Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, cinqo13 είπε

😀  Ένα παράδειγμα σε βίντεο για όποιον έχει όρεξη και χρόνο.. 

grafana???????????????? οντως τωρα???????????????? 

real time analytics me prometheus + netdata?

νταξ με εψησες τωρα ασχημα!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, argitt είπε

Τώρα αρχίζω και προβληματίζομαι...Γιατί λέω να αλλάξω το Gree Bora 24 με Fuji 24...Αλλά τα λεγόμενα σου με προβληματίζουν...Και εξηγούμαι...Αυτή τη στιγμή έχω 3 εξωτερική με 80 τοις 100 υγρασια,22 επιθυμητή και 22,5 μέσα σταθερή με 1100 watts σταθερά όλο το βραδυ...Κανένα defrost όλο αυτό το διάστημα... Μεζονέτα 60 κάτω και χαώδης σκάλα με άλλα 60 επάνω..Μήπως έχω παρεξηγήσει το chinaman και βάζοντας fuji δν θα κερδίσω τίποτα;;

Για μενα αν σε παιρνει οικονομικα αλλαξε το!! κι αν οχι απαραιτητα σε fuji 24 (εφοσον σε προβληματιζουν τα defrost) αλλα κατι σε toshiba..το gree ξεκαθαρα λειτουργει με τον κανονα των 42 απ τη στιγμη που δεν πεφτει κατω απο 800 w οποτε μολις θα μαλακωνει ο καιρος  που αυτο θα γινει πολυ γρηγορα οπως δειχνουν τα πραγματα  θα σου καιει πολυ για συντηρηση θερμοκρασιας, θα χεις υπερθερμανσεις και γενικα θα το σκεφτεσαι να το αφησεις ανοιχτο ολη μερα..γνωμη μου παντα, ειναι πολλα τα ελαχιστα 800w οταν εξω θα χουμε συντομα 12-15-18 βαθμους..παιρνω παραδειγμα απ το δικο μου haier που πεφτει χαμηλα..ολο αυτο το τελευταιο δεκαημερο με τους νοτιαδες δουλευε ολη μερα μονο του με 350-400w σε 60-70 τ.μ με την κουζινα ανοιχτη με επιθυμητη 21-22..αν ειχα ενα κλιματιστικο με τον κανονα των 42 οπως το inventor που αλλαξα με ελαχιστη τα 1100-1300w καταλαβαινουμε ολοι τι θα συνεβαινε..βασικα δε θελω καθολου να το σκεφτομαι😄 Και στην τελικη, γιατι να μην επιλεξεις εσυ αν θελεις το κλιματιστικο σου να δουλεψει σε υψηλα watt/πολλα btu βαζοντας το στο 23-24-25 και να το επιλεγει εκεινο με τα ελαχιστα 800-900w. κι οταν γουσταρεις το βραδυ πχ  ή οταν θα λειπετε ολοι απ το σπιτι  να το βαζεις στο 19-20 κι αυτο να ρολαρει 300-500w χωρις να κλεινει..κι ουτε να το σκεφτεσαι ποσο θα καψει..φιλικα παντα, χωρις να θελω να σε επηρεασω εσυ ξερεις το σπιτι σου και το μερος που μενεις!!

Επεξ/σία από energy52
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, george1551 είπε

Εσύ και εγώ εδώ στην Κρήτη δεν έχουμε προβλήματα με Defrost η χαμηλότερη θερμοκρασία που παίζουμε ειναι 6-7 τα βράδια άντε σε κανένα χιονιά να δούμε 3-4 βαθμούς τώρα εγώ παίζω με 11,3 έξω και το 18αρι Fujitsu ASYG18KLCA παίζει 290 watt με ζητούμενους 23 βαθμούς

3 βαθμούς είπε ο φίλος παραπάνω με 95% υγρασία 

1 ώρα πριν, cinqo13 είπε

Όχι κανένα defrost.. ο βασικός λόγος που πήρα το TP-Link ηταν για να δούμε αν κάνει defrost το Shorai..

Δεν υπάρχει άλλο κλιματιστικό στην αγορά σαν αυτό!!!

5 λεπτά πριν, apostolisep3 είπε

Θα μας τρελάνει η φουτζιτσαρα 

88% υγρασία έξω ζήτηση 21 εξωτερική θερμοκρασία 1 βαθμός 

Screenshot_20200206-105326_Kasa.jpg

Σε 22-23 τι κατανάλωση έχεις; Δεν κρυώνεις με 21;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, energy52 είπε

που δεν πεφτει κατω απο 800 w οποτε μολις θα μαλακωνει ο καιρος  που αυτο θα γινει πολυ γρηγορα οπως δειχνουν τα πραγματα  θα σου καιει πολυ για συντηρηση θερμοκρασιας, θα χεις υπερθερμανσεις και γενικα θα το σκεφτεσαι να το αφησεις ανοιχτο ολη μερα..γνωμη μου παντα, ειναι πολλα τα ελαχιστα 800w οταν εξω θα χουμε συντομα 12-15-18 βαθμους..παιρνω παραδειγμα απ το δικο μου haier που πεφτει χαμηλα..ολο αυτο το τελευταιο δεκαημερο με τους νοτιαδες δουλευε ολη μερα μονο του με 350-400w σε 60-70 τ.μ με την κουζινα ανοιχτη με επιθυμητη 21-22..αν ειχα ενα κλιματιστικο με τον κανονα των 42 οπως το inventor που αλλαξα με ελαχιστη τα 1100-1300w καταλαβαινουμε ολοι τι θα συνεβαινε..

