Προς το περιεχόμενο

1.000.000 πωλήσεις για το iPhone 3GS


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
το πρόσεξα αυτό, για αυτό είπα ελάχιστα... (προφανώς δεν έβαλα μέσα τους linux fans)

 

Δεν το'χω διαπιστώσει ούτε κατ' ελάχιστον. Είπαμε, από Apple fans. :-)

 

Μάλλον καλύτερη κατανόηση των πραγματικών αναγκών του καθενός θα έλεγα, πράγμα που σε μεγάλο βαθμό προέρχεται από την οριμότητα που φέρνει σταδιακά η ηλικία. Δεν είναι τυχαίο άλλωστε που οι περισσότεροι από τους πιο ένθερμους υποστηρικτές χαρακτηριστικών όπως η μεταφορά αρχείων μέσω bluetooth, αντικατάσταση της ψηφιακής από την κάμερα του κινητού, αποστολή mms κλπ., είναι χρήστες μικρής ηλικίας (συνήθως ανήλικοι). Είναι χαρακτηριστικά που σε λίγο μεγαλύτερες ηλικίες φαίνονται ανούσια, είτε γιατί δεν εξυπηρετούν σε τίποτα (αρχεία μέσω bluetooth), είτε γιατί σχεδόν μονίμως υπάρχει εναλλακτικη λύση (πιο εύκολη πρόσβαση σε ανώτερες τεχνολογίες όπως το email, είτε από το γραφείο, είτε από το σπίτι, είτε απο data plan στο κινητό), είτε γιατί έχουν μεγαλύτερη οικονομική ευχέρια ή οποία τους δίνει τη δυνατότητα απόρριψης μέτριων λύσεων για διάφορες λειτουργίες (π.χ. σαφής προτίμηση stand alone ψηφιακής φωτογραφικής αντί για συμβιβασμο με την κάμερα του κινητού).

Έτσι ακριβώς, τα "μοδάτα" κινητά με τα πολλά megapixels και τα MMS συνήθως απευθύνονται σε πολύ πιο νέους καταναλωτές που 'θαμπώνονται' από τα τρομερά αυτά features, για τα οποία οι μεγαλύτεροι ψιλο-αδιαφορούν και στους οποίους τέτοια features δεν συνιστούν αποφασιστικούς παράγοντες για επιλογή συσκευής.

 

Προσωπικά θεωρώ την υποστήριξη Exchange Server στο Mail και στο Calendar πολύ πιο σημαντική από την μεταφορά αρχείων με bluetooth. Ο καταναλωτής 17 ή 20 χρονών όμως δεν ξέρει καν τι είναι ο Exchange Server αλλά θέλει να στείλει τη φωτογραφία της τάδε κοπελίτσας στον κολλητό του... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 193
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

να πω κ γω τη γνωμη μου: Αξίζει πραγματικα αυτη στιγμη το 3Gs σε αυτον που δεν ειχε ποτε iPhone (βασικα εχουν εξαφανιστει οι λογοι που καναν καποιον να μη το θελει, περα απ την Ελληνικοτατη μας τιμη).

 

Χρησιμοποιώ SE P1i και εχω για μουσικη το iPod Touch 1ης γενιας (χαρισα το nano σε φιλο πρωτα,δεν γινοταν να το αποχωριστω αλλιως). Θεωρειται επαγγελματικο (κ ειναι) λογω symbian, εφαρμογων office, υποστηριξης pdf, κτλ κτλ. βεβαια αυτα ηταν ολα κ ολα μιας κ εκλεισε η symbian! κ δεν θα βγει αλλο update..

