Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Αν μένει Λονδίνο να κοιτάξει εταιρείες της εκεί αγοράς. Δεν ξέρω κατά πόσο αξιόπιστο είναι να πάρεις ένα τέτοιο προϊόν μέσω Amazon eBay κτλ. Εγώ σκεφτόμουν τα carrier για το σπίτι στην θέρμανση αλλά δεν ασχολήθηκα περισσότερο  για όλα αυτά που σου έγραψα πριν. 

Το Amazon Αγγλίας  για τους Άγγλους είναι ότι είναι για μας ο Κωτσόβολος και η Mediamarkt ! 

1 ώρα πριν, alex19871987 είπε

Ρε παιδια μια βοήθεια γιατί δεν βγάζω άκρη.στο σάιτ της haier δεν υπάρχει haier tundra plus.ποιος είναι ο σωστός κωδικός για το tundra???σε άλλα μαγαζιά το βρίσκω.τι παίζει??

Αυτά βρίσκω

Haier Tundra Green AS25TABHRA / 1U25BEFFRA

Haier Tundra Plus AS25TADHRA-CL/1U25BEEFRA

Tundra Plus:   https://www.haieraircondition.gr/uploads/catalogues/2019/HAIER CAT_2019_GR_To_Upload.pdf

Tundra Green:  https://www.haieraircondition.gr/klimatistika/tundra-green

Για να μην το έχουν στο site το Plus μάλλον δεν το φέρνουν πλέον. Στο κατάλογο του 2019 υπάρχει . 

35 λεπτά πριν, tasvar είπε

Για πείτε μου εσείς που τα ξέρετε καλύτερα. Λέει τίποτα, για ψύξη σε χώρο 35τμ περίπου τελευταίο όροφο; Θέρμανση από καθόλου έως λίγο.

Ο πωλητής που μίλησα, μου είπε πως έχει και την πιστοποίηση eurovent που σημαίνει πως οτι αναφέρει σαν χαρακτηριστικά, ισχύει.

Δυστυχώς τα οικονομικά δεν με παίρνουν για παραπάνω....

https://www.skroutz.gr/s/14682376/Midea-Prime-2018-MA2-24NXD0.html

Το Midea Prime έχει SEER= 6.1 και εγγύηση 3 χρόνια σε όλα τα μέρη . Επεκτάσιμη στα +7 χρόνια μόνο στο συμπιεστή εφόσον γίνονται ετήσιες συντηρήσεις απο το τρίτο έτος και μετά . 

https://www.skroutz.gr/s/14710999/Haier-Tundra-Green-AS68TEBHRA-1U68REFFRA.html
Καλύτερη οικονομία στην ψύξη . Έχει SEER=7.1  και καλύτερη εγγύηση . 5 χρόνια σε όλα τα μέρη χωρίς να χρειάζονται συντηρήσεις . 

Όσο πιο μεγάλο το SEER τόσο μεγαλύτερη οικονομία ρεύματος στην ψύξη. 

Επεξ/σία από Dare-Devil
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

41 λεπτά πριν, tasvar είπε

Για πείτε μου εσείς που τα ξέρετε καλύτερα. Λέει τίποτα, για ψύξη σε χώρο 35τμ περίπου τελευταίο όροφο; Θέρμανση από καθόλου έως λίγο.

Ο πωλητής που μίλησα, μου είπε πως έχει και την πιστοποίηση eurovent που σημαίνει πως οτι αναφέρει σαν χαρακτηριστικά, ισχύει.

Δυστυχώς τα οικονομικά δεν με παίρνουν για παραπάνω....

https://www.skroutz.gr/s/14682376/Midea-Prime-2018-MA2-24NXD0.html

24αρι σε 35τμ; Πολύ δεν είναι; Έχεις χάλια μονώσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

24αρι σε 35τμ; Πολύ δεν είναι; Έχεις χάλια μονώσεις;

Πολύ μου φαίνεται αλλά για να ζητάει 24άρι μάλλον κάτι παραπάνω θα ξέρει ο ίδιος . Θα έχει ρωτήσει !  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, liakjim είπε

24αρι σε 35τμ; Πολύ δεν είναι; Έχεις χάλια μονώσεις;

Ο Τεχνικός που είχα ρωτήσει μου είχε πει πως και με 18άρι είμαι καλά, αλλά επειδή το σπίτι είναι αοιχτό από όλες τις πλευρές και το βαράει ήλιος από την ανατολή έως τη δύση, να πάω σε 24 άρι καλύτερα. Να φανταστείς πως με τις ζέστες, σε αυτό το χώρο, έχω μεσα 34 βαθμούς. Ταράτσα χωρίς μόνωση από πάνω...

