Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, guzel είπε

Dare-Devil το έχεις ακούσει ξανά αυτό με την εξωτερική μονάδα να μην παίρνει μπρος; Τώρα δουλεύει ΟΚ και η θέρμανση και έφυγε και το τακ τακ της εσωτερικής... 

Δεν καταλαβαίνω πολλά μόνο από την περιγραφή σου . Μπορεί κάτι να κάναν και αυτοί και να έστρωσε . 
Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι να ήταν κολλημένη η τετράοδη βάνα και με το όπλισμα που έκανε όταν το γύρισαν στην ψύξη να έστρωσε  και πάλι δεν είμαι σίγουρος . 
Δες το πώς θα πάει . Αν σου ξανακάνει το ίδιο να τους το τρίψεις στην μούρη . :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

21 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Δεν καταλαβαίνω πολλά μόνο από την περιγραφή σου . Μπορεί κάτι να κάναν και αυτοί και να έστρωσε . 
Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι να ήταν κολλημένη η τετράοδη βάνα και με το όπλισμα που έκανε όταν το γύρισαν στην ψύξη να έστρωσε  και πάλι δεν είμαι σίγουρος . 
Δες το πώς θα πάει . Αν σου ξανακάνει το ίδιο να τους το τρίψεις στην μούρη . :P

Μα έτσι και αλλιώς μόνοι τους ζήτησαν από κωτσοβολο να γίνει αντικατάσταση. Απλα έλεγα μήπως ήταν normal οποτε να μην έμπαινα πάλι στη διαδικασία βγάλε βαλε και το σπίτι άνω κάτω. Σε κάποια φάση, όταν δεν έπαιρνε μπρος, έλυσαν το πάνω μερος της εξωτερικής μονάδας και ανοιξαν το καπάκι της πλακέτας. Οποτε υποθέτω καλύτερα αλλαγη που να μη μου πει μετά η toshiba ότι έκανα κάποια παρέμβαση. Σωστά ?

Με το που το συνδεσαν έκανε μπιπ κατέβασε περσίδες κανονικά, χωρίς να ανάβει το κοκκινο κυκλάκι στην εσωτερική και η έξω μονάδα off. Μετά που το έβγαλαν δυο τρεις φορές από το ρευμα και μόλις το γυρισαν στη ψύξη το κυκλάκι έγινε μπλε και έβγαζε κρύο και ακουγόταν τακ τακ. Όταν το γύρισαμε από τη ψύξη στη θέρμανση έγινε το κυκλάκι κοκκινο και έβγαζε ζεστό, το τακ τακ συνέχιζε. Όταν έφυγαν έβαλα φουλ όλες τις σκάλες και από τότε εξαφανίστηκε το τακ τακ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, guzel είπε

Μα έτσι και αλλιώς μόνοι τους ζήτησαν από κωτσοβολο να γίνει αντικατάσταση. Απλα έλεγα μήπως ήταν normal οποτε να μην έμπαινα πάλι στη διαδικασία βγάλε βαλε και το σπίτι άνω κάτω. Σε κάποια φάση, όταν δεν έπαιρνε μπρος, έλυσαν το πάνω μερος της εξωτερικής μονάδας και ανοιξαν το καπάκι της πλακέτας. Οποτε υποθέτω καλύτερα αλλαγη που να μη μου πει μετά η toshiba ότι έκανα κάποια παρέμβαση. Σωστά ?

Με το που το συνδεσαν έκανε μπιπ κατέβασε περσίδες κανονικά, χωρίς να ανάβει το κοκκινο κυκλάκι στην εσωτερική και η έξω μονάδα off. Μετά που το έβγαλαν δυο τρεις φορές από το ρευμα και μόλις το γυρισαν στη ψύξη το κυκλάκι έγινε μπλε και έβγαζε κρύο και ακουγόταν τακ τακ. Όταν το γύρισαμε από τη ψύξη στη θέρμανση έγινε το κυκλάκι κοκκινο και έβγαζε ζεστό, το τακ τακ συνέχιζε. Όταν έφυγαν έβαλα φουλ όλες τις σκάλες και από τότε εξαφανίστηκε το τακ τακ 

Μήπως απλά είναι καινούργιο το μηχάνημα και όλα αυτά είναι φυσιολογικά; 

Θα το δεις. 

