Προς το περιεχόμενο

The Official Trance Topic


john2gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αδερφε μην το μαμας το τοπικ σε παρακαλω, τα κοματια που ποσταρες ειναι δυστηχως ακριβως οτι ειναι λαθος με τους ελληνες που δεν ξερουν να ξεχωριζουν μουσικες. Αν αυτο ειναι τρανς εγω ειμαι ο τριανταφυλοπουλος και αν αυτα τα εκτρωματα ειναι μουσικη καλυτερα να χτυπαω το κεφαλι μου στον τοιχο. Παρακαλω να μεινει μακρια απο το τοπικ οτιδηποτε εχει σχεση με φτηνιαρικες κλαμπατες μουσικες που μπερδευουν για χορευτικη μουσικη, οπως και οτιδηποτε εχει σχεση με euro dance, euro trance και αλλες αηδιες. Με το συμπαθειο, μπορεις να τα ποσταρεις αλλου, απλα οχι εδω. Ειναι σαν να μπενω στο τοπικ του ολυμπιακου και να μιλαω συνεχεια για τον βαζελο στο χαντμπολ.

 

 

Στα δικα μας τωρα, επειδη λιγο πολυ τα κοματια που προτεινουμε ειναι σχετικα γνωστα σε οσους ασχολουνται, θα ελεγα να προσπαθουμε να βαζουμε και τιποτα σχετικα αγνοστο. Πχ ακουσα ενα κοματακι απο iris dee jay (not for real) και μου αρεσε αρκετα, σε στυλ αλλα χαλαρο john fleming, chriss lawrence, λιγο prog electro trance.

 

Εψαξα να δω ποιος ειναι ο iris dee jay και τελικα ειναι μια ισπανιδα παραγωγος που προσφατα ξεπαταχτηκε και προσπαθει να κανει ονομα. Απο το myspace της ακουσα και αλλα κοματια, μετρια προς καλουτσικα αλλα τιποτα που να ξεχωριζει. ισως ειναι ενα ονομα που θα μας απασχολησει στο μελον. Αλλα το not for real νομιζω ειναι πολυ καλο.

 

iris dee jay - not for real (8/10)

 

Αλλο ενα δικο της. Iris Dee Jay - Mystical (5.5/10 from me)

Επεξ/σία από tzinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να προσθέσω κι εγώ ότι καλό είναι να μην υπάρχει GOA, Psychedelic, Hard Trance ή Euro Dance. Ναι είναι sub-genres της Trance, αλλά ο σκοπός του Thread δεν ήταν τα συγκεκριμένα, ακραία sub-genres της.

 

Καλό το Not For Real, λίγο generic βέβαια μου φάνηκε και τα synths του δεν με τρέλαναν αλλά ως πρώτα βήματά της είναι πολύ καλό. Ένα από τα αγαπημένα μου περσινά κομμάτια:

 

Επεξ/σία από john2gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην εγω δεν ειρωνευτικα(στα περι τριανταφυλοπουλου αναφερομαι)......αλλα τελος παντων δεν εχω καμια ορεξη για flame.............:mrgreen:

 

Εγω δεν ειπα οτι ξερω να ξεχωριζω μουσικες........γι'αυτο και ζητησα βοηθεια!

 

Τωρα αν ειναι trance τα lightweight κομματια σαν της τυπισας παραπανω.........ευχαριστω πολυ δεν θα παρω!!!!!!!:devil:

 

Τωρα και να αποκομησουμε και κατι........τα κομματια που δεινω πανω σε πιο ειδος ειναι???????Γιατι εχω μπερδευτει..........

Μονο απο τους DJs καταλαβαινεις λιγο πολυ το ειδος??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ενταξει δεν ειναι και για να τσακωθουμε απλα θελω να αποφυγουμαι να χαλασουμε το τοπικ. Τα περι τριανταφυλοπουλου δεν ειρωνευτικα εσενα ρε, μια καφριλα πεταξα για να σου πω ποσο εκτος τοπικ ειναι το στυλ μουσικης που ποσταρεις.

 

Τα κοματια που ποσταρες θα ελεγα οτι ανηκουν στο ειδος euro dance/euro trance. Ειναι φτηνιαρικα παραγωγες και τσιφτετελια και προσβολη για τον χωρο της ηλεκτρονικης μουσικης, ειναι κατι κατωτερο και απο την eurovision. Και το χειροτερο ειναι οτι ενα μεγαλο ποσοστο στην ελλαδα οταν μιλαει για κλαμπακια και μουσικη ενοει αυτα τα πραγματα. Δικαιουσαι να εχεις διαφορετικη αποψη και γουστα ετσι. Αλλα καλο ειναι και να την ψαξεις λιγο την δουλεια και να μαθεις 5 πραγματα παραπανω και να μην μεινεις σε αυτα τα κοματακια.