Ρε παιδιά το ότι ελάχιστη 800w ένα κλιματιστικό δεν σημαίνει ότι θα καίει συνέχεια εκεί κοντά στο χιλιάρικο.

Ένα κλιματιστικό που καίει 10 λεπτά 800 W και κλείνει για δέκα λεπτά θα βγάλει την ίδια κατανάλωση με ένα που πέφτει στα 400w και μένει παντα εκεί για να συντηρεί... 

Στα μαθηματικά λέγεται και μέσος όρος...😝

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, guzel είπε

3 βαθμούς είπε ο φίλος παραπάνω με 95% υγρασία 

Δεν υπάρχει άλλο κλιματιστικό στην αγορά σαν αυτό!!!

Σε 22-23 τι κατανάλωση έχεις; Δεν κρυώνεις με 21;

Με 21 είμαι με κοντομάνικο στο σπίτι γενικά είμαι πολύ ανθεκτικός στο κρύο. Στους 22 μπορεί να χτυπήσει και 1000+ watt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, aristidis540 είπε

ερώτηση,με οσα έχεις ανεβάσει και το 18αρι θα κάλυπτε τον χώρο μια χαρά ,ετσι?

Η αλήθεια είναι ότι το έχω σκεφτεί αυτό.

Ας κοιτάξουμε τους πίνακες:

Screenshot-39.png.49b27c4dde72e62a0221dc73bdb2fca4.pngScreenshot-40.png.bff8830180c4cb2fc1512f057076ee14.png

 

Την παροχή την έχει. οκ

Ανεβάζει 1930W ενώ στη χειρότερη να έχω δει σε συντήρηση 900W.

Όμως έχει μικρότερο capacity , στα 6.32KW στους μηδέν βαθμούς. Από την άλλη βλέπουμε 24άρια με μικρότερο από αυτό.

Άρα θα έλεγε κανείς ότι θα είχα όφελος κόστος αγοράς αλλά και χρήσης μιας και έχει καλύτερο cop στα χαμηλά.

Η μόνη ένσταση είναι ότι έχει ακόμα μικρότερη εξωτερική μονάδα από το 24άρι, άρα φοβάμαι μήπως ξεσκίζεται στα defrost. 

Οπότε τελικά δεν ξέρω.

 

 

 

17 λεπτά πριν, apostolisep3 είπε

Στους 22 μπορεί να χτυπήσει και 1000+ watt

Μέχρι να το ισορροπήσει βέβαια όπου και πάλι θα δεις ότι θα πέσει η κατανάλωση λίγο πάνω από την προηγούμενη ζήτηση.

Άθλος 500W με 1C βαθμό έξω και το σουρωτήρι σου των 17KW απωλειών.

Άθλος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/2/2020 στις 3:48 ΜΜ, Spyrus είπε

Έχω ένα Kerosun 9άρι 15ετίας. Σε ότι ταχύτητα βάλω τον ανεμιστήρα κροταλίζει. Επίσης η χρειά του αλλάζει λίγο αν παίξω λίγο με το swing δηλαδή αφήσω την περσίδα κάπου στη μέση.

Πάει για πέταμα; Πέρυσι έκανα συντήρηση και δεν είχε κάποιο πρόβλημα.

Μάλιστα το κροτάλισμα-γουργουρητό ήταν πολύ σπάνιο και το μόνο που είπε ο τεχνικός είναι να αλλάζω ταχύτητα του ανεμιστήρα,

μάλλον μήπως συντονίζει κάτι. Αλλά έχω ανοίξει το κάλυμα και δεν αλλάζει κάτι.

 

Λοιπόν πόρισμα του τεχνικού ότι το κουζινέτο φταίει για το θόρυβο. Ίσως έχει πάρει λίγο λέει και το πτερύγιο του ανεμιστήρα.

Και να το φτιάξει σε ένα μήνα θα κάνει τα ίδια. Όλα αυτά χωρίς να το ανοίξει.

Μου πρότεινε καινούργιο Fujitsu. Του είπα για Daikin, Mitsubishi και Toshiba και μου είπε αν Daikin όχι τα τούρκικα. Επίσης για Toshiba όχι μιας και θα τα αγόραζε η Fujitsu.

Γνώμες;

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Spyrus είπε

Λοιπόν πόρισμα του τεχνικού ότι το κουζινέτο φταίει για το θόρυβο. Ίσως έχει πάρει λίγο λέει και το πτερύγιο του ανεμιστήρα.

Και να το φτιάξει σε ένα μήνα θα κάνει τα ίδια. Όλα αυτά χωρίς να το ανοίξει.

Μου πρότεινε καινούργιο Fujitsu. Του είπα για Daikin, Mitsubishi και Toshiba και μου είπε αν Daikin όχι τα τούρκικα. Επίσης για Toshiba όχι μιας και θα τα αγόραζε η Fujitsu.

Γνώμες;

τι να σχολιάσεις πρώτα ......βρες κάποιον να σου βάλει ενα ανταλλακτικό καινούργιο και δεν έχεις κανένα πρόβλημα.

οσο για τα υπόλοιπα  ....ωραία γελάσαμε άλλα μέχρι εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...