 

Η συνηθεια-προσαρμογη μου με αυτο ηταν δυσκολη: χαζη touchscreen, θελει κ τα 2 χερια για να χρησιμοποιηθει σωστα, δυσκολο να στειλεις sms λογω μικρων κουμπιων,με τη γραφιδα δε το συζητω! παναργο gps, (κ ας εχω βαλει το garmin 2009). γενικα πια το χω μονο για τηλεφωνα.. αντε κ για κανα mp3 οταν κανω μπανιο! μη μιλησω για το active sync (αν κ το τελευταιο δε τρωει τοσα πολλα ακυρα). Όσο για το symbian, ωραιο,ανοιχτοτατο (με την καλη εννοια :-)) αλλα σπαστικο στην εγκατασταση/απεγκατασταση εφαρμογων που αφηνουν υπολειματα κ τρεχουν αυτοματα οι παλιοι installer τους 2 φορες οποτε ανοιγει το τηλεφωνο. η οθονη που της εχω screen protector απ την πρωτη μερα, δεν νιωθει στα γωνιακα εικονιδια, κτλ..

 

αντιθετως στο ipod Touch (που σε λογισμικο ειναι ιδιο με iPhone) δε χορταινω ακομη κ μετα απο σχεδον 2 χρονια να το χρησιμοποιω. στα 5 λεπτα ειχα μαθει να κινουμαι σχεδον στα παντα με τον αντιχερα μονο, αριστο backup με το iTunes, γρηγοροτατο παντου, οτι πατας σε ιστοσελιδα ειναι το σωστο, αριστο εικονικο πληκτρολογιο που θελει λιγη εκμαθηση.. τι αλλο να ζητησω? Τελος, εχει πολυ καλη εμπειρα χρησης που χα χρονια να δω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

iPhone: Το AppStore έχει 50.000 applications. Εσύ πόσες μπορείς να έχεις;

Omnia: Εεεε, εγώ είμαι Omnia.

iPhone: Υποστηρίζω εγγενώς YouTube και Google Maps. Εσύ;

Omnia: Εεεε, εγώ είμαι Omnia.

iPhone: Έχω το Skype για VoIP. Εσύ;

Omnia: Εεεε, εγώ είμαι Omnia.

iPhone: Υποστηρίζω και PC και Mac. Εσύ;

Omnia: Εεεε, εγώ είμαι Omnia.

iPhone: Έχω στη διάθεσή μου τον μεγαλύτερο κατάλογο μουσικής, στο iTunes Store. Εσύ;

Omnia: Εεεε, εγώ είμαι Omnia.

iPhone: Να'σαι καλά, χάρηκα, τα λέμε. :-D

 

Να τα πούμε λίγο με το πραγματικό όνομα τους,

Τα Windows mobile έχουν πάνω απο 500.000 εφαρμογές που οι περισσότερες βγάζουν συνεχώς καινούριες εκδόσεις και είναι ενεργές σαν projects.

 

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ GOOGLEMAPS ΡΕ ΦΙΛΕ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙΣ i-GO 2008-9 ktlp ktlp? ΟΧΙ ΠΕΣ ΜΟΥ ΤΩΡΑ....

 

Εγώ έχω Skype στο p3350 μου(άσχετα αν το χρησιμοποιώ 1 φορά το χρόνο το skype γενικά) Έχω επίσης ένα εντελώς δωρεάν voip πρόγραμμα από όπου παίρνω σε σταθερά τζάμπα, έχω windows live messenger το οποίο τακτοποιεί τις επαφές μου και τις συγχρονίζει με το pc και το outlook.

ΔΕΝ έχω μακ ούτε εγώ ούτε κανένας γνωστός μου για να θέλω να το συνδέσω αλλά υπάρχει πρόγραμμα συγχρονισμού και άμα θες στο στέλνω σε πμ.

και τέλος και το πιο διασκεδαστικό απ όλα...

Τι να σου κάνει ρε άνθρωπε το Itunes? Ξες υπάρχει το google στο οποίο εκτός απο κατάλογο μπορείς με κατάλληλες λέξεις να κατεβάσεις και τα mp3..

 

 

Τουλάχιστον το πρώτο λογοπαίγνιο με iphone vs omnia είχε κάποια ισχύ... Αυτό είναι ότι νανε κυριολεκτικά, άμα δεν έχεις ιδέα απο windows mobile όμως έτσι την πατάς...

 

 

*additions

που ναι το φλας? οεο?

