Προς το περιεχόμενο

Ποιο firewall προτιμάτε; Δημοσκόπηση 29/6/09 - 29/10/09


parsifal

Ποιο firewall προτιμάτε;  

88 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιο firewall προτιμάτε;

    • Ashampoo FireWall
      0
    • Comodo Internet Security
    • ZoneAlarm Firewall
    • PC Tools Firewall Plus
    • F-Secure
    • Symantec Endpoint Protection
      0
    • Kaspersky Internet Security
    • Norton Internet Security
    • Outpost Firewall Pro
    • ESET Smart Security
    • Windows XP built-in firewall
    • Windows Vista built-in firewall
    • Windows 7 built-in firewall
    • Linux firewall (iptables+netfilter κ.ά. Πείτε μας ποιο)
    • Άλλο (πείτε μας ποιο)
    • Κανένα από software, μόνο το ενσωματωμένο του router μου
    • Κανένα, ούτε καν του router το οποίο απενεργοποιώ (ή δεν έχω router)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
  • 1 χρόνο αργότερα...

συμφωνω με τον Nik0s ενα των windows 7 και ενα του router ειναι υπεραρκετα για home user,και αν θελετε παραπανω εχω κρατησει image σε αλλο δισκο με την εφαρμογη των windows 7.Επισης δεν εχω antivirus.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. · Κρυμμένο από parsifal, 10 Δεκεμβρίου 2010 - Διπλό μήνυμα ή θέμα
Κρυμμένο από parsifal, 10 Δεκεμβρίου 2010 - Διπλό μήνυμα ή θέμα

συμφωνω με τον Nik0s ενα των windows 7 και ενα του router ειναι υπεραρκετα για home user,και αν θελετε παραπανω εχω κρατησει image σε αλλο δισκο με την εφαρμογη των windows 7.Επισης δεν εχω antivirus,αφ ενος μου καθυστερει το συστημα,και αφετερου για ποιον ιο να διαλεξω ? ενα δεν τα κανει ολα....ενω το image,καθε τοσο,τα κανει ολα και συμφερει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Έχει δοκιμάσει κανείς το bit defender;

 

Το πρόβλημα μου είναι ότι μειώνει δραματικά την ταχύτητα.

Έχει κανείς παρόμοιο πρόβλημα;

 

Η προσωπική μου άποψη είναι το ESET Smart Security

και από τα δωρεάν κερδίζει έδαφος αρκετά το Comodo.

 

+NAT σωστά ρυθμισμένο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα το Zone Alarm για αρκετά χρόνια, όμως η τελευταία του έκδοση δεν μου άρεσε καθόλου, γιατί ήταν πολύ πιο βαριά.

Έτσι εδω και 1 χρόνο περίπου έχω καταφύγει στο comodo internet security που είναι ελαφρύ, συνδυάζει και antivirus και είναι και δωρεάν.

Μέχρι στιγμής δεν είχα κανένα πρόβλημα, με μοναδική εξαίρεση, ότι είχα αφήσει στο laptop την προηγούμενη έκδοση, και είχε αρχίσει να αργεί δραματικά (μέχρι που είδα ένα μύνημα που έλεγε οτι δεν υποστηρίζεται πλεον η προηγούμενη ούτε αναβαθμίζεται), πέρασα την πιο πρόσφατη και τα προβλήματα λύθηκαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ψήφισα comodo που έχω στο pc, αλλά επίσης είναι ενεργοποιημένο και το firewall του router.

Αλλά στο mac (με το οποίο μπαίνω περισσότερο στο internet) έχω το little snitch ( http://www.obdev.at/products/littlesnitch/index.html ) το οποίο δεν υπάρχει στην ψηφοφορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιω το Norton Internet Security 2011...

 

Ειναι το μονο που με εχει ικανοποιησει πληρως (απο την εκδοση του 2010 και μετα που εγινε πιο ελαφρυ...).

Μεχρι να κατασταλλαξω σ αυτο ειχα περασει παλιοτερα(ή και κατι την διαρκεια για δοκιμες...) απο ZoneAlarm, Kaspersky και Comodo.

Απ αυτα το Kaspersky και το Comodo μ αρεσαν αλλα το kaspersky σαν να βαρυνε τελευταια και το Comodo θελει αρκετες ρυθμισουλες στην αρχη οποτε επιλεγω την σταθερη αξια (προσωπικη αποψη) NIS2011....

 

Ξερω πως πολλοι διαφωνειτε ;P

 

 

Να προσθεσω πως και το firewall του ρουτερ ειναι ενεργοποιημενο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Comodo και γω πριν λίγες μέρες το έβαλα γιατί μέχρι τότε ήμουν με το firewall των xp.

Μια απορία μόνο για να μην ανοίγω νέο τοπικ. Στη αρχή μου βγάζει μερικές φορές μηνυμα για να μπλοκαρω ή να επιτρέψω το svchost.exe Ξερω οτι είναι των windows αλλα εχω ακούσει οτι καμιά φορά συνδέεται και με ιούς και δεν ξέρω τι να βαλω. Στο μηνυμα που εμφανιζει το comodo λεει αν δεν ξερω τι ειναι να το μπλοκαρω. Και τελικα το μπλοκαρα (έχοντας επιλεξει να μην το κανει καθε φορα και νε με ρωταει συνεχεια) μεχρι να αποφασισω τι να το κανω οριστικά.

Αν ξέρει κανείς ας μου πει, γιατι αυτά τα firewall είναι λίγο σπαστικά στην αρχή που σε ρωτάνε για κατι τετοια, που ένας μέσος χρήστης δεν ξέρει και μπαίνει σε δίλημμα και τελικά πατάει οτι του κατέβει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Έχουμε μείνει με πολύ παλιά δεδομένα στο παρόν poll, οπότε άνοιξα ένα νέο που θα τρέξει για 4μηνο, ώστε να δούμε τις τρέχουσες προτιμήσεις των Insomniacs:

 

Δημοσκόπηση firewalls 23/3/11-23/7/11 και γενική συζήτηση

 

 

Ευχαριστώ για τη συμμετοχή σας στο παρούσα δημοσκόπηση και προκαταβολικά για τη συμμετοχή σας στη νέα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...