Προς το περιεχόμενο

Χολινεργικη Κνιδωση


PavelX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και εγώ έχω αυτήν την αλλεργία εδώ και χρόνια και δεν λέει να μου φύγει. Έχω απογοητευτεί. Την έχω από 1η Λυκείου αν δεν κάνω λάθος. Και σε λίγους μήνες θα μπω στα 29. Έχω δοκιμάσει Aerius, Zirtek, Xozal αλλά απλά βοηθάνε την κατάσταση. Δεν έχω θεραπευτεί αλλά κιόλας δεν ξέρω πότε θα μας εξαφανιστεί. Μπορεί σε 1 χρόνο, μπορεί και σε 50 χρόνια. Τι να πω; Δεν ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Κατ' αρχήν φίλε μου και συμπάσχοντα δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ψάχνεις λύση με συγκεκριμένη διατροφή και δίαιτες όταν το όλο πρόβλημα ξεκινάει από το πλάσμα του αίματος σε συνδυασμό με την απότομη μεταβολή της θερμοκρασίας προς το ζεστό.

Κι εγώ έχω δυστυχώς την ίδια αλλεργία μόνο που ο αλλεργιολόγος μου -ένας σοβαρός κατά τα φαινόμενα επιστήμων- δεν αναζήτησε τρόπους άλλης ίασης, πέραν της άμεσης καταστολής του φαινομένου όποτε αυτό εμφανίζεται με χάπια ή πόσιμες σταγόνες που μου έδωσε και στην ουσία λέγοντας μου πως μόνο ασκώντας "πίεση" στην αντίδραση αυτή του οργανισμού μου και μη αφήνοντάς το να εκδηλωθεί θα καταφέρω να το περιορίσω ή και να το εξαλείψω. Μου έκανε μάλιστα εντύπωση το ότι μου ανέφερε ότι όπως πιστεύει θα το έχω για κάνα τρίχρονο ακόμη - μία μάλλον γενική εικασία και μάλλον βάσει ιστορικού παλαιότερων ασθενών του.

Κατά τα άλλα υπομονή, πάντοτε να είσαι έτοιμος έχοντας καποιο χάπι μαζί σου όπου και αν πας. Έχει τύχει να την προλάβω και στα δύο - τρία σπυριά την εκδήλωση της αλλεργίας και από ότι αντιλαμβάνομαι μάλλον και το στρες σε εμένα παίζει και ένα έξτρα καθοριστικό ρόλο (που σίγουρα σύμφωνα με τους γιατρούς συμβάλλει πάντοτε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχήν φίλε μου και συμπάσχοντα δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ψάχνεις λύση με συγκεκριμένη διατροφή και δίαιτες όταν το όλο πρόβλημα ξεκινάει από το πλάσμα του αίματος σε συνδυασμό με την απότομη μεταβολή της θερμοκρασίας προς το ζεστό.

Κι εγώ έχω δυστυχώς την ίδια αλλεργία μόνο που ο αλλεργιολόγος μου -ένας σοβαρός κατά τα φαινόμενα επιστήμων- δεν αναζήτησε τρόπους άλλης ίασης, πέραν της άμεσης καταστολής του φαινομένου όποτε αυτό εμφανίζεται με χάπια ή πόσιμες σταγόνες που μου έδωσε και στην ουσία λέγοντας μου πως μόνο ασκώντας "πίεση" στην αντίδραση αυτή του οργανισμού μου και μη αφήνοντάς το να εκδηλωθεί θα καταφέρω να το περιορίσω ή και να το εξαλείψω. Μου έκανε μάλιστα εντύπωση το ότι μου ανέφερε ότι όπως πιστεύει θα το έχω για κάνα τρίχρονο ακόμη - μία μάλλον γενική εικασία και μάλλον βάσει ιστορικού παλαιότερων ασθενών του.

Κατά τα άλλα υπομονή, πάντοτε να είσαι έτοιμος έχοντας καποιο χάπι μαζί σου όπου και αν πας. Έχει τύχει να την προλάβω και στα δύο - τρία σπυριά την εκδήλωση της αλλεργίας και από ότι αντιλαμβάνομαι μάλλον και το στρες σε εμένα παίζει και ένα έξτρα καθοριστικό ρόλο (που σίγουρα σύμφωνα με τους γιατρούς συμβάλλει πάντοτε).

