Προς το περιεχόμενο

ipod or not ipod


zeus_my_man

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε λιγες μερες κατεβαινω Ελλαδα και πριν δυο μερες, το 4gb creative zen μου τα εφτησε απο το πουθενα. Τωρα σκεφτομαι σοβαρα να αγορασα ενα ipod nano 8gb 4th generation, αλλα δεν ειμαι σιγουρος. Απο οτι εχω διαβασει οι πιο πολλοι ειναι σε γενικες γραμμες ευχαριστημενοι. Πριν περιπου 2-3 χρονια ειχα ενα ipod shuffle και μετα απο ενα χρονο τα επεξε αλλα ηταν λογο του φιρμςαρε που κολησε :(

 

Θα ηθελα την αποψη σας για το εαν αξιζη μια τετοια αγορα, ειναι και ομορφα τα ατοιμα XD .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Σε λιγες μερες κατεβαινω Ελλαδα και πριν δυο μερες, το 4gb creative zen μου τα εφτησε απο το πουθενα. Τωρα σκεφτομαι σοβαρα να αγορασα ενα ipod nano 8gb 4th generation, αλλα δεν ειμαι σιγουρος. Απο οτι εχω διαβασει οι πιο πολλοι ειναι σε γενικες γραμμες ευχαριστημενοι. Πριν περιπου 2-3 χρονια ειχα ενα ipod shuffle και μετα απο ενα χρονο τα επεξε αλλα ηταν λογο του φιρμςαρε που κολησε :(

 

Θα ηθελα την αποψη σας για το εαν αξιζη μια τετοια αγορα, ειναι και ομορφα τα ατοιμα XD .

 

Δεν ξέρω τι απαιτήσεις μπορείς να έχεις από μία τέτοια συσκευή αλλά εγώ το μόνο ελάττωμα που της βρίσκω είναι η έλλειψη ραδιοφώνου.... Σε όλα τα υπόλοιπα είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί..... Το έχω 7-8 μήνες τώρα και είμαι σούπερ-ευχαριστημένος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ειναι οντως ενα μιον αλλα παραβλεπεται. Το θεμα ειναι οτι δεν θελω να το παρω και παλι ενα μηνα μετα το warranty να μου χαλασει λογω update...

Ευχαριστω παντως για την απαντηση. Οσον αφορα τον ηχο, οταν το εχεις στο max με τα ακουστικα ακουγετε αρκετα δυνατα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα,προφανώς έχει να κάνει με τις ανάγκες του καθενός.Πριν 3 χρόνια είχα αγοράσει το nano 1st gen.(πανάκριβο εκείνη την εποχή) αλλά λέω θα πάρω που θα πάρω,ας πάρω το καλύτερο.Προσωπικά δεν με βόλεψε και πολύ,αντιπαθώ itunes,για κάποιο λόγο δεν μου πέρναγε συγκεκριμένα τραγούδια,άλλα τα πέρναγε 2-3 φορές(προφανώς κάτι δεν έκανα καλά αλλά και φίλος μου που ξέρει απ'αυτάκαι πάλι δεν τα κατάφερε).Μετά από 1 χρόνο το πούλησα.

Προσφάτως,μιας και πάλι πρόκειτα να αγοράσω mp3 βρέθηκα σ'αυτό το δίλημμα.Αλλά αν δεν με κάλυψε την 1η φορά το ipod γιατί να πάρω πάλι κάτι πιο ακριβό με ελλείψεις έναντι άλλων mp3 (π.χ ραδιόφωνο)??Σίγουρα είναι πολύ όμορφο,trendy κοκ. αλλά σ'έμενα τουλάχιστον δεν αρκεί αυτό,θέλω να'ναι και λειτουργικό..Προσωπική άποψη φυσικά.

 

Καλές αγορές.

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 20:02 ----------

 

Αυτο ειναι οντως ενα μιον αλλα παραβλεπεται. Το θεμα ειναι οτι δεν θελω να το παρω και παλι ενα μηνα μετα το warranty να μου χαλασει λογω update...

Ευχαριστω παντως για την απαντηση. Οσον αφορα τον ηχο, οταν το εχεις στο max με τα ακουστικα ακουγετε αρκετα δυνατα???

