Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα παιδια, ξερει καποιος γιατι το Toshiba edge 24000 btu ειναι φθηνοτερo (1199ε) απο το shorai, παροτι ειναι καινουργιο?

γενικα το εχει κανενας να πει εντυπωσεις

Επεξ/σία από al21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, al21 είπε

καλησπερα παιδια, ξερει καποιος γιατι το Toshiba edge 24000 btu ειναι φθηνοτερo (1199ε) απο το shorai, παροτι ειναι καινουργιο?

γενικα το εχει κανενας να πει εντυπωσεις

Επειδη δεν εχει ιονιστη το Edge.
Ισως εχει βεβαια λιγο παραπανω capacity αλλα αν φτασεις να τη χρειαζεσαι παει να πει οτι δε θα σε καλυψει το 24αρι.
Αν σε ενδιαφερει ο Ιονιστης Σοραι πριμιουμ αν οχι Ετζ

 

Επεξ/σία από rbx1000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, al21 είπε

καλησπερα παιδια, ξερει καποιος γιατι το Toshiba edge 24000 btu ειναι φθηνοτερo (1199ε) απο το shorai, παροτι ειναι καινουργιο?

γενικα το εχει κανενας να πει εντυπωσεις

Γιατί δεν έχει μπει ακόμη στις μεγάλες αλυσίδες.. Όταν μπει θα ανεβάσουν όλοι την τιμή του (προσωπική εκτίμηση).

Άλλωστε η τιμή των shorai και shorai premium παραμένει βράχος αφού υπάρχει στοκ και πουλάνε σαν τρελά.

Γνώμη μου πήγαινε στο edge.. είναι το επόμενο update του shorai

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kotsoz είπε

Καλησπέρα, αύριο περιμένω να μου κάνουν την εγκατάσταση  του Midea MB-12N8D6O από το συνέργείο που συνεργάζεται με media markt, διαβάζω για ελάχιστα 3 μέτρα χαλοσωλήνα.

Έχω καταλάβει σωστά ότι είναι η απόσταση της εσωτερικής από την εξωτερική μονάδα ?Αν το ζητήσω παίζει  να μου κάνουν νέρα ?

Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να προσέξω ?

Έχει κάποιος άλλος εμπειρία από τους εγκαταστάτες της mediamarkt ?

Thank you , για τις απαντήσεις :)

Τα ελάχιστα μέτρα αναγράφονται μέσα στο manual εγκατάστασης του μοντέλου  . Αν δεν τα βρείς τότε τηλέφωνο στην αντιπροσωπεία να σου πούν . Τα ελάχιστα μέτρα δεν είναι η απόσταση των δύο μονάδων . Είναι το ελάχιστο μήκος σωληνώσεων . Σημαντικό να τηρηθεί  .  
Επίσης οπωσδήποτε εγκατάσταση με χρήση αντλίας κενού . Αν η εξωτερική μονάδα τοποθετηθεί σε τοίχο τότε να ζητήσεις να βάλουν αντικραδασμικά . 

1 ώρα πριν, tasvar είπε

Γράψε λάθος....😁 Νόμιζα άλλο πράγμα...

Στο περίπου εκει πρέπει να είμαι. Αν δεν κάνω λάθος στις μετρήσεις.

Αποτελέσματα των υπολογισμών

Αποτέλεσμα του υπολογισμού όγκου [m³]:111

 

Αποτέλεσμα των υπολογισμών ισχύος [kW]:7.77

26500 btu/h δηλαδή !

18 λεπτά πριν, guzel είπε

Γιατί δεν έχει μπει ακόμη στις μεγάλες αλυσίδες.. Όταν μπει θα ανεβάσουν όλοι την τιμή του (προσωπική εκτίμηση).

Άλλωστε η τιμή των shorai και shorai premium παραμένει βράχος αφού υπάρχει στοκ και πουλάνε σαν τρελά.

Γνώμη μου πήγαινε στο edge.. είναι το επόμενο update του shorai

Πού το ξέρεις ότι πουλάνε σαν τρελά ; Έχεις νούμερα πωλήσεων της Toshbia συγκριτικά με τον ανταγωνισμό ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Τα ελάχιστα μέτρα αναγράφονται μέσα στο manual εγκατάστασης του μοντέλου  . Αν δεν τα βρείς τότε τηλέφωνο στην αντιπροσωπεία να σου πούν . Τα ελάχιστα μέτρα δεν είναι η απόσταση των δύο μονάδων . Είναι το ελάχιστο μήκος σωληνώσεων . Σημαντικό να τηρηθεί  .  
Επίσης οπωσδήποτε εγκατάσταση με χρήση αντλίας κενού . Αν η εξωτερική μονάδα τοποθετηθεί σε τοίχο τότε να ζητήσεις να βάλουν αντικραδασμικά . 

