Προς το περιεχόμενο

Ποιό ποντίκι να πάρω για Mac?


kdiamant

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν, το πήρα το v470 και σε γενικές γραμμές είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος.

2 στοιχεία μόνο είναι κάπως ενοχλητικά :

1) αν δεν το κουνάς για 5+ secs μετα είναι στιγμιαία "απότομο" (κάνει κάτι περίεργα)

2) (και πιο ενοχλητικό) σε κάθε εκκίνηση μου λέει ότι δεν έχω ποντίκι συνδεδεμένο και πρέπει να το κουνήσω και να περάσουν και 3-4 δευτερόλεπτα για να το "δει". Πάλι καλά που ο imac ανοίγει το πρωί και κλείνει το βράδυ :-D (στο ξύπνημα δεν έχει κανένα πρόβλημα)

Επαναλαμβάνω πάντως ότι είναι καλύτερο απ ότι το περίμενα και τα παραπάνω δεν με πειράζουν προσωπικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Εγώ λέω να χτυπήσω το wireless mighty mouse της Apple για το καινούριο μου Macbook Pro MB991.

http://www.bestdeals.gr/index.php?target=products&product_id=30386

 

Τι λέτε;;

Απο αποψη κινησης, ευχρηστιας ειναι απο τα χειροτερα ποντικια που κυκλοφορουν..

 

Aν θελεις bluetooth, υπαρχουν αυτα:

http://www.skroutz.gr/s/87352/Logitech-Wireless-Laser-Mouse-Notebook-M555b.html?keyphrase=m555b

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.802534

 

Aν τωρα δεν σε ενοχλει να ειναι απλο ασυρματο(να τρωει δηλαδη μια usb θυρα), υπαρχουν αυτα:

http://www.skroutz.gr/s/56808/Logitech-VX-Revolution.html

http://www.skroutz.gr/s/56802/Logitech-MX-Revolution.html

http://www.skroutz.gr/s/88743/Logitech-MX-Performance.html

 

 

Αν τωρα σκοπευεις να συνδεεις το φορητο με εξωτερικη οθονη και θελεςι και πληκτρολογιο, τοτε μπορεις να παρεις αυτο το desktop set:

http://www.skroutz.gr/s/64467/Logitech-Cordless-Desktop-MX-5500-Revolution.html?keyphrase=MX+5500

 

Περιεχει για ποντικι το mx revolution που ειδαμε και πιο πανω και κανει μονο του 60 ευρω.

Μαλιστα, το desktop set ειναι bluetooth, οποτε ειναι και το ποντικι bluetooth. (στην σκετη του εκδοση ειναι απλο wireless)

 

 

(Υ.Γ.: Σε 10 μερες θα εχω στα χερια μου ενα τετοιο σφραγισμενο σετ mx5500, που θα το δινω για 90 ευρω αν ενδιαφερεσαι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ λέω να χτυπήσω το wireless mighty mouse της Apple για το καινούριο μου Macbook Pro MB991.

http://www.bestdeals.gr/index.php?target=products&product_id=30386

 

Τι λέτε;;

 

Χαλάει πολύ ΕΥΚΟΛΑ. Γνώμη μου είναι να μην πάρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω το εχω 2 χρονια παντως και δεν εχει παθει τιποτα απολυτως... ενα μικρο καθαρισμα που και που και ειναι το καλυτερο , ειδικα για Mac και expose.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρετε παίδες..

 

είμαι κι εγώ στο ψάξιμο ποντικιού για mac καθότι όσες ρυθμίσεις και να κάνω για το Wireless Optical Mouse 2.0 της Microsoft...εξακολουθεί να έχει χάλια σπαστή κίνηση..αργή και με καθόλου ακρίβεια...

 

Επειδή δεν έχω καθόλου μπάτζετ..θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος να προτείνει ένα οικονομικό και ενσύρματο ποντίκι που να δουλεύει απροβλημάτιστα στην κίνηση του κέρσορα και να πλησιάζει τουλάχιστον το Microsoft μου στα windows..

 

Ευχαριστώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρετε παίδες..

 

είμαι κι εγώ στο ψάξιμο ποντικιού για mac καθότι όσες ρυθμίσεις και να κάνω για το Wireless Optical Mouse 2.0 της Microsoft...εξακολουθεί να έχει χάλια σπαστή κίνηση..αργή και με καθόλου ακρίβεια...

 

Επειδή δεν έχω καθόλου μπάτζετ..θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος να προτείνει ένα οικονομικό και ενσύρματο ποντίκι που να δουλεύει απροβλημάτιστα στην κίνηση του κέρσορα και να πλησιάζει τουλάχιστον το Microsoft μου στα windows..

 

Ευχαριστώ :)

 

Αν το ιδιο ποντικι το χρησιμοποιεις στο ιδιο μηχανημα στα windows(αρα αποκλειεται να ειναι προβλημα σηματος), τοτε το προβλημα σου ειναι στην απαισια ρυθμιση του mac os x της κινησης του ποντικιου.

