Προς το περιεχόμενο

[split] - Tα καλύτερα παιχνίδια σε Linux (side discussions)


firewalker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια ειδα εδω http://www.unrealtournament3.com'>http://www.unrealtournament3.com

οτι στα πλαγια λεει για linux server!!!ειναι αυτο που νομιζω(εστω και με 2 χρονια καθυστεριση???)

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 19:07 ----------

 

παιδια ειδα εδω http://www.unrealtournament3.com

οτι στα πλαγια λεει για linux server!!!ειναι αυτο που νομιζω(εστω και με 2 χρονια καθυστεριση???)

 

EDIT:

βλακεια ειπα...νομιζα οτι ηταν κατι παρομοιο με linux client...

αλλα καμια σχεση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 232
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Με θλίβουν αυτα τα παιχνιδια που βλεπω μου θυμίζουν αρχες δεκαετιας 90!

Κλαψ:cry:

Α ρε Λινουξ αυτα να μην είχες θα σουν τελειο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελαβα στο rss ενα άρθρο του Nick Shaforostoff απο την Ουκρανία, προγραμματιστής του Lokalize

Ομως βλέπω οτι το link δεν βγαίνει και ετσι παραθέτω ρο άρθρο όπως το έλαβα.

 

Ειναι η θέση του Nick Shaforostoff για τα παιχνίδια και τον χαμενο χρόνο.

Το παραθετω εδω όχι γιατι ειμαι αντιθετος με τα παιχνιδια, αλλα επειδη συμφωνω και γω με τον Shaforostoff οτι μερικοι χαραμιζουν παρα πολλες ωρες για ενα παιχνιδι κατι απαραιτητο ωστε να μαθεις να παιζεις, τις πιστες, τα κολπακια του παιχνιδιου. συστηματα κλπ

Σημειωστε την ηλικια του: 22 χρονων !

 

Nick Shaforostoff (shaforostoff): Why I'm against computer games

Ημερομηνία:Σήμερα 19:46

Disclaimer: this blog entry expresses my individual opinion.

 

I see people spending their time playing different kinds of computer games. The following are the reasons and counterarguments for them:

 

-Entertainment. If you get bored, go chat with (or get new) friends. Be creative and try to come up with something you could do together/for them. You say it is too hard for you? I say everybody (including you) can do it, just don't be scared.

 

-Emotional relaxation. Just watch some movie instead. Remember there are not only modern pop-consumer-culture movies, but also pieces of art: by Jean-Luc Godard, Francois Truffaut, Bernardo Bertolucci, Michelangelo Antonioni, Stanley Kubrick, Luis Buñuel and many more film directors.

 

-Aggression. Instead of just living through your aggression, be courageous and turn it into something constructive. Chop the wood, go to the gym, protect a woman.

 

-Strategic thinking development (strategic games). Real life is much more rich in terms of situations it can offer. Again, don't be frighten to act, to make actions that can't be undone. Be observing, make conclusions from what you see, from your mistakes. And change your behaviour accordingly.

 

Because of bad organization and degradation of education system, people see learning of new things as a hard process and try to avoid it. Contrariwise, learning should be fun and game-like. Just be councious when choosing which things to learn: whether it is computer game rules, or real world objective laws, which you can then apply to make [your] world a better place.

 

It is paradox of our time that while some people don't know how to fill their free time, other people have to work >8 hours per day just to nourish their families (and no, they didn't have the opportunity to get a good education).

 

http://shaforostoff.blogspot.com/2010/01/why-im-against-computer-games.html

 

 

 

Για μένα το καλύτερο παιχνίδι στο Linux είναι το ίδιο το Linux ! :mrgreen:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Για μένα το καλύτερο παιχνίδι στο Linux είναι το ίδιο το Linux ! (δικό μου) :mrgreen:

 

συμφωνώ! :-D

 

δε συνηθίζω να παίζω παιχνίδια, υπάρχει όμως αντίλογος στις θέσεις του Nick Shaforostoff:

 

1)[ame=http://www.youtube.com/watch?v=sf06P-_1lkU&feature=player_embedded]vvvvvv[/ame]

:P

 

2) και τα παιχνίδια είναι τέχνη και μάλιστα τέχνη που μπορούμε να βιώσουμε ενεργητικά.