 

το κοματι της τυπισας που λες δεν ειναι ακριβως τρανς ουτε ειναι αναμεσα στα 50 εκατομυρια καλυτερα κοματια του ειδους λολ! Απλα την ποσταρα ως μια νεα αγνωστη παραγωγο που εβγαλε ενα συμπαθητικο (κατα τα γουστα μου) κοματακι

 

καινουριο 8 wonders ep! 3 κοματουμπες μεσα, δυστηχως δεν εχουν βγει φουλ release ακομα

 

 

Arnej pres. 8 Wonders - Everything's Been Written (Original Mix)

 

δυνατο τρανσακι με λιγο τεκ τρανς στοιχεια

Adam Hayley Vs Luke Tainton - Severn Bridge (original mix)

 

τυπικο epic trance αλλα nicely done

Aephoria - Beyond logic (Original mix) 8.5/10

Επεξ/σία από tzinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρε Koritsi_Gia_PC τι ειναι αυτες οι βαρβατηλες?? λολ. Ποτε δεν ημουν φαν του hardcore αν και μια περιοδο πριν πολλα χρονια ειχα παρει μερικες συλογες Happy hardcore, κατι bonkers, κατι σινγκλακια scot brown..... ως εκει ομως, ποτε δεν την ακολουθησα την σκηνη.

 

Το Speedcore, το Jumpstyle και το TCK είναι μεγάλες αδυναμίες μου.. :o

 

Δεν είμαι τόσο της Trance όσο της Hardcore.. Προτιμώ να ακούω τα πάντα και ότι μου αρέσει.. (Χιλιοειπωμένο από εμένα στο Forum Μουσική)

 

ενταξει δεν ειναι και για να τσακωθουμε απλα θελω να αποφυγουμαι να χαλασουμε το τοπικ.

 

Νταξ το πρόλαβες το παιδί γιατί θα σου έβαζε κανένα Oh like it like it αργότερα :P

 

Για άκου ένα από εμένα (αν δεν το γνωρίζεις), και πες μου αν σου αρέσει..

 

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=hBK7EefKagM]http://www.youtube.com/watch?v=hBK7EefKagM[/ame]

 

Προτιμώ το Euphoric Mix αλλά και αυτό φοβερό είναι.. Άκουσε το όλο.. (Μπες YT και βάλτο σε HQ εννοείται)

 

Tο 80% της Trance μου είναι με Vocals.. Έτσι την προτιμώ είναι η αλήθεια..

Χωρίς Vocals η trance για μένα είναι σαν σουβλάκι χωρίς σάλτσα, πάντα χορταστικό αλλά νιώθω σαν κάτι να λείπει :P

 

/Μαρία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εχεις πλακα χεχε, απο τη μια η βαρβατιλα της hardcore, speedcore και απο την αλλη emotional vocal trance. Δεν πειραζει ετσι πρεπει, ποικιλια, αλλωστε και εγω ακουο τα περισοτερα ειδη ηλεκτρονικης πλην hardcore, jumpstyle, funky comercial house, industrial...

 

Ολα σου τα δικαιωλογο, βαρα κλαμπατσιμπανα hardcoriles οσο θες, αλλα jumpstyle ρε γαμωτο?? Και αυτο σε επιπεδο eyrovision το βαζω! Μην μου πεις οτι κανεις και τον χορο που δειχνουν στα κλιπακια στο youtube?? Μην μου πεις οτι γουσταρεις και scooter???? Noooo!!

 

για το κοματακι που ποσταρες, θα λεγα ενα 6.5/10 απο μενα. Συμπαθητικο, με χαλανε τα vocals του, αλλα μου αρεσει η μελωδια. Αυτο το τραβηγμα που κανει οταν λεει skyyy h eyyees με σκοτωνει, καταστρεφει το κοματι.

 

Του gui boratto που ποσταρα ποιο πανω σου αρεσει? Τα vocals τα βρισκω πολυ εθιστικα και emotional, μοιαζουν τοσο απλα τραγουδισμενα και εντελως διαφορετικα απο τα συνηθισμενα τρανσακια.

Επεξ/σία από tzinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κοματια που ποσταρες θα ελεγα οτι ανηκουν στο ειδος euro dance/euro trance.

 

Ευχαριστω για την πληροφορια.....:-)

 

Ειναι φτηνιαρικα παραγωγες και τσιφτετελια και προσβολη για τον χωρο της ηλεκτρονικης μουσικης, ειναι κατι κατωτερο και απο την eurovision.

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

 

Να εισαι καλα........ανοιξαν τα πνευμονια μου απο το γελιο..........:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

 

 

 

 

Αλλα καλο ειναι και να την ψαξεις λιγο την δουλεια και να μαθεις 5 πραγματα παραπανω...