επίσης έλα να ανοίξουμε internet explorer (εσύ τρέχα για σαφάρια) και να στείλουμε κανα μήνυμα ενώ αλλάζουμε ένα κομμάτι μουσικής και βλέπουμε video

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άμα δεν έχεις ιδέα απο windows mobile όμως έτσι την πατάς...

Αυτό είνα το φάουλ, το γεγονός ότι αρκετοί κάτοχοι iPhone έχουμε εμπειρία από Windows Mobile. :rolleyes:

 

*additions

που ναι το φλας? οεο?

επίσης έλα να ανοίξουμε internet explorer (εσύ τρέχα για σαφάρια) και να στείλουμε κανα μήνυμα ενώ αλλάζουμε ένα κομμάτι μουσικής και βλέπουμε video

Πολλές συσκευές ίδιας τιμής, με Windows Mobile (ενδεικτικά HTC Diamond2) δεν έχουν φλας. Αλλά είπαμε, ο ενήλικας όταν θέλει να βγάλει φωτογραφίες για αρχείο (άρα καλές φωτογραφίες) θα χρησιμοποιήσει την ψηφιακή μηχανή του. Ο ανήλικος, για τις χαζο-φωτογραφίες που θα βγάλει στο σχολείο την ώρα του μαθήματος θα χρησιμοποιήσει το κινητό του, είτε γιατί το χαρτζιλίκι δεν του φτάνει να αγοράσει δικιά του ψηφιακή, είτε γιατί έχει παντελή έλλειψη του κριτηρίου της ποιότητας στις υπηρεσίες που θέλει να απολαμβάνει από τις ψηφιακές συσκευές που κατέχει.

 

Όσο για το multitasking σενάριο που περιγράφεις, γίνεται και σε iPhone. Θα το' ξερες αν είχες ασχοληθεί σοβαρά με ένα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε ποιός χέζεται για το flash στη κάμερα XD μην αλλάζεις θέμα για το flash της adobe μιλάω έλεος, έτσι κιαλλιώς ποτέ δε βγάζω φωτογραφίες με το κινητό μόνο για χαβαλέ.. Έχω την ψηφιακή που δε συγκρίνεται με κανένα κινητό έτσι κιαλλιώς...

Αν είχα ασχοληθεί σοβαρά με ένα iphone πίστεψε με θα είχα τόνους αρνητικά να βάλω οπότε δε θές να πέσει στα χέρια μου ένα. Επίσης από λογικής άποψης όποιος είχε περάσει απο winmobile και έφαγε τα μούτρα του σε ένα iphone δε νομίζω να ξαναγύριζε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είνα το φάουλ, το γεγονός ότι αρκετοί κάτοχοι iPhone έχουμε εμπειρία από Windows Mobile. :rolleyes:

 

 

Πολλές συσκευές ίδιας τιμής, με Windows Mobile (ενδεικτικά HTC Diamond2) δεν έχουν φλας. Αλλά είπαμε, ο ενήλικας όταν θέλει να βγάλει φωτογραφίες για αρχείο (άρα καλές φωτογραφίες) θα χρησιμοποιήσει την ψηφιακή μηχανή του. Ο ανήλικος, για τις χαζο-φωτογραφίες που θα βγάλει στο σχολείο την ώρα του μαθήματος θα χρησιμοποιήσει το κινητό του, είτε γιατί το χαρτζιλίκι δεν του φτάνει να αγοράσει δικιά του ψηφιακή, είτε γιατί έχει παντελή έλλειψη του κριτηρίου της ποιότητας στις υπηρεσίες που θέλει να απολαμβάνει από τις ψηφιακές συσκευές που κατέχει.

 

Όσο για το multitasking σενάριο που περιγράφεις, γίνεται και σε iPhone. Θα το' ξερες αν είχες ασχοληθεί σοβαρά με ένα!

σορρυ που στο λέω, αλλα δε μιλούσε για φωτογραφικό φλας, Flash player σου λέει κάτι; μαλλον δε το 'χετε ακουσει...

