Προς το περιεχόμενο

1 ετος φωτος ισουται με..


fullon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή οι αποστάσεις μεταξύ των μελών του Σύμπαντος, των ουρανίων σωμάτων, είναι πάρα πολύ μεγάλες κατέστη αναγκαίο στην Αστρονομία να γίνει χρήση μιας μεγάλης μονάδας μήκους, που ονομάζεται έτος φωτός (ε.φ.) / light year (l.y.) και που δεν είναι τίποτα άλλο από την απόσταση που διανύει το φως, με τη γνωστή ταχύτητά του, των σχεδόν 300.000 km/s (για την ακρίβεια 299.792,458 km/s) σε χρονική διάρκεια ενός έτους. Tο έτος φωτός ισούται με 9.465×1012 km.

Nope. Δεν ειναι αυτος ο ορισμος.

Ο ορισμος ειναι:

Ενα ετος φωτος οριζεται ως η αποσταση που διανυει το φως στο κενο σε χρονικο διαστημα ενος Ιουλιανου ετους(365.25 μαθηματικες μερες ή 31 557 600 δευτερολεπτα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 115
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
To πόσο χρόνο θα πάρει για να διανυθεί ένα έτος φωτός εξαρτάται από το που είναι ο παρατηρητής...

 

Αν ο παρατηρητής είναι πάνω στη γή και το διαστημόπλοιο κινείται με την ταχύτητα του φωτός, θα μετρήσει πως αυτό έκανε 1 έτος για να διανύσει την απόσταση 1 έτους φωτός.

 

Αν πάλι ο παρατηρητής είναι μέσα στο διαστημόπλοιο που τρέχει με την ταχύτητα του φωτός (αν ήταν δυνατό) τότε για αυτόν ο χρόνος που θα χρειαζόταν θα ήταν μηδέν. Δηλαδή γι'αυτον, θα έφτανε ακαριαία ενώ στη γή θα είχε περάσει ένας χρόνος.

Κοινώς, ο χρόνος επιβραδύνεται όσο πιο γρήγορα τρέχεις και παγώνει στην ταχύτητα του φωτός.

Βασικά το αντίθετο!!!!

Αν είσαι πάνω στο διαστημόπλοιο θα κάνεις ένα έτος. Αν το κοιτάς από τη γη, θα κάνει παραπάνω. Πιο απλά, αν κάποιος κάθεται σε μια μαύρη τρύπα, ένα δευτερόλεπτο για αυτόν είναι αιωνιότητα για εσένα. Δηλαδή για τον εξωτερικό παρατηρητή, το ρολόι του διαστημοπλοίου πάει πιο αργά. Για έναν εσωτερικό θα τρέχει το ίδιο, δε θα βλέπει δηλαδή ο εσωτερικός παρατηρητής τους δείκτες του ρολογιού να κινούνται πιο αργά!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Κέρδισες ένα ταξίδι στο χρόνο...

 

http://www.insomnia.gr/forum/showpost.php?p=2642792&postcount=1

 

 

προσπαθεί να καλύψει το χαμένο καιρό :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nope. Δεν ειναι αυτος ο ορισμος.

Ο ορισμος ειναι:

Ενα ετος φωτος οριζεται ως η αποσταση που διανυει το φως στο κενο σε χρονικο διαστημα ενος Ιουλιανου ετους(365.25 μαθηματικες μερες ή 31 557 600 δευτερολεπτα).

 

Σημασία έχει ότι μετά από 1 χρόνο, 105 μέρες, 9 ώρες και 25 λεπτά μετά, σχεδόν το κατάλαβε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά το αντίθετο!!!!

Αν είσαι πάνω στο διαστημόπλοιο θα κάνεις ένα έτος. Αν το κοιτάς από τη γη, θα κάνει παραπάνω. Πιο απλά, αν κάποιος κάθεται σε μια μαύρη τρύπα, ένα δευτερόλεπτο για αυτόν είναι αιωνιότητα για εσένα. Δηλαδή για τον εξωτερικό παρατηρητή, το ρολόι του διαστημοπλοίου πάει πιο αργά. Για έναν εσωτερικό θα τρέχει το ίδιο, δε θα βλέπει δηλαδή ο εσωτερικός παρατηρητής τους δείκτες του ρολογιού να κινούνται πιο αργά!!!

 

Αυτο που λες για τη μαυρη τρυπα, αν τυχον το διαστημοπλοιο πιαστει στο even horizon ισχυει αλλα δεν ειναι το ιδιο με το αρχικο προβλημα.

