Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, energy52 είπε

Μάλιστα ευχαριστω, δυστυχώς δε θέλω με τπτ να ξεπεράσω τα 400 με εγκατάσταση και ειμαι Θεσσαλονίκη..

Διαβάζω και για τα Sendo Cronus:

https://www.skroutz.gr/s/8961421/Sendo-Cronus-SND-12-CH2.html#reviews

Τι λενε; 10 έτη λένε και αυτοί

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Kαλησπερα παιδια, ψαχνω να βρω τηλεχειριστηριο για 2 κλιματιστικα που εχω (το ενα δικο μου και το δευτερο διπλα τις Μανας μου) αλλα δεν βρισκω ωστε να δουλευουν για την λειτουργια που τα θελω.

Θελω να δουλεψει ο χρονοδιακοπτης υπνου (TM Off). Και τα δυο ειναι τις ''KEROSUN'', εχει κανεις αυτην την μαρκα; Τα εχουμε αρκετα χρονια παντος.

Απο περυσι εχουν χαλασει και τα 2 χειριστηρια και πηρα 2 με παραγγελια απ το ιντερνετ, και ενω βρηκα τους κωδικους για να τα ανοιξω, δουλευεουν κανονικα το ON/OFF και η ρυθμιση temp αλλα σε κανενα δεν δουλευει ο χρονοδιακοπτης υπνου.

Τα 2 control που πηρα ειναι τα  KT-e03 και KT-100A ll, και σκεφτομαι για αγορα τριτου remote control αλλα δεν ξερω πιο να δοκιμασω αυτη τη φορα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Service , η αλλιώς όπως το λέει η Fujitsu "Service Instruction" manual. Είναι πολλές σελίδες το είχα βρει στο παραπάνω λινκ πέρσι.. μάλλον το σβησα και δεν υπάρχει και το link (τουλάχιστον εύκολα)

KLTA εξωτερικη?

13 λεπτά πριν, guzel είπε

Πώς γίνεται να βλέπουμε όλοι παρόμοιες καταναλώσεις μπορείς να μας εξηγήσεις; Έχουμε ίδιες απώλειες;

Επειδη αλλαζει το ΕΕR του συμφωνα με τις απαιτησεις του χωρου.
Ειναι Τοσιμπα και μπορει!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

KLTA εξωτερικη?

Επειδη αλλαζει το ΕΕR του συμφωνα με τις απαιτησεις του χωρου.
Ειναι Τοσιμπα και μπορει!

Ναι KLTA εξωτερική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, fearless είπε

Kαλησπερα παιδια, ψαχνω να βρω τηλεχειριστηριο για 2 κλιματιστικα που εχω (το ενα δικο μου και το δευτερο διπλα τις Μανας μου) αλλα δεν βρισκω ωστε να δουλευουν για την λειτουργια που τα θελω.

Θελω να δουλεψει ο χρονοδιακοπτης υπνου (TM Off). Και τα δυο ειναι τις ''KEROSUN'', εχει κανεις αυτην την μαρκα; Τα εχουμε αρκετα χρονια παντος.

Απο περυσι εχουν χαλασει και τα 2 χειριστηρια και πηρα 2 με παραγγελια απ το ιντερνετ, και ενω βρηκα τους κωδικους για να τα ανοιξω, δουλευεουν κανονικα το ON/OFF και η ρυθμιση temp αλλα σε κανενα δεν δουλευει ο χρονοδιακοπτης υπνου.

Τα 2 control που πηρα ειναι τα  KT-e03 και KT-100A ll, και σκεφτομαι για αγορα τριτου remote control αλλα δεν ξερω πιο να δοκιμασω αυτη τη φορα.

Δύσκολο να βρεις universal χειριστήριο και να υποστηρίζει την λειτουργία που θες .  Αν δεν βγάλεις άκρη τότε πρέπει να μιλήσεις με την αντιπροσωπεία στην Ελλάδα . Για αρχή δες το μοντέλο του χειριστηρίου . Μπορεί να αναγράφεται απο πίσω ή μεσα στο χώρο των μπαταριών .  Με αυτό τον κωδικό ψάξε μήπως τα βρεις σε ebay και aliexpress .  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Έχει τίποτα για Current Release control ? Ψύξη κυρίως, αλλά και θέρμανση :)

 

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Είσαι το deep web του κλιματισμού . Θα το θελα!!!!

