Προς το περιεχόμενο

The Official Trance Topic


john2gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

βασικα ειμαι και με τους δυο σας. Νικ σωστα ανεπτυγμενα αυτα που λες, προτιμω να εμβαθυνω σε 5-6 ειδη που πραγματικα μου αρεσουν παρα να "ακουω τα παντα". Αλλα απο την αλλη δεν απαγορευει κανεις σε κανενα να γουσταρει και 25 ειδη μουσικης και να ακουει λιγο απ ολλα. Απλα ποτε δεν θα εχει γερη γνωση απο ολα τα ειδη, επιλογες ειναι αυτα και για μερικους αυτο μπορει να μην ειναι πολυ σημαντικο. Πχ εγω γουσταρο drum & bass αλλα το εχω κανει στην ακρη σαν θυσια ας το πουμε επειδη προτιμω progressive, techno, trance....περισοτερο και προτιμω να αφοσιωθο σε αυτα. Αλλοστε δεν υπαρχει και χρονος και το εχουν μαμησει και με τις κυκλοφοριες καθε μηνας κυκλοφοριες μου βγενει 100gb απο τα οποια στο τελος προλαβαινο να τσεκαρο ενα 20%!

 

Ωραια αναφορα στο αγαπες και μιση νικ. Προσωπικα απεχθανομαι οτιδηποτε εχει σχεση με ραπ η "κ¨ραπ οπως το λεω λολ. Και μεταλ δεν ακουω καθολου αλλα δεν το μισω κιολας. Απο τα αγαοημενα μου συγκροτιματα ειναι oi smashing pumpkins και οι kyuss (θεοι) και μετεπειτα quens of the stone age. Μικρος ακουγα πολυ ροκ μεχρι που αρχισα κατι trance europe express συλλογες και μετα το ριξα φανατικα στην goa, αλλα την παρετησα καπου στο 98-99. Με λιγα λογια παρετησα πολλες συμπαθειες, πχ πλεον δεν ξερω την τυφλα μου απο συγκροτηματα ροκ, για να αφοσιωθο στην ηλεκτρονικη μουσικη.

 

Παντως μην το τραβηξουμε πολυ το θεμα, προτιμω να μεινουμε σε συζητηση περι τρανς και προτασεων.

 

Μαρια το κοματι που ποσταρες μου αρεσει αλλα το tone depth ρεμιξ ειναι απειρως καλυτερο και σε αυτο βαζω ενα 9/10. Περαν του οτι ειναι ποιο δυνατο νομιζω και τα vocals αναδυκνοονται περισοτερο σε αυτο το μιξ

 

 

με το συμπαθειο αλλα η φωνη της βγαζει μια καbλα! ποιο πολυ παιχνιδιαρικο και horny παρα emotional και γι αυτο ξεχωριζει απο τα τυπικαλ trance vocals.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτό το song, μου θυμίζει τo.. Audiogalaxy (και τον BlueSky fm που έβαζε όλη μέρα σχεδόν trance.)Πάντα με ανατριχιάζει όταν το ακούω:

 

 

Ο Scooter, έχει πάρει με το παρακάτω τρακ τα σώβρακα πολλών μεγαλόσχημων τρανσάδων:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Trancάκια που μου φέρνουν chills:

 

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=__uVTxkbcp8]http://www.youtube.com/watch?v=__uVTxkbcp8[/ame]

 

Εκείνα τα χρόνια ξεκίνησα να ακούω trance στο Full.. Το just be ήταν και το αγαπημένο μου album..

 

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=POnXMspEomc]http://www.youtube.com/watch?v=POnXMspEomc[/ame]

 

Το άκουγα μικρούλα από τον αδερφό μου.. με συγκινεί somehow.. Τα άτομα ήταν μπροστά..

 

(Πασίγνωστα και τα 2 βέβαια..)

 

Αυτό το song, μου θυμίζει τo..

 

Μουσικό κομμάτι..

 

/Μαρία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Ο Scooter, έχει πάρει με το παρακάτω τρακ τα σώβρακα πολλών μεγαλόσχημων τρανσάδων:

 

 

εκλεψε και αντεγραψε τα σωβρακα, ναι ας το δεχτουμε. Η βασικη μελωδια ειναι η ιδια με χειροτερα cheesy basslines και ενα μιγμα κλεψιματος ηχων. Δεν ακουγεται ασχημο και αν δεν σου ελεγε καποιος οτι ειναι scooter δεν θα το πιστευες με τιποτα, αλλα δεν παυει να ειναι ενα rip off.

 

ενα απο τα ποιο ομορφα κοματια για μενα cass & slide - perception. Αν και το εμαθα απο το οριτζιναλ χωρις τα vocals κανανε καλη δουλεια και δεν το βιασανε.

 

επισης το kinetic mix 2008

 

και μιας και λεμε για τον cass (& slide) τον εμαθα καπου στα τελη της δεκαετιας του 90 οπου τοτε ηταν label manager στην μυθικη flying rhino records, θυμηθηκα μια φοβερη συλογη TIME RE:EVOLUTION ii. Εκει μεσα ειχε μια απο τις πρωτες δυνατες επυτιχιες του cass, το diablo (αργοτερα βγηκε evolution mix)

 

 

 

επισης μου ειχε κανει εντυπωση ο excession με φοβερα μελωδικα κοματια, ενα απο τα all time favourite μου, απο την ιδια συλλογη. Λιγο αργο ιντρο αλλα οταν μπενει η μελωδια και μετα breaks...... Ααααα ειπαμε να μην βαζουμε psy trance ...ktlp.. αλλα λογω στην αναφορα σε cass και στο οτι δεν ειναι και τυπικα psy κοματια, νομιζω ειναι οκ. Ασε που αυτα πιστευω ειναι η αρχη του prog trance.

