Προς το περιεχόμενο

Το Ubuntu Jaunty Jackalope 9.04 είναι εδώ!


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το συγκεκριμενο μελος (gdp77) βρισκεται σε κατασταση ban για μενα δεν ειναι ηθικο να τον κοροιδευουμε και απευθυνομαι σε οσους το κανουνε και γιατι εδω στο φιναλε σε αυτο το τοπικ αρα εμπλεκεται και η διανομη σωστα ?απο εμενα τελος το εκτος θεματος οποιος θελει διευκρινησεις pm παρακαλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 97
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

η αιωνια μαχη συνεχιζετε ...

με τον τριτο ναχει μινει πισω (leopard)

όλα εχουν θετικα και αρνητικα

πριν σε καποιο τοπικ ειδα για το σαπορτ της ms

εμενα με εξυπηρετισαν πολύ καλά όπως και εναν φίλο μου ( δεν εχω θειο η κμαια συγκενια με τον bill ! ) τέλος πάντων

το θεμα εδω δεν ειναι η micrososft

θα την βάλω το καλοκαιρι μιας και τώρα έχω την προηγουμενη και βαριέμαι

αλλα αυτο με την ati δεν μου αρέσει καθόλου ( εχω ati οπως βλεπετεε αποκατω )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλα καλά και ωραία, έβαλα το ubuntu, το δοκίμασα ήταν αρκετά καλό....

 

άλλα κάτι που δεν μου άρεσε....στις γλώσσες για το πληκτρολόγιο είδα κάτι "Macedonian" (φυσικά αναφέρονταν στα Σκόπια).

Μήπως κάποιοι που έχουν σχέσεις με το linux και την διεθνή κοινότητα να τους θύμιζαν μερικά πραγματάκια....!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλα καλά και ωραία, έβαλα το ubuntu, το δοκίμασα ήταν αρκετά καλό....

 

άλλα κάτι που δεν μου άρεσε....στις γλώσσες για το πληκτρολόγιο είδα κάτι "Macedonian" (φυσικά αναφέρονταν στα Σκόπια).

Μήπως κάποιοι που έχουν σχέσεις με το linux και την διεθνή κοινότητα να τους θύμιζαν μερικά πραγματάκια....!!!

 

http://www.microsoft.com.mk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

εντάξει...το ένα δεν καθιστά νόμιμο και το άλλο!

μην ξεχνάμε ότι σύμφωνα με τα λεγόμενα το linux είναι μια ανοιχτή κοινότητα και θα έπρεπε να μην παίρνει θέση σε τέτοια ζητήματα, ενώ η microsoft είναι πολυεθνική και δηλώνει ξεκάθαρα ότι την ενδιαφέρει το κέρδος και μόνο αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Don't worry, αμα γυρισεις το System Language στα Ελληνικα, ΠΓΔΜ γραφει. Δεν θα χρειαστει να αντιμετωπισεις την πραγματικοτητα παρα μονο κατα τη διαρκεια της εγκαταστασης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μολις περασα την 9,04 ...

αξιζουν συγχαρητηρια οι ανθρωποι. θα με κανουν να ασχοληθω με λινουξ απο το πουθενα. παααρα πολλα bug διορθωθηκαν και υπαρχει η αισθηση οτι τα παντα πετανε, οι εργασιες γινονται πολυ γρηγορα και η αποκριση ειανι φανταστικη

 

αξιζει σιγουρα για μια δοκιμη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση. Το ext4 είναι πιο γρήγορο σε συστήματα με περιορισμένη ισχύ σε σχέση με το ext2;

 

Γενικα τα journaling file systems ειναι πιο βαρια απο τα μη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τέλειωσα την αναβάθμιση από 8.10 σε 9.04. Αξίζει ο κόπος. Μεγάλη διαφορά στην ταχύτητα και μάλιστα σε αρκετά παλιό σύστημα.

Η έκπληξη όμως ήταν στην εγκατάσταση του ATI 1650 driver.

Ξεκινώντας, το livecd καταλήγει σε μαύρη οθόνη. Επαναλαμβάνοντας τη διαδικασία και επιλέγοντας εγκατάσταση σε safe mode, όλα πάνε μια χαρά. Στο τέλος, υπάρχει και κύβος και περιστροφές και βίντεο στο youtube...

 

Και στην περίπτωση της αναβάθμισης, αναφέρεται στην αρχή ότι υπάρχει πρόβλημα με τους drivers γραφικών. Συνεχίζεται όμως η διαδικασία και όλα τελειώνουν μια χαρά!

 

Όλα ρολόι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για χρήση σε Aspire One θα προτείνατε τη netbook remix έκδοση ή την desktop? Από USB stick η netbook remix καπαρώνει 150ΜΒ μνήμης (όχι ιδιαίτερα πολλά, απλά το One μου έχει 512ΜΒ), σίγουρα καλύτερα από τα ΧΡ custom nLited που του φοράω τώρα. Απλά μου προξενεί περιέργεια που η desktop έκδοση έχει σαν προαπαιτούμενη μνήμη 256ΜΒ, έναντι των 384ΜΒ της NBR...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...