Προς το περιεχόμενο

Δίπλωμα


konstantinosth

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απ οτι εχω καταλαβει δεν σε παιρνει μηχανακι γιατι φοβαται και οχι για καποιον αλλο λογ(πχ οικονομικο) οποτε τα πραγματα ειναι λιγο δυσκολα.

 

 

 

 

Προσωπικα δεν μου εκανε ποτε αισθηση το μηχανακι.Γενικα οι 2 ροδες ποτε δεν με συγκινησαν.Απ το γυμνασιο πολλοι συμμαθητες μου ειχαν μηχανακι αλλα εμενα δεν με ενοιαζε,ισως επειδη οι αποστασεις ηταν μικρες αλλα και παλι εγω ο ιδιος ειχα το φοβο μην με χτυπησει κανεις.Απο τοτε που πηγαινα γυμνασιο πολλα παιδια ειχαν πεσει αλλοι χτυπησαν σοβαρα και αλλοι οχι και καποιοι ειχαν σκοτωθει(σε κοντρες βεβαια).

 

διλαδι ουτε ενα μικρο διαστιμα δεν σεφτικες οτι και εσι θες μηχανακι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Εγω θα σου έλεγα παρε και μην το φοβάσαι, κινδυνοι στην ζωη υπάρχουν παντα. Απλά πρέπει να ξέρεις και που μπλέκεις και το τι ρισκάρεις, κατι που οι περισσότεροι μας στα16 δεν ήταν δυνατον να το κανουν.

Χρησιμοποίησε όση λογική διαθέτεις για την ηλικία σου και προσπάθησε να πείσεις τους γονεις σου. Κυρίως πρέπει να τους αποδείξεις οτι θα είσαι υπευθηνος (κρανος, οχι μαλακιες, συνετή οδήγηση κτλ)με το μηχανάκι, αλλά αυτό δεν ειναι κάτι που φαίνεται σε μια μέρα. Και επειδή αυτοί ξέρουν τον χαρακτήρα σου καλύτερα, ισώς και να έχουν δικαιο.

Απο την αλλή θα σου έλεγα ξέχνα και τα DERBY κτλ 2χρονα με 15 αλογα. Δεν υπάρχει ''θα πηγαίνω με 50'', οσο τρέχει ενα μηχανάκι το πατας, οποιος και να είσαι. Για αυτό βγάλε πρώτα διπλωμα αν σε αφήσουν οι δικοί σου και μετα δες τι θα πάρεις. Καλα ειναι σε αυτήν την ηλικία ενα αργούτσικο, για να μην πέρνουν και τα μιαλά σου αέρα.

 

Προσωπικα οδηγούσα στα 16 μου και την εβγαλα καθαρή, αν και συνομήλικος μου έμεινε ανάπηρος απο μαλακία του με μηχανακι. Παρε ενα να κάνεις την δουλειά σου αλλα ξέχνα τους φονίαδες που κυκλοφορούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα καλό επιχείρημα που μπορείς να χρησιμοποιήσεις είναι ότι αφού δεν έχεις δικό σου θα αναγκάζεσαι να ανεβαίνεις συνοδηγός. Στο κάτω κάτω δεν μπορείς να ξεκοπείς από την παρέα σου. Τι κακά υπάρχουν σε αυτό

 

1. Σπάνια ο οδηγός κουβαλάει δεύτερο κράνος μαζί του και για τον συνοδηγό, αν κουβαλάει και για πάρτη του.

2. Συνήθως από τι λένε ο συνοδηγός παθαίνει μεγαλύτερη ζημιά.

3. Εμπιστεύεσαι το κεφάλι σου σε χέρια άλλου που μπορεί ή μπορεί να μην έχει δίπλωμα.

 

Δεν θα ήταν καλύτερα να ήσουν μάγκας και κύριος του εαυτού σου; Το χειρότερο που μπορεί να συμβεί είναι να σε αρχίσει στις φάπες για να κόψεις από την παρέα σου.

 

Επίσης άλλος ένας τρόπος για να μην του αφήσεις περιθώριο παρά να πεί ναι είναι να σε πιάσουν να οδηγείς χωρίς δίπλωμα και να σου ορίσουν δικαστήριο. Σε αυτή την περίπτωση εάν έχεις βγάλει το δίπλωμα μέχρι να οριστεί η δίκη και παρουσιαστείς στο δικαστήριο με αυτό αθωώνεσαι. Μπορεί να έχουν αλλάξει τα πράγματα από την εποχή μου οπότε μη το δένεις και κόμπο αυτό.

 

BTW: Δεν με τρόμαξε αυτό που έπαθα εγώ με το μηχανάκι. Δόξα το Θεό την γλίτωσα με μερικές βίδες που τις έβγαλα μετά από 2 χρόνια. Με τρόμαξαν πιο πολύ αυτά που είδα μέσα στο νοσοκομείο.

