Προς το περιεχόμενο

Αγορά παπουτσιών μέσω internet και απορίες


slipknot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πάντως δεν είναι και λίγα 43 ευρω έξοδα τελωνείου 

 

Γι' αυτό ακριβώς το λόγο όταν κάνουμε τέτοιες παραγγελίες υπολογίζουμε πάντα τη χειρότερη περίπτωση, δηλαδή να μη τη γλυτώσουμε στο τελωνείο και να πληρώσουμε έξοδα διασάφησης. Υπάρχουν μερικοί απλοί κανόνες που ακολουθώ:

 

- αν το ποσό είναι σχετικά χαμηλό (βλ. $100-110), τότε και οι πιθανότητες θα είναι μικρές συνεπώς άντε να πληρώσουμε τελωνείο μία στις τόσες. Σε βάθος χρόνου θα είμαστε σίγουρα κερδισμένοι. Για να έχουμε όφελος όμως θα πρέπει να κάνουμε κάμποσες παραγγελίες.

 

- αν πάλι το τελωνείο είναι εξαιρετικά πιθανό (επειδή πχ. τα παπούτσια είναι ακριβά ή/και κράχτες σαν τα Air Max), τότε θα πρέπει να είμαστε βέβαιοι ότι η αγορά αξίζει. Δηλαδή ότι η τιμή στην Ελλάδα (ή Ευρώπη) είναι υψηλότερη ακόμα και από αυτή του Eastbay + τελωνείο.

 

- αν δεν μπορούμε να βρούμε αντίστοιχο παπούτσι στην Ελλάδα (ή στην Ευρώπη), δηλαδή ίδιο μοντέλο/νούμερο/χρώμα κλπ, τότε πάλι αξίζει τον κόπο.

 

Ειδικά το τελευταίο είναι ο λόγος που συνεχίζω να αγοράσω από Eastbay. Μπορεί να έφαγα τελωνείο (από 20 ως 45 ευρώ) στις μισές από τις τελευταίες 5-6 μου παραγγελίες αλλά άξιζε τον κόπο γιατί τα μοντέλα των Nike/Jordan που αγόρασα δεν πωλούνται καν στην Ευρώπη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύο πράγματα που έμαθα από την πολύ εξυπηρετητή υπάλληλο.

 

1. Το eastbay τα είχε στείλει με express mail και όχι με απλό ταχυδρομείο.

2. Αν υπάρχει η δυνατότητα να τα στέλνουμε σε διεύθυνση στην Αθήνα καθώς το εκεί τελωνείο έχει πολύ μεγαλύτερο φορτο/περισσότερα πακέτα και υπάρχουν περισσότερες πιθανότητες να περάσει το πακέτο, απ ότι απ της Θεσσαλονίκης.

3. Μου υπολογισαν 23% ΦΠΑ σε ένα ποσό 131 ευρώ, που κάνεις δεν ξέρει πως βγήκε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά, το EB στέλνει μόνο με αυτό τον τρόπο. Το (2) λογικά ισχύει αν και προσωπικά πιστεύω ότι με τέτοια παπούτσια και πόσο, πάλι θα πλήρωνες τελωνείο εκτός κι αν στεκόσουν ιδιαίτερα τυχερός.

 

Όσο για το πως υπολογίζονται τα έξοδα διασάφησης, καθώς και γιατί χρεώνουν ΦΠΑ 23% στα μεταφορικά δεν νομίζω ότι μπορεί να το εξηγήσει κάποιος. Μια μέρα όμως θα ανοίξουν τα σύνορα μεταξύ ΗΠΑ και Ευρώπης (αφού προς εκεί πάει το πράγμα, αρκεί να... υπάρχει τότε Ευρώπη) και θα καταργηθούν τα κερατιάτικα των βρωμοτελωνείων.

 

Όπως και να 'χει, καλοφόρετα! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρώτησα συγκεκριμένα για το αν συμπεριλαμβανουν τα μεταφορικά για να χρεωσουν το ΦΠΑ και μου απάντησε κατηγορηματικα όχι. Απλώς το χρεώνουν σε ότι τιμή τους καπνίσει.

 

Να σαι καλά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...