To εχω στειλει και στους 2

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, guzel είπε

τι κάνει αυτό;

Μάλλον, μια ασφάλεια που έχουν τα? Κάποια? κλιματιστικα και ρίχνουν την ισχύ τους σε υψηλές π.χ εξ. θερμοκρασίες στην ψύξη.

11 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

To εχω στειλει και στους 2

Δυστυχώς δεν είναι αυτο 😕  αυτο που ειχαμε είναι ένα σαν και αυτο https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwjUnf34u5PqAhW0gVwKHbHrCpQQFjANegQIAxAB&url=http%3A%2F%2Fwww.frigotrade.hu%2Fwebshop%2Fletoltesek%2FFujitsu%20ASYA%20LGC%2007-09-12-14%20service%20insturction%20(10%2C5%20MB).pdf&usg=AOvVaw2x2u6NnBtFNV5xkK94X4sa

αλλα για το Fujitsu 18/24 KLCA/KLTA

To ονομάζει σαν Service Instruction

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Επειδή βλέπεις σε κάποιους παρόμοιες καταναλώσεις πάει να πεί κάτι αυτό; 
Τί ακριβώς να σου εξηγήσω απο το πιο απλό πράγμα ;  Ότι ο κάθε χώρος έχει συγκεκριμένες ψυκτικές ανάγκες που μεταβάλλονται σύμφωνα με την θερμοκρασία που ορίζει ο χρήστης και την εξωτερική θερμοκρασία κάθε στιγμή;  Απο που και ως που η στιγμιαία ισχύς ενός κλιματιστικού σε ένα χώρο μας δείχνει πόσο οικονομικό είναι απο ένα άλλο  κλιματιστικό σε ένα άλλο χώρο με άλλες απαιτήσεις .  Ο βαθμός απόδοσης μας το δείχνει αυτό . 
 

Η Tesla δεν έχει αντιπροσωπευση Ελλάδα;

Από ότι βλέπω έχουν και site στα ελληνικά με όλα τα manuals και στην ελληνική γλωσσα:

https://tesla.info/el/ac/inverter/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Μάλλον, μια ασφάλεια που έχουν τα? Κάποια? κλιματιστικα και ρίχνουν την ισχύ τους σε υψηλές π.χ εξ. θερμοκρασίες στην ψύξη.

Δυστυχώς δεν είναι αυτο 😕  είναι ένα σαν και αυτο https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwjUnf34u5PqAhW0gVwKHbHrCpQQFjANegQIAxAB&url=http%3A%2F%2Fwww.frigotrade.hu%2Fwebshop%2Fletoltesek%2FFujitsu%20ASYA%20LGC%2007-09-12-14%20service%20insturction%20(10%2C5%20MB).pdf&usg=AOvVaw2x2u6NnBtFNV5xkK94X4sa

αλλα για το Fujitsu 18/24 KLCA/KLTA

To ονομάζει σαν Service Instruction

εχεις pm

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους! Ενδιαφέρομαι για την αγορά κλιματιστικου 18.000btu (σε σπίτι περίπου 50τ.μ.) και θα ήθελα να μου πείτε τις προτάσεις σας καθώς δυστυχώς δεν έχω ιδιαίτερη γνώση γύρω από το αντικείμενο και οι απόψεις γενικά είναι πολλές και διάφορες. Το budget δεν θα ήθελα να ξεπεράσει τα 1.000€ και το κλιματιστικό θα χρησιμοποιηθεί σε σπίτι με κακή μόνωση, για θέρμανση αλλά και ψύξη. Σημαντικοτατο ρόλο στην επιλογή του κλιματιστικου θα παίξει η κατανάλωση ρεύματος. 

Επεξ/σία από vasalpa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...