 

BTW2: Τον τύπο που πετάχτηκε από το STOP τον πλήρωσα από πάνω γιατί δεν είχα δίπλωμα και φυσικά ούτε ασφάλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα καλό επιχείρημα που μπορείς να χρησιμοποιήσεις είναι ότι αφού δεν έχεις δικό σου θα αναγκάζεσαι να ανεβαίνεις συνοδηγός. Στο κάτω κάτω δεν μπορείς να ξεκοπείς από την παρέα σου. Τι κακά υπάρχουν σε αυτό

 

1. Σπάνια ο οδηγός κουβαλάει δεύτερο κράνος μαζί του και για τον συνοδηγό, αν κουβαλάει και για πάρτη του.

2. Συνήθως από τι λένε ο συνοδηγός παθαίνει μεγαλύτερη ζημιά.

3. Εμπιστεύεσαι το κεφάλι σου σε χέρια άλλου που μπορεί ή μπορεί να μην έχει δίπλωμα.

 

Δεν θα ήταν καλύτερα να ήσουν μάγκας και κύριος του εαυτού σου; Το χειρότερο που μπορεί να συμβεί είναι να σε αρχίσει στις φάπες για να κόψεις από την παρέα σου.

 

Επίσης άλλος ένας τρόπος για να μην του αφήσεις περιθώριο παρά να πεί ναι είναι να σε πιάσουν να οδηγείς χωρίς δίπλωμα και να σου ορίσουν δικαστήριο. Σε αυτή την περίπτωση εάν έχεις βγάλει το δίπλωμα μέχρι να οριστεί η δίκη και παρουσιαστείς στο δικαστήριο με αυτό αθωώνεσαι. Μπορεί να έχουν αλλάξει τα πράγματα από την εποχή μου οπότε μη το δένεις και κόμπο αυτό.

 

BTW: Δεν με τρόμαξε αυτό που έπαθα εγώ με το μηχανάκι. Δόξα το Θεό την γλίτωσα με μερικές βίδες που τις έβγαλα μετά από 2 χρόνια. Με τρόμαξαν πιο πολύ αυτά που είδα μέσα στο νοσοκομείο.

 

BTW2: Τον τύπο που πετάχτηκε από το STOP τον πλήρωσα από πάνω γιατί δεν είχα δίπλωμα και φυσικά ούτε ασφάλεια.

 

Ωραια η προταση σου φιλε θα δοκιμασω να τους πω οτι οταν βγαινω εξω ειμαι συνεπιβατης πανω σε μηχανακη αλλα επειδη ο φιλος μου δεν εχει κρανος 2ο δεν φοραω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα καλό επιχείρημα που μπορείς να χρησιμοποιήσεις είναι ότι αφού δεν έχεις δικό σου θα αναγκάζεσαι να ανεβαίνεις συνοδηγός. Στο κάτω κάτω δεν μπορείς να ξεκοπείς από την παρέα σου. Τι κακά υπάρχουν σε αυτό

 

Αυτό ειναι το ποιο σωστο. Και τον ξαδερφο μου δεν την αφηναν να παρει μηχανακι -διπλωμα αλλα κατα τα αλλα ήταν ολη μερα καβαλα στο astrea 100 του καμικαζι κολητου του. Και σε ατυχημα ο συνοδηγος έχει παντα περισσότερες πιθανότητες να του ανοιξει το κεφαλι.

Απλα μην το θεσεις εκβιαστικα ''η μου το περνετε η καβαλαω σε αλλους'' αλλά φερε το στα πλαίσια της λογικής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα σου πω μονο οτι οταν φτασεις στην ηλικια του και κανεις παιδια (και εχεις δει στο μεταξυ τι γιενται εξω) την ιδια αποψη με τον πατερα σου θα εχεις

ειχα μηχανακι και ειδα μερικα ατυχηματα, σιγουρα δεν συμβαινει καθε μερα αλλα εαν σου τυχει δεν θες τιποτε αλλο

εαν εισαι επαρχια θα ελεγα αυτοκινητο καλυτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα μην το γυρναμε στην μοτοσυκλετοφοβια ειμαι πανω απο 30 χρονια αναβατης και βλεπω συνομηλικους μου καθημερινα πανω σε μοτο σιγουρα ειναι πιο επικυνδινα αλλα αναπτυσης ιδιαιτερες ικανοτητες οδηγησης σε σχεση με ενα οδηγο αυτοκινητου και μαζι με την ευελιξια της μοτο εχεις πλεονεκτηματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλα αναπτυσης ιδιαιτερες ικανοτητες οδηγησης σε σχεση με ενα οδηγο αυτοκινητου

 

Άκυρο αυτό το σχόλιο πιστεύω.

