Προς το περιεχόμενο

Το Ubuntu Jaunty Jackalope 9.04 είναι εδώ!


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 97
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι. Μάλιστα μπουτάρει σε live CD και σε ρωτάει από εκεί αν θες να εγκαταστήσεις μόνιμα. Δεν ήταν έτσι παλαιότερα; (Νιουφης με ubuntu)

To Kubuntu είναι άλλο download.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι. Μάλιστα μπουτάρει σε live CD και σε ρωτάει από εκεί αν θες να εγκαταστήσεις μόνιμα. Δεν ήταν έτσι παλαιότερα; (Νιουφης με ubuntu)

To Kubuntu είναι άλλο download.

 

ευχαριστώ φίλε μου,

και το kubuntu είναι σε νέα έκδοση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν δουλευουν καρτες γραφικων της ΑΤΙ που ειναι παλαιοτερες της σειρας HD3xxx.

 

Ειχατε ATI και βιαστηκατε να αναβαθμιστειτε; Ας προσεχατε...

 

Ειναι η πρωτη φορα που μια release candidate των Windows 7 ειναι πιο σταθερη απο μια final release του Ubuntu. Τα vista παιζουν λιγοτερα παιχνιδια απ ότι το Ubuntu με wine. Οι Mac πιανουν ιούς στο hacking contest και τα Windows βγαινουν αλωβητα. Που βαδιζει ο κοσμος τουτος; Ολα ανατρεπονται.

Εχω πάντα Ati HD3650. Και πριν και τωρα μετα την αναβάθμιση δεν έχω κανένα πρόβλημα.Προς τι το "ας προσέχατε...";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μενα μετα απο update ξεκινησε μια χαρα η 9.04. Και η ΑΤΙ επαιξε μια χαρα, και το ασυρματο. Για το ασυρματο δε, επειδη δε το χρησιμοποιω συνηθως, το δοκιμασα μονο για λογους testing, σε ενα access point, αλλα δουλεψε με τη μια.

 

Ειναι πως θα σου κατσει τελικα μου φαινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσοι δοκιμαζετε το ext4 υπαρχει κινδυνος απωλειας δεδομενων.

 

http://www.linuxquestions.org/questions/linux-news-59/ext4-data-loss-explanations-and-workarounds-712905/

 

Με μια ματια στο forum βλεπω...ενα 2-3 posts που αφορουν το πως θα παιξει mp3 ο amarok ...χθες ενας αλλος φιλος απτο insomnia μεσω msn μου ζητησε να τον βοηθησω μαντεψτε με τι.....Εβαζε τον εξωτερικο σκληρο του και δεν τον εκανε mount αυτοματα...,και δε μπορουσε να κανει το ασυρματο internet να δουλευει...Μην μιλησω για την ati..

 

Ευχρηστια πανω απολα..!

 

Καλα ρε canonical...το μονο που καταφερες μετα απο τοοοοοσες εκδοσεις ειναι να κανεις το λειτουργικο να ανοιγει πιο γρηγορα...?

Ωραια ...

 

Το εχω σε vmware και δεν βλεπω τιποτα το ουσιαστικο εκτος απο ενα τσουρμο προγραμματων στις τελευταιες τους εκδοσεις.

 

Μεχρι να ερθουν τα windows 7 rc official θα παιξω λιγο,....

/gdp77 mode on

ΓΙΩΤΑ, Ε ΓΙΩΤΑ!!

Η canonical μετά από τόσες εκδόσεις έχει καταφέρει πράγματα που το φτωχό μυαλουδάκι σου δεν μπορεί να τα αντιληφθεί.

Πώς να δεις τις ουσιαστικές βελτιώσεις ρε ΓΙΩΤΑ όταν το μυαλό σου είναι κολλημένο στην M$ ?

Α να χαθείς σίχαμα που θα βάλεις και ubuntu να παίξεις μέχρι την 7 RC.

Αυτά τα ολίγα ΓΙΩΤΑ!

/gdp77 mode off

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς το wireless δεν μου το αναγνώρισε όπως και η προηγούμενη έκδοση. Πατάω να ενεργοποιηθεί ο Broadcom B43 Driver και δεν ενεργοποιείται ποτέ.. Τα ίδια ακριβώς και με την ΑΤΙ 4870, δεν ενεργοποιείται το 2d/3d acceleration, μόνο που κατά την ενεργοποίηση του driver εδώ μου βγάζει κάποιο σφάλμα (πιθανόν απο την έλλειψη ιντερνετ..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μια ματια στο forum βλεπω...ενα 2-3 posts που αφορουν το πως θα παιξει mp3 ο amarok ...

Έλεος....ένα library κατεβάζεις..

 

χθες ενας αλλος φιλος απτο insomnia μεσω msn μου ζητησε να τον βοηθησω μαντεψτε με τι.....Εβαζε τον εξωτερικο σκληρο του και δεν τον εκανε mount αυτοματα...,και δε μπορουσε να κανει το ασυρματο internet να δουλευει...Μην μιλησω για την ati..

Ευχρηστια πανω απολα..!

Ξανά έλεος...πολύ ''τρομερά και άλυτα'' προβλήματα...

Απ' την άλλη ότι και να πεις για την ati θα ναι λίγο...για την ati όμως όχι για τις linux διανομές..

 

Καλα ρε canonical...το μονο που καταφερες μετα απο τοοοοοσες εκδοσεις ειναι να κανεις το λειτουργικο να ανοιγει πιο γρηγορα...?

Ωραια ....