Επίσης το midea το συγκεκριμένο έχει (εάν ισχύει), το GEAR το οποίο αν κατάλαβα καλά, κάνει το κλιματιστικό να δουλεύει και σαν 18άρι ή 12άρι.

\Με τη λειτουργία Gear Change τα κλιματιστικά Midea Inverter προσφέρουν τη δυνατότητα επιλογής τριών επιπέδων εξοικονόμησης, 50%, 75% και 100%.

Επεξ/σία από tasvar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, tasvar είπε

 

Επίσης το midea το συγκεκριμένο έχει (εάν ισχύει), το GEAR το οποίο αν κατάλαβα καλά, κάνει το κλιματιστικό να δουλεύει και σαν 18άρι ή 12άρι.

\Με τη λειτουργία Gear Change τα κλιματιστικά Midea Inverter προσφέρουν τη δυνατότητα επιλογής τριών επιπέδων εξοικονόμησης, 50%, 75% και 100%.

Νατα! Όλοι ακολουθούν τον ηγετη στον κλιματισμό τελικά.

Περιμένουμε εντυπώσεις!!

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, guzel είπε

Νατα! Όλοι ακολουθούν τον ηγετη στον κλιματισμό τελικά.

Επειδή από κλιματιστικά, δεν το κατέχω, καλό δεν είναι αυτό; Καλά δεν κατάλαβα πως αυτό μειώνει και απόδοση και κατανάλωση μαζί; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tasvar είπε

Ο Τεχνικός που είχα ρωτήσει μου είχε πει πως και με 18άρι είμαι καλά, αλλά επειδή το σπίτι είναι αοιχτό από όλες τις πλευρές και το βαράει ήλιος από την ανατολή έως τη δύση, να πάω σε 24 άρι καλύτερα. Να φανταστείς πως με τις ζέστες, σε αυτό το χώρο, έχω μεσα 34 βαθμούς. Ταράτσα χωρίς μόνωση από πάνω...

Επίσης το midea το συγκεκριμένο έχει (εάν ισχύει), το GEAR το οποίο αν κατάλαβα καλά, κάνει το κλιματιστικό να δουλεύει και σαν 18άρι ή 12άρι.

\Με τη λειτουργία Gear Change τα κλιματιστικά Midea Inverter προσφέρουν τη δυνατότητα επιλογής τριών επιπέδων εξοικονόμησης, 50%, 75% και 100%.

Εχω εγω το blanc σε 12αρι σε τελευταιο οροφο 27 τετραγωνικα, μονωση τυπικη στην ταρατσα και κουφωματα συρομενα αλουμινιου.Ειμαι πολυ ευχαριστημενος, χρησιμοποιειται αποκλειστικα και στη θερμανση και στην ψυξη.Μεσα σε 10 λεπτα και στις 2 περιπτωσεις πετυχαινει το σκοπο του.Γι αυτο θα παρω και το mission το 9αρι για το υπνοδωματιο.Το gear δεν το εχω χρησιμοποιησει ποτε για να σου πω αλλα η καταναλωση για θερμανση ολο το Γεναρη που δουλευε 15 ωρες περιπου την ημερα στους 25-28 ηταν 310kwh για ψυξη ενδεικτικα αυτες τις μερες που χτυπησε 35αρια και ηταν αναμεμο 12 ωρες στους 27 C καταναλωσε 2kwh στους ενω περσυ τον Ιουλιο εκαψε 165kwh.

