Προς το περιεχόμενο

Το Google Street View στην Αθήνα


vrodinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 116
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παρ' όλα αυτά η πιθανότητα να δει κάποιος κάποιον γνωστό του στο streetview και να τον αναγνωρίσει κιόλας είναι πολύ πιο μικρή απ το να τον δει μπροστά του εκείνη τη στιγμή.

 

Στην Αγγλία που παρουσιάστηκε πριν λίγες μέρες το Google stret view που σου επιτρέπει να βλέπεις φωτογραφίες από τους δρόμους 25 πόλεων, έχει γίνει χαμός. Οι καταγγελίες πέφτουν βροχή η μια μετά την άλλη αφού η σελίδα αυτή επεμβαίνει στην προσωπική τους ζωή. Είχαμε μάλιστα και το πρώτο διαζύγιο. Μια γυναίκα ...

 

βρήκε το σπίτι κάποιας που υποπτευόταν ότι είχε σχέση με τον άντρα της. Εξω από το σπίτι ήταν παρκαρισμένο το αμάξι του, το αναγνώρισε αμέσως. Ο άντρας της πάντα της έλεγε ότι λείπει σε δουλειές, πήγαινε όμως εκεί, στη φίλη του. Η γυναίκα έκανε αίτηση διαζυγίου. Ο άντρας θα κάνει μήνυση στο Google που του κατέστρεψε το γάμο επεμβαίνοντας στην προσωπική του ζωή

 

Αυτό για τις πιθανότητες,απο αλλού το χα διαβάσει τώρα το βρήκα απο εδώ

 

Τα μέρη που θα ψάξεις να βρεις αυτόν που θες είναι λίγο πολύ γνωστά,οι πιθανότητες είναι περισσοτερες στο street-view απο όποια μεριά και να το δεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ολα αυτα γίνονται αλλα το FBI, CIA, INTERPOL κυνυγαει ως συνηθως εγγληματιες και καλο θα ηταν να ειχαν τετοιους χάρτες. Δεν τους νοιαζει οτι η Ριτσα και ο Βαγγελης ηταν για καφε στην ταδε οδο...ουτε οτι ο Βαγγελης τα βραδυα μπαίνει σε τσονταδικα και sex shop

 

Παντως η CIA και οι αγγλικες μυστικες υπηρεσιες στην Ελλαδα μονο εγκληματιες δεν κυνηγουσαν.Δημοκρατικους ανθρωπους κυνηγουσαν, και αριστερους που αγωνιζονταν για κοινωνικη δικαιωσυνη ( δεν λεω κομμουνιστες :X γιατι διατρεχω τον κινδυνο να μου διαγραψουν το μηνυμα )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό για τις πιθανότητες,απο αλλού το χα διαβάσει τώρα το βρήκα απο εδώ

 

Τα μέρη που θα ψάξεις να βρεις αυτόν που θες είναι λίγο πολύ γνωστά,οι πιθανότητες είναι περισσοτερες στο street-view απο όποια μεριά και να το δεις

 

Συγνώμη, δε πρόκειται για live-stream, ούτε καν για εικόνες που ανανεώνονται. Ούτε γνωρίζουμε ποια μέρα και τι ώρα τραβήχτηκε η κάθε φωτογραφία. Απλά δε γίνεται να είναι περισσότερες οι πιθανότητες.

Η συγκεκριμένη περίπτωση που παραθέτεις μου φαίνεται πολύ τραβηγμένη. Δηλαδή το streetview ήταν ο μοναδικός τρόπος να το μάθει αυτή; Απ τη στιγμη που το υποψιάζεται, γιατί να κάτσει να βγάλει τα μάτια της με τις θολές εικόνες και να μη πάει μια βόλτα απ το συγκεκριμένο σπίτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή το streetview ήταν ο μοναδικός τρόπος να το μάθει αυτή; Απ τη στιγμη που το υποψιάζεται, γιατί να κάτσει να βγάλει τα μάτια της με τις θολές εικόνες και να μη πάει μια βόλτα απ το συγκεκριμένο σπίτι;

 