Βάλτο 22 να δεις σε πόσα watt θα ισορροπήσει. 

Αυτό με την έξω μονάδα δεν το κατάλαβα. Από μέγεθος δεν είναι λογικό να είναι μικρότερο από το 24άρι;

ΥΓ Ρε τον Μέρφυ και τους νόμους του....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μήπως απλά είναι καινούργιο το μηχάνημα και όλα αυτά είναι φυσιολογικά; 

Θα το δεις. 

Βάλτο 22 να δεις σε πόσα watt θα ισορροπήσει. 

Αυτό με την έξω μονάδα δεν το κατάλαβα. Από μέγεθος δεν είναι λογικό να είναι μικρότερο από το 24άρι;

ΥΓ Ρε τον Μέρφυ και τους νόμους του....

Αστα να πανε 😂

Δεν περίμενα να είχε τόσο μεγάλη διαφορα (σε όγκο) η εξωτερική. Είναι λες και είναι μωρό του το toshiba:

89089.jpg

89098.jpg

 

Το  toyotomi πίσω είχε προστατευτικό πχ ενώ αυτό όχι, γι αυτό είπα ότι ήταν πιο προσεγμένο, όπως επίσης πχ στο toshiba δεν είχαν βάλει αυτοκόλλητο στα ρευματα (πως γίνεται η συνδεσμολογία) ενώ το toyotomi είχε.

Επίσης δεν περίμενα ότι κάτω από ένα καπάκι αλουμινιου κρύβεται η πλακέτα, σήμερα κατάλαβα γιατί τραβάνε υγρασία και καίγονται οι πλακέτες.

567.jpg

Όπως και να έχει, αν θεωρήσουμε ότι το μηχάνημα δεν έχει κάτι και αγνοήσουμε αυτό που έκανε μόλις ενεργοποιήθηκε. 

Toshiba:

- Κλάσεις ανώτερη εσωτερική μονάδα 

- Σχεδόν αθόρυβο στις χαμηλές σκάλες 

- Φοβερή η λειτουργια που μπορείς να ρυθμίσεις τις περσίδες και να τις "σπάσεις" σε δυο διαφορετικές κατευθύνσεις 

- Δεν κλείνει πλέον στους 21 η 22 βαθμούς αλλα δουλεύει συνεχεια (είδα και 130w συντήρηση) 

Το αρνητικό που έχει απέναντι στο izuru: Απόδοση.

Σίγουρα για εμενα που είμαι Κρήτη με τις θερμοκρασίες που επικρατούν το χειμώνα μοιάζει η ιδανική λύση τουλάχιστον για θέρμανση. Για μικρότερες εξωτερικές θερμοκρασίες θεωρώ ότι δεν μπορεί να συγκριθεί με το izuru σε θέμα απόδοσης. Επίσης το izuru θεωρώ ότι είχε πολύ πιο δυνατό ανεμιστήρα, αλλα δεν με πειράζει αυτό, προσωπικά προτιμώ που είναι αθόρυβος. Στο  izuru αν ήταν όλα κλειστά σε ενοχλούσε ακόμα και η χαμηλή του σκαλα κάποιες φορές. Επίσης και στην εξωτερική το toshiba έχει πολύ πιο χαμηλο θόρυβο.

 

Αυτά σε πρωτη φάση, θα επανέλθω με μετρήσεις κατανάλωσης.

 

Υ.Γ. Η μεταφορική που πηρε το toyotomi ξέχασε να πάρει το κοντρόλ του. Θα το κρατήσω για ενθύμιο 😂. Αναρωτιέμαι τι θα το κάνουν το μηχάνημα αυτό καθώς με στεναχώρησε ο τρόπος που το αποσυνδεσαν. Ήταν λες και πήγαινε για πέταμα έφαγε πολους χτύπους από τους τεχνικούς 

Επεξ/σία από guzel
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, guzel είπε

Μα έτσι και αλλιώς μόνοι τους ζήτησαν από κωτσοβολο να γίνει αντικατάσταση. Απλα έλεγα μήπως ήταν normal οποτε να μην έμπαινα πάλι στη διαδικασία βγάλε βαλε και το σπίτι άνω κάτω. Σε κάποια φάση, όταν δεν έπαιρνε μπρος, έλυσαν το πάνω μερος της εξωτερικής μονάδας και ανοιξαν το καπάκι της πλακέτας. Οποτε υποθέτω καλύτερα αλλαγη που να μη μου πει μετά η toshiba ότι έκανα κάποια παρέμβαση. Σωστά ?