 

λοιπον επειδη επασχα και εγω απο την ιδια παθηση πριν 7-8 χρονια θελω να πω τα εξης

 

μετα απο θεραπεια απο δερματολογο αλλεργιολογο (με ζιρτεκ και αλλα φαρμακα στην αρχη επαιρνα πολλα σταδιακα μειωθηκε ο αριθμος) καταφερα σχεδον μετα απο 6 - 8 μηνες θεραπειας να σταματησω αυτο το μαρτυριο.

εδω και 7 χρονια δεν εχει εμφανιστει ξανα.

 

αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι πως σας παρουσιαστηκε?

 

στην δικια μου περιπτωση ειχα εκτεθει σε εντονο ψυχος και ειχα στο μυαλο μου οτι μπορει να ειναι αυτο μεχρι που το επιβεβαιωσε ο γιατρος οτι δηλαδη μετα απο εκθεση σε εντονο ψυχος υπαρχει πιθανοτητα να εμφανιστει η αλλεργια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβγαλε τη μπέμπελη;

Ζεστάθηκε και ίδρωσε πάρα πολύ. Όταν κάνει ανυπόφορη ζέστη ή είμαστε βαριά ντυμένοι. Μπέμπελη είναι η ιλαρά. Οι πρακτικοί γιατροί ντύνουν το άρρωστο πολύ βαριά για να ιδρώσει πολύ και μαζί να "βγάλει" ή να "χύσει", όπως λέγεται, την αρρώστια.

 

To the point τώρα.

 

Δεν έχω ιδέα πως εμφανίστηκε, απλά μια μέρα "το πρόσεξα". Ξεκίνησε στα χέρια (από τους αγκώνες και κάτω) και στα επόμενα 2-3 χρόνια έφτασε παντού :P

Αφού δοκίμασα όλα τα αντισταμινικά κτλ κτλ απλά "το παράτησα" και φτου φτου φτου φτου έχει να με εμφανιστεί 3 χρόνια. Που και που το αισθάνομαι αλλά σπυράκια ΟΥΣΤ.

 

Ο ψυχολογικός παράγοντας είναι πολύ σημαντικός πάντως. Σκέψεις του στυλ "τώρα θα τα βγάλω, ωχ ωχ τώρα θα τα βγάλω" δεν βγαίναν σε καλό :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Καλησπερα φιλε μου,νομιζω οτι μπορω να σε βοηθησω.Ειμαι φοιτητης Ιατρικης και τελειωνω τωρα.Παρολαυτα ,πασχω και εγω απο χολινεργικη κνιδωση.Δεν ειναι τιποτα το ανησυχητικο.Η ασθενεια ειναι οπως το εγραψες, αντιδραση σε ερεθισμα ,οπως ασκηση ζεστη κτλπ.. και γενικα παραγοντες που αλλαζουν την θερμοκρασια του σωματος ανοδικα.Οι συγκεκριμενοι ασθενεις εχουν την ταση να κανουν κρυα μπανια, διοτι το εξανθημα υφιεται.Επισης ,σε δωματια με κρυο αερα οπως αυτα με κλιματισμο μπορουν να βοηθησουν.Να αποφευγεις να ντυνεσαι σαν "κρεμμυδι" τις ζεστες μερες.Φοβος για αναφυλακτικο σοκ δεν υπαρχει σε καμια περιπτωση .Τα αντισταμινικα φαρμακα βοηθουν στην αντιμετωπιση της κνιδωσης ,αλλα δεν θα στα συνιστουσα για συτηματικη χορηγηση ,διοτι η παθηση σου δεν ειναι και τοσο σοβαρη.Μην ξεχναμε οτι κανενα φαρμακο δεν ειναι και αθωο.Αποφυγη ισταμινουχων τροφων βοηθα ,αλλα μην τρελαθεις κιολας .Η διαρκεια της παθησης μπορει να διαρκεσει μεχρι και 10-12 χρονια ,αλλα μπορει να υπαρξει και υφεση πολυ πιο νωρις.Οποτε υπομονη και μην αγχωνεσαι, ολα ειναι καλα.Τελος εαν θελεις ιατρικη βοηθεια ντε και καλα για να παρεις μια περαιτερω γνωμη το Αλλεργιολογικο τμημα του Νοσοκομειου "Αττικον" μπορει να σε βοηθησει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Γειά σας.Εμφάνισα κνίδωση το Φεβρουάριο του 2007 μετά απο έντονο άγχος..Η κνίδωση ηταν χολiνεργικου τυπου,και εφταναν μερικα βηματα, ενα ζεστο ρόφημα η απλα μια ζεστη ημερα για να εμφανιστουν οι πόμφοι.:mad:

