Προς το περιεχόμενο

Αγορά παπουτσιών μέσω internet και απορίες


slipknot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εντάξει με έφαγε ο αυτόματος διορθωτής. Eastbay εννοούσα. Και συγκεκριμένα μου τα παραγγειλε μια φίλη μου για δώρο. Τι να της πω να κοιτάξει και που; μου είπε ότι δεν έχει tracking

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, τότε αλλάζει το πράγμα. Θα πας εδώ: https://www.eastbay.com/content/feedback.cfm

 

και θα τους στείλεις ένα μήνυμα ότι θέλεις να σου δώσουν το tracking number για τον αριθμό της παραγγελίας σου. Ορισμένες (αρκετές) φορές δεν μπαίνουν στον κόπο να το δώσουν εξ' αρχής και πρέπει να τους το υπενθυμίσεις. Συνήθως απαντούν μέσω email σε λιγότερο από 24 ώρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπες εδώ και χρησιμοποίησε το ίδιο tracking number για να δεις τα νεότερα (αν υπάρχουν): http://www.elta-courier.gr/search.asp

 

Αυτή τη στιγμή το πακέτο φαίνεται να είναι δεσμευμένο στο τελωνείο. Όταν αποδεσμευθεί, η USPS θα εμφανίσει το μήνυμα "Customs clearance processing complete", ενώ στα ΕΛΤΑ θα δεις κάτι σαν "ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΑΤ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (EMS)".

 

Αν όντως το πακέτο έχει μείνει στο τελωνείο από τις 11/9, το πιθανότερο είναι πως θα πληρώσεις έξοδα διασάφησης τα οποία θα σου ανακοινωθούν όταν έρθει ταχυδρόμος και φέρει το σχετικό χαρτί. Το πόσα θα είναι αυτά τα έξοδα έχει σχέση με το κόστος του δέματος (αν πχ. τα παπούτσια κόστιζαν 120 ευρώ, υπολόγισε ένα 50άρι κερατιάτικα). Τα οποία θα πληρώσεις με την παραλαβή του πακέτου από το τοπικό ταχυδρομείο ή κέντρο διανομής των ΕΛΤΑ.

 

Επίσης το δέμα ενδεχομένως να μείνει στο τελωνείο για λίγες μέρες ακόμα (όταν βάζουν έξοδα διασάφησης, συνήθως το κρατάνε γύρω στις 8-10 μέρες ή και περισσότερο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δέμα μπορεί μεν να έμεινε 4 μέρες στο τελωνείο, αλλά οι 2 εξ' αυτών ήταν μη εργάσιμες (Σ-Κ). Γι' αυτό δεν είμαι εντελώς βέβαιος αν θα πληρώσεις έξτρα ή όχι. Θα φανεί στο χαρτί που θα σου έρθει από τα ΕΛΤΑ courier.

 

edit: άκυρο. Μόλις είδα ότι το "ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΑΤ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (EMS)" είναι την ίδια μέρα (11/9). Δεν το κράτησαν σχεδόν καθόλου το δέμα, άρα λογικά δεν θα πληρώσεις τίποτα επιπλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τελωνείο της Θεσσαλονίκης όμως δεν θα το είχε αποφύγει αν δεν χρειαζόταν να τιμολογηθει; Γιατί μετά από την έξοδο του πακέτου από το τελωνείο της Αθήνας, έμεινε πέντε μέρες σε αυτό της Θεσσαλονίκης. Σε κάθε περίπτωση ευχαριστώ για τη βοήθεια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραληπτης δεν εντοπίζεται

Που να αναζητήσω το πακέτο;

Υ. Γ. Εννοείται πως δεν με αναζητησε κανείς από τα ΕΛΤΑ

Υ. Γ. Εκτός από τυχόν έξοδα εκτελωνισμου, δικαιούνται να μου ζητήσουν επιπρόσθετα χρήματα από τα ΕΛΤΑ; για δικές τους υπηρεσίες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν στο φέρουν μέχρι αύριο παρτούς τηλέφωνο να πας να το πάρεις από καπου...

 

Έτσι την πάτησα μια φορα και οι τραγικοί το στείλανε πίσω!  Εννοείτε δεν μου είχαν φέρει ειδοποιητήριο ή να έρθει κάποιος από το σπίτι καθώς ήμουν όλη μερα σπίτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε ένα τηλέφωνο στο Κέντρο Διαλογής Λάρισας και ρώτα τι γίνεται, δίνοντας τον αριθμό φορτωτικής. Νομίζω είναι το 2410555177 (στο site των ΕΛΤΑ δεν είχε νούμερο αλλά το βρήκα σε κάτι χρυσούς οδηγούς). Αν το σύστημα της Λάρισας δουλεύει όπως της Αθήνας, ούτως ή άλλως θα πρέπει να πας εσύ να παραλάβεις το πακέτο και να πληρώσεις τα όποια κερατιάτικα.

 

Ο ταχυδρόμος απλώς θα φέρει το χαρτάκι στο σπίτι, όπου θα αναγράφεται το ποσό. Αν πάλι δεν υπάρχουν κερατιάτικα, τότε σου στέλνουν χαρτάκι από το τοπικό ταχυδρομείο και παραλαμβάνεις από εκεί.

 

Αν χρειαστεί να πληρώσεις κάτι θα είναι τα έξοδα εκτελωνισμού και μόνο. Τα ΕΛΤΑ δεν δικαιούνται να χρεώσουν τίποτα παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...