Προς το περιεχόμενο

Προβλημα στο imac24?


CaptainHog

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αρα δεν εχει καποιο προβλημα το Hardware σου, μπορει για καποιο μυστηριο λογο το install του iLife να μην πηγε οπως θα επρεπε ... ή ισως καποιο update να σακατεψε κατι ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ακομα δεν εχω καταλαβει ακριβως ποιο ειναι το προβλημα..

Σου πεταει καποιο μηνυμα λαθους (αν ειναι κατι τετοιο τοτε ειναι σχεδον σιγουρα software problem) ή σου σπαει την εικονα κλπ?

 

Κατι τετοιο μπορει να σημαινει κ hardware problem.

Το test της apple σπανιως βρισκει προβλημα, ακομα κ αν υπαρχει. Μην το πολυεμπιστευεσαι,μιας ειναι για τα χοντρα προβληματα, δεν κανει διεξοδικο ελεγχο.

 

Ενα απλοικο test που μου ερχεται στο μαυλο ειναι το cinebench:

http://www.maxon.net/index.php?id=162

 

Εχει ενα opengl 3d test..

Ειναι πολυ απλο, αλλα τρεξτο μερικες φορες συνεχομενα μπας κ δεις κ εκει προβλημα..

Κανα παιχνιδι ή windows δεν εχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου σπαει την εικονα, μηνυμα λαθους δεν βγαζει εκτος απο το report του iphoto που αναφερω πιο πανω. Σε καποιες φωτογραφιες τις οποιες δεν εχω τσεκαρει το λογο μολις ανοιγω πληρης οθονη μου κανει ενα τρεμοπαιγμα και επειτα σπαει την οθονη οπως δειχνω στην αρχη του θεματος. Το περιεργο ειναι οτι το κανει μονο στο iphoto. Στο browser της canon δεν εχω δει κατι τετοιο. Οποτε δυο τινα μπορει να συμβαινουν, η λαθος κακη εγκατασταση του iphoto η προβλημα hardware απο μνημη μεχρι καρτα γραφικων. Κατα πασα πιθανοτητα αργα το βραδυ θα περασω το aperture και εκει θα σιγουρευτω για του λογου το αληθες.

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 19:18 ----------

 

suicico, haHa ευχαριστω πολυ. Το ετρεξα το προγραμματακι κανα 2-3 φορες και δεν εβγαλε κατι. Δυστυχως παιχνιδια δεν εχω, και windows ας μου επιτραπει δεν τα θελω αλλο, μονο στο φορητο για λυση αναγκης. Περιμενω το aperture και εκει θα επανελθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον εκανα εγκατασταση το aperture και δεν φαινεται να παρουσιαζει κατι. Προφανως ειναι προβλημα software. Αυτο που μπορω να υποθεσω ειναι οτι η εγινε κακη εγκατασταση στο iphoto η πολυ απλα δεν φαινεται να υποστηριζει απολυτα το raw φορμα με αποτελεσμα να κανει τα οσα προαναφερθεντα. Αν ισχυει κατι τετοιο μαλλον θα παροπλησθει μια και καλη. Οπως και να εχει ευχαριστω ολους θερμα που ασχοληθηκανε με το θεμα μου.

 

υ.γ. Μου φανταζει απιθανο να μην εχει πληρη υποστηριξη σε raw το iphoto.

υ.γ.2 Το help desk της rainbow χρεωνει (το οποιο δεν χρησιμοποιησα) 1.43 ευρω το λεπτο. Ψιλοαπαραδεκτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφοσον περασε το hardware test τοτε το προβλημα ειναι στο software. καποια ασυμβατοτητα θα παιζει !

 

το iphoto υποστηριζει raw απ'οσο θυμαμαι !

Καλα η rainbow γενικα ειναι ψιλοαπαραδεκτη :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως να υπάρχει πρόβλημα στην library του iphoto. Άμα ανοίξεις τις φωτογραφίες μέσα από το iphoto library (δεξί κλικ -> show package contents -> originals) με το preview.app τις εμφανίζει κανονικά ;

 

Αυτό το πρόγραμμα http://www.fatcatsoftware.com/iplm/ μπορεί να σε βοηθήσει να κάνεις "Rebuild or extract photos from corrupted iPhoto libraries" σε περίπτωση που υπάρχει πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια λεπτομερια ... για τυχων προβληματα /αποριες δεν καλουμε την Rainbow αλλα εαν ειναι καινουργιος ο υπολογιστης μας (3 μηνες) καλουμε χωρις χρεωση στο 00800 44145417 που ειναι το επισημο support line της Apple ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον μετα απο μερες εργασιας πανω στο aperture το μηχανημα φαινεται να πεταει. Κανενα προβλημα με σπασιματα οθονης κτλ. Το μονο που κατευθυνομαι πλεον ειναι η μαλλον κακη εγκατασταση του iphoto και αυτο που θα πρεπει να κανω ειναι προφανως μια επανεγκατασταση του εκαστοτε προγραμματος. Για να ειμαι ειλικρινης ομως το εχω ψιλοπαρατησει μιας και το aperture ειναι οπως ηταν αναμενομενο σκαλες ανωτερο εν συγκριση του.

Ευχαριστω θερμα ακομα μια φορα οσους ασχοληθηκαν με το θεμα μου.

Παρακαλω τους κυριους διαχειριστες για το κλεισιμο του thread.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...