Προς το περιεχόμενο

Ποιό ποντίκι να πάρω για Mac?


kdiamant

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα! Θέλω να πάρω κάποιο ποντίκι ασύρματο, laser και οποσδήποτε επαναφορτιζόμενο για το Mac μου μέχρι το πολύ 60-65€. Εϊμαι ανάμεσα σε ένα απο τα παρακάτω. Παρακαλώ προτείνετέ μου και άλλα. Να πώ ότι λόγω του ότι είμαι γραφίστας θέλω να έχει πολύ αμεγάλη ακρίβεια. Μέχρι σήμερα είχα το πάρα πάρα πολύ καλό Logitech MX-1000 όπου δυστηχώς έφυγαν απο κάτω κάτι αυτοκόλυτα που έκρυβαν τις βίδες με αποτέλεσμα να κολάει και να μην κινείται εύκολα πλέον. Μήπως μπορώ να κάνω κάτι για να επιδιορθώσω το είδη υπάρχον?

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.570733

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.570724

 

Ποια η διαφορά των 2 απο πάνω?

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.570280

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

εμενα παντος μου εκατσε λοττο διοτι εαν φιλαρακι ειναι NY, οποτε μαζι με τις ζελατινες για το iphone 3g του ειπα να μου αγορασει και ενα Apple Wireless Mighty Mouse στα 70$.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφορες βρισκεις στην εργονομια του καθε ενα ποντικου εγω εχω το microsoft bluetrack και ειμαι ΤΕΡΜΑ ευχαριστημενος....το συνιστω ανεπιφυλακτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μιας και θα το χρησιμοποιώ και στο MacBook και στον iMac, θα πάρω αυτό

 

Σωστόοοος!

Κ εγω αυτό έχω κ είμαι τέρμα ευχαριστημενός :D

 

Το μόνο θέμα είναι οτι λερώνει εύκολα λόγω του άσπρου χρώματος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το DSP ειναι Desktop ...κατι δηλαδη με μια ζελατινα στο δινουν το αλλο ειναι με το κουτι του με το cd του.

 

DSP δεν σημαίνει Desktop. Σημαίνει Delivery Service Partner. Μπορείς να τα συναντήσεις και με την ονομασία OEM (Original Equipment Manufacturer).

 

Είναι Hardware ή Software που δεν πωλήται απ΄ευθείας από τη Microsoft αλλά δίνεται σε κάποια εταιρία για να το δώσει ως συνοδευτικό μαζί με κάποιον υπολογιστή. Υποτίθεται πως το e-shop, το Πλαίσιο και λοιπές εταιρίες τα παίρνουν από τη Microsoft για να τα πουλήσουν πακέτο μαζί με τους Υπολογιστές που φτιάχνουν (innovator, turbo-x κλπ).

 

Τα προϊόντα αυτά δεν έχουν την κανονική συσκευασία αλλά έρχονται σε σακουλάκι ή απλό γκρι χαρτονένιο κουτί και υποτίθεται πως ΔΕΝ πωλούνται ξεχωριστά. Φυσικά κανένα κατάστημα δεν ακολουθεί το νόμο αυτό και όλοι τα πουλάνε και σκέτα.

 

Είναι πιο φθηνά από το πακέτο λιανικής (retail) γιατί δεν έχουν την ωραία, γυαλιστερή συσκευασία που γράφει πάνω "Microsoft" και πολλές φορές δεν έχουν μαζί και τα συνοδευτικά CD (που όμως έτσι κι αλλιώς μπορείς να τα κατεβάσεις από το internet).

 

Ακόμα, τα DSP/ΟΕΜ δεν έχουν απευθείας εγγύηση & υποστήριξη από τη Microsoft αλλά από το κατάστημα που τα πούλησε. Δηλαδή, αν πάρεις το ακριβό πακέτο, μπορείς σε περίπτωση προβλήματος να επικοινωνήσεις απ' ευθείας με τη Microsoft Hellas και να ζητήσεις αντικατάσταση από αυτούς. Με το φθηνό πακέτο, πρέπει να απευθυνθείς στο κατάστημα που στο πούλησε.

 

Πολύ σπάνια, υπάρχουν μικρές διαφορές σε σχέση με το Retail πακέτο (κάποιο διαφορετικό χρώμα, κουμπί ή λειτουργία κλπ). Στο 99% των περιπτώσεων όμως, είναι το ίδιο πράγμα.

 

Με 2 λόγια, στο 90% των περιπτώσεων, συμφέρει να πάρεις την φθηνή συσκευασία. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστόοοος!

Κ εγω αυτό έχω κ είμαι τέρμα ευχαριστημενός :D

 

Το μόνο θέμα είναι οτι λερώνει εύκολα λόγω του άσπρου χρώματος..

 

Καλά, αυτό είναι το λιγότερο, αφού και το Mighty άσπρο είναι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...