ διορατικό μυαλό για να φανταστεί κανείς πως ο λόγος που υπάρχει το πιλοτικό στη VDSL είναι οι υπηρεσίες streaming. Γι αυτό και δεν είναι τυχαίο που με το πιλοτικό σου δίνει και τον δέκτη, που αφορά μάλιστα δύο τέτοιες (όπως ανέφερα στο #56). ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικά, είναι δύο διαφορετικά πράγματα. Ας μη δημιουργείται η εντύπωση ότι για παροχή σωστού streaming η ύπαρξη VDSL είναι αναγκαία συνθήκη. Π.χ. η ON εδώ και καιρό πρόσφερε με αρκετή επιτυχία τέτοιες υπηρεσίες πάνω από ADSL2+, στο εξωτερικό το ίδιο έκαναν άλλες εταιρίες. Στον ΟΤΕ, το πιλοτικό VDSL συνδυάστηκε με την παροχή streaming λόγω χρονικής συγκυρίας: Αν ήθελαν, μπορούσαν και νωρίτερα να το παρέχουν. Τώρα, απλά ίσως να τους βόλεψε περισσότερο να γίνει συνδυαστικά ο σχεδιασμός, οι παραγγελίες και αναβαθμίσεις εξοπλισμού κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ο δέκτης βλέπω πως υποστηρίζει και HD αναλύσεις. Δεν ξέρω αν η ταινιοθήκη της υπηρεσίας θα δίνει τέτοιες επιλογές (ακόμα κι αν δίνει δεν έχω HDTV για να δοκιμάσω). Τέλος πάντων, άλλοι δεν έχουν καλές συνδέσεις κι εγώ μιλάω τώρα για HD streams.

Ενδεικτικά γι αυτό βρήκα το παρακάτω

http://www.icf.at/en/6000/how_much_bandwidth.html

 

Μόλις γίνει η νέα αναβάθμιση και συνδέσω τίποτα θα σας πω νεότερα.

 

[edit για τον αποκάτω]

 

Εννοούνται τα σκρινσότια, από την αρχή του θέματος όλοι αυτό περιμένουμε, υπομονή να δούμε τί θα γίνει.

 

...το κρεββάτι μου ακόμα άστρωτο το έχω, ρεζίλι θα γίνω... :lol:

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις ενεργοποιηθεί η vDSL, οργανώνουμε insomnia meeting στο σπίτι του PCharon :D

 

Φίλε, πολύ τυχερό σε βρίσκω και συγχαρητήρια στον ΟΤΕ που κάνει βήματα μπροστά. Φαίνεται ότι οι Γερμανοί κάνουν τελικά καλή δουλειά.

 

Α και θέλουμε screenshot με την max ταχύτητα download που θα πιάσεις, έτσι να γουστάρουμε λίγο κι εμείς οι ματάκιδες :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Πρέπει να είχε ενεργοποιηθεί εδώ και 3 εβδομάδες (είχα δει το Attenuation σε φανταστικό ρεκόρ προς τα κάτω), αλλά δεν είχα συνδέσει το νέο VDSL modem και χρησιμοποιούσα ακόμα το παλιό ADSL. Το σύνδεσα χτες. Δεν έχω συνδέσει ακόμα τον IP δέκτη. Το modem συγχρονίζει κυριολεκτικά τέρμα στα 50/10 και αφού το υποσχέθηκα σε κάποιους, ένα-δύο shots...

 

Πάνω, το γνωστό speedtest (upload έχω 40% παραπάνω αλλά μάλλον ψιλοτερματίζει ο server κάπου στα 6, ίσως λόγω κίνησης).

Κάτω, στιγμή από το κατέβασμα ενός μόνο αρχείου torrent.

 

vdsldemo.jpg

 

 

ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ Η ΑΝΤΙΓΡΑΦΗ ΤΩΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ 'Η ΜΕΡΟΥΣ ΑΥΤΩΝ ΣΕ ΑΛΛΟ ΔΙΚΤΥΑΚΟ ΤΟΠΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...