Προς το περιεχόμενο

iΜac και διεθνής εγγύηση


annie_stru

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας,

 

Πρόκειται να επισκεφτώ σύντομα την Νέα Υόρκηγ και σκέφτομαι να αγοράσω ένα iMac 24'' καθότι η διαφορά στην τιμή είναι σημαντική σε σχέση με την Ελλάδα.

Έχω όμως τις εξής 3 απορίες - ανησυχίες:

 

1. Τι παίζει ακριβώς με την εγγύηση; Υπάρχει δυνατότητα διεθνούς εγγύησης;

2. Με το ρεύμα θα έχω κάποιο πρόβλημα; Θα πρέπει να αγοράσω απλά κάποιον αντάπτορα μετατροπής της πρίζας ή είναι τελείως διαφορετικό το καλώδιο (τάση, βύσμα στον iΜac) και θα πρέπει να το αγοράσω από την Ελλάδα;

3. Το iMac πρόκειται να έρθει στην Ελλάδα με φορτωτική φίλου μου που είναι φοιτητής εκεί και επιστρέφει σύντομα. Μήπως ξέρει κανείς αν αυτά θα ελεχθούνε από το τελωνείο;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι η εγγυηση αν δεν κανω λαθος ειναι διεθνης αλλα για να εισαι σιγουρος παρα και ενα applecare plan.Νομιζω πως θα χρειαστεις ενα απλο καλωδιο με εξοδο σουκω.Τελος σε οτι αφορα το τελωνειο φανταζομαι πως αν το εχεις ανοιξει δεν νομιζω να το περασουν απο ελεγχο.Αυτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Η εγγύηση διεθνής ..

2. ενα adaptoraki μόνο (αυτά γνωστά τα γράψανε και οι άλλοι)

 

3. 3. 3. όμως το τελονείο πρέπει να το προσέξειςςςς πππααααααααάραααααα πολύ για αν το σταματισούνε τελωνείο μπορεί να σου βγει ίδια τιμή σαν να το έπαιρνες απο Ελλάδα και η χαρτούρα είναι απίστευτη θα θες μια μέρα να αφιερώσεις μόνο για να το βγάλεις απο το τελωνείο ....

 

Αν σε απογοήτευσα με το 3 συγνώμη ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τροφοδοτικά των Mac είναι universal. Δουλεύουν με ρεύμα τάσης 110V-250V και συχνότητας 50Hz-60Hz. Γι' αυτό και χρειάζεσαι μόνο ένα adaptor για την πρίζα.

 

Βασικά, αυτό ισχύει όχι μόνο για τους Mac (iMac, Mac Mini, MacBook) αλλά για τα περισσότερα Notebook ανεξαρτήτως εταιρίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
[...]

Βασικά, αυτό ισχύει όχι μόνο για τους Mac (iMac, Mac Mini, MacBook) αλλά για τα περισσότερα Notebook ανεξαρτήτως εταιρίας.

 

Και είναι λογικό, με δεδομένο ότι τα notebooks μπορούν πολύ εύκολα να βρεθούν να εργάζονται σε διαφορετικές χώρες και διαφορετικές ηπείρους από τις χώρες που έχουν αγοραστεί αρχικά. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε οτι αφορα το τελωνειο μιας και λεει οτι θα ερθει με φορτωτικη απλα ανοιξε την συσκευασια οταν το παρεις(ζελατινες κτλ) για να φαινεται χρησιμοποιημενο.Απο εκει και περα δεν μπορει να σου πει κανεις τπτ για το αν θα μεταφερεις το iMac στην αρχικη του συσκευασια η αν θα το βαλεις χυμα μαζι με τα αλλα πραγματα.Κι αν σου πουνε τπτ πες τους οτι ειχεσ κρατησει την συσκευασια σε περιπτωση μεταφορας του.Αυτα απο μενα.Δεν πιστευω να ειναι τοοοοοοοοοσο μ!@$@$ς!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σου πρότεινα,εκτός από ζελατίνες κλπ,να το βάλεις σε κάνα άλλο κουτί γιατί είναι ζόρια τα πράγματα στο αμέρικα. Τώρα,όπως νομίζεις εσύ καλύτερα.:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το δικό μου 24" από Αμερική το πήρα... Το μόνο που θα χρειαστείς, είναι ένα απλό καλώδιο τροφοδοτικού (όπως έχουν και τα pc) και ο iMac σου, είναι έτοιμος... Το τροφοδοτικό του είναι switch, οπότε θα δουλέψει κανονικά.

Όσον αφορά το θέμα της εγγύησης, δε θα έχεις κανένα πρόβλημα... Εγώ κάποια στιγμή που είχα πρόβλημα, το έστειλα στην Elite (Θεσσαλονίκη) και σε 2 μέρες μου το είχαν έτοιμο! ;)

 

Για μένα καλό είναι να πάρεις και την επέκταση εγγύησης που φτάνει στα 3 χρόνια... Αξίζει τον κόπο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχε υπόψιν σου ότι τα μηχανήματα που έρχονται από Αμερική έχουν κλειδωμένο το airport να παίζει μόνο μέχρι το 11 channel και όχι μέχρι το 14 όπως στην ΕΕ. Για iMac βέβαια δεν παίζει μεγάλο ρόλο αφού είναι σταθερός αλλά σε macbook μπορεί να σε τσαντίσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι θα το ελενξουν σιγουρα ! τωρα το θεμα ειναι να φαινεται χρησημοποιημενο ! απλα ανοιξε το πες του φιλου σου και βγαλτο και ξαναβαλτο λιγο πατσαβουρα να ειναι τα πραματα μεσα στο κουτι , και ας το ριξει να κανει μια δυο τουμπες (ενοειται χωρισ το iMac μεσα) να φαγοθουν οι γωνιες να φαινεται οτι δεν ειναι νεο νεο....

 

Εκτος και αν στο στειλει με USPS αν θυμαμαι καλα και να το τυλιξει σε δωρο ! αλλα και παλι δεν ξερω ποσο θα σου βγει η μεταφορα του !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...