26500 btu/h δηλαδή !

Πού το ξέρεις ότι πουλάνε σαν τρελά ; Έχεις νούμερα πωλήσεων της Toshbia συγκριτικά με τον ανταγωνισμό ;

Παρακολουθώ το site του Κωτσόβολου , τα φέρνει συνέχεια και εξαντλούνται σε dt. Τώρα δεν έχει διαθέσιμα 18-22-24 περιμένουν να στοκάρουν τα edge. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/5/2020 στις 10:55 ΜΜ, guzel είπε

Παρακολουθώ το site του Κωτσόβολου , τα φέρνει συνέχεια και εξαντλούνται σε dt. Τώρα δεν έχει διαθέσιμα 18-22-24 περιμένουν να στοκάρουν τα edge. 

O Κωτσοβολος 18αρι premium δεν εχει φερει ποτε.
Τουλαχιστον απο black friday και μετα.

Επεξ/σία από rbx1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, rbx1000 είπε

O Κωτσοβολος 18αρι premium δεν εχει φερει ποτε.

Το shorai το πρώτο το είχε. Στα premium έφερνε 16-22-24 και έφευγαν συνέχεια. Επίσης όταν έψαχνα 22αρι για γνωστό μου, είχαν πει από Κωτσόβολο ότι μόλις πάει η διαθεσιμότητα στα 3 προϊόντα φεύγουν από το site και όταν ξαναστοκαρουν εμφανίζονται ξανα. Τα edge τα περιμένουν αρχές Ιούνη θέλω να δω τιμές...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους. Επειδή ανέφερε κάτι σχετικό ο Guzel, να ξεκαθαρίσω ότι έχω το MIRAI plus 16(σε 2 δωμάτια). Το κλιματιστικό είναι κατασκευαστικά άψογο, αθόρυβο μέσα και έξω. Σε σύγκριση με τα DAIKIN ATXC25/35b θα έλεγα ότι είναι όλα αθόρυβα. αλλά η χροιά τού ήχου στο ΤOSHIBA είναι πιο διακριτική από ότι στο DAIKIN. Στην πράξη, θα προτιμούσα το TOSHIBA, αν και το DΑΙΚΙΝ είναι πολύ καλό. Στην κατανάλωση θα σας πω περισσότερα με τα top-link apo εβδομάδα, αλλά προχτές έβαλα το MIRAI στην ψύξη(ενώ ήταν δροσερή μέρα) και κάτω από 220w στο χώρο μου δεν πήγε. Σίγουρα SHORAI δεν είναι. Αλλά επειδή άκουσα και το MIDEA MISSION του ξάδερφου προχτές...καμία σχέση σε ποιότητα λειτουργίας ανάμεσα στα 2...το MIRAI PLUS είναι μακράν καλύτερο...λίγο πιο αποδοτικό να ήταν...

Σημείωση: Βλέπω το ΠΛΑΙΣΙΟ έχει το DAIKIN ATXC25b στα 449 με εγκατάσταση και επέκταση εγγύησης στα 5 χρόνια.

ΥΓ - Έχει το MIRAI PLUS 10 o SEBU, μου είπε τον Σεμπτεμβριό ότι το κλιματιστικό είναι άψογο. ρωτήστε τον για εντυπωσεις!

Επεξ/σία από CorumD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Έχουμε μήπως άποψη για Morris? https://www.morris.gr/product.asp?catid=1716&title=morris.gr-κλιματισμός-morris-wfin-70132-κλιματιστικο-wifi-inverter-24000btu

επίσης αυτά που δίνει τζαμπέ το ΠΛΑΙΣΙΟ(Nuvelle) mμε 5 χρόνια εγγύηση και Δωρεάν εγκατάσταση αξίζουν?το 12άρι κατεβαίνει 269 ευρώ με ανακύκλωση παλιού..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/5/2020 στις 11:06 ΜΜ, guzel είπε

Το shorai το πρώτο το είχε. Στα premium έφερνε 16-22-24 και έφευγαν συνέχεια. Επίσης όταν έψαχνα 22αρι για γνωστό μου, είχαν πει από Κωτσόβολο ότι μόλις πάει η διαθεσιμότητα στα 3 προϊόντα φεύγουν από το site και όταν ξαναστοκαρουν εμφανίζονται ξανα. Τα edge τα περιμένουν αρχές Ιούνη θέλω να δω τιμές...