 

 

excession - Mysterium

 

Excession - Skein

 

 

αλλο ενα αγαπημενο, που ειμαι περηφανος να πω οτι εχω και σε 12ρι απο τοοοττεεεε που καποτε αγοραζαμε μουσικες λολ.

SASHA & MARIA - BE AS ONE

 

και μιας το πηγα στον sasha δεν μπορο παρα να ανφερω τον κολλητο του τον digweed και ενα απο τα ιστορικοτερα κοματια στον χωρο.

John Digweed - Heaven Scent

 

ποιος εχει δει την ταινια?? The Groove?? Απο τις λιγες που συλαμβανουν το νοημα της μουσικης και της παρεας που πηγαινει στα κλαμπ για την μουσικη και οχι για επειδηξη και αηδιες οπως στο ελλαντα. Η σκηνη στο τελος οπου ο τυπος αφηνει να περασουν ολα τα αμαξια απο τα διοδια ειναι ολο το νοημα! Αααχχ μου θυμιζει παλιες καλες εποχες στο england.

 

Groove trailer

 

αν εχετε να προτεινετε τιποτα παρομοιο....

 

 

αααα επισης πολυ καλη ταινια Its All Gone Pete Tong, ειχα ανηξει τοπικ για αυτην παλια. Δεν ειχε και πολυ συμετοχη λολ. Δωστε του μια ευκαιρια, ψαξτε την, ειναι πολυ ωραια ιστορια.

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=114318&highlight=Pete+Tong

 

τραιλερ

Επεξ/σία από tzinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μιας και πιάσαμε αντιγραφές, τρανταχτές αντιγραφές που κυκλοφορούν τον τελευταίο καιρό είναι τα:

 

Chephren Blake feat Meighan Nealon - Year After (Original Mix). ΙΔΙΑ bassline και ρυθμός με το Bartlett Bros feat Marcia Juell - Let It Flow (Gareth Emery Remix). Η απόλυτη αντιγραφή.

 

Steve Hill Technikal Vs Spinout Cantosis - Sweet Sensation (Steve Hill Vs Technikal Mix). Τρελή αντιγραφή του κλασικού "RMB - Spring".

 

Ήθελα και να ήξερα... δεν ντρέπονται λίγο;

 

PS: Τρελό RESPECT σε Perception και Be As One ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζω τι έχει παιχτεί με το κομμάτι του σκυλά-Scooter, αλλά δεν το θεωρώ κατώτερο.

 

Το "Be As One" θαυμάσιο και αυτό.Πρέπει να ήταν το πρώτο σινγκλ που αγόρασα.

Συνεχίστε οι γνώστες να ποστάρετε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

miza ειπαμε να μην ποσταρουμε psy trance στο τοπικ, μονο συγχρονη τρανς. Κατα τα αλλα και εγω πριν χρονια ημουν hallucinogen fan και το παλικαρι εβγαζε κοματαρες, αλλα ειπαμε, υπαρχουν αλλα τοπικ για psy.

 

Ισως το καλυτερο vocal trancer της χρονιας ως τωρα. Μαθαινουμε τα λογια, το βαζουμε στο repeat και τραγουδαμε ολη μερα..........nothing at alllllll...

 

Rex Mundi feat Susana- Nothing at All (10/10)

 

 

ωραιο κοματακι απο marchus schuldz( αυτος ειναι πισω απο τους dakota)

 

Dakota - Chinook (Uplifting Mix)(8.5/10)

 

Dakota - Chinook (Original Mix) (8/10)

 

Avenger & Hodel - Rebirth (Dereck Recay Remix). Ποιοτικη τρανσια, uplifting αλλα οχι βαρβατο. 10/10

 

Θα επανελθω με προτασεις. Τα κοματια ειναι καπου του μαιου κυκλοφοριες, σε λιγο περναμε σε ιουνιο.

 

Ααααα ξερετε κανα καλο site που να εχει πολλα reviews για 0day κυκλοφοριες?? px sto styl του http://releases.mp3-tunes.nl/releases/

 

Προσεξτε, δε ζηταω download links, απλα να τα εχει σε nfo releases και reviews αλλα με ποιο πολυ υλικο. Επισης εχω υποψει τα γνωστα ivibes, tranceaddict, trance.nu.

Επεξ/σία από tzinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

νεο κοματι απο chicane!! Το ακουσα σε σετακι του αρμιν πριν καμια βδομαδα, βγενει 12 ιουλη και θα εχει και ρεμιξ απο thrillseekers! Να πω την αληθεια δεν ειναι και καμια σπουδαια προσπαθεια αλλα ειναι σιγουρο χιτ. Μου αρεσει ο ηχος αλλα deadmue5 αν και πολυ τον κριτικαρουν γι αυτο, και μετα που μπενουν τα πιανα και τα στρινγκς νομιζω οτι το ξεχειλωνει λιγο. Αλλα σιγουρα καλοκαιρινο και εμπορικο. Cant wait for thrillseekers remix

 

Chicane - Poppiholla

Επεξ/σία από tzinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...