Αλλα και για την φωτογραφικη εχω να σου πω.... ζω στο 2009, δε νομιζω οτι θα θελα να κυκλοφορω με 5 συσκευες, με την ίδια λογική θα έπρεπε να εχω πάνω μου ενα Pocket Pc ενα κινητό μια κάμερα, και ενα mp3 player .... ελα ομως που δε μπορω καθε φορά να είμαι με την κάμερα, αφου μπορώ να εχώ πολύ καλή ποιότητα απο το κινητό..

 

Πάρακατω.... κόψε την ιστορία με τους ανήλικους, μεγάλε... ξέρω πολλούς ανήλικους που ξέρουν περισσότερα απο εσένα. Αυτό όμως δεν έχει σημασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
ρε ποιός χέζεται για το flash στη κάμερα XD μην αλλάζεις θέμα για το flash της adobe μιλάω έλεος, έτσι κιαλλιώς ποτέ δε βγάζω φωτογραφίες με το κινητό μόνο για χαβαλέ.. Έχω την ψηφιακή που δε συγκρίνεται με κανένα κινητό έτσι κιαλλιώς...

Αν είχα ασχοληθεί σοβαρά με ένα iphone πίστεψε με θα είχα τόνους αρνητικά να βάλω οπότε δε θές να πέσει στα χέρια μου ένα. Επίσης από λογικής άποψης όποιος είχε περάσει απο winmobile και έφαγε τα μούτρα του σε ένα iphone δε νομίζω να ξαναγύριζε

 

Κατά φωνή! Η ηλικία σου? (δεν το λέω αρνητικά)

B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Τι να σου κάνει ρε άνθρωπε το Itunes? Ξες υπάρχει το google στο οποίο εκτός απο κατάλογο μπορείς με κατάλληλες λέξεις να κατεβάσεις και τα mp3..

 

 

Να τα κλέψεις εννοείς!

:devil:

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 12:37 ----------

 

17 αν και δε νομίζω να παίζει ρόλο η ηλικία όσο η άμυνα απέναντι στις διαφημιστικές επιθέσεις της apple XD

 

Η ηλικία παίζει ρόλο ως προς τις ανάγκες σου, δεν το είπα για κακό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε guys εγω ενα θα πω....Το καταπληκτικο GUI του iPhone και η εκλπηκτικη οθονη αφης που εχει ειναι αυτα που το κρατανε και ΘΑ το κρατανε παντα ψηλα στις πωλησεις και ψηλοτερα απο οποιοδηποτε Omnia,HTC και Toshiba...

 

Παλαιοτερα ημουν και εγω αντι-iphone-ακιας λογω των ελλειψεων σε λογισμικο και δυνατοτητες απο τη μαμα apple....Αλλα μολις επεσε στα χερια μου ενα iPhone 3G ολα ξεχαστηκαν ως δια μαγειας...

 

PS: μην ξεχναμε πως με jailbreak το τηλεφωνο δεν υστερει σε τιποτα απο τα υπολοιπα της κατηγοριας smartphones.....;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σορρυ που στο λέω, αλλα δε μιλούσε για φωτογραφικό φλας, Flash player σου λέει κάτι; μαλλον δε το 'χετε ακουσει...

 

Πάρακατω.... κόψε την ιστορία με τους ανήλικους, μεγάλε... ξέρω πολλούς ανήλικους που ξέρουν περισσότερα απο εσένα. Αυτό όμως δεν έχει σημασία.

 