Όχι αλλά είναι κάτι πολύ εύκολο και χωρίς κόπο,πχ κάτσε να κάνω ένα τσιγάρο ααααα για να δω ρε και αυτό που υποψιαζόμουν ή για να δω το τάδε μαγαζί κτλ κτλ

 

Για το άλλο έχεις δίκιο,ΟΚ!I dont know what με επιασε,κάτι άλλο θα θελα να γράψω σίγουρα,αλλά έγραψα μπαρούφα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι αλλά είναι κάτι πολύ εύκολο και χωρίς κόπο,πχ κάτσε να κάνω ένα τσιγάρο ααααα για να δω ρε και αυτό που υποψιαζόμουν ή για να δω το τάδε μαγαζί κτλ κτλ

 

Οπότε την έκανε τη δουλειά της η γυναίκα, χωρίς να χρειαστεί να πληρώσει κάποιον επαγγελματία ντετέκτιβ (νόμιμη λύση), διευκολύνθηκε δηλαδή :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε την έκανε τη δουλειά της η γυναίκα, χωρίς να χρειαστεί να πληρώσει κάποιον επαγγελματία ντετέκτιβ (νόμιμη λύση), διευκολύνθηκε δηλαδή :-)

 

χαχαχαχαχα lol ρε συ :lol: :lol: :lol:

Βασικά κάτσε να το δούμε εδω στην Ελλάδα και μετα βλέπουμε ;)

100 τα 100 αύξηση διαζυγίων στην Ελλάδα προβλέπω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

feodor η CIA έχει δορυφόρους που βλέπουν που έχεις τη χωρίστρα σου, τί να το κάνει το στρίιτ βιού.. Και οι λοιπές μυστικές υπηρεσίες γιατί να αγοράσουν κάτι που είναι δωρεάν και τί ακριβώς θα κάθονται να ψάχνουν σε μια φωτογραφία; elven δηλαδή το στίιτ βιου παραβιάζει το δικαίωμα (των ελαχιστότατων "άτυχων") στο να μπαίνουν ανώνυμα σε σέξ σοπ, να ξερνάνε έξω από πάμπ ανώνυμα και να κερατώνουν τη γυναίκα τους.:devil: Η εξαίρεση της εξαίρεσης δε συνιστά προσπάθεια συστηματικής παραβίασης αυτού που ούτως ή άλλως βλέπουν όλοι οι παρευρισκόμενοι σε πραγματικό χρόνο.

 

Δηλαδή θα καταργήσουμε την ιδιωτικότητα για να βγάλει λεφτά η Google;

Παιδιά έχουμε αντιληφθεί ότι οι φωτογραφίες τραβιούνται μία φορά οπότε δεν τίθεται θέμα παρακολούθησης;

 

 

Το κακό με την εν λόγω υπηρεσία,δεν είναι τόσο το ότι βγάζει φωτογραφίες τα πάντα (όχι ότι αυτό δεν είναι κακό),όσο το ότι ανεβάζει τις φωτογραφίες σε μια σελίδα ή υπηρεσία πείτε τη,η οποία μάλιστα είναι και πολύ δημοφιλής.Έχει τεράστια διαφορά με τον περαστικό που λες.

 

Ναι. Ααααααααααααααν (τα άλφα αδικούν την απιθανότητα του ενδεχομένου) βγει το σουλούπι σου στο στρίιτ βιου είναι ένα παγωμένο στιγμιότυπο της ζωής σου. Οι περαστικοί βλέπουν κάθε μέρα χιλιάδες απ' αυτά ζωντανά.

 

 

Κοιταξε να δεις φιλε, εσυ μπορει να εισαι ειρωνικος οσο θελεις, εγω παντως το θεωρω απιθανο να αφησουν αναξιοποιητα αυτα τα στοιχεια που θα εχουν στη διαθεση τους

Πειραζει που ειμαι καχυποπτος? Τοσα βλεπουμε να γινονται

 

Ποια στοιχεία θα έχουν στη διάθεσή τους που δεν έχουν ως τώρα; Και πώς θα τα αξιοποιήσουν;

 

 

 

 

Δε βγάζω νόημα. Οι μυστικές υπηρεσίες δεν έχουν να κερδίσουν τίποτα από τέτοιες δημόσιες εφαρμογές και όπου και αν πάμε πάντα υπάρχουν μάτια γνωστών. Επίσης φωτογραφίες κτηρίων και ανθρώπων υπάρχουν πραγματικά αμέτρητες στο διαδίκτυο και χωρίς το στρίιτ βιου της γκούγκλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω λεω αντι να καθομαστε να γραφουμε περι...συνωμοσιας να γράψουμε που θα ωφεληθουμε απο αυτην την υπηρεσια. Να γραψω μια περιπτωση μιας και μου ήρθε.