 

Θα το ψαξω να εισαι σιγουρος..........

 

Βεβαια μετα αυτα τα 2-3 post αλλαξε ο τροπος που βλεπω την ηλεκτρονικη μουσικη....

Βασικα κατεερευσε ενα καμματι..........:mrgreen:

Γιατι μεχρι τωρα πιστευα οτι trance ειναι κατι δυνατο, εντονο, ρυθμικο με ζωντανια............και οχι αυτα τα ευπεπτα κομματακια που τα ακους να σιγοπεζουν οταν εισαι για τον μεσιμεριανο σου καφε, καπου μεταξυ Κουρκουλη και Πεγκυ Ζηνα!!!!

 

το κοματι της τυπισας που λες δεν ειναι ακριβως τρανς ουτε ειναι αναμεσα στα 50 εκατομυρια καλυτερα κοματια του ειδους λολ!

 

Εννοοιτε οτι δεν αναφερομουν στην τυπισα συγκεκριμενα.......απλα πιαστικα απο αυτην!!!!!!!!!

 

 

 

@Koritsi_Gia_PC

Oh like it like it........................Jesus Christ hell nooooooooooooooooo!!!!!!(Ειμαι και αθεος!!!:devil:)

Μακρυα απο μενα...........

 

Jumpstyle-TCK hell yesssssssss!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι μεχρι τωρα πιστευα οτι trance ειναι κατι δυνατο, εντονο, ρυθμικο με ζωντανια............και οχι αυτα τα ευπεπτα κομματακια που τα ακους να σιγοπεζουν οταν εισαι για τον μεσιμεριανο σου καφε, καπου μεταξυ Κουρκουλη και Πεγκυ Ζηνα!!!!

 

Έχουμε και από αυτά ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην μου πεις οτι γουσταρεις και scooter???? Noooo!!

 

Ούτε scooter, ούτε χορός.. :P

 

για το κοματακι που ποσταρες, θα λεγα ενα 6.5/10 απο μενα. Συμπαθητικο, με χαλανε τα vocals του, αλλα μου αρεσει η μελωδια. Αυτο το τραβηγμα που κανει οταν λεει skyyy h eyyees με σκοτωνει, καταστρεφει το κοματι.

 

Καθαρά γούστα είναι αυτά.. εμένα μου αρέσει έτσι όπως είναι..

 

Και γενικά τέτοιου τύπου τρανσάκια γουστάρω περισσότερο.. ήταν ένα καλό παράδειγμα αυτό.. Με Delerium μεγάλωσα.. :o

 

P.S: Λέει "Sadness in disguise, tears on my eyes".

 

Του gui boratto που ποσταρα ποιο πανω σου αρεσει? Τα vocals τα βρισκω πολυ εθιστικα και emotional, μοιαζουν τοσο απλα τραγουδισμενα και εντελως διαφορετικα απο τα συνηθισμενα τρανσακια.

 

Μου άρεσε.. απλά προτιμώ κάτι πιο έντονο στα Vocals..

 

Άκου αυτό για "Emotional vocals" όπως λες, το οποίο το λατρεύω..

 

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=HluehWsKI1g]http://www.youtube.com/watch?v=HluehWsKI1g[/ame]

 

ετσι πρεπει, ποικιλια

 

Ελπίζω να το εννοείς και να μου το ξαναπείς όταν σου πω ότι ακούω almost όλα τα Sub-genres της Rock και της Metal, Hiphop, rap, Pop, R&B, electro, Psychedelic, low bap, reggae και -για κερασάκι- ANAKTORO.. :P

 

Σίγουρα με ποικιλία με συνήθισε ο αδερφός μου από μπέμπα να ακούω μουσική, και τον ευχαριστώ που μου έμαθε να την αγαπάω as a whole και να μη διαχωρίζω ή κριτικάρω τις νότες που μας παραδίδει το κάθε είδος.. Το κάθε Genre τη σωστή στιγμή της ημέρας. (Άκυρο: αυτό το Σάββατο παντρεύω τον bro μου!! :o)

 

/Μαρία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και να μη διαχωρίζω ή κριτικάρω

 

Εντάξει αυτή τη μπούρδα τη λες συνέχεια και πρέπει κάποιος να σε σταματήσει.Αν τα 'χεις κάνει αχταρμά στο μυαλουδάκι σου είναι μαγκιά σου αλλά ο καθένας ακούει όποιο/α genre(s) γουστάρει και δεν τον κάνει λιγότερο ανοιχτόμυαλο ή κομπλεξικό από εσένα.

/εντιτ: ούτε περισσότερο. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μουσική είναι μουσική. Γνώμη μου.

