Προς το περιεχόμενο

Onlive: Απίθανο gaming χωρίς... hardware!?


vrodinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό που δεν είδα (στα γρήγορα παραδέχομαι) είναι τι γίνετε με το lag εάν το ping μου τους σερβερ τους είναι 200 ms τότε θα είναι πρόβλημα σε παιχνίδια που θέλουν ακρίβεια :-(, επίσης εαν θέλουν 7mb b/w υπάρχει ένα αρκετά μεγάλο θέμα με τους isp s επισης hardware εταιριες ή video console θα έχουν ενα μεγάλο λόγο να το σαμποτάρουν αυτό χεχεεχ

Τώρα τα καλά

 

1ον μπορώ να παίξω παιχνίδια του ps3 pc XBOX μόνο με αυτό το πραγματάκι στην σουπερ ντουπερ hdmi TV μου :-)

2ον για αρχάριους χρήστες pc είναι κάτι πραγματικά plug and play

3ον πληρώνεις (αν και δεν ξέρουμε πόσο χρεώνουν ακόμα βέβαια) αλλά everybody is happy (οι εταιρίες παιχνιδιών ειδικά)

4ον εαν βάλουν αυτό το σύστημα τους σαν IPTV πλατφόρμα (δλδ ο κάθε ISP το δίνη σαν υπηρεσία) τότε no lag :-D και παίζεις διαδικτυακά παιχνίδια σωστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν θα μπορούμε να παίξουμε πειρατικά.

Fail.

 

Προτιμώ να τα σκάω στις κάρτες γραφικών παρά στην ΕΑ. :P

 

και εγω μεσα στην παρανομeια ειμαι αλλα πρέπει να πέρνουμε και τπτ αφεντικο γιατι πώς θα ζhσουν όλοι αυτοι που τα φτιάγνουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι πιστευω οτι ειναι απο αυτες τις ριζοσπαστικες σουπερ ντουπερ ιδεες που κατα καιρους γραφονται εδω μεσα αλλα ποτε δεν πραγματοποιουνται...

Μακαρι να με διαψευσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι τετοιο το θεωρο λιγο δυσκολο να γινει...δεν ξερω αν θα επιτραπει απο πλευρας νομων ανταγωνισμου,αν αναλογιστειτε τα ποσα που θα χασουν οι εταιρειες hardware....

δεν θα παιρνουμε ουτε καρτες γραφικων ουτε επεξεργαστες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα ολα αυτα. εγω λεω οτι λυνουν το θεμα τις επεηεργαστικης ισχυος.υπαρχουν αλλα 2 προβληματα.

 

1)οι ISPs δεν προκειται να το συμπαθησουν γιατι τελικα θα ειναι αυτοι που θα πληρωσουν το μαρμαρο (βλ. ο καθε χρηστης που θα παιζει θα τους τρωει τρελο bandwidth), αρα μεγαλυτερος φορτος στα δικτυα τους,αρα μεγαλυτερο κοστος το οποιο δεν θα αντισταθμιστει απο τις συνδρομες περισσοτερων χρηστων σε γρηγοροτερες συνδεσεις.(αρα αν δεν μοιραζονται την πιτα με την συγκεκριμενη εταιρια σιγα που θα καθησουν με σταυρωμενα τα χερια)

 

2)με το latency τι γινεται? οσο γρηγορη συνδεση και να εχεις παντοτε θα εχεις τουλαχιστον 60-100ms latency αν συνδεεσε με σερβερ μακρια σου. αρα το παιχνιδι θα δινει την αισθηση τρελου κολληματος.

 

νομιζω οτι θα αποτυχει. φουσκα ειναι και θα σκαει(για να μην πω οτι δεν θα φουσκωσει καν...) και σιγα που θα αφησουν σονυ και μικροσοφτ να παθουν τετοια ζημια οι κονσολες τους απο καποιους τυχαιους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα ολα αυτα. εγω λεω οτι λυνουν το θεμα τις επεηεργαστικης ισχυος.υπαρχουν αλλα 2 προβληματα.

 

1)οι ISPs δεν προκειται να το συμπαθησουν γιατι τελικα θα ειναι αυτοι που θα πληρωσουν το μαρμαρο (βλ. ο καθε χρηστης που θα παιζει θα τους τρωει τρελο bandwidth), αρα μεγαλυτερος φορτος στα δικτυα τους,αρα μεγαλυτερο κοστος το οποιο δεν θα αντισταθμιστει απο τις συνδρομες περισσοτερων χρηστων σε γρηγοροτερες συνδεσεις.(αρα αν δεν μοιραζονται την πιτα με την συγκεκριμενη εταιρια σιγα που θα καθησουν με σταυρωμενα τα χερια)

 

2)με το latency τι γινεται? οσο γρηγορη συνδεση και να εχεις παντοτε θα εχεις τουλαχιστον 60-100ms latency αν συνδεεσε με σερβερ μακρια σου. αρα το παιχνιδι θα δινει την αισθηση τρελου κολληματος.

