Προς το περιεχόμενο

Onlive: Απίθανο gaming χωρίς... hardware!?


vrodinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θα συμφωνήσω με τον τύπο του Eurogamer. Είναι ΠΟΛΥ δύσκολο να βγει αλγόριθμος που να προσφέρει τέλεια ποιότητα εικόνας video με το μέγεθός του για streaming να είναι μικρό, να την κάνει on-the-fly την αποκωδικοποίηση και να μην υπάρχει καθόλου latency

 

http://www.eurogamer.net/articles/gdc-why-onlive-cant-possibly-work-article

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Well it's bound to fail, except if it delays for 10 - 15 years or something :P

 

Πάντως δεν είναι έτοιμες οι υποδομές γενικά για κάτι τέτοιο, και δεν αναφέρομαι μόνο στη χώρα μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατα την γνωμη μου, αυτη η υπηρεσια για να κανει upgrade the beta version to full version θελει καιρο ακομα. και μολις ολοκληρωθει μετα μεχρι να γινει worldwide φημησμενο και ειδικα στην ελλαδα θα περασουν χρονια.. αλλα σαν ιδεα πιστευω οτι ειναι πολυ καλη.

ααα και κατι αλλο δεν πιστευω να μην εχουν λαβει υποψην τα νομικα θεματα και την αντιδραση της MS και τον υπολοιπων εταιριων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φτιάξε μου με 200 ευρώ υπερυπολογιστή με τα όλα του και θα πετάξω το δίκό μου laptop 6 μηνών στα σκουπίδια...Αλήθεια λέω...:-(

Εδώ υπολογιστή δεν φτιάχνεις καλα καλά, υπερυπολογιστή μου θές εσύ...?

Σκεφτείτε πριν πείτε κάτι....

 

 

Αυτά...

Α... Και όσο αναφορά το θέμα του laptop μου, ισχύει...Φτιάξε μου εσύ με 200 ευρώ pc (:lol::lol::lol::lol::lol::lol:)και το πετάω το δικό μου το μαραφέτι, που το αγόρασα και 1500 ευρώ...

(μάλλον πρωταπριλιάτικο αστειάκι μας είπες...)

 

To έχουμε συζητήσει τόσες φορές. Με 250€ φτιάχνεις tower που ανταποκρίνεται σε όλες σχεδόν τις απαιτήσεις εκτός από παιχνίδια . Σίγουρα με επιδόσεις εφάμιλλες του 6 μηνών λάπτοπ σου. Με 800 € παίρνεις full σύστημα με οθόνη 22", 4πύρηνο, 4GB μνήμη, ati 4850,πληκτρολόγιο, ποντίκι κτλ κτλ, το οποίο πατάει στεγνά τον φορητό σου.

Αν θές για λόγο κόστους απόδοσης, μόνο οι σταθεροί συμφέρουν. Αν θές υποχρεωτικά φορητότητα (και μάλιστα να δουλεύεις στον εν κινήσει) μόνο τότε κοιτάς φορητό. Αλλιώς η ιδανική λύση είναι desktop pc για τις βαριές δουλειές + netbook για browsing, email, χάζεμα κτλ κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Σαν ιδέα είναι πολύ καλή. Όλα θα κριθούν από την υλοποίηση.

Είμαι κι εγώ επιφυλακτικός, όμως όλα αυτά που ειπώθηκαν προφανώς θα τα έχουν σκεφτεί. Δεν νομίζω να περιμένουν πως μπορεί να είναι επιτυχημένο το εγχείρημά τους αν τελικά τα παιχνίδια τρέχουν με <25 fps.

Ίσως να έχουν αναπτύξει κάποιον πρωτοποριακό αλγόριθμο συμπίεσης και live streaming. Ποτέ δεν ξέρεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν ιδέα είναι πολύ καλή. Όλα θα κριθούν από την υλοποίηση.

Είμαι κι εγώ επιφυλακτικός, όμως όλα αυτά που ειπώθηκαν προφανώς θα τα έχουν σκεφτεί. Δεν νομίζω να περιμένουν πως μπορεί να είναι επιτυχημένο το εγχείρημά τους αν τελικά τα παιχνίδια τρέχουν με <25 fps.

Ίσως να έχουν αναπτύξει κάποιον πρωτοποριακό αλγόριθμο συμπίεσης και live streaming. Ποτέ δεν ξέρεις...

 

Και να πετύχει, θα το ποδοπατήσουν οι γίγαντες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Και να πετύχει, θα το ποδοπατήσουν οι γίγαντες...

 

Το πιο πιθανό είναι να εξαγοραστεί από την Microsoft ή την Sony. Αλλά εγώ, έτσι για να πρωτοτυπήσω θα έλεγα πως αν την εξαγόραζε η google θα γινόταν πραγματικά ο άρχοντας του διαδικτύου. Όχι ότι δεν είναι, αλλά πλέον με μία απλή κίνηση θα έχει και το gaming δικό της, όπως έγινε με το youtube, το google-earth και με όλα όσα έχει σήμερα η google. Στο κάτω κάτω, είναι υπηρεσία διαδικτύου κι αυτή. Μετά δεν νομίζω να μπορεί να κάνει κάτι η Microsoft, αν μπορούσε θα είχε κάνει κάτι για την mozilla, που τους έχει κατασπαράξει τον explorer. Εγώ πάντως ψηφίζω google δαγκωτό, γιατί λογικά μιλώντας, θα ρίξει τις τιμές κατά πολύ, παίζει να το δίνει και δωρεάν, αν την υποστηρίξουν οι εταιρίες των παιχνιδιών. Που, όπως το βλέπω, θα το υποστηρίξουν το project (και ήδη το υποστηρίζουν) μιας και αφανίζει την πειρατεία. Τί μπορεί να κάνει η Microsoft εάν έχει αντίπαλο την google σε συνεργασία με EA Games, Ubisoft, κτλ κτλ? Μάλλον να αλλάξει κλάδο, δεν έχει τόση δύναμη. Αν είχε, θα έσωζε τον explorer εδώ και τόσο καιρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..νομιζω οτι θα αποτυχει. φουσκα ειναι και θα σκαει(για να μην πω οτι δεν θα φουσκωσει καν...) και σιγα που θα αφησουν σονυ και μικροσοφτ να παθουν τετοια ζημια οι κονσολες τους απο καποιους τυχαιους...

 

Δες το σαν την εξέλιξη των πραγμάτων. Μπορεί και οι ίδιες οι εταιρείες (Microsoft, Sony, Nintendo) να βγάλουν ανάλογες κονσόλες και να συνδέονται στο σύστημα! Τι πιο ανταγωνιστικό από μία κονσόλα με χαμηλό bugdet; Όλοι κερδίζουν! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...
ειδικα στην ελλαδαρα μας...

με τα disconnect.. καθε μιση ώρα.. θα πεταει το game

 

την μια θα βλεπεις 60 frames την αλλη 10 την αλλη 0

 

Η καλυτερη παρατηρηση.!:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...