 

Υ.Γ: Μη λες τις γνώμες των άλλων "μπούρδες". Μάθε να συμπεριφέρεσαι σωστά. Ξεκίνα με το "η δική μου γνώμη Μαρία είναι....", δεν στα έμαθε τα βασικά η μανούλα σου? :-(

 

/Μαρία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μουσική είναι μουσική. Γνώμη μου.

 

Υ.Γ: Μη λες τις γνώμες των άλλων "μπούρδες". Μάθε να συμπεριφέρεσαι σωστά. Ξεκίνα με το "η δική μου γνώμη Μαρία είναι....", δεν στα έμαθε τα βασικά η μανούλα σου? :-(

 

/Μαρία

 

Μπα μπα, κάναμε αχταρμά και το music section? Μπράβο κοπέλα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η γνώμη μου Μαρία, είναι ότι είναι πολύ καλό κάποιος να ακούει πολλά, η ακόμα περισσότερο να έχει εντρυφήσει σε διάφορα είδη, δηλαδή να μπορεί να συνδεθεί με διάφορα είδη μουσικής. Είναι κάπως σαν να γνωρίζεις πολλές διαλέκτους και γλώσσες.

Και έγω έχω πλέον πολύ ποικιλόμορφο αλλά ταυτόχρονα αρκετά εκλεπτυσμένο γούστο. Μπορεί να ακούσω (και να γουστάρω πραγματικά) από ρεμπετικα μεχρι reggae η hiphop μεχρι IDM η breakcore η goa trance. Παρόλα αυτά, έχω προτιμήσεις , αγάπες, και μίση.* Δηλαδή, αν ψάχνεις και ακούς πολλές μουσικές, και πολύ μουσική, γίνεσαι και πιο εκλεκτικός. *Οπότε πολλά θα τα βρω γλυκανάλατα,μέτρια ή βαρετά. Με λίγα λόγια , θέλω να πω, άλλο πραγματικά ακουώ πολλά και ΑΛΛΟ ακούω οτι'ναναι για να πω οτι ακουω "τα παντα"( φιλική σπόντα για το 'ανακτόρο' αυτή - όχι, δεν προσπαθώ να σε νουθετήσω =P)

 

 

 

*

Π.χ η μεταλ ειναι απο τα λιγα με τα οποια δεν συνδεομαι τοσο. Περα απο ορισμενα ονόματα (Ulver,Tool, Electric Wizard, Black Sabbath ) δεν βρισκω πολλα που να με τρελαινουν. Βρισκω αρκετα που μου ειναι απλως ανεχτα, και καποια που απλως μπορει να μου αρεσουν αν ειμαι σε τετοια φαση, που δεν ειναι συχνο.

 

 

Και καπως πιο οντοπικ, Hardfloor γουσταρετε? Ειναι από τα αρκετά παλιά acid trance/acid house/acid techno (τότε που οι διαχωρισμοί μεταξύ techno/house/trance δεν ήταν τόσο εντονα, μετά διασπάστηκαν, όπως η γη παλιά ήταν μια ήπειρος και με τα χρόνια διαχωρίστηκαν μεταξύ τους ,uhm). Έχουν και πρόσφατες κυκλοφορίες.

 

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=3kV4Nw0PtNs[/ame]

Επεξ/σία από ]nick[
και καλά να μην είμαστε πολυ οφφτοπικ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Agreed. Οι περισσότεροι πιστεύω ότι ακούμε γενικώς μουσική αλλά πάντα υπάρχει ένα είδος που αγαπάμε περισσότερο από τα άλλα. Ναι θα ακούσω Chill μουσική μερικές φορές αλλά πάντα θα βάλω λίγη trance για να πάρω την δόση μου :P. Υπάρχουν και είδη όμως που απλά δεν τα γουστάρει κάποιος για τον Α ή Β λόγο, δεκτό (εμένα πχ δεν μου αρέσει καθόλου η GOA/Psychedelic και το death metal για λόγους που βαριέμαι να γράφω μιας και είναι αρκετοί).

 

Και ναι, δεν θα ξενερώσω πολύ (το τονίζω αυτό :P) αν τύχει και βρεθούμε με την παρέα μου σε κάποιο club από τα Ελληνικά (σπάνια μεν αλλά μια στις τόσες έχουμε βρεθεί. Ένα club να βαράει trance να μην έφτιαχναν στο Ηράκλειο; Όλα πλέον έχουν καταντήσει τα ίδια να πούμε). Θα ξενερώσω ανελέητα όμως όταν δω τον άσχετο να βάζει την Original έκδοση του "In & Out Of Love" και να γ@μάει τα harmonics και το γενικότερο flow. Εντάξει αφού έμαθες ρε φιλαράκι ότι τραβάει το "In & Out Of Love", χώσε τουλάχιστον μια πιο 'δυνατή' του έκδοση όπως το remix από Blizzard ή το mash-up με το "Lost Connection"

Επεξ/σία από john2gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...