Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

16 λεπτά πριν, pareisaktos είπε

Από ότι βλέπω το ταμπελάκι είναι πανομοιότυπο με τη μόνη διαφορά στα KW του scop

Ναι. Στο θερμό είναι υπολογισμένο σε λίγο μεγαλύτερο pdesign.

 

@Rnd1978 λες να μας διαβάζουν ; (διόρθωση λάθους;) 🤣

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας,

ψάχνουμε ένα 9άρι κλιματιστικό για το εξοχικό, στην περιοχί Μάτι(Νέα Μάκρη) τελευταίος όροφος,με μόνωση στην ταράτσα. Θα τοποθετηθεί στο σαλόνι(περίπου 12-15τμ). Θα χρησιμοποιηθεί καλοκαιρινούς μήνες.  Θέλουμε να επωφεληθούμε την δωρεάν εγκατάσταση που δίνουν αυτές τις μέρες κάποιες μεγάλες αλυσίδες. Επιπλέον μας ενδιαφέρει να είναι σχετικά ήσυχη η λειτουργία  εξωτερικής-εσωτερικής μονάδας.

Μέχρι 450 ευρώ περίπου, αν και νομίζω ότι για εξοχικό είναι σχετικά πολλά, ωστόσο στα φθηνά κλιματιστικά δεν δίνεται δωρεάν εγκατάσταση( ή δίνεται σε μάρκες όπως Nuvelle(;)) οπότε βγαίνει ίδιο τελικό κόστος.

Οποιαδήποτε πρόταση καλοδεχούμεχη!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, lofter είπε

Καλημέρα σας,

ψάχνουμε ένα 9άρι κλιματιστικό για το εξοχικό, στην περιοχί Μάτι(Νέα Μάκρη) τελευταίος όροφος,με μόνωση στην ταράτσα. Θα τοποθετηθεί στο σαλόνι(περίπου 12-15τμ). Θα χρησιμοποιηθεί καλοκαιρινούς μήνες.  Θέλουμε να επωφεληθούμε την δωρεάν εγκατάσταση που δίνουν αυτές τις μέρες κάποιες μεγάλες αλυσίδες. Επιπλέον μας ενδιαφέρει να είναι σχετικά ήσυχη η λειτουργία  εξωτερικής-εσωτερικής μονάδας.

Μέχρι 450 ευρώ περίπου, αν και νομίζω ότι για εξοχικό είναι σχετικά πολλά, ωστόσο στα φθηνά κλιματιστικά δεν δίνεται δωρεάν εγκατάσταση( ή δίνεται σε μάρκες όπως Nuvelle(;)) οπότε βγαίνει ίδιο τελικό κόστος.

Οποιαδήποτε πρόταση καλοδεχούμεχη!

Έχεις κάρτα eurobank;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα πηρα τηλεφωνο σε ενα μαγαζι απο skroutz να ρωτησω για χρονο παραδοσης Haier Tundra Green 12, και μου ειπαν οτι δε θα ξαναερθει το μοντελο που εχουν στο site τους και οτι μολις σημερα παρελαβαν τα ολοκαινουρια που ειναι καλυτερα, 12.600 btu και δεν εχουν ανεβει ουτε στο δικο τους site ουτε καν στου αντιπροσωπου. Μου ειπε σημερα-αυριο θα τα βαλουν.

Εχει κανεις επιγνωση για κατι τετοιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, lofter είπε

Οχι δυστυχώς

Τότε μάλλον μόνο από κώτσο.

Επιλογή 1 https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/211699-carrier-42qhg009d8s-crystal-iii

Επιλογή 2 https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198181-daikin-atxc25b-siesta-sensira

Μεταξύ τους συνιστώ το 1 γιατί το 2 έχει 4400btus ελάχιστα btus και το φοβάμαι για τόσο μικρό χώρο. Εκτός και σαν χώρος είναι γενικά ζεστός / όχι καλές μονώσεις , οπότε μάλλον??? δεν θα υπάρχει θέμα.

Το 2ο το έχω και έχω γράψει εδώ https://www.skroutz.gr/s/18323328/Daikin-ATXC25B-ARXC25B-Siesta-Sensira.html#reviews

Δυστυχώς δεν το έχω δουλέψει επαρκώς σε ψύξη για να έχω καλύτερη άποψη . Ίσως οι ανησυχίες μου να είναι αβάσιμες.