 

Κατα τα άλλα topic starter καλά κάνει και δε σου παίρνει :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια η προταση σου φιλε θα δοκιμασω να τους πω οτι οταν βγαινω εξω ειμαι συνεπιβατης πανω σε μηχανακη αλλα επειδη ο φιλος μου δεν εχει κρανος 2ο δεν φοραω

 

Ναι, καλά κρασά! :P Τι του λέτε ρε και εσείς! Αυτή είναι υπεύθυνη στάση 16άρη που θέλει να πείσει τους δικούς του να του αγοράσουν μηχανάκι; Να σκεφτούν ότι και ο δικός του θα ανέβαζε και άλλον επάνω και να φοβούνται διπλά. Μόνο αν σε δουν να ταλαιπωρείσαι και να στερείσαι τις παρέες σου και να μπακουριάζεις θα καταλάβουν ότι έχεις πρόβλημα. Τότε μπορεί να σε χαρτζιλικόνουν και παραπάνω για να πηγαινοέρχεσαι με ταξί. Πόσο κοστίζουν 8-10χλμ στη επαρχία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, εδώ του είπαμε όλοι να μείνει μακρυά από αυτές τις σκοτώστρες, από εκεί και πέρα αφού ο νομοθέτης του δίνει το δικαίωμα... δική του η ευθύνη για το ίδιο του το κεφάλι. Δεν είναι δα και μικρό παιδί.

 

Πραγματικά πελαγώνω στην σκέψη ότι αύριο μεθαύριο που θα κάνω και εγώ γιο θα πρέπει να περάσουμε από αυτή τη συζήτηση για τα μηχανάκια. Δεν ξέρω με ποιο τρόπο θα το αποφύγω.

 

Από την άλλη όμως δεν ζητά και κάτι παράνομο και πραγματικά αυτά που γράφω παραπάνω τα πιστεύω. Καλύτερα να είναι κύριος του εαυτού του παρά να είναι συνοδηγός του κάθε κάγκουρα γκαζοφονιά που θα έχει στο μυαλό του μαγκιά, κλ@νια και σούζες και που μπορεί να τον πάρει στο λαιμό του για να δείξει πόσο "πιλότος είναι".

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 01:28 ----------

 

Θα σας κανω μια ερωτηση που απευθυνεται προς ολους εσεις οταν εισασταν 16 χρονων δεν θελατε να εχετε ενα δικο σας μεσω μετακινησης? Δεν θελατε να εχετε ενα μηχανακη για τις βολτες σας? Δεν θελατε να εχετε ενα μηχανακη για να βαζετε την γκομενα απανω και να πηγαινατε βολτες? Απαντηστε μου ΔΕΝ ΘΕΛΑΤΕ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ?

 

16 χρονών το παράτησα και κατάλαβα ότι μεγαλύτερη σημασία είχε να επενδύσω στο μέλλον μου (σχολείο, προσωπική μελέτη) παρά να ρισκάρω χωρίς λόγο να μείνω ανάπηρος. Τώρα που συγκρίνω την πορεία μου με τους άλλους της τότε παρέας έχω την εντύπωση ότι πήρα την καλύτερη απόφαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά πελαγώνω στην σκέψη ότι αύριο μεθαύριο που θα κάνω και εγώ γιο θα πρέπει να περάσουμε από αυτή τη συζήτηση για τα μηχανάκια. Δεν ξέρω με ποιο τρόπο θα το αποφύγω.

 

Cool man...Δεν ειναι και το τελος του κοσμου. Καλίτερα να μαθεις εναν πιτσιρικα απο τα 16 να οδηγάει σωστα, με κρανος και υπευθυνα, να φαει και καμια σουπιτσα για να δει τον κινδυνο παρα να παρει ενα τιμόνι στα 18 του και να βγάλει εκει τα απωθημένα του.Αλωστε 50 κυβικα που επιτρέπει ο νομοθετης δεν ειναι και καμια σκοτώστρα.

 

αλλα αναπτυσης ιδιαιτερες ικανοτητες οδηγησης σε σχεση με ενα οδηγο αυτοκινητου

Άκυρο αυτό το σχόλιο πιστεύω.

 

Οχι και τοσο ακυρο. Τα αντανακλαστικα που αποκτα καποιος που οδηγα 2τροχο κυρίως μεσα στην πολη δεν τα αποκτας ευκολα με αυτοκίνητο. Ειναι και η μηχανη ενα ''σχολειο'', και οτι μαθεις το χρησιμοποιείς στην οδήγηση αυτοκινήτου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι και τοσο ακυρο. Τα αντανακλαστικα που αποκτα καποιος που οδηγα 2τροχο κυρίως μεσα στην πολη δεν τα αποκτας ευκολα με αυτοκίνητο. Ειναι και η μηχανη ενα ''σχολειο'', και οτι μαθεις το χρησιμοποιείς στην οδήγηση αυτοκινήτου.