 

Δες και εδω για να καταλαβεις:

Mac OS X's Mouse Acceleration Problem

Mac OS X annoyances: What’s up with the mouse acceleration?

 

Δοκιμασε τις λυσεις που προτεινονται:

MouseFix

USB Overdrive

SteerMouse

 

Αν τωρα θελεις ενα φθηνο ποντικι με παρα πολυ καλη κινηση και καλη ροδελα κοιτα αυτο:

http://www.skroutz.gr/s/63036/Microsoft-Wheel-Mouse-Optical-DSP.html (εδω και σε μαυρο)

 

Εδω και με εξτρα πλαγια κουμπια:

http://www.skroutz.gr/s/63554/Microsoft-Intellimouse-Optical-DSP.html (εδω και σε μαυρο)

 

Σε σχεση με το apple mighty mouse ειναι πολυ ποιοτικοτερο , εχει το 1/5 της τιμης, πολυ καλυτερη κινηση και μακραν καλυτερη ροδελα.

 

Εχει καλυτερη κινηση και απο αυτο που εχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το ιδιο ποντικι το χρησιμοποιεις στο ιδιο μηχανημα στα windows(αρα αποκλειεται να ειναι προβλημα σηματος), τοτε το προβλημα σου ειναι στην απαισια ρυθμιση του mac os x της κινησης του ποντικιου.

 

Δες και εδω για να καταλαβεις:

Mac OS X's Mouse Acceleration Problem

Mac OS X annoyances: What’s up with the mouse acceleration?

 

Προσωπικά όσα ποντίκια και αν χρησιμοποίησα Logitech, Microsoft, ενσύρματα (συμπεριλαμβανομένων και των 2 που προτείνεις στα links) και ασύρματα σε ΜAC OS και Windows περιβάλλον σε 3 διαφορετικά Mac ποτέ δεν είχα πρόβλημα με την κίνηση.

 

Τα link που δίνεις haHa δεν νομίζεις πως είναι λίγο outdated. (July 22, 2006 - 04 Mar 2007 ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά όσα ποντίκια και αν χρησιμοποίησα Logitech, Microsoft, ενσύρματα (συμπεριλαμβανομένων και των 2 που προτείνεις στα links) και ασύρματα σε ΜAC OS και Windows περιβάλλον σε 3 διαφορετικά Mac ποτέ δεν είχα πρόβλημα με την κίνηση.

Μπορει εσενα να σε εχει βολεψει η ρυθμιση του mac os x(σε αρκετους παντως φαινεται περιεργη οπως βλεπεις) ή μπορει να μην εισαι απαιτητικος!

Γουστα ειναι αυτα! Πχ υπαρχουν ακομα και ατομα που βολευονται και με το apple mighty mouse!:lol:

 

Διαφορα παντως μεταξυ των 2 λειτουργικων υπαρχε και μαλιστα εγκειται κυριως στο γεγονος οτι δεν μπορεις να ρυθμισεις το acceleration στο mac os x , παρα μονο την ταχυτητα.

Δεν εχεις καταλαβει καν οτι υπαρχει διαφορα μεταξυ των 2 λειτουργικων?

 

Eχουν φτιαξει μεχρι και petition:

http://www.petitiononline.com/MacMAcc/petition.html

 

Τα link που δίνεις haHa δεν νομίζεις πως είναι λίγο outdated. (July 22, 2006 - 04 Mar 2007 ).

(Εδω και μερικα πιο προσφατα:

Fixing the mouse speed on Mac OSX - 19/9/2007 -

Better mouse acceleration curve / Better "mousing feeling" - 28/8/2008 -

Fix Mac OS X Mouse Acceleration Curve - 26/7/2009 - )

 

Δυστυχως τα ιδια ισχυουν και για το leopard.

Παλι καλα που υπαρχει το steermouse και το usb overdrive! Δεν ειναι τυχαιο οτι εχουν γινει τοσο γνωστα! ;)

 

 

Γενικοτερα, το προβλημα ειναι αυτο που περιγραφεται απλα σε ενα λινκ που εβαλα και παραπανω:

Fix Mac OS X Mouse Acceleration Curve

OS X has many great design wins, but the mouse acceleration curve is not one of them. Using a mouse under OS X feels very unnatural if you’ve ever used another operating system. The pointer moves too slowly when you move the mouse a little and too quickly when you try to speed it up. This is because the default acceleration curve is S-shaped and far too steep.

 

Unfortunately, OS X (as of 10.5 Leopard anyway) provides no built-in mechanism to allow users to easily change the acceleration amount or even to turn it off. Luckily, there are some 3rd-party solutions that can correct the problem, though not all of them are free.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ πρώτη φορά ακούω το συγκεκριμένο παράπονο. Εννοείται ότι δε θα είχα παρατηρήσει ποτέ μόνος μου κάτι τέτοιο.