Με το που το συνδεσαν έκανε μπιπ κατέβασε περσίδες κανονικά, χωρίς να ανάβει το κοκκινο κυκλάκι στην εσωτερική και η έξω μονάδα off. Μετά που το έβγαλαν δυο τρεις φορές από το ρευμα και μόλις το γυρισαν στη ψύξη το κυκλάκι έγινε μπλε και έβγαζε κρύο και ακουγόταν τακ τακ. Όταν το γύρισαμε από τη ψύξη στη θέρμανση έγινε το κυκλάκι κοκκινο και έβγαζε ζεστό, το τακ τακ συνέχιζε. Όταν έφυγαν έβαλα φουλ όλες τις σκάλες και από τότε εξαφανίστηκε το τακ τακ 

Όταν διαπίστωσαν ότι δεν δουλεύει στην θέρμανση αν άνοιξαν τότε το καπάκι της πλακέτας κάναν το αυτονόητο . Στην ουσία κοίταξαν να δουν μήπως κάποια φύσα των καλωδιώσεων δεν πατά σωστά . Αυτό μπορεί να συμβεί για διάφορους λόγους .

Αν η Toshiba έχει σοβαρό aftersales δεν θα ακυρώσει καμία εγγύηση επειδή ένας εξειδικευμένος και επαγγελματίας τεχνικός άνοιξε το καπάκι της πλακέτας  για να ελέγξει  ή και για να διορθώσει (όχι να τροποποιήσει) κάτι πάνω στην πλακέτα . 

Εσένα σου είπαν αντικατάσταση για τον ήχο που κάνει ή για το ότι δεν εκκινούσε αρχικά  ; 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Όταν διαπίστωσαν ότι δεν δουλεύει στην θέρμανση αν άνοιξαν τότε το καπάκι της πλακέτας κάναν το αυτονόητο . Στην ουσία κοίταξαν να δουν μήπως κάποια φύσα των καλωδιώσεων δεν πατά σωστά . Αυτό μπορεί να συμβεί για διάφορους λόγους .

Αν η Toshiba έχει σοβαρό aftersales δεν θα ακυρώσει καμία εγγύηση επειδή ένας εξειδικευμένος και επαγγελματίας τεχνικός άνοιξε το καπάκι της πλακέτας  για να ελέγξει  ή και για να διορθώσει (όχι να τροποποιήσει) κάτι πάνω στην πλακέτα . 
 
Εσένα σου είπαν αντικατάσταση για τον ήχο που κάνει ή για το ότι δεν εκκινούσε αρχικά  ; 
 

Επειδή δεν έγινε εκκίνηση στην θέρμανση, περιμεναν περίπου 30 λεπτά μέχρι να το βγάλουν από ρευμα καινα το βάλουν στη ψύξη και να πάρει μπρος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, guzel είπε

Αστα να πανε 😂

Δεν περίμενα να είχε τόσο μεγάλη διαφορα (σε όγκο) η εξωτερική. Είναι λες και είναι μωρό του το toshiba:

89089.jpg

89098.jpg

Το  toyotomi πίσω είχε προστατευτικό πχ ενώ αυτό όχι, γι αυτό είπα ότι ήταν πιο προσεγμένο, όπως επίσης πχ στο toshiba δεν είχαν βάλει αυτοκόλλητο στα ρευματα (πως γίνεται η συνδεσμολογία) ενώ το toyotomi είχε.

Επίσης δεν περίμενα ότι κάτω από ένα καπάκι αλουμινιου κρύβεται η πλακέτα, σήμερα κατάλαβα γιατί τραβάνε υγρασία και καίγονται οι πλακέτες.