 

Ακούγεται αλλά τ'ακουστικά είναι για πέταμα και σ'εμένα "έτριζαν" λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακουστηκα εχω αλλα δικα μου samsung, απλα βεβαια αλλα ειμαι ικανοποιημενος. Με το itunes ειχα και εγω προβλημα αλλα το συνηθησα. Ερωτηση, ειναι ανθεκτικα τα καινουρια ipods γιατι τα πρωτα που ειχαν βγει, ηταν υπερευεσθητα εχω την εντυπωση. Και πια η διαφορα αναμεσα σε 1η, 2η, 3η κτλπ generation???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακουστηκα εχω αλλα δικα μου samsung, απλα βεβαια αλλα ειμαι ικανοποιημενος. Με το itunes ειχα και εγω προβλημα αλλα το συνηθησα. Ερωτηση, ειναι ανθεκτικα τα καινουρια ipods γιατι τα πρωτα που ειχαν βγει, ηταν υπερευεσθητα εχω την εντυπωση. Και πια η διαφορα αναμεσα σε 1η, 2η, 3η κτλπ generation???

 

Ναι,τουλάχιστον φαίνονται πιο ανθεκτικά.Το 1ης γενιάς ήταν όντως πολύ ευαίσθητο.

Απλά εξελίσσονται,δεν έχουν τις τρελές διαφορές,π.χ νομίζω από το 3ης γενιάς και μετά παίζουν και βίντεο και βελτιώνεται η μπαταρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα είναι πολύ όμορφο,trendy κοκ. αλλά σ'έμενα τουλάχιστον δεν αρκεί αυτό,θέλω να'ναι και λειτουργικό..Προσωπική άποψη φυσικά.

 

Ακούγεται αλλά τ'ακουστικά είναι για πέταμα και σ'εμένα "έτριζαν" λίγο.

 

Τα iPods είναι κατα γενική ομολογία οτι πιο απλό και λειτουργικό υπάρχει σε mp3 player.

Γι'αυτο άλλωστε πουλάνε σαν τρελά.

 

Τα ακουστικά τους όμως όντως είναι για πέταμα :-(

 

 

Έχω 2 αγοράσει 2 iPods απο το 2004.

Στο mini τα παιξε η μπαταρία του μετά απο 2.5 χρόνια.

Και το classic μια χαρά κρατεί μετά απο 2 (σχεδόν) χρόνια.

 

Προσωπικά επειδή το γουστάρω πολύ το iTunes και επειδή μου αρέσει το πόσο οργανωμένα μπορείς να χεις τη μουσική σου,

δεν θα περνα κανένα mp3 player εκτός iPod.

Προσωπική άποψη πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω το ipod nano 2gb 1ης γενιας εδω και 3,5 χρονια περιπου. Ομολογω πως εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος μεχρι τωρα. Το μονο παραπονο που εχω ειναι οτι η μπαταρια δεν κραταει και παρα πολυ σε σχεση με αλλα mp3. Οσο για το γεγονος οτι δεν διαθετει ραδιαφωνο, αυτο πιστευω δεν λεει κατι. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα iPods είναι κατα γενική ομολογία οτι πιο απλό και λειτουργικό υπάρχει σε mp3 player.

Γι'αυτο άλλωστε πουλάνε σαν τρελά.

 

 

Κοίτα,το ότι πουλάνε σαν τρελά δεν νομίζω ότι είναι θέμα λειτουργικότητας αλλά σωστού marketing της Apple με τη λογική ότι όποιος πάρει iPod θεωρείται trendy(κι εγώ είχα νιώσει λίγο έτσι..)

 

Κατα τ'άλλα είναι υποκειμενικό,εγώ μόνο λειτουργικό δεν το βρήκα.Γούστα είναι αυτά..:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά την συνεργασία του iPod με το iTunes, κανένα απολύτως πρόβλημα.... Το έχω στην ρύθμιση manually, προσωπικά με βολεύει καλύτερα, οπότε ούτε συγχρονισμός με το library του iTunes ούτε τίποτα. Ότι τραγουδια ή βίντεο θέλω, απλώς τα κάνω drag n drop από τον φάκελο του υπολογιστή στο iPod..... Πολύ απλό, γρήγορο και ποτέ δεν μου έχει δώσει πρόβλημα...

