Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Επειδη το σκεφτεσαι ακομη αναποδα.
Σε καθε θερμοκρασια μπορει να εχει καποιο capacity.
Υπαρχει καποιο ελαχιστο input που μπορει να εχει αυτο τo capacity.
Aν του εδινες παραπανω input αυτο δε θα μπορουσε να βγαλει παραπανω capacity και θα χαλαγε το COP.

Δλδ στους -15 και 2,5kw input να του εδινες αυτο παλι 2.5kw capacity θα ειχε ετσι ομως το COP γινεται1 απο 2,5

Άρα στους 2C ενώ θα μπορούσε να κάψει 1416watt για να δώσει 4348watt απόδοση, εμενα "έκαιγε" 450watt καταναλωσης περίπου παραπάνω, χωρίς λόγο? (Πάλι 4348watt απόδοση είχα;) Μην στα πολύλογω ότι θερμόκρασια και να έχει έξω(μέχρι και -3C και λίγο πιο χαμηλά που έχω δει εδώ),εμένα πάει η κατανάλωση 1870 μέγιστο.. 

Τώρα αν καίει αέρα οπως λες.. η τσάμπα καίει.. χωρίς να δίνει τίποτα ..μου φαίνεται κάπως.. :)

 

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Πατα το temp 4 φορες.
Αν αλλαξει ειναι θερμοκρασια που διαβαζει η μοναδα.
Αν πατησεις 4 φορες και δεν αλλαξει κατεβασε ενα βαθμο τη ζητουμενη.
Ξαναπατα 4 φορες το ΤΕΜΡ

Κατέβασα ένα βαθμό κι άλλαξε όπως μου είπες!Thanks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, pier88 είπε

Κατέβασα ένα βαθμό κι άλλαξε όπως μου είπες!Thanks.

διαβαζε ιδια με τη ζητουμενη γι αυτο

9 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Άρα στους 2C ενώ θα μπορούσε να κάψει 1416watt για να δώσει 4348watt απόδοση, εμενα "έκαιγε" 450watt καταναλωσης περίπου παραπάνω, χωρίς λόγο? (Πάλι 4348watt απόδοση είχα;)

Αν ηταν η περιπτωση με το hi-power/μεγαλη διαφορα θερμοκρασιας που λεγαμε πριν δεν παει με τον πινακα αλλα  πιανει max input.
Αν το αφηνες να φτασει κοντα η να πιασει τον στοχο θε επεφτε η καταναλωση.

Υ.Γ Μεχρι τις 10 θα ειμαι εδω μετα η 'Γραμμη Δροσιας' κλεινει😁

Επεξ/σία από rbx1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

διαβαζε ιδια με τη ζητουμενη γι αυτο

Αν ηταν η περιπτωση με το hi-power/μεγαλη διαφορα θερμοκρασιας που λεγαμε πριν δεν παει με τον πινακα αλλα  πιανει max input.
Αν το αφηνες να φτασει κοντα η να πιασει τον στοχο θε επεφτε η καταναλωση.

Υ.Γ Μεχρι τις 10 θα ειμαι εδω μετα η 'Γραμμη Δροσιας' κλεινει😁

Τελευταία ερώτηση κύριε δροσιά, άρα στην προκειμένη περίπτωση πάλι 4318watt απόδοση είχα; Η παραπάνω? (Με 2C)

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Τελευταία ερώτηση κύριε δροσιά, άρα στην προκειμένη περίπτωση πάλι 4318watt απόδοση είχα; Η παραπάνω? (Με 2C)

Οχι. Ειχες ~4,6Kw (και κατι ψιλα)

Επεξ/σία από rbx1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Οχι. Ειχες ~4,6Kw

Mε 1550watt κατανάλωση όπως λέει στο maximum capacity στον άλλο πίνακα..με 2C

Όμως εγω είχα 1870w..  Πάλι δεν καταλαβαίνω..

και να ξαναλέω και στους -2C 1470watt λεει κατανάλωση για max capacity, εμένα πάλι 1870watt είχε κατάναλωση..

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 2 εξωτερικη το max capacity του μηχανηματος ειναι 4.6KW με COP 3.
Οταν πατας το Ηι-power η του ζητας +10 βαθμους ουσιαστικα του λες γραψε στα π@π@ρι@ σου COP, πινακες,SCOP κλπ και δωσε οτι εχεις.
Αυτο πιανει max input αλλα δυστυχως τοσο capacity μπορει να δωσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tinapo είπε

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Πρόκειται για άτομο που ζει στο εξωτερικό (Λονδίνο-ναι τους κάνει ζέστες) και δεν του επιτρέπεται να βάλει το κανονικό AC.

Ψάχνει μέσα στο amazon να βρει κάτι. Είδα ότι υπάρχουν τα splendid αλλά δεν πωλούνται από πολύ αξιόπιστους πωλητές. Υπάρχουν και κάποια BLACK & DECKER, AEG

Αν έχεις κάποια πρόταση θα βοηθούσε!