Επεξ/σία από dio7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tasvar είπε

Ο Τεχνικός που είχα ρωτήσει μου είχε πει πως και με 18άρι είμαι καλά, αλλά επειδή το σπίτι είναι αοιχτό από όλες τις πλευρές και το βαράει ήλιος από την ανατολή έως τη δύση, να πάω σε 24 άρι καλύτερα. Να φανταστείς πως με τις ζέστες, σε αυτό το χώρο, έχω μεσα 34 βαθμούς. Ταράτσα χωρίς μόνωση από πάνω...

Επίσης το midea το συγκεκριμένο έχει (εάν ισχύει), το GEAR το οποίο αν κατάλαβα καλά, κάνει το κλιματιστικό να δουλεύει και σαν 18άρι ή 12άρι.

\Με τη λειτουργία Gear Change τα κλιματιστικά Midea Inverter προσφέρουν τη δυνατότητα επιλογής τριών επιπέδων εξοικονόμησης, 50%, 75% και 100%.

 

1 ώρα πριν, guzel είπε

Νατα! Όλοι ακολουθούν τον ηγετη στον κλιματισμό τελικά.

Περιμένουμε εντυπώσεις!!

 

57 λεπτά πριν, tasvar είπε

Επειδή από κλιματιστικά, δεν το κατέχω, καλό δεν είναι αυτό; Καλά δεν κατάλαβα πως αυτό μειώνει και απόδοση και κατανάλωση μαζί; 

Δε θα αντεξω αλλα χτυπηματα...

3 ώρες πριν, @pnea1973 είπε

Καλησπέρα.. 

Στο σπίτι μου έχω ένα Panasonic 12αρι, τοποθετημένο στο σαλόνι.,  ένα  toyotomi hiro 17αρι τοποθετημένο στο διάδρομο που καλύπτει Τουαλέτα,  και 2 δωμάτια. 

Στην θέρμανση το χειμώνα το toyotomi ξεκινά με 1.1kw.και μετά μόλις ισορροπήσει έχει Σταθερά  500w. 

Φέτος επειδή θα έχω ένα 12αρι Samsung (ενός φίλου) θα το βάλω στο μεγάλο υπνοδωμάτιο, που σύμφωνα με τους υπολογισμούς μου στους - 5 με καλύπτει. 

Στο Samsung θα βάλω hs110. 

Ψύξη ακόμα δεν τα έχω δοκιμάσει. 

Θα σας έχω πάλι feedback. 

Ποιο Τογιοτομι ακριβως εχεις?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Klausx είπε

Δοκίμασες αν δουλεύει ψύξη;

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/186550-pitsos-p1zai0971w-φοίβη
με 450 το 12.000 btu με ανακύκλωση το παλιό σου πάει 400 και με δωρεάν τοποθέτηση 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, tasvar είπε

Ο Τεχνικός που είχα ρωτήσει μου είχε πει πως και με 18άρι είμαι καλά, αλλά επειδή το σπίτι είναι αοιχτό από όλες τις πλευρές και το βαράει ήλιος από την ανατολή έως τη δύση, να πάω σε 24 άρι καλύτερα. Να φανταστείς πως με τις ζέστες, σε αυτό το χώρο, έχω μεσα 34 βαθμούς. Ταράτσα χωρίς μόνωση από πάνω...

Επίσης το midea το συγκεκριμένο έχει (εάν ισχύει), το GEAR το οποίο αν κατάλαβα καλά, κάνει το κλιματιστικό να δουλεύει και σαν 18άρι ή 12άρι.

\Με τη λειτουργία Gear Change τα κλιματιστικά Midea Inverter προσφέρουν τη δυνατότητα επιλογής τριών επιπέδων εξοικονόμησης, 50%, 75% και 100%.

To 18άρι haier δίνει 17000BTUS στους 43 εξωτερική!!!

308132051_Annotation2020-05-24091332.jpg.de07472a367e84d164e89cfc8e7b92aa.jpg

Το 24άρι σχεδόν 23000btus

256352811_Annotation2020-05-24091620.jpg.993500ac03a672a894f04569d129ff11.jpg

Ακόμα και ένας χώρος χωρίς καμία μόνωση λογικά θα ήταν μια χαρά με το 18άρι.

Φυσικά εσύ ξέρεις καλύτερα πως είναι ο χώρος σου.