H microsoft με τόσα λεφτά και τόσο support ούτε αυτό δεν έχει καταφέρει..(τι έχει καταφέρει δηλαδή; )

 

Δεν είμαι και πολύ φίλος των ubuntu αλλά να ξέρουμε τι λέμε...Οκ, ούτε το τέλειο λειτουργικό είναι(δεν υπάρχει), ούτε είναι για αρχάριους χρήστες..

 

(Α!! το μάθατε??? έβαλα ubuntu και δεν μου παίζει το COD..ντροπή:P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξανά έλεος...πολύ ''τρομερά και άλυτα'' προβλήματα...

Απ' την άλλη ότι και να πεις για την ati θα ναι λίγο...για την ati όμως όχι για τις linux διανομές..

 

http://www.insomnia.gr/forum/showpost.php?p=2681556&postcount=40

 

H microsoft με τόσα λεφτά και τόσο support ούτε αυτό δεν έχει καταφέρει..(τι έχει καταφέρει δηλαδή; )

 

Περιμενε μεχρι αρχες του 2009 και θα δεις τι εχει καταφερει...:-)

 

 

/gdp77 mode on

ΓΙΩΤΑ, Ε ΓΙΩΤΑ!!

Η canonical μετά από τόσες εκδόσεις έχει καταφέρει πράγματα που το φτωχό μυαλουδάκι σου δεν μπορεί να τα αντιληφθεί.

Πώς να δεις τις ουσιαστικές βελτιώσεις ρε ΓΙΩΤΑ όταν το μυαλό σου είναι κολλημένο στην M$ ?

Α να χαθείς σίχαμα που θα βάλεις και ubuntu να παίξεις μέχρι την 7 RC.

Αυτά τα ολίγα ΓΙΩΤΑ!

/gdp77 mode off

 

:P:p

Επεξ/σία από tritonas00
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H έκδοση σε Xubuntu πότε βγαίνει;

Έχω ακούσει πως είναι πολύ ποιο καλή από τις άλλες εκδόσεις.

 

(

Κοιτάξτε πως είναι τα πράγματα.

Η M$ δεν πρόκειται να βγάλει ποτέ λειτουργικό ισάξιο τον Unix και κατ' επέκταση των Linux και Mac OS. Προσοχή όμως, ισάξιο εννοώ σε σχέση με τις δυνατότητες σαν λειτουργικό και όχι από άποψη παιχνιδιών κτλπ. Έτσι δεν είναι; Γιατί το μόνο που με κρατάει και έχω ακόμα ΜΣ είναι τα games ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ! (Να μην χαραμίζετε και η HD4870).

Εξάλλου για ένα λειτουργικό που είναι ΤΖΑΜΠΑ είναι μια χαρά και λίγα λέω. Έλεος δηλαδή έχουμε καλομάθει από τις "δωρεάν" κόπιες του "θείου" από αμέρικα και νομίζουμε πως μπορούμε να συγκρίνουμε τα δύο λειτουργικά. Καλά...

)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.insomnia.gr/forum/showpost.php?p=2681556&postcount=40'>http://www.insomnia.gr/forum/showpost.php?p=2681556&postcount=40

Απ'το link που έδωσες λίγο πιο πάνω:

Και μενα μετα απο update ξεκινησε μια χαρα η 9.04. Και η ΑΤΙ επαιξε μια χαρα, και το ασυρματο. Για το ασυρματο δε, επειδη δε το χρησιμοποιω συνηθως, το δοκιμασα μονο για λογους testing, σε ενα access point, αλλα δουλεψε με τη μια.

Ειναι πως θα σου κατσει τελικα μου φαινεται.

Οκ, υπάρχουν κάποια ασύρματα ρουτεράκια που μπορεί να μην δουλεύουν...επιστροφή στα καλώδια ρεε... μου.μάθαν όλοι τώρα.. :P

 

http://www.insomnia.gr/forum/showpost.php?p=2681556&postcount=40

Περιμενε μεχρι αρχες του 2009 και θα δεις τι εχει καταφερει...:-)

φτάνουμε στα μέσα του 2009 και δεν έχω δει τίποτα ακόμα..:P

οκ 2010...

δεν μπορείς να φανταστείς με τι αγωνία περιμένω τα 7...έχω σταματήσει να κοιμάμαι..δεν είναι και λίγο να αλλάζει η ζωή σου απ' τη μια στιγμή στην άλλη..:whistle:

 

edit:

H έκδοση σε Xubuntu πότε βγαίνει;

Έχω ακούσει πως είναι πολύ ποιο καλή από τις άλλες εκδόσεις.

 

(

Κοιτάξτε πως είναι τα πράγματα.

Η M$ δεν πρόκειται να βγάλει ποτέ λειτουργικό ισάξιο τον Unix και κατ' επέκταση των Linux και Mac OS. Προσοχή όμως, ισάξιο εννοώ σε σχέση με τις δυνατότητες σαν λειτουργικό και όχι από άποψη παιχνιδιών κτλπ. Έτσι δεν είναι; Γιατί το μόνο που με κρατάει και έχω ακόμα ΜΣ είναι τα games ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ! (Να μην χαραμίζετε και η HD4870).

Εξάλλου για ένα λειτουργικό που είναι ΤΖΑΜΠΑ είναι μια χαρά και λίγα λέω. Έλεος δηλαδή έχουμε καλομάθει από τις "δωρεάν" κόπιες του "θείου" από αμέρικα και νομίζουμε πως μπορούμε να συγκρίνουμε τα δύο λειτουργικά. Καλά...

)

πέστα ρε άνθρωπε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...