Αν μένει Λονδίνο να κοιτάξει εταιρείες της εκεί αγοράς. Δεν ξέρω κατά πόσο αξιόπιστο είναι να πάρεις ένα τέτοιο προϊόν μέσω Amazon eBay κτλ. Εγώ σκεφτόμουν τα carrier για το σπίτι στην θέρμανση αλλά δεν ασχολήθηκα περισσότερο  για όλα αυτά που σου έγραψα πριν. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, corsair04 είπε

 Αυτές τις μέρες που έβρεχε έβαλα το κλιματιστικό στην λειτουργία ζέστης  κατά της εκκίνηση έκανε έναν θόρυβο σαν να έτριβες σίδερα μεταξύ τους ...τελικά ήρθε ο τεχνικός και διαπίστωσε ότι είναι καμένο το μοτέρ της μονάδας με κόστος επισκευή κοντά στα 200€...Το μοντέλο Τoshiba ras-13ykh-e (δεκαπενταετίας) είναι δυνατόν ένα μοτέρ να έχει 200€ επίσης θα ήθελα να ρωτήσω εάν μπορώ να βρω κάποιο άλλο συμβατό ; Θα με ενδιέφερε να το επισκευάσω μίας και το κόστος αγοράς νέου είναι μεγάλο ....

Δν αξιζει imo να σκάσεις 200 ευρω σε μηχάνημα 15ετιας με σιγουρα μεγαλυτερη κατανάλωση+οποια αλλα προβλήματα μπορεί να βγαλει.. 

Δες τα οικονομικά σου κ ζυγισε τα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Basinga είπε

Να είστε καλά ρε παιδιά....😃. Η απορία είναι αν με την έκπτωση και προσφορά του Mirai 16000btu αξίζει σαν αγορά για μόνο ψύξη ή να πάω σε Daikin που κοστίζει πάνω - κάτω το ίδιο. Το Shorai τώρα το 18αρι πάει κάνα 200-300€ πάνω. Άξιζει λοιπόν να πάω σε Mitsu ή Shorai στα 1100€ για ψύξη μόνο ή να μείνω στα 800€ του Mirai - Daikin. Ιδού η απορία.

Αν είχες να καλύψεις μεγαλύτερο χώρο και σε θέρμανση, να πήγαινες σε ακριβότερο.

Θα έβαζα το Mirai.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια μια βοήθεια γιατί δεν βγάζω άκρη.στο σάιτ της haier δεν υπάρχει haier tundra plus.ποιος είναι ο σωστός κωδικός για το tundra???σε άλλα μαγαζιά το βρίσκω.τι παίζει??

Αυτά βρίσκω

Haier Tundra Green AS25TABHRA / 1U25BEFFRA

Haier Tundra Plus AS25TADHRA-CL/1U25BEEFRA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.. 

Στο σπίτι μου έχω ένα Panasonic 12αρι, τοποθετημένο στο σαλόνι.,  ένα  toyotomi hiro 17αρι τοποθετημένο στο διάδρομο που καλύπτει Τουαλέτα,  και 2 δωμάτια. 

Στην θέρμανση το χειμώνα το toyotomi ξεκινά με 1.1kw.και μετά μόλις ισορροπήσει έχει Σταθερά  500w. 

 

Φέτος επειδή θα έχω ένα 12αρι Samsung (ενός φίλου) θα το βάλω στο μεγάλο υπνοδωμάτιο, που σύμφωνα με τους υπολογισμούς μου στους - 5 με καλύπτει. 

Στο Samsung θα βάλω hs110. 

 

Ψύξη ακόμα δεν τα έχω δοκιμάσει. 

Θα σας έχω πάλι feedback. 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Rnd1978 είπε

Άρα στους 2C ενώ θα μπορούσε να κάψει 1416watt για να δώσει 4348watt απόδοση, εμενα "έκαιγε" 450watt καταναλωσης περίπου παραπάνω, χωρίς λόγο? (Πάλι 4348watt απόδοση είχα;) Μην στα πολύλογω ότι θερμόκρασια και να έχει έξω(μέχρι και -3C και λίγο πιο χαμηλά που έχω δει εδώ),εμένα πάει η κατανάλωση 1870 μέγιστο.. 

Τώρα αν καίει αέρα οπως λες.. η τσάμπα καίει.. χωρίς να δίνει τίποτα ..μου φαίνεται κάπως.. :)

Μήπως έχει να κάνει με την αεργη ισχύ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για πείτε μου εσείς που τα ξέρετε καλύτερα. Λέει τίποτα, για ψύξη σε χώρο 35τμ περίπου τελευταίο όροφο; Θέρμανση από καθόλου έως λίγο.

Ο πωλητής που μίλησα, μου είπε πως έχει και την πιστοποίηση eurovent που σημαίνει πως οτι αναφέρει σαν χαρακτηριστικά, ισχύει.

Δυστυχώς τα οικονομικά δεν με παίρνουν για παραπάνω....

https://www.skroutz.gr/s/14682376/Midea-Prime-2018-MA2-24NXD0.html

Επεξ/σία από tasvar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/5/2020 στις 10:27 ΠΜ, liakjim είπε

Ευχαριστώ...

παράγγειλα το TCL Elite Plus TAC-09CHSA/XA412.... για να δούμε...

😁😁😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...