Με καλεί ενας γνωστος μου σπιτι του πρωτη φορα και δεν ξέρω απο οδους και χάνομαι..συνήθως τον παιρνουμε τηλέφωνο και του λέμε τι βλέπουμε τριγύρω και μας καθοδηγεί. Ε τωρα δεν χρειαζεται, ανοιγουμε το στριτ βιου απο το κινητο και καθοδηγομαστε:-D:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον περισσοτερο μας ενοχλει το αμαξακι του Γουγλη, παρα τις καμερες σε δρομους και τράπεζες, σε ιεσοδους πολυκατοικιων, ακομα και οι αορατες. Νομιζω οτι εχουμε ξεφυγει τελειως και φυσικα ειμαι περιεργος να δω τι φωτο θα ανεβασουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχα δείτε και αυτό πανέξυπνη είναι!!!

Ακολουθήστε την διαδρομή κάτω από την γέφυρα!!

Τελικά δεν τα πάνε και τόσο καλά σε χαμηλές γέφυρες, βρίσκουν!!

 

http://maps.google.com/maps?cbp=12,175.75237417767164,,0,9.058441558441539&cbll=40.450223,-80.009032&layer=c&ie=UTF8&t=h&panoid=VsY0kJkFUu2y4jf9U0TL2w&ll=40.450131,-80.008997&spn=0,359.983478&z=17

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε Skylined θα το ξαναπω

Δεν ξερω αν εχει δορυφορους η cia που βλεπει και τη χωριστρα μου. Εσυ δηλαδη πως εισαι τοσο σιγουρος οτι εχει?

Φωτογραφιες δρομων και σπιτιων στο ιντερνετ απειρες οπως λες υπαρχουν, αλλα οργανωμενες σε μορφη χαρτη,που μεγεθυνεις ή μικραινεις την εικονα οπως τα εχει η google δεν υπαρχουν. Αυτο λεω!

Εμενα δεν με αφορα αν θα το αγορασει μια μυστικη υπηρεσια ή αν το εχει δωρεαν. Το κυριο ειναι οτι το εχει. Και δεν λεω οτι θα κατσουν να ψαξουν προσωπα. Ομως για καμια επιχειρηση μπορει να τους βολεψει αφανταστα, για να μελετησουν τα κτιρια, ξερω και γω.

Οκ, ακουγεται πολυ προχωρημενο, αλλα δεν ειναι και απιθανο. Ετσι κι αλλιως στο παρελθον εχουν ξαναγινει. Πχ στην Ελλαδα ειχαμε την επεμβαση των αγγλων, να θυμισω τα Δεκεμβριανα το 1945 στους δρομους της αθηνας??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε Skylined θα το ξαναπω

Δεν ξερω αν εχει δορυφορους η cia που βλεπει και τη χωριστρα μου. Εσυ δηλαδη πως εισαι τοσο σιγουρος οτι εχει?

Τέτοια είναι η ανάλυση των λεγόμενων κατασκοπευτικών δορυφόρων.

 

 

Εμενα δεν με αφορα αν θα το αγορασει μια μυστικη υπηρεσια ή αν το εχει δωρεαν.

Το streetview; Όπως και συ και γω δωρεάν θα το έχει. Που δε το χρειάζεται δηλαδή γιατί υπάρχουν οι χάρτες, το gps, οι δορυφόροι, οι πράκτορες, κινητά με εξαιρετικές κάμερες και κάμερες για κατασκόπους που δε φαίνονται! Δεν περίμεναν το streetview και τη google. Το streetview είναι για το λαό.