567.jpg

Όπως και να έχει, αν θεωρήσουμε ότι το μηχάνημα δεν έχει κάτι και αγνοήσουμε αυτό που έκανε μόλις ενεργοποιήθηκε. 

Toshiba:

- Κλάσεις ανώτερη εσωτερική μονάδα 

- Σχεδόν αθόρυβο στις χαμηλές σκάλες 

- Φοβερή η λειτουργια που μπορείς να ρυθμίσεις τις περσίδες και να τις "σπάσεις" σε δυο διαφορετικές κατευθύνσεις 

- Δεν κλείνει πλέον στους 21 η 22 βαθμούς αλλα δουλεύει συνεχεια (είδα και 130w συντήρηση) 

Το αρνητικό που έχει απέναντι στο izuru: Απόδοση.

Σίγουρα για εμενα που είμαι Κρήτη με τις θερμοκρασίες που επικρατούν το χειμώνα μοιάζει η ιδανική λύση τουλάχιστον για θέρμανση. Για μικρότερες εξωτερικές θερμοκρασίες θεωρώ ότι δεν μπορεί να συγκριθεί με το izuru σε θέμα απόδοσης. Επίσης το izuru θεωρώ ότι είχε πολύ πιο δυνατό ανεμιστήρα, αλλα δεν με πειράζει αυτό, προσωπικά προτιμώ που είναι αθόρυβος. Στο  izuru αν ήταν όλα κλειστά σε ενοχλούσε ακόμα και η χαμηλή του σκαλα κάποιες φορές. Επίσης και στην εξωτερική το toshiba έχει πολύ πιο χαμηλο θόρυβο.

Αυτά σε πρωτη φάση, θα επανέλθω με μετρήσεις κατανάλωσης.

Συγγνώμη στην απόδοση τί συγκρίνεις?

Το 24αρι Τoyotomi που έχει επάρκεια 34460btus στη θέρμανση με το 18αρι Toshiba που πάει μέχρι 22.178;;;;; 

Σε βαθμό απόδοσης θα είσαι σίγουρα καλύτερα γιατί το μηχάνημα θα δουλεύει σε υψηλό COP. 

Το θέμα είναι όπως επιμένω , δεν το χρειάζεσαι το Toyotomi και για αυτό δούλευε περίεργα συν ότι είναι πιο "παλιά" κατασκευή.

Το ότι κατεβαίνει μόνο στα 130W συντήρηση , αποδεικνύει  ότι το 24άρι Toyotomi ήταν OVERKILL για τις ανάγκες του χώρου σου και ήταν μια κακή αγορά . Σε καμιά περίπτωση δεν έφταιγε το μηχάνημα, αλλά εσύ που πήρες τριαξονική νταλίκα για να μεταφέρεις έναν καναπέ😁

Για αυτό φωνάζει ο @Dare-Devil ότι ένας χώρος θέλει πρώτα σωστή μελέτη.  

Μίλησε ο αδερφός μου ο ψυκτικός , με έναν πολύ σχετικό του χώρου και του είπε ότι η τάση πλέον είναι η σμίκρυνση των μεγεθών με το R32 που είναι πιο αποδοτικό σε σχέση με το R410 και οτι πλέον οι κατασκευαστές πάνε σε μικρότερες μονάδες. 

Το Shorai έχει σχεδόν ίδια, λίγο πιο μικρή, εξωτερική μονάδα με το δικό μου το 24άρι Fujitsu. 

Μάλλον δεν θα θέλει αλλαγή. Το βλέπεις. Για μένα είναι η τέλεια αγορά για σένα. 

 

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το πλαστικό ρε παιδιά μεσα στην εσωτερική τι είναι ? Όταν τοποθετήσανε το κλιματιστικό αυτό είχε φύγει και το ξαναβάλανε μετά, μήπως αυτό έκανε τα τακ τακ ?

IMG-20190126-155940.jpg

IMG-20190126-155950.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, guzel είπε

Αυτό το πλαστικό ρε παιδιά μεσα στην εσωτερική τι είναι ? Όταν τοποθετήσανε το κλιματιστικό αυτό είχε φύγει και το ξαναβάλανε μετά, μήπως αυτό έκανε τα τακ τακ ?