Ο δερματολόγος μου χορηγησε διαφορα αντισταμινικα οπως το Zirtek μα διχως αποτελεσμα…ειτε επερνα τα αντισταμινικα ειτε οχι,το αποτελεσμα ηταν ιδιο.Οταν πηρα το mizollen τα πραγματα πηγαν λιγο καλυτερα μα επαιρνα την μεγιστη δοση…:shock:

 

Ο κνησμος καθιστουσε και την παραμικρη μετακινηση ενα μαρτυριο..καθε μερα επι 16/17 μηνες ειχα δυσκολια να κανω οτιδηποτε...συν οτι με κοιταζανε ολοι στο δρομο να εχω κοκκινα σημαδια στο προσωπο…σταματησα καθε αθληση και γενικα περιορισα πολυ τις δραστηριοτητες μου :fear:…αλλα...μετα απο εκεινο το Φλεβάρη...σήμερα....η κνιδωση εμφανιζεται σπανια και μετα απο εντονη αθλητικη δραστηριοτητα και δε με ενοχλει πολυ..εχω παντα μαζι μου βεβαια το mizollen μα σπανια κανω χρηση…Σιγουρα θα με ρωτησετε πως υποχωρησε η κνιδωση…η απαντηση ειναι οτι θεραπευσα αυτο που προκαλουσε την κνιδωση δηλαδη η αγχωδης διαταραχη… αρα θέλω να σας πω με την ιστορια μου οτι σε περιπτωσεις χρονιας κνιδωσης και βαριας μορφης η οποια δεν αντιμετωπιζεται με αντισταμινικα,θα ειναι καλο να ψαξουμε τις αιτιες σε αλλες παθολογιες οι οποιες εχουν σαν, μια απο τις διαφορες εκδηλωσεις ,και την κνιδωση.

 

Ευχαριστω:-)

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 18:50 ----------

 

Από τα νεώτερα αντιισταμινικά, η πλέον σύγχρονη δραστική ουσία που κυκλοφόρησε το 2000 ταυτόχρονα στις περισσότερες χώρες της Ευρώπης, είναι η μιζολαστίνη. Η Μιζολαστίνη (Mizolastine) αποτελεί έναν πολύ ισχυρό και εκλεκτικό ανταγωνιστή των Η1 υποδοχέων της ισταμίνης και εμφανίζει την υψηλότερη χημική συγγένεια με αυτούς. Εμφανίζει επίσης τη μοναδική ιδιότητα αναστολής της 5-λιποξυγενάσης και έτσι αποκτά ιδιότητες αντιλευκοτριενικές, γεγoνός ιδιαίτερα σημαντικό στην αντιμετώπιση της αλλεργικής φλεγμονής. Η αποτελεσματικότητα της μιζολαστίνης εμφανίζεται ιδιαίτερα υψηλή στην αντιμετώπιση της κνίδωσης, ακόμη και στις φυσικές κνιδώσεις, χωρίς κατασταλτική ή αντιχολινεργική δράση, και χωρίς εμφάνιση αθροιστικών φαινομένων.

 

Ένα καλό αντιϊσταμινικό νέας γενιάς είναι η λεβοσετριζίνη που δεν προκαλεί υπνηλία. Εάν κριθεί απαραίτητο και εφόσoν κάποια καταστολή είναι επιθυμητή, μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως φαρμακευτική αγωγή κάποιο αντιισταμινικό πρώτης γενεάς. Σε περιπτώσεις χρόνιας κνίδωσης ανθιστάμενης στη θεραπεία με Η1 αντιισταμινικά, είναι δυνατόν να χρησιμοποιηθεί ο συνδυασμός Η1 και Η2 αντιισταμινικών. Στα H2 αντιϊσταμινικά ανήκει η Ρανιτιδίνη φάρμακο για το έλκος δωδεκαδακτύλου και τη γαστρίτιδα.