Ουτε 22αρι premium εχει φερει ποτε.
Αρα 18αρια και 22αρια premium δεν τα φερνει συνεχεια και εξαφανιζονται που λες απλως δεν εχει φερει ποτε.
Τουλαχιστον απο black friday και μετα.
Για τα απλα που λες τα τελευταια 18αρια θυμαμαι τα εδωσε black friday.
Επισης FYI αυτο με τα 3 κομματια δεν ισχυει. Ακομη και 1 εκθεσιακο να υπαρχει γραφουν διαθεσιμο ειτε για αποστολη ειτε για αγορα απο το καταστημα.
 

Επεξ/σία από rbx1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Πού το ξέρεις ότι πουλάνε σαν τρελά ; Έχεις νούμερα πωλήσεων της Toshbia συγκριτικά με τον ανταγωνισμό ;

Μύρισε τα νύχια του...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, CorumD είπε

Καλησπέρα σε όλους. Επέιδη ανέφερε κάτι σχετικό ο Guzel, να ξεκαθαρίσω ότι έχω το MIRAI plus 16(σε 2 δωμάτια). Το κλιματιστικό ειναι κατασκευαστικά άψογο, αθόρυβο μέσα και έξω. Σε σύγκριση με τα DAIKIN ATXC25/35b θα έλεγα οτι είναι όλα αθόρυβα. αλλα η χροιά τού ήχου στο ΤOSHIBA είναι πιο διακριτική απο οτι στο DAIKIN. Στην πράξη, θα προτιμούσα το TOSHIBA, αν και το DΑΙΚΙΝ είναι πολυ καλο. Στην κατανάλωση θα σας πω περισσότερα με τα tp-link apo εβδομάδα, αλλα προχτές έβαλα το MIRAI στην ψύξη(ενω ηταν δροσερή μερα) καί κάτω απο 220w στο χώρο μου δεν πήγε. Σίγουρα SHORAI δεν είναι..αλλά επειδή ακούσα και το MIDEA MISSION του ξάδερφου προχτες...καμία σχέση σε ποιότητα λειτουργίας ανάμεσα στα 2...το MIRAI PLUS είναι μακράν καλύτερο...λιγο πιο αποδοτικό να ήταν...

Σημείωση: Βλέπω το ΠΛΑΙΣΙΟ εχει το DAIKIN ATXC25b στα 449 με εγκατάσταση και επεκταση εγγύσης στα 5 χρόνια.

Αρα Mirai δεν εχεις ουτε 10αρι ουτε 13αρι που ελεγε ο guzel.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Ουτε 22αρι premium εχει φερει ποτε.
Αρα 18αρια και 22αρια premium δεν τα φερνει συνεχεια και εξαφανιζονται που λες απλως δεν εχει φερει ποτε.
Για τα απλα που λες τα τελευταια 18αρια θυμαμαι τα εδωσε black friday.
Επισης FYI αυτο με τα 3 κομματια δεν ισχυει. Ακομη και 1 εκθεσιακο να υπαρχει γραφουν διαθεσιμο ειτε για αποστολη ειτε για αγορα απο το καταστημα.
 

Εχει 22αρια premium. Το αγόρασε γνωστός από κωτσο. Αυτό με τα 3 τεμάχια ο Κωτσόβολος το είπε, δεν το έβγαλα από το μυαλό μου. Αν ισχύει ή δεν ισχύει δεν το γνωρίζω 

Ξεστοκαρε και τα 16αρια βλεπω, έχουν μείνει μόνο 10&13 

https://www.kotsovolos.gr/SearchDisplay?storeId=10151&catalogId=10551&langId=-24&resultCatEntryType=2&searchSource=Q&pageGroup=Search&beginIndex=0&searchTerm=toshiba

 

Επεξ/σία από guzel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Αρα Mirai δεν εχεις ουτε 10αρι ουτε 13αρι που ελεγε ο guzel.

 

Κολλάς κι εσύ σε κάτι λεπτομερειες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...