 

Το κυριο ειναι οτι το εχει. Και δεν λεω οτι θα κατσουν να ψαξουν προσωπα. Ομως για καμια επιχειρηση μπορει να τους βολεψει αφανταστα, για να μελετησουν τα κτιρια, ξερω και γω.

Οκ, ακουγεται πολυ προχωρημενο, αλλα δεν ειναι και απιθανο. Ετσι κι αλλιως στο παρελθον εχουν ξαναγινει. Πχ στην Ελλαδα ειχαμε την επεμβαση των αγγλων, να θυμισω τα Δεκεμβριανα το 1945 στους δρομους της αθηνας??

Υπερβολές που ακούγεται πολύ προχωρημένο και ειδικά με την αναφορά του παραδείγματος των Δεκεμβριανών... :P Εξαντλήθηκε το θέμα νομίζω και τα συμπεράσματα βγήκαν. Καλή συνέχεια! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπερβολές που ακούγεται πολύ προχωρημένο και ειδικά με την αναφορά του παραδείγματος των Δεκεμβριανών... :P Εξαντλήθηκε το θέμα νομίζω και τα συμπεράσματα βγήκαν. Καλή συνέχεια! :-)

Υπερβολες δεν το λες τοσο ευλολα φιλε μου γιατι μπορει τα δεκεμβριανα να φαινονται μακρινα, ομως δειχνουν με τον ποιο ξεκαθαρο τροπο τον χαρακτηρα αυτων δυναμεων που εκαναν την επεμβαση και οι οποιες υπαρχουν ακομα. Και απο τοτε μεχρι τωρα γινονται δεκαδες (λιγα λεω) επεμβασεις.

Αμερικανοκινητη χουντα το '67, κυπρος το '74, Σερβια, Παλαιστινη και τα λοιπα και τα λοιπα. Και τη στιγμη που μιλαμε υπαρχουν κατεχομενες χωρες. Θα μου πεις, η Ελλαδα δεν κυνδινευει τωρα απο κατι τετοιο. Πρωτον, δεν κοιταμε μονο τα του οικου μας και δευτερον δεν ξερεις πως ερχονται τα πραγματα αυριο. Τα πραγματα εξελισσονται. Να μην πιασουμε τωρα να αναλυσουμε το γεγονος οτι οι ιμπεριαλιστικες δυναμεις αλλαζουν τα συνορα χωρων οπως τους υποδεικνυουν τα συμφεροντα τους, θα ειμαστε και εκτος θεματος, δηλαδη θα ειμαι!

 

Τελοσπαντων, για μενα οτιδηποτε εξυπηρετει τους παραπανω σκοπους ειναι καταδικασταιο. Και κατα τη γνωμη μου το google street view θα μπορουσε να προσφερθει για κατι τετοιο, ασχετα απο το γεγονος οτι μπορει να εχουν και καλυτερα συστηματα οι αλλοι, και κατασκοπους κλπ κλπ. Μια προσθηκη στο οπλοστασιο τους θα μπορουσε να ειναι το google street view. Θα μπορουσε λεω, οχι οτι το εχουν αναγκη, αυτο δεν μπορω να το ξερω. Απλα προβληματιζομαι...

Τεσπα, οπως το ειπες, ο καθενας βγαζει τα συμπερασματα του ;-) :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

streetview.jpg

 

To Google Street View στη Αθήνα και συγκεκριμένα στην Αμαρουσίου - Χαλανδρίου σήμερα το πρωί.

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 16:31 ----------

 

χαχα δείτε και αυτό πανέξυπνη είναι!!!

Ακολουθήστε την διαδρομή κάτω από την γέφυρα!!

Τελικά δεν τα πάνε και τόσο καλά σε χαμηλές γέφυρες, βρίσκουν!!

 

http://maps.google.com/maps?cbp=12,175.75237417767164,,0,9.058441558441539&cbll=40.450223,-80.009032&layer=c&ie=UTF8&t=h&panoid=VsY0kJkFUu2y4jf9U0TL2w&ll=40.450131,-80.008997&spn=0,359.983478&z=17

 

χαχαχαχα συνεχιζει την διαδρομη παντως .. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...