Προς το περιεχόμενο

Ποιο firewall προτιμάτε; Δημοσκόπηση 29/6/09 - 29/10/09


parsifal

Ποιο firewall προτιμάτε;  

88 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιο firewall προτιμάτε;

    • Ashampoo FireWall
      0
    • Comodo Internet Security
    • ZoneAlarm Firewall
    • PC Tools Firewall Plus
    • F-Secure
    • Symantec Endpoint Protection
      0
    • Kaspersky Internet Security
    • Norton Internet Security
    • Outpost Firewall Pro
    • ESET Smart Security
    • Windows XP built-in firewall
    • Windows Vista built-in firewall
    • Windows 7 built-in firewall
    • Linux firewall (iptables+netfilter κ.ά. Πείτε μας ποιο)
    • Άλλο (πείτε μας ποιο)
    • Κανένα από software, μόνο το ενσωματωμένο του router μου
    • Κανένα, ούτε καν του router το οποίο απενεργοποιώ (ή δεν έχω router)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σωστός ειμαι εμεπιερος χρηστης αλλα το firewall ομως υποτιθεται πως κοβει incoming πακετα περιεργα και σε ειδοποιει αν πας να στειελςι ακτι εν αγνοια σου.

 

αρα δεν χρειαζεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Το ενσωματομένο των windows εννοείται. Σιγά μην φορτώσω το pc με σουίτες ασφαλείας.

 

Συμφωνω, αλλα ακομη και το fw twn windows χρειαζεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Software firewall χρειαζόμαστε απαραίτητα αν θέλουμε να ελέγχουμε πλήρως την εξερχόμενη κίνηση, δηλ. ποιο εγκατεστημένο στο pc μας πρόγραμμα θα στέλνει πληροφορίες "εκεί έξω". Αλλιώς, αυτό των Windows ή/και του ρούτερ είναι αρκετό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Software firewall χρειαζόμαστε απαραίτητα αν θέλουμε να ελέγχουμε πλήρως την εξερχόμενη κίνηση, δηλ. ποιο εγκατεστημένο στο pc μας πρόγραμμα θα στέλνει πληροφορίες "εκεί έξω". Αλλιώς, αυτό των Windows ή/και του ρούτερ είναι αρκετό.

 

Εφοσον δεν εχουμε κολλησει ιους ειναι απαραιτηρο να το εχουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το firewall δεν έχει σχέση με ιούς, δηλ. δεν ελέγχει για ιούς, όπως κάνει ένα antivirus. Η παρουσία του δεν αποτρέπει το να κολλήσεις ιό. Ξαναλέω, χρειάζεται απαραίτητα αν θέλουμε να ξέρουμε ποιο πρόγραμμα εγκατεστημένο στον υπολογιστή μας κάνει τι στο Ίντερνετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oτι και να ρωτησει το firewall αφου στην τελικη παλι ναι θα του πουμε για να γλυτωσουμε την φασαρια για να μην μας ζαλιζει.

Εγώ πάντως το ψάχνω πρώτα και μετά αποφασίζω. Φτιάχνοντας σωστούς κανόνες για κάθε πρόγραμμα μας βγάζει από πολλούς μπελάδες. Μπορείς να του πεις "ναι", "όχι", "ναι" υπό προϋποθέσεις κτλ. Και άπαξ και μπουν οι κανόνες για κάθε πρόγραμμα, δεν πρόκειται να σε ενοχλεί στη συνέχεια με συνεχείς ερωτήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Εγώ πάντως το ψάχνω πρώτα και μετά αποφασίζω. Φτιάχνοντας σωστούς κανόνες για κάθε πρόγραμμα μας βγάζει από πολλούς μπελάδες. Μπορείς να του πεις "ναι", "όχι", "ναι" υπό προϋποθέσεις κτλ. Και άπαξ και μπουν οι κανόνες για κάθε πρόγραμμα, δεν πρόκειται να σε ενοχλεί στη συνέχεια με συνεχείς ερωτήσεις.

 

Ακριβώς, απλώς χρειάζεται λίγος χρόνος να το σετάρεις και να μάθεις να το δουλεύεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...