Το 1ο , είναι νέα έκδοση του crystal II , που επίσης έχω και έχω γράψει εδώ https://www.skroutz.gr/s/18541081/Carrier-Crystal-II-42QHB09D8SA-38QHB09D8S.html

49 λεπτά πριν, Thrylos7 είπε

Σημερα πηρα τηλεφωνο σε ενα μαγαζι απο skroutz να ρωτησω για χρονο παραδοσης Haier Tundra Green 12, και μου ειπαν οτι δε θα ξαναερθει το μοντελο που εχουν στο site τους και οτι μολις σημερα παρελαβαν τα ολοκαινουρια που ειναι καλυτερα, 12.600 btu και δεν εχουν ανεβει ουτε στο δικο τους site ουτε καν στου αντιπροσωπου. Μου ειπε σημερα-αυριο θα τα βαλουν.

Εχει κανεις επιγνωση για κατι τετοιο?

Μάλλον θα αναφέρονται στο tide https://www.haieraircondition.gr/klimatistika/tide-green#tech-specs

Το tundra έβγαινε σε 2 speqs στο 12άρι.

Το Β με mitsubishi και 6.8 seer και το C με panasonic και seer 6.1 αλλά καλύτερο scop .

Το tide είναι με hitachi και έχει 6.1 και 5.1 scop.

Γενικά τους ίδιους μέτριους δείκτες με το παλιό με μπόνους το σαφώς χειρότερο seer. Πιο αθόρυβο.

Εγώ για ψύξη θα πήγαινα, αααααααν έπαιρνα haier, το b μοντέλο  https://www.skroutz.gr/s/14708830/Haier-Tundra-Green-AS35TABHRA-1U35BEFFRA.html

Θα πέφτει λογικά και λιγότερα watts σε θέρμανση -> βλ φορτίο σχεδιασμού.

Έτσι κ αλλιώς στη 2η σκάλα ανεμιστήρα, τα ίδια dB δίνουν.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

Για ετήσιο service κλιματιστικού έχετε να προτείνεται κάποιον.

Έχει μια προσφορά στην εταιρία service clima με 18€ τα 2 κλιματιστικά. Θα κάνουν τίποτα? Ή θα έρθουν και σε 5 λεπτά θα φύγουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, djspy21 είπε

18€ τα 2 κλιματιστικά

Το πολύ πολύ να τα ξεματιάσουν από το τηλέφωνο!!! 😂

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, djspy21 είπε

Έχει μια προσφορά στην εταιρία service clima με 18€ τα 2 κλιματιστικά. Θα κάνουν τίποτα? Ή θα έρθουν και σε 5 λεπτά θα φύγουν?

Ούτε οι βενζίνες δεν βγαίνουν με 18 ευρώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, guzel είπε

Morris έχει ο @marioboni και έχει παραθέσει εδώ καλές καταναλώσεις , νομίζω είναι τίμιο μηχάνημα για τη τιμή του. Βουρ

Φέτος θα έχω καλό δείγμα

Προς το παρών στα τεστακια που το έχει κάνει με αποκορύφωμα το τελευταίο τα πάει μια χαρα

210 βατακια για συντήρηση 75τμ σε ψύξη είναι μια χαρά, και 300 να ήταν πάλι μου κάνει 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, marioboni είπε

Φέτος θα έχω καλό δείγμα

Προς το παρών στα τεστακια που το έχει κάνει με αποκορύφωμα το τελευταίο τα πάει μια χαρα

210 βατακια για συντήρηση 75τμ σε ψύξη είναι μια χαρά, και 300 να ήταν πάλι μου κάνει 

Είναι να απορεί κανείς πως έχει καταφέρει η midea και έχει επεκταθεί τόσο πολύ. 'Η είναι ελληνικό φαινόμενο;

Μετά από όσα έχουμε δει εδώ μέσα, μακάρι η TCL να αποκτήσει μεγαλύτερο μερίδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, liakjim είπε

Είναι να απορεί κανείς πως έχει καταφέρει η midea και έχει επεκταθεί τόσο πολύ. 'Η είναι ελληνικό φαινόμενο;

Βαρύ όνομα μεταξύ των Κινέζων ;) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...