Προς το περιεχόμενο

PC για HD


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν υπαρχει κανα τρομερο μυστικο για ξεκλειδωμα. θα ενεργοποιησεις στο BIOS την επιλογη ACC και αν ο cpu ειναι "καλος", θα ξεκλειδωσει! τοσο απλα.

μια παρατηρηση που εχω να κανω, ωστοσο, ειναι οτι τωρα τελευταια, ολο και λιγοτερες μητρικες ξεκλειδωνουν τον 720. ισως και να μην εχω καλη εικονα, αλλα διαβαζοντας στα διαφορα φορουμ, οι περισσοτεροι προτιμουν Gigabyte, ASUS, DFI, MSI και ειναι λογικο γιατι σαν μεγαλες εταιριες προσφερουν υποτιθεται καλυτερη ποιοτητα, και συνηθως εδω που τα λεμε ετσι ειναι! ομως εχουν ενα μειονεκτημα. σαν μεγαλες εταιριες, δινουν βαρος στα High End προιοντα τους και τα πιο μικρα μοντελα, δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο. ενω οι μικροτερες εταιριες δινουν μεγαλυτερη προσοχη στα μοντελα ευρειας καταναλωσης. ετσι, πολλες φορες βρισκεις καλυτερες μητρικες σε low-mid κατηγοριες απο τετοιες εταιριες.

ουτε οι ASUS, ουτε οι Gigabyte ωστοσο ξεκλειδωνουν ευκολα τον 720, ειδικα με τα τελευταια BIOS. αντιθετα, οι ASrocκ ακομα ξεκλειδωνουν, οσους CPU εχουν καλο 4ο πυρηνα. γιατι πρεπει να ειναι καλος και ο τεταρτος για να ανοιξει!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
δεν υπαρχει κανα τρομερο μυστικο για ξεκλειδωμα. θα ενεργοποιησεις στο BIOS την επιλογη ACC και αν ο cpu ειναι "καλος", θα ξεκλειδωσει! τοσο απλα.

μια παρατηρηση που εχω να κανω, ωστοσο, ειναι οτι τωρα τελευταια, ολο και λιγοτερες μητρικες ξεκλειδωνουν τον 720. ισως και να μην εχω καλη εικονα, αλλα διαβαζοντας στα διαφορα φορουμ, οι περισσοτεροι προτιμουν Gigabyte, ASUS, DFI, MSI και ειναι λογικο γιατι σαν μεγαλες εταιριες προσφερουν υποτιθεται καλυτερη ποιοτητα, και συνηθως εδω που τα λεμε ετσι ειναι! ομως εχουν ενα μειονεκτημα. σαν μεγαλες εταιριες, δινουν βαρος στα High End προιοντα τους και τα πιο μικρα μοντελα, δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο. ενω οι μικροτερες εταιριες δινουν μεγαλυτερη προσοχη στα μοντελα ευρειας καταναλωσης. ετσι, πολλες φορες βρισκεις καλυτερες μητρικες σε low-mid κατηγοριες απο τετοιες εταιριες.

ουτε οι ASUS, ουτε οι Gigabyte ωστοσο ξεκλειδωνουν ευκολα τον 720, ειδικα με τα τελευταια BIOS. αντιθετα, οι ASrocκ ακομα ξεκλειδωνουν, οσους CPU εχουν καλο 4ο πυρηνα. γιατι πρεπει να ειναι καλος και ο τεταρτος για να ανοιξει!!!

 

Γνωριζεις τιποτα για την μητρικη της συνθεσης μου και αν εχεις να προτεινεις καποια αλλη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι, δεν εχω καμμια προσωπικη εμπειρια απο ECS. η πρωτη μητρικη που πηρα ηταν ASUS και ακομα λειτουργει, η δευτερη ηταν Gigabyte me 770 chipset που μου εσπασε τα νευρα και τη σουταρα, η τελευταια ειναι αυτη που εχω τωρα και δεν μου προκαλει κανενα προβλημα -ασυμβατοτητα μεχρι στιγμης. και ξεκλειδωσε και τον 720 για πλακα, και τον παει και στα 3,4 για πλακα. και η MSI που εχω στο HTPC, η οποια μεχρι στιγμης δεν κανει κιχ!

απλα λεω αυτα που διαβαζω στα φορουμς. τελευταια, εχω διαβασει οτι οσοι παιρνουν μητρικες ASUS - Gigabyte με 780-790Chip, δεν μπορουν να ξεκλιδωσουν τον 720. αντιθετα πριν 1-2 μερες διαβασα, και μαλλον εδω στο insomnia πρεπει να ηταν, οτι ενα παιδι με ASrock 780G, εβαλε τον 720 επανω και τον ξεκλειδωσε με τη μια!

επαναλαμβανω οτι δεν εχω καμμια εμπειρια, τι παιζει με τις ECS. μην σε παρω στο λαιμο μου χωρις λογο!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

παιδια επανερχομαι

Το παρατησα το θεμα αλλα το πηρα αποφαση και παω για παραγγελεια αλλαξα την μητρικη

εβαλα αυτην

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=14&category=1000000286&product=1310097

και θελω ενα κουτι απο το πλαισιο εως 50 ευρω

ακουω προτασεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...