Ο flash player (και όχι "το φλας" εξυπνάκια, αν δεν ξέρετε να εκφράζεστε δεν φταίμε εμείς, αλλά θα μου πεις δεν έχεις τελειώσει το λύκειο ακόμα, πως να έχεις ολοκληρωμένες εκφραστικές ικανότητες... ;)) λείπει και από τον ενσωματωμένο browser στα WM. Πρέπει να βάλεις Opera για να μπορείς να ανοίξεις σελίδες με flash. Από κει και πέρα, κανείς δεν είπε ότι δεν είναι έλλειψη, ωστόσο ΕΠΙΣΗΣ κανείς δεν το θεωρεί deal-breaker. Και μην είσαι πολύ προκλητικός και επιπόλαιος, γιατί μερικοί εδώ μέσα έχουν γνώσεις και εμπειρία επαγγελματική που εσύ δεν έχεις καν συλλάβει στο μη εξειδικευμένο ακόμα μυαλό σου (το ότι ξέρεις 5 specs από συσκευές δεν σε κάνει εξπέρ σε τίποτα, και θα το καταλάβεις όταν με το καλό πας αυριο-μεθαύριο να δουλέψεις κάπου). Γι' αυτό κράτα τις ειρωνίες για τον εαυτό σου, μεγάλωσε πρώτα, φτύσε αίμα στα αμφιθέατρα, ξαναφτύσε αίμα στο εργασιακό σου περιβάλλον, και μετά πες μας τι ξέρουμε και τι δεν ξέρουμε. Έτσι πιτσιρικά μου? :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο flash player (και όχι "το φλας" εξυπνάκια, αν δεν ξέρετε να εκφράζεστε δεν φταίμε εμείς, αλλά θα μου πεις δεν έχεις τελειώσει το λύκειο ακόμα, πως να έχεις ολοκληρωμένες εκφραστικές ικανότητες... ;)) λείπει και από τον ενσωματωμένο browser στα WM. Πρέπει να βάλεις Opera για να μπορείς να ανοίξεις σελίδες με flash. Από κει και πέρα, κανείς δεν είπε ότι δεν είναι έλλειψη, ωστόσο ΕΠΙΣΗΣ κανείς δεν το θεωρεί deal-breaker. Και μην είσαι πολύ προκλητικός και επιπόλαιος, γιατί μερικοί εδώ μέσα έχουν γνώσεις και εμπειρία επαγγελματική που εσύ δεν έχεις καν συλλάβει στο μη εξειδικευμένο ακόμα μυαλό σου (το ότι ξέρεις 5 specs από συσκευές δεν σε κάνει εξπέρ σε τίποτα, και θα το καταλάβεις όταν με το καλό πας αυριο-μεθαύριο να δουλέψεις κάπου). Γι' αυτό κράτα τις ειρωνίες για τον εαυτό σου, μεγάλωσε πρώτα, φτύσε αίμα στα αμφιθέατρα, ξαναφτύσε αίμα στο εργασιακό σου περιβάλλον, και μετά πες μας τι ξέρουμε και τι δεν ξέρουμε. Έτσι πιτσιρικά μου? :rolleyes:

Καταρχάς, μάλλον έχεις τελειώσει το Λύκειο εδώ και πολύυ καιρό και ξέχασες τα μαθηματικά σου, έχω τελειώσει λύκειο αγάπη μου, και παρόλαυτά δούλεψα απο τα 15 μου σε νετ καφέ.

Άσχετο,αλλά ούτε εμένα με ενδιαφέρει πολύ, απλά επειδή οι περισσότεροι εδώ εχετε ένα κολλημα με utube/flash κτλπ είπα να το αναφέρω.Για τον ΙΕ απλά βάζεις το flash core ή κάτι τέτοιο δε θυμάμαι ακριβώς πως λέγεται και "παίζει"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη δεν με ξερεις καθολου, δεν ξερεις ποιος ειμαι τι ξερω, πως σκεφτομαι,

ξεκινησες μονος σου τις προσβολες, για το οτι ειμαστε ανηλικοι κλπ κλπ κλπ...

παμε λιγο για το Flash player

 

Adobe Flash Player 10 Coming to Android, Symbian, Windows Mobile and More!

http://www.intomobile.com/2009/02/16/adobe-flash-player-10-coming-to-android-symbian-windows-mobile-and-more.html

 

μου λες οτι μονο εμεις μονο θα θελαμε φωτογραφικη στο κινητο, εσενα δηλαδη θα σε πειραζε να εισαι με γνωστους και να εχεις την δυνατοτητα να βγαλεις μερικες φωτογραφιες.

 

Μιας και το εφερε η συζήτηση, εσυ πόσο είσαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...