ΠΗΓΗ :

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A%CE%BD%CE%AF%CE%B4%CF%89%CF%83%CE%B7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
εχω και εγω κνιδωση εδω και ενα 6μηνο.νοσηλευτηκα πολλες φορες και εκτος απο κορτιζονι και πολλα αλλα φαρμακα λυση δεν βρηκα.σημερα ξυπνησα για ακομα μια φορα με πρισμενο ολο μου το προσωπο..
λυση υπαρχει στο προβλημα σου!!!! εχω περασει το ιδιο βασανιστηκα και εγω παρα πολυ. αλλα στο τελος εγινε δουλεια! 1η λυση σπιρουλινα european.ειναι φυτικη καψουλα απο φικια.δοκιμασε την.2η λυση διατροφη σωστη μην τρως οτι ναναι απο εξω και δοκιμασε ομοιοπαθητικη. γιατι και εμενα αυτη με εκανε καλα!!!!!!!!!:-D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά πάσα πιθανότητα είμαι οφφ τόπικ. Είχα πρόβλημα αλλεργικό πιτσιρικάς και έπαιρνα medrol. Κορτιζονούχο είναι, σε 5 λεπτά ίσως και ΛΙΓΟΤΕΡΑ, σταματούσε ο κνησμός. Just in case...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, καλη ιδέα. Ας προτείνουμε φάρμακα χυμα στο κυμα. Γιατι ολοι ειμαστε γιατροί και ξερουμε οτι η παθηση που ειχαμε ειναι η ιδια και φυσικα ενδυκνειται η ιδια θεραπεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πασχω και γω απο χολινεργικη κνιδωση εδω και 5 χρονια,θελω να κανω μια ερωτηση...απο τι προερχεται αυτη η παθηση? προσωπικα την απεκτησα ακριβως μετα τις πανελληνιες...μηπως προερχεται απο το πολυ αγχος? Το παν ειναι να μην σε παρει απο κατω παντως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...
Συγνώμη για το post αυτό αλλα πραγματικά δεν ξέρω που αλλου να ψάξω.Πάσχω από χολινεργικη κνιδωση.Συγκεκριμένα είναι μια κνίδωση με την οποία βγάζω σπυριά σε όλο μου το σώμα μετά από αύξηση θερμοκρασίας.Συγκεκριμένα :

 

Η Χολινεργική Κνίδωση συνίσταται από λεπτότατα (περ. 0,3 εκ) σπυράκια που

περιβάλλονται από άσπρη ή ερυθρή ζώνη. Εμφανίζονται μετά από σωματική άσκηση,

ζέστη ή συναισθηματική πίεση. Ο κνησμός είναι έντονος. Οποιοσδήποτε παράγοντας

που αυξάνει τη θερμοκρασία του δέρματος μπορεί να προκαλέσει αυτούς τους μικρούς

πομφούς (ιδρώτας, ήλιος, ζεστά μπάνια, θυμός).

 

Έψαξα το Web αλλά δεν βρήκα τίποτα ουσιώδες, πήγα σε γιατρούς (πάνω από 6 διαφορετικούς) και δεν κατάφεραν τίποτα.

 

Παιδιά , όποιος ξέρει κάτι είτε από προσωπική πείρα , είτε από οπουδήποτε αλλού παρακαλώ κάντε reply.Please μην κάνετε delete το topic αυτό.Είναι μεγάλη ανάγκη.Ευχαριστώ για τον χρόνο.

 

Παύλος.

κ εγω εχω το ιδιο προβλημα...πηγα πριν λιγουσ μηνες στ θεσσαλονικη σε εναν αλλεργιολογο καθηγητη πανεπιστημιου (παπαδοπουλος) εκανε διαγνωση κ μου εδωσε μια ηπεια θερπεια...μεχρι τωρα περασαν 4 μηνεσ κ ειδα καποια βελτειωση σε σχεση με πριν αλλα κ παλι μου ειπε πως θα χρειαστει πολθσ καιροσ γ να γινω καλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ δυσκολη παθηση

για εναν βασικο λογο

σου τρωει χρονο απο την ζωη σου

τουλαχιστον 6 μηνες

 

εγω ημουν σε χειροτερη μοιρα απ ολους σας

επειδη ηταν τοσο εντονη που το δερμα μου ποναγε

 

τι εκανα?

 

πολυ ατταραξ

[πολυ]

 

και μετα απο καποιο καιρο που μπορουσα να βγω στην κοινωνια

αρχισα εντονη γυμναστικη

για να ρυθμιστει το σωμα μου στην ζεστη

[και εγινα και φετες] [λεμε τωρα]

:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...