 

Νομίζω ότι οι άνθρωποι που θέλουν τόση λεπτομέρεια στις ρυθμίσεις τους είναι για Windows, γιατί κατά τη γνώμη μου δεν αξίζει να έχεις Mac OS και να κάθεσαι να πειράζεις τέτοια πράγματα. Όλη η ουσία είναι στο ότι δε χρειάζεται να το κάνεις ή να μάθεις για τέτοια πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι οι άνθρωποι που θέλουν τόση λεπτομέρεια στις ρυθμίσεις τους είναι για Windows, γιατί κατά τη γνώμη μου δεν αξίζει να έχεις Mac OS και να κάθεσαι να πειράζεις τέτοια πράγματα. Όλη η ουσία είναι στο ότι δε χρειάζεται να το κάνεις ή να μάθεις για τέτοια πράγματα.

 

Χρειαζεται να πειραζεις αυτα τα πραγματα κυριως μονο στο mac os x που εχει κακη ρυθμιση του acceleration..

Σε windows δεν καθεσαι να σκαλιζεις τετοια πραγματα, γιατι εχει καλη ρυθμιση. Ολη η ουσια οπως λες ειναι οτι δεν χρειαζεται να το κανεις σε windows, ουτε να αγορασεις καποιο προγραμμα για να το κανεις!

 

Στο mac os x ειναι που χρειαζεται να μαθεις για αυτα τα πραγματα.. Δεν ειναι τυχαιο ποσο γνωστα εχουν γινει το steermouse και το usb overdrive, προγραμματα μαλιστα που ζητανε και χρηματα.

 

Το προβλημα ειναι αυτο:

The pointer moves too slowly when you move the mouse a little and too quickly when you try to speed it up. This is because the default acceleration curve is S-shaped and far too steep.

 

 

Το steermouse και το usb overdrive εχουν γινει τοσο γνωστα για αυτον το λογο, γιατι μπορουν να διορθωσουν το προβλημα αυτο.

Οπως πχ εχει γινει πολυ γνωστο το coolbook που διορθωνεις καπως τα προβληματα θερμοκρασιων που εχουν αρκετα mac laptops(και ιδιαιτερα το macbook air), ετσι και αυτα:

παρολο που δεν ειναι δωρεαν και ειναι επι πληρωμη και μαλιστα υλοποιουν κατι που ειναι σχετικα εξω απο την φιλοσοφια των mac(σκαλισμα), εχουν γινει γνωστα λογω οτι πραγματι προσφερουν λυσεις σε γνωστα, υπαρκτα προβληματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

haHA σ'ευχαριστώ πάρα πολύ!

Θα αγοράσω το microsoft με τα πλαϊνά. Έχω χρησιμοποιήσει και τα 2 ποντίκια σε φίλους και όντως έχουνε μακράν την καλύτερη αίσθηση απ'ολα όσα έχουν πιάσει τα χεράκια μου, τόσο στην κύληση όσο και στη ροδέλα. Τώρα σε mac θα δείξει..αλλά είμαι σίγουρος ότι μια χαρά θα'ναι!

Φίλη μου γραφίστρια που δουλεύει σε mac, μου έλεγε ότι δεν έχει δει κανένα θέμα με το ποντίκι και μάντεψε ποιο έχει...! Αυτό με τα πλαϊνά :P

Θα δοκιμάσω και τα 2 προγραμματάκια που προτείνεις έτσι από περιέργεια για να δω τι δουλειά θα κάνουν..

 

Θα ενημερώσω μόλις το πάρω :)

 

Να'στε καλά παιδιά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα του mouse sensitivity δυστυχώς υπάρχει. Και με BT φυσικά γίνεται ακόμα πιο αισθητό.

 

Παλιότερα είχα ένα Logitech V470 για το MB και δε την πάλευα μία.

Πλέον μόνο touchpad, δεν μπορώ κάθε λίγο να είμαι μεταξύ mouse/keyboard. Ειδικά με το multi-touch χάνεις πολλά.

 

Μόνο σε external monitor με keyboard άντε να έχει νόημα το mouse.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλη μου γραφίστρια που δουλεύει σε mac, μου έλεγε ότι δεν έχει δει κανένα θέμα με το ποντίκι και μάντεψε ποιο έχει...! Αυτό με τα πλαϊνά :P

Ειπαμε γουστα ειναι , οπως και δεν ειναι ολοι το ιδιο απαιτητικοι..

Ασε που για την δουλεια που κανει η φιλη σου(μικρες-αργες κινησεις) δεν υπαρχει προβλημα..

 

Το προβλημα ειναι στις γρηγορες κινησεις που επιταχυνει πολυ αποτομα το mouse και χανεις απο ακριβεια.

 

Θα δοκιμάσω και τα 2 προγραμματάκια που προτείνεις έτσι από περιέργεια για να δω τι δουλειά θα κάνουν..

 

Δοκιμασε με τα 2 προγραμματακια , οπως επισης δοκιμασε να φερεις τον δεκτη πιο κοντα στο ποντικι, μπας και ειναι θεμα ληψης!

 

Το ms ποντικι με τα πλαινα ειναι εξαιρετικη περιπτωση, ειδικα για τα χρηματα που ζηταει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηρα το ν470 στην αρχη δεν μπορουσα να το χρησιμοποιησω με τιποτα αλλά εβαλα το logitech control center πειραξα και λιγο τις ρυθμισεις και τωρα φαινεται μια χαρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...