 

Στο αρχικο, αν ενα διαστημοπλοιο τρεχει πολυ κοντα (δε λεω ακριβως) στην ταχυτητα του φωτος, αν απο τη γη μπορουσαμε να δουμε μεσα στο διαστημοπλοιο θα βλεπαμε τους επιβατες σχεδον παγωμενους. Οι επιβατες θα βλεπαν τον υπολοιπο κοσμο να κινειται σε fast-forward. Ο χρονος που θα χρειαζοταν απο τη μερια τους για δουν τη γη να κανει μια περιστροφη γυρω απο τον ηλιο μπορει να ηταν λιγα λεπτα η ωρες γι αυτους. Για τη γη θα ηταν ενας χρονος. Οσο πλησιαζουμε στο οριο της ταχυτητας του φωτος, αυτα τα λιγα λεπτα θα τειναν προς το μηδεν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A light-year, also light year or lightyear, (symbol: ly) is a unit of length, equal to just under 10 trillion kilometres (i.e. 10^16 metres or 10 petametres). As defined by the International Astronomical Union (IAU), a light-year is the distance that light travels in a vacuum in one Julian year.

 

...........

:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που λες για τη μαυρη τρυπα, αν τυχον το διαστημοπλοιο πιαστει στο even horizon ισχυει αλλα δεν ειναι το ιδιο με το αρχικο προβλημα.

 

Στο αρχικο, αν ενα διαστημοπλοιο τρεχει πολυ κοντα (δε λεω ακριβως) στην ταχυτητα του φωτος, αν απο τη γη μπορουσαμε να δουμε μεσα στο διαστημοπλοιο θα βλεπαμε τους επιβατες σχεδον παγωμενους. Οι επιβατες θα βλεπαν τον υπολοιπο κοσμο να κινειται σε fast-forward. Ο χρονος που θα χρειαζοταν απο τη μερια τους για δουν τη γη να κανει μια περιστροφη γυρω απο τον ηλιο μπορει να ηταν λιγα λεπτα η ωρες γι αυτους. Για τη γη θα ηταν ενας χρονος. Οσο πλησιαζουμε στο οριο της ταχυτητας του φωτος, αυτα τα λιγα λεπτα θα τειναν προς το μηδεν

Βαλε ενα "μπορει" ή "ισως". Ολα αυτα ειναι θεωριες. Το μονο σιγουρο ειναι οτι μια μαυρη τρυπα δεν φαινεται απο μονη της, αλλα απο τη "ζημια" που κανει. Ουτε το μεγεθος δεν ειναι γνωστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που λες για τη μαυρη τρυπα, αν τυχον το διαστημοπλοιο πιαστει στο even horizon ισχυει αλλα δεν ειναι το ιδιο με το αρχικο προβλημα.

 

Στο αρχικο, αν ενα διαστημοπλοιο τρεχει πολυ κοντα (δε λεω ακριβως) στην ταχυτητα του φωτος, αν απο τη γη μπορουσαμε να δουμε μεσα στο διαστημοπλοιο θα βλεπαμε τους επιβατες σχεδον παγωμενους. Οι επιβατες θα βλεπαν τον υπολοιπο κοσμο να κινειται σε fast-forward. Ο χρονος που θα χρειαζοταν απο τη μερια τους για δουν τη γη να κανει μια περιστροφη γυρω απο τον ηλιο μπορει να ηταν λιγα λεπτα η ωρες γι αυτους. Για τη γη θα ηταν ενας χρονος. Οσο πλησιαζουμε στο οριο της ταχυτητας του φωτος, αυτα τα λιγα λεπτα θα τειναν προς το μηδεν

Σωστά!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βλεπω οτι ο μονος πλησιασε να απαντησει σωστα ηταν καπου στην 3-4 σελιδα καποιος ο οποιος τελικα ανεφερε οτι για αυτον που ταξιδευε καβαλα στο σουπερ ντουπερ διαστημοπλοιο με την ταχυτητα του φωτος ο χρονος παραμορφωνεται.

 

εγω θα ηθελα να ρωτησω κατι αλλο.

 

εστω σεναριο.

γη χρονικο σημειο Α. πλανητης στο Α κενταυρου που τρεχει με την ιδια ταχυτητα οπως η γη(αρα υπαρχει η ιδια ταχυτητα ροης/αντιληψης του χρονου εκει οπως και στη γη).

 

στο χρονικο σημειο Α, καβαλαω εγω το διαστημοπλοιο και παταω φουλ γκαζι. ταξιδευω 99.999999% του c. χοντρικα και χαρην ευκολιας, λεω οτι εγω ταξιδευοντας αντιληφθηκα οτι περασαν 5 λεπτα (προφανως δικα μου, οπως τα μετραω εγω).

 

αν ξερουμε (καπως μη κολλατε) οτι στο Α του κενταυρου στη χρονικη στιγμη Α+10 λεπτα (δικα τους, και αρα και λεπτα της γης) θα συμβει ενα δεδομενο γεγονος. πχ θα σπασει ενα ποτηρι πεφτωντας στο πατωμα. οταν εγω ο ταξιδιωτης φτασω στο Α κενταυρου το ποτηρι θα το δω σπασμενο 'η να σπαει σε 5 λεπτα?οεο?