Για τα ακουστικά που το συνοδεύουν, όντως δεν είναι και ότι καλύτερο κυκλοφορεί και οι αρνητικές γνώμες είναι σωστές.... Λίγες μέρες με την αγορά του iPod κυκλοφόρησε καινούργιο firmware, που του πέρασα εύκολα και χωρίς κανένα πρόβλημα, που το έκανε συμβατό με τα καινούργια ακουστικά Apple in-ear με τηλεκοντρόλ στο καλωδιάκι.... Μετά πήρα και αυτά τα ακουστικά (κόστος κάπου στα 80 ευρώ) και η ακουστική εμπειρία είναι άπαιχτη, χωρίς προηγούμενα!!!!!! Επειδή εγώ χρησιμοποιώ το iPod μέσα στην πόλη, λόγω του δυνατού εξωτερικού θορύβου, είχα την ένταση πάντα στο μέγιστο για να ακούω και μου έκανε ένα κεφάλι καζάνι.... Με τα ακουστικά in-ear όλα αλλάζουν... Τα μπάσα είναι καταπληκτικά, πολύ γεμάτα, η απομόνωση από τους εξωτερικούς θορύβους εξαιρετική και δεν χρειάζεται τώρα πλέον να ανεβάζω πολύ την ένταση.... Προσθετω και την ευκολία του τηλεκοντρόλ πάνω στο καλωδιάκι που επιτρέπει την αλλαγή τραγουδιού αλλά και την αυξομείωση της έντασης του ήχου....Σίγουρα το κόστος με αυτά τα ακουστικά ανεβαίνει πολύ, αλλά σε όποιον το επιτρέπει η τσέπη του ο συνδυασμός iPod nano 4g + in-ear ακουστικά είναι ανεπανάληπτος :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα walkman της sony είναι γιά μένα τα καλύτερα.Παίζουν τα πάντα έχουν ραδιόφωνο, έχουν τέλεια μπαταρία είναι και πιό φθηνά.Και είναι και sony!Ειδικά η σειρά S είναι τοπ.

Με τα κινητά δίνει η sony και το πολύ λειτουργικό πρόγραμμα Media Go(μπορείτε να το κατεβάσετε ακόμη και αν δεν έχετε κινητο sonyericsson, το οποίο συνεργάζεται με τα πάντα.Σύνδεσε ο γιός μου ένα Νοκια κινητό και το αναγνώριισε και αυτό.

Όταν μεταφέρεις βίντεο μέσω του προγράμματος αυτού σού κάνει αυτόματα μετατροπή του αρχείου σε συμβατή μορφή και πολλά άλλα.

Το θέμα βέβαια εδώ είναι το ipod.

Έχω μέχρι στιγμής χαλάσει δύο τέτοια πρώτης και δεύτερης γενιάς, δεν βλέπω φοβερές διαφορές από μερικά άλλα επώνυμα, στα μείον βλέπω τη μικρή διάρκεια της μπαταρία του και άν δεν ήταν μόδα δεν θα πούλαγαν.

Βλέπω και μιλάτε πολύ γιά το iΤunes.Το itunes στην ουσία χρειάζεται μόνο γιά να αγοράσεις μουσική.Δεν βλέπω σε τι άλλο μπορεί ουσιαστικά να σου χρησιμεύσει περισσότερο από κάποια άλλα προγράμματα.

Κατεβάστε το πρόγραμμα Floola αι θα κάνετε πιό γρήγορα τη δουλειά σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για εμενα η ελλειψη ραδιοφωνου ειναι μεγαλο μειον. Εχω ενα απο δωρο αλλα πηγα και αγορασα και το ραδιοφωνακι, δεν ξερω γιατι εχει αυτην την πολιτικη η Apple. Αν δεν μου το ειχαν παρει δωρο οσο ωραιο και να ειναι η ελλειψη ραδιοφωνου ειναι απαγορευτικος παραγοντας για αγορα, τουλαχιστον για εμενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω και μιλάτε πολύ γιά το iΤunes.Το itunes στην ουσία χρειάζεται μόνο γιά να αγοράσεις μουσική.Δεν βλέπω σε τι άλλο μπορεί ουσιαστικά να σου χρησιμεύσει περισσότερο από κάποια άλλα προγράμματα.

Κατεβάστε το πρόγραμμα Floola αι θα κάνετε πιό γρήγορα τη δουλειά σας.

 

Δεν είναι οτι κάνει κάτι που κάποιο άλλο πρόγραμμα δεν κάνει.

Απλά αυτό που κάνει το κάνει πολύ απλά και σε ωραίο περιβάλλον.

 

για εμενα η ελλειψη ραδιοφωνου ειναι μεγαλο μειον. Εχω ενα απο δωρο αλλα πηγα και αγορασα και το ραδιοφωνακι, δεν ξερω γιατι εχει αυτην την πολιτικη η Apple. Αν δεν μου το ειχαν παρει δωρο οσο ωραιο και να ειναι η ελλειψη ραδιοφωνου ειναι απαγορευτικος παραγοντας για αγορα, τουλαχιστον για εμενα

 

Έχω 13.098 τραγούδια περασμένα μέσα.

+με τις genius playlists φτιάχνω playlists που προτιμώ απο αυτά που παίζουν στα ραδιόφωνα της Πάτρας. Ή της Αθήνας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...