 

Ξαναματαδιαφωνώ :P

Τα αντανακλαστικά δεν αποχτιούνται αλλά βελτιώνονται,ή το χεις ή δε το χεις που λέμε το ίδιο και η αντίληψη του χώρου.

Με λίγα λόγια είναι ανάλογα τον άνθρωπο είτε μηχανή είτε αμάξι το πόσο είναι το εύρος βελτίωσης και πόσο το ταβάνι του είναι ατομικό και ανεξάρτητο απο το μέσο,επίσης είμαι της άποψης ότι η μηχανή δεν προσφέρει κανένα πλεονέκτημα(πάνω σε αυτό που ανέφερα).Ίσα ίσα θα λεγα ότι με το αυτοκίνητο έχεις καλύτερη αντίληψη του χώρου λόγω του ότι υπολογίζεις παραπάνω απο το δικό σου σώμα ή προέκταση μισού μέτρου που είναι στη μηχανή

 

Τέλος πάντων βγαίνουμε off-topic,απόψεις είναι αυτές :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι γω διαφωνω,το μηχανακι δεν ειναι σχολειο για οδηγηση αυτοκινητου και τα αντανακλαστικα δεν εχουν ουδεμια σχεση η τα χεις η δεν τα χεις.Για να πας σε μεγαλυτερου κυβισμου μηχανη ναι συμφωνω οτι πρεπει να ξεκινησεις απ το 50αρακι για να πας σε 600-1000cc,οπως το ιδιο συμβαινει και με το αυτοκινητο αλλα το μηχανακι δεν σου βελτιωνει τις ικανοτητες για οδηγηση αυτοκινητου.Το μονο που μπορει να θεωρηθει σχολειο για αυτοκινητο ειναι το καρτ οπου μπορεις να παρεις μια ιδεα για την αντιδραση του αυτοκινητου σε περιπτωση πλαγιολισθησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, εδώ του είπαμε όλοι να μείνει μακρυά από αυτές τις σκοτώστρες, από εκεί και πέρα αφού ο νομοθέτης του δίνει το δικαίωμα... δική του η ευθύνη για το ίδιο του το κεφάλι. Δεν είναι δα και μικρό παιδί.

 

Πραγματικά πελαγώνω στην σκέψη ότι αύριο μεθαύριο που θα κάνω και εγώ γιο θα πρέπει να περάσουμε από αυτή τη συζήτηση για τα μηχανάκια. Δεν ξέρω με ποιο τρόπο θα το αποφύγω.

 

Από την άλλη όμως δεν ζητά και κάτι παράνομο και πραγματικά αυτά που γράφω παραπάνω τα πιστεύω. Καλύτερα να είναι κύριος του εαυτού του παρά να είναι συνοδηγός του κάθε κάγκουρα γκαζοφονιά που θα έχει στο μυαλό του μαγκιά, κλ@νια και σούζες και που μπορεί να τον πάρει στο λαιμό του για να δείξει πόσο "πιλότος είναι".[color="Black

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 01:28 ----------

 

[/color]

 

16 χρονών το παράτησα και κατάλαβα ότι μεγαλύτερη σημασία είχε να επενδύσω στο μέλλον μου (σχολείο, προσωπική μελέτη) παρά να ρισκάρω χωρίς λόγο να μείνω ανάπηρος. Τώρα που συγκρίνω την πορεία μου με τους άλλους της τότε παρέας έχω την εντύπωση ότι πήρα την καλύτερη απόφαση.

 

φιλε δεν ειπα οτι αμα παρω μηχανακη θα τα παρατησω ολα ξερω πολλα παιδια που εχουν μηχανακια και παρολα αυτα ειναι καλοι μαθητες. και επειτα αν καταλαβει οτι παρατησα τα μαθηματα θα μου το παρει αμεσως το μηχανακη χωρις δευτερη κουβεντα οποτε αν θα θελω να το κρατησω θα πρεπει να βγαζω και καλους βαθμους

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 14:54 ----------

 

Ρε παδια σας ευχαριστω ολους αλλα μηπως μερικοι ξεφευγεται απο το θεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και επειτα αν καταλαβει οτι παρατησα τα μαθηματα θα μου το παρει αμεσως το μηχανακη χωρις δευτερη κουβεντα οποτε αν θα θελω να το κρατησω θα πρεπει να βγαζω και καλους βαθμους

 

Άκου να σε πω.

Γράψτου το σε γράμμα

 

"Μπαμπά πάρε μου εσύ το μηχανάκη κι εγώ θα διαβάζω όπως τώρα"

 

 

Κι αν σου πάρει χαιρέτα με

 

 

 

 

Πλάκα κάνω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...