Αν θες να είσαι 100% σίγουρος ή να έχεις ανοιχτά και πηγαίνει και αλλού η ψύξη, ας πας στο 24άρι haier.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, tasvar είπε

Θα δω μήπως πάω για 18αρι τότε. Θα ξαναμιλήσω με τον τεχνικό. Και τον πωλητή. 

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας. 

Δεν είναι όλα τα 18άρια το ίδιο. Το ότι έχει το haier το capacity που σου έδειξα, δεν σημαίνει ότι είναι κ τα άλλα έτσι.

Κανονικά πρώτα βλέπουμε με μελέτη απωλειών τις ανάγκες του χώρου και μετά κοιτάμε πιο μηχάνημα τις καλύπτει με τις κλιματολογικές συνθήκες της περιοχής μας.

Θεωρητικά και ένα 12άρι θα μπορούσε να φτάσει για ψύξη (λέμε τώρα), αρκεί να το έδειχνε η μελέτη.

Κανείς δεν κάνει ή ελάχιστοι, για αυτό σχεδόν πάντα πάμε σε ένα νούμερο πάνω για ασφάλεια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Basinga είπε

Να είστε καλά ρε παιδιά....😃. Η απορία είναι αν με την έκπτωση και προσφορά του Mirai 16000btu αξίζει σαν αγορά για μόνο ψύξη ή να πάω σε Daikin που κοστίζει πάνω - κάτω το ίδιο. Το Shorai τώρα το 18αρι πάει κάνα 200-300€ πάνω. Άξιζει λοιπόν να πάω σε Mitsu ή Shorai στα 1100€ για ψύξη μόνο ή να μείνω στα 800€ του Mirai - Daikin. Ιδού η απορία.

Φιλε αν το θελεις μονο για ψυξη μη τη ψαχνεις τη δουλεια, στο πιο οικονομικο θα πας, αποσβεση θα αργησεις πολυ να κανεις δουλευοντας 4-5 ωρες ψυξη τη μερα.

Το Shorai ειναι εξαιρετικο μηχανημα που δειχνει τις μπαλες του κυριως στη θερμανση οπου ΟΛΑ τα κλιματιστικα εχουν αυξημενες καταναλωσεις σε σχεση με την ψυξη. Με 30-40-100 watt διαφορα σε λιγες ωρες λειτουργιας θα αναρωτιεσαι γιατι εδωσες 300 ευρω περισσοτερα.

Το Mirai ειναι καλο, αν το βρισκεις προσφορα χτυπα το.

Αναρωτιεμαι γιατι η τοσιμπα βγαζει 2-3 κλιματιστικα και σε διαφορα BTUs εφοσον μπορει με ενα σμπαρο να βαραει καμια 10αρια τρυγόνια.

Και μετα με "κοροιδευατε" που ελεγα οτι το ιδανικο κλιματιστιξο ειναι αυτο που θα του λεω βγαλε μου δωσε μου τοσα Watt και ασε τον ελεγχο θερμοκρασιας. Ξαφνικα το βρισκουμε νορμαλ να γινεται τρικυλινδρο για να κανει οικονομια;

13 ώρες πριν, @pnea1973 είπε

Καλησπέρα.. 

Στο σπίτι μου έχω ένα Panasonic 12αρι, τοποθετημένο στο σαλόνι.,  ένα  toyotomi hiro 17αρι τοποθετημένο στο διάδρομο που καλύπτει Τουαλέτα,  και 2 δωμάτια. 

Στην θέρμανση το χειμώνα το toyotomi ξεκινά με 1.1kw.και μετά μόλις ισορροπήσει έχει Σταθερά  500w. 

Φέτος επειδή θα έχω ένα 12αρι Samsung (ενός φίλου) θα το βάλω στο μεγάλο υπνοδωμάτιο, που σύμφωνα με τους υπολογισμούς μου στους - 5 με καλύπτει. 

Στο Samsung θα βάλω hs110. 

Ψύξη ακόμα δεν τα έχω δοκιμάσει. 

Θα σας έχω πάλι feedback. 

Toyotomi με 500 σταθερα ;;;

δε σε βλεπω καλα αν συνεχισεις να γραφεις εδω μεσα. Εκτος και αν εισαι πωλητης και εσυ, οποτε παω πασο. Προφανως και αστειευομαι.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...