 

νομιζω οτι θα αποτυχει. φουσκα ειναι και θα σκαει(για να μην πω οτι δεν θα φουσκωσει καν...) και σιγα που θα αφησουν σονυ και μικροσοφτ να παθουν τετοια ζημια οι κονσολες τους απο καποιους τυχαιους...

 

Κοίτα..Μπορεί να αποτύχει,αλλά πιστεύω οτι όλο και κάποιον άσσο θα κρύβουν στο μανίκι τους οι δημιουργοί του...Δεν μπορεί να μη σκέφτηκαν αυτά που λέμε εδώ(bandwidth προβλήματα κ.λπ....)Ο χρόνος μόνο θα δείξει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχμ.. καταρχήν την παρουσίαση που έβαλε ο HAL την είδατε; Δεν μιλάμε για το ΑΝ θα γίνει (it's not science fiction), έχει ήδη γίνει.. Απλώς το χειμώνα του τρέχοντος έτους θα γίνει και διαθέσιμο στο κοινό (απ'ότι κατάλαβα σύντομα θα ξεκινήσει beta).

 

Επίσης, μην κοιτάτε την ελληνική πραγματικότητα στους ISPs, αρχικά το project θα είναι USA-only και ακόμη και για τις ΗΠΑ θα έχουν 3 τουλάχιστον data centers (κοινώς, η "Ανατολή" δεν θα μπορεί να παίξει ενάντια στη "Δύση") - για λόγους latency (προσοχή, δεν λέω ότι θα έχουν 3 servers αλλά 3 data centers!).

 

Φυσικά συμφωνώ κι εγώ με όσους σκέφτονται πως είναι ένα εγχείρημα που η επιτυχία ή η αποτυχία του θα κριθούν από μερικά msec.. Όμως δεν μπορώ να μη σκέφτομαι πως ακόμη κι αν αποδειχθεί no-go για τα fps, άλλα είδη παιχνίδιών είναι πολύ πιο φιλικά (platformers, strategy games etc.) Και επιπλέον μην ξεχνάτε πως ναι μεν οι εταιρίες hardware έχουν αρκετά να χάσουν, όμως οι game developers πρέπει να είναι ενθουσιασμένοι με τις προοπτικές που τους ανοίγει η συγκεκριμένη πλατφόρμα (no-piracy, μηνιαία συνδρομή, τεράστιο κοινό αφού ακόμη και ένα netbook θα αρκεί, mac & linux users, κλπ κλπ..)..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια εγω λεω οτι ειναι σκετη αποτυχια!

ακομα και αν πετυχουν να μην εχουν κανενα προβλημα, τοτε δε συμφερει απο καμια αποψη ως επειχηρηματικα...

 

το κοστος και τα εξοδα ειναι τοοοοσα πολλα που να για να τα μαζεψουν θα πρεπει να πληρωνει καθε χρηστης πολλα λεφτα. τοσα ωστε ετσι καλυτερα θα τον συμφερει να αγοραζει καρτα γραφικων και υπολογιστη καθε μηνα.

μη ξεχνατε οτι το κοστος των υπολογιστων πεφτει καθε μερα....

 

μη τρελαθουμε!

αυτοι το σκεφτηκαν πριν 7 χρονια, τοτε που ολα ηταν πανακριβα.

 

σημερα με 200 ευρω φτιαχνεις υπερυπολογιστη για το σπιτι σου.

ποσααα 5ις ευρω θα πρεπει να ξοδεψουν αυτοι για να καλυψουν για να παιζει ο καθενας απο τους εκατομυρια χρηστες τους το crysis?

και ποσα θα πρεπει να δινει ο καθε χρηστης ετσι ωστε να κερδιζουν αυτοι?

 

ακυρο εντελως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε δε μπορει καποιο τροπο θα εχουν βρει και θα κερδιζουν χωρις να εχει τρελο κοστος. τοσο καιρο μπρικια κολαγανε.. για να το βγαζουν και σε δοκιμη κατι θα ξερουν. θα μαθουμε τι θα γινει οταν βγει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποτυχία/επιτυχία δεν έχει σημασία. Σημασία έχει οτι είναι ενα tech demo των τεχνολογιών της AMD/ATI και αποσκοπεί αποκλειστικά στην μέτρηση τις αντίδρασης του κόσμου και την περαιτέρω ανάπτυξη/υλοποίηση της τεχνολογίας και υποδομή της.

 

http://www.bit-tech.net/news/hardware/2009/01/09/amd-demos-fusion-render-cloud/1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...