 

εδιτ: αντικατέστησα το αρχικό βίντεο(ομιλία του Stuart Brown) που αναφέρεται γενικά στη σημασία του παιχνιδιού, με ένα μικρότερο, και...πιο φρέσκο "επιχείρημα" υπερ των computer games: η άλλη διάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(sorry twiner δεν έχω δει το βίντεο που έβαλες, απλά δυο πράγματα βάσει αυτών που λέει ο ουκρανός KDEσύντροφος)

 

Έχει μεν δίκιο στον (πολύ απλοϊκό) τρόπο που σκέφτεται τα πράγματα, ότι δηλαδή το gaming δεν είναι ανάγκη, και δείχνει ότι τα επιχειρήματα που θα μπορούσε να φέρει κάποιος υπέρ του gaming και αναφέρει, δεν είναι τόσο ισχυρά. Αλλά ισχύουν σε ένα βαθμό. Ένα καλό σε gameplay παιχνίδι, είτε adventure είτε rpg είτε ξέρω γω τι, μπορεί να αποτελεί μια θετική δραστηριότητα αν και σίγουρα όχι αναντικατάστατη.

 

Το πρόβλημά μου είναι ο όρος gamer. Το ότι ένα μέσο σύστημα υπολογιστή "πρέπει" να έχει διπλοτριπλά crossfire και μη πω καμια κουβέντα. Και δεν το λέω από σκοπιά linuxα που δεν έχω παιχνίδια. Λόγω σχολής έχω προγράμματα σχεδιασμού να τρέξω κι έχω δυστυχώς μηχάνημα windows με σχετικά καλή κάρτα. Και το μόνο παιχνίδι που έχω είναι το Pro evolution soccer, το οποίο μόνο αν έρθει παρέα θα το τρέξω, και μία στα 2-3 χρόνια, το εκάστοτε διαμάντι της bethesda (elder scrolls και fallout series).

Δε θεωρώ πρόβλημα τα παιχνίδια, αλλά τη σημασία που τους δίνεται, είτε λόγω κοινωνικών λόγων δε ξέρω και γω τι, είτε λόγω marketing και βιομηχανίας των ίδιων των παιχνιδιών.

 

Όσον αφορά στο linux, ωραίο θα ταν να υπάρχει κάποιο παιχνιδάκι παραπάνω, όχι για λόγους να φέρουν "gamers" στο linux και να χαιρόμαστε για κάθε νέο χρήστη, αλλά απλά θα μ' άρεσε και εμένα να παίξω το επόμενο elder scrolls χωρίς να χρειάζομαι windows.

 

Αλλά ας δημιουργηθούν πρώτα projects πραγματικά αντάξια και αξιόπιστα επαγγελματικών προγραμμάτων τα οποία είναι πίσω στο linux. Και η έκφραση "στο linux" ίσως είναι λάθος. Δεν είναι απλά το θέμα να είναι native, αλλά και free software κατά τη γνώμη μου.

 

tl;dr - Ποιος τα *εζει τα παιχνίδια, άλλα πράγματα χρειάζεται το linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά στο linux, ωραίο θα ταν να υπάρχει κάποιο παιχνιδάκι παραπάνω, όχι για λόγους να φέρουν "gamers" στο linux και να χαιρόμαστε για κάθε νέο χρήστη, αλλά απλά θα μ' άρεσε και εμένα να παίξω το επόμενο elder scrolls χωρίς να χρειάζομαι linux.

 

Αυτό είναι σίγουρο, θα το παίξεις χωρίς να χρειάζεσαι Linux :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι συζητάμε εδώ άλλοι χαραμίζουν άπειρες ώρες στην τηλεώραση ακούγοντας ότι μπούρδα τους ξεστομίσουν οι παρουσιάστές. Δεν μπορώ να δω που υπάρχει πρόβλημα στο gaming ώς ένα είδος διασκέδασης παρόμοιο με τον κηνιματογράφο, την μουσική και οτιδήποτε άλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι συζητάμε εδώ άλλοι χαραμίζουν άπειρες ώρες στην τηλεώραση ακούγοντας ότι μπούρδα τους ξεστομίσουν οι παρουσιάστές. Δεν μπορώ να δω που υπάρχει πρόβλημα στο gaming ώς ένα είδος διασκέδασης παρόμοιο με τον κηνιματογράφο, την μουσική και οτιδήποτε άλλο

 

Σχολείο δεν πήγες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά την γνώμη μου το gaming θα δώσει μεγάλη ώθηση στο linux γιατί υπάγεται στος απλές δραστηριότητες του μέσου χρήστη. Δηλαδή με multimedia , internet και gaming έχεις καλύψει ένα μεγάλο ποσοστό χρηστών και μάλιστα πολλοί θα μπορούν να μεταβούν εξολοκλήρου στο linux. Θεωρώντας τον προγραμματισμό σε games κάτι πολύ advanced που θα προτρέψει τις εταιρείες hardware για την ανάπτυξη καλύτερων drivers το θεωρώ πιο σημαντικό απο καμια δεκαριά ακόμα application. Αρκει να γίνει απο εταιρείες κολοσσούς που θα δώσουν τον έναυσμα και για τις μικρότερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...