 

υποθετω οτι ο χρονος ειναι σταθερος για τα μερη του συμπαντος που εχω την ιδια ταχυτητα.(γη-Α κενταυρου)

 

μαλλον σπασμενο θα το δω ετσι δεν ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εστω σεναριο.

γη χρονικο σημειο Α. πλανητης στο Α κενταυρου που τρεχει με την ιδια ταχυτητα οπως η γη(αρα υπαρχει η ιδια ταχυτητα ροης/αντιληψης του χρονου εκει οπως και στη γη).

 

στο χρονικο σημειο Α, καβαλαω εγω το διαστημοπλοιο και παταω φουλ γκαζι. ταξιδευω 99.999999% του c. χοντρικα και χαρην ευκολιας, λεω οτι εγω ταξιδευοντας αντιληφθηκα οτι περασαν 5 λεπτα (προφανως δικα μου, οπως τα μετραω εγω).

 

αν ξερουμε (καπως μη κολλατε) οτι στο Α του κενταυρου στη χρονικη στιγμη Α+10 λεπτα (δικα τους, και αρα και λεπτα της γης) θα συμβει ενα δεδομενο γεγονος. πχ θα σπασει ενα ποτηρι πεφτωντας στο πατωμα. οταν εγω ο ταξιδιωτης φτασω στο Α κενταυρου το ποτηρι θα το δω σπασμενο 'η να σπαει σε 5 λεπτα?οεο?

 

μαλλον σπασμενο θα το δω ετσι δεν ειναι?

Ναι.......................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βλεπω οτι ο μονος πλησιασε να απαντησει σωστα ηταν καπου στην 3-4 σελιδα καποιος ο οποιος τελικα ανεφερε οτι για αυτον που ταξιδευε καβαλα στο σουπερ ντουπερ διαστημοπλοιο με την ταχυτητα του φωτος ο χρονος παραμορφωνεται.

 

εγω θα ηθελα να ρωτησω κατι αλλο.

 

εστω σεναριο.

γη χρονικο σημειο Α. πλανητης στο Α κενταυρου που τρεχει με την ιδια ταχυτητα οπως η γη(αρα υπαρχει η ιδια ταχυτητα ροης/αντιληψης του χρονου εκει οπως και στη γη).

 

στο χρονικο σημειο Α, καβαλαω εγω το διαστημοπλοιο και παταω φουλ γκαζι. ταξιδευω 99.999999% του c. χοντρικα και χαρην ευκολιας, λεω οτι εγω ταξιδευοντας αντιληφθηκα οτι περασαν 5 λεπτα (προφανως δικα μου, οπως τα μετραω εγω).

 

αν ξερουμε (καπως μη κολλατε) οτι στο Α του κενταυρου στη χρονικη στιγμη Α+10 λεπτα (δικα τους, και αρα και λεπτα της γης) θα συμβει ενα δεδομενο γεγονος. πχ θα σπασει ενα ποτηρι πεφτωντας στο πατωμα. οταν εγω ο ταξιδιωτης φτασω στο Α κενταυρου το ποτηρι θα το δω σπασμενο 'η να σπαει σε 5 λεπτα?οεο?

 

υποθετω οτι ο χρονος ειναι σταθερος για τα μερη του συμπαντος που εχω την ιδια ταχυτητα.(γη-Α κενταυρου)

 

μαλλον σπασμενο θα το δω ετσι δεν ειναι?

Τα παρακάτω με μια μικρή επιφύλαξη μιας και έχω χρόνια ν ασχοληθώ.

 

Η απάντηση είναι λίγο μπερδεμένη μιας και τα δεδομένα είναι λίγο μπερδεμένα (εκτός αν δεν κατάλαβα καλά).

 

Τη χρονική στιγμή Α φεύγεις απ τη Γη για το Α Κενταύρου. Τη χρονική στιγμή Α+10' σπάει το ποτήρι. Υποθέτω πως το σύστημα αναφορά είναι η Γη και ο πλανήτης προς τον οποίο κατευθύνεσαι.

 

Σε πρώτη φάση, η απόσταση που θα πρέπει να καλύψεις είναι 4.5 έτη φωτός (σε 5' δεν προλαβαίνεις ούτε στον Ήλιο να φτάσεις). Οπότε το ποτήρι θα χει σπάσει πολλά χρόνια πριν την άφιξή σου.

Απ την άλλη όμως, τα 5 δικά σου λεπτά είναι πολύ περισσότερα δικά μας λεπτά. Οπότε, ναι μεν το ποτήρι θα χει σπάσει προ πολλού αλλά το όλο σου ταξίδι θα διαρκέσει για σένα πολύ λιγότερο χρόνο από 4.5 έτη (κανα 2ήμερο ας πούμε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...