IMG-20190126-155940.jpg

IMG-20190126-155950.jpg

Κοίτα στο Installation manual αν μπαίνει αυτό ή αν βγαίνει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, guzel είπε

Εδώ είναι http://www.toshiba-aircon.gr/media/86137/IM-Shorai-R32-RAS-18-22-24PKVSG-E-RAS-18-22-24PAVSG-E_EL.pdf

Νομίζω πρέπει να το βγάλεις, δεν το βλέπω στις φωτογραφίες. 

Το κουτί μέσα δεν είχε το Installation manual? 

Τσέκαρε ξανά. Από τις φωτογραφίες σου δεν είμαι σίγουρος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, guzel είπε

Υ.Γ. Η μεταφορική που πηρε το toyotomi ξέχασε να πάρει το κοντρόλ του. Θα το κρατήσω για ενθύμιο 😂. Αναρωτιέμαι τι θα το κάνουν το μηχάνημα αυτό καθώς με στεναχώρησε ο τρόπος που το αποσυνδεσαν. Ήταν λες και πήγαινε για πέταμα έφαγε πολους χτύπους από τους τεχνικούς 

Καλοριζικο το toshiba!!Τι νομιζεις θα το κανουν; θα το πουλησουν σαν μεταχειρισμενο κανα 500αρικο και θα βγαλουν και κερδος τοσο που τα παιρνουν..

Επεξ/σία από energy52
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, liakjim είπε

Εδώ είναι http://www.toshiba-aircon.gr/media/86137/IM-Shorai-R32-RAS-18-22-24PKVSG-E-RAS-18-22-24PAVSG-E_EL.pdf

Νομίζω πρέπει να το βγάλεις, δεν το βλέπω στις φωτογραφίες. 

Το κουτί μέσα δεν είχε το Installation manual? 

Τσέκαρε ξανά. Από τις φωτογραφίες σου δεν είμαι σίγουρος. 

είναι πολύ φτωχό το manual του, πάντως δεν το έχει! Το αφαίρεσα, είχε ζευλωσει και μερικά (αυτά τα μεταλλικα - δε ξέρω πως λέγονται)

Του έχω δώσει 22 βαθμούς, ο χώρος έχει 21.5 και δουλεύει από 150 έως 650w :D:D:D:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, guzel είπε

είναι πολύ φτωχό το manual του, πάντως δεν το έχει! Το αφαίρεσα, είχε ζευλωσει και μερικά (αυτά τα μεταλλικα - δε ξέρω πως λέγονται)

Του έχω δώσει 22 βαθμούς, ο χώρος έχει 21.5 και δουλεύει από 150 έως 650w :D:D:D:D

Fins λέγονται . Είναι από τον μέσα εναλλάκτη. σελ 112 https://www.manualslib.com/download/1408389/Toshiba-Ras-18pkvsg-E.html

Δεν είναι τραγικό να στραβώσουν κανά 2-3. 

Το θέμα είναι τί κάνει αυτό το πλαστικό εκεί μέσα και αν πρέπει να είναι . Θα έστελνα ένα email στην Toshiba hellas με τις φωτογραφίες. 

Μάλλον αυτό έκανε τον θόρυβο. 

Αν σου δουλεύει οκ , θα έλεγα να μην το αλλάξεις πάλι. 

150 έως 650w ?????? Pictures or didn't happen!!!! 😁

Με πόση εξωτερική?

 

Σου βρήκα και την πιστοποίηση της eurovent. Λέει Suzumi αλλά οι κωδικοί είναι του Shorai http://www.eurovent-certification.com/pdf/temp/1548521404.pdf

Και το συγκρίνω με το δικό μου. Αν εξαιρέσεις την επάρκεια σε kw του Fujitsu , είναι πολύ κοντά σε COP με το Shorai είναι λίγο καλύτερο. 

Spoiler

3338d37bacaebace79b54d8b370dd3b7.png1768a267917096da838b307b9c91b533.pngd5a18b7e93a10e04127389775618afd2.png

 

 

 

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...