Προς το περιεχόμενο

Αγορα νεου macbook pro


Msok

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον παιδια ενας φιλος μου απφασισε να δοκιμασει την ολη εμπειρια ενος mac.Κυριως θα το χρησιμοποιει για τις εργασιες του στη σχολη,κανενα παιχνιδι,video edit και θα ειναι το main pc του.Το θεμα ειναι οτι δεν ξερει τι να επιλεξει αναμεσα στο 2,66 15αρι και το 2,8 15αρι.Εχουν μεγαλες διαφορες στις επιδοσεις;(Το 3,06 θεωρητικα ειναι υπερβολη)

 

Επισης θα το παρει με δοσεις απο τα multirama.Αν θελει να αλλαξει τον δισκο με εναν με 7200rpm πριν τον αγορασει τι γινεται;(αξιζει αυτη η αλλαγη ε;)Γενικα οι mac ζεσταινονται οταν ζοριζονται;Και κατι τελευταιο.Τι περιφερειακα ειναι καλο να παρει εκτος απο ποντικι και πληκτρολογιο για το νεο του mac;

 

Συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις αλλα θελει να μαθει για να το παραγγειλει την αλλη εβδομαδα:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον παιδια ενας φιλος μου απφασισε να δοκιμασει την ολη εμπειρια ενος mac.Κυριως θα το χρησιμοποιει για τις εργασιες του στη σχολη,κανενα παιχνιδι,video edit και θα ειναι το main pc του.Το θεμα ειναι οτι δεν ξερει τι να επιλεξει αναμεσα στο 2,66 15αρι και το 2,8 15αρι.Εχουν μεγαλες διαφορες στις επιδοσεις;(Το 3,06 θεωρητικα ειναι υπερβολη)

 

Επισης θα το παρει με δοσεις απο τα multirama.Αν θελει να αλλαξει τον δισκο με εναν με 7200rpm πριν τον αγορασει τι γινεται;(αξιζει αυτη η αλλαγη ε;)Γενικα οι mac ζεσταινονται οταν ζοριζονται;Και κατι τελευταιο.Τι περιφερειακα ειναι καλο να παρει εκτος απο ποντικι και πληκτρολογιο για το νεο του mac;

 

Συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις αλλα θελει να μαθει για να το παραγγειλει την αλλη εβδομαδα:-)

 

Καλύτερα να πάρει το 2,66.... Η διαφορά στις επιδόσεις με το 2,8 είναι πολύ μικρή, ενώ η διαφορά στην τιμή είναι πολύ μεγάλη και δεν αξίζει τον κόπο....

Καλύτερα τον 7200 δίσκο να τον βάλει μετά την αγορά.... Έτσι θα του στοιχίσει πολύ φτηνά, γύρω στα 60 ευρώ ο 320άρης, και θα του μείνει και ο ''μαμίσιος'' να τον κάνει με ένα κουτάκι εξωτερικό....

Οι Mac ζεσταίνονται ακριβώς όπως οι άλλοι υπολογιστές.... Απλώς επειδή ακολουθούν και την οδό της παθητικής ψύξης μέσω του αλουμινίου, αυτή η θερμότητα φτάνει στην επιφάνεια του υπολογιστή και γίνεται πιο εύκολα αντιληπτή από τον χρήστη... Στους άλλους υπολογιστές μένει εγκλωβισμένη στο εσωτερικό από τα πλαστικά καπάκια (με ότι αυτό συνεπάγεται για την μακρωζωία του υπολογιστή) ή υπάρχουν μεγάλα και θορυβώδη ανεμιστηράκια να την απομακρύνουν....

Προχτές δοκίμαζα ένα HP dv5 μιας φίλης που έχει στο περίπου χαρακτηριστικά παρόμοια με το MBP μου... Εκείνο που μου κακοφάνηκε αμέσως από το boot ήταν ο θόρυβος που έκαναν τα ανεμιστηράκια..... Δεν ξέρω αν θα μπορούσα να δουλέψω με τόσο θόρυβο έχοντας συνηθίσει στην άκρα ησυχία του Mac μου.... :-)

Περιφερειακά αγοράζει ανάλογα με τις ανάγκες του.... Σίγουρα εγώ δεν θα αγόραζα (και πράγματι δεν αγόρασα :-) )πληκτρολόγιο και ποντίκι από την στιγμή που με το MBP έχω το καλύτερο πληκτρολόγιο και touchpad της αγοράς.... :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ ναι δεν ξερω αν το εξτρα cache και τα 512 mb στην gpu του φανουνε τελικα.

 

Οσο για την αλλαγη στον δισκο σε ποιο καταστημα μπορει να παει για του τον αλλαξουν;Καλο ειναι να τον αλλαξει με το που το αγορασει ε;Μην εχει προλαβει να το ανοιξει και να εχει εγκαταστησει τιποτα δηλαδη.

 

Με το λειτουργικο τι γινεται;Το εχει σε cd η συσκευασια και οταν αλλαξεις σκληρο το παιρνας μονος σου παλι;(Δεν ειχα ποτε mac οπως φαινεται:lol:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ ναι δεν ξερω αν το εξτρα cache και τα 512 mb στην gpu του φανουνε τελικα.

 

Οσο για την αλλαγη στον δισκο σε ποιο καταστημα μπορει να παει για του τον αλλαξουν;Καλο ειναι να τον αλλαξει με το που το αγορασει ε;Μην εχει προλαβει να το ανοιξει και να εχει εγκαταστησει τιποτα δηλαδη.

 

Με το λειτουργικο τι γινεται;Το εχει σε cd η συσκευασια και οταν αλλαξεις σκληρο το παιρνας μονος σου παλι;(Δεν ειχα ποτε mac οπως φαινεται:lol:)

 

Η διαφορά θα είναι πολύ μικρή και στον επεξεργαστή και στην κάρτα γραφικών.... Βέβαια άμα μπορεί να πάει στο ακριβότερο, ας πάει, απλώς η διαφορά σε επίπεδο hardware δεν δικαιολογεί την διαφορά στην τιμή....

Με το δίσκο μπορεί να κάνει όπως θέλει... Πριν ξεκινήσει, να τον αντικαταστήσει με καινούργιο ή να ξεκινήσει και να τον αντικαταστήσει στην πορεία, όπως έκανα εγώ.... :-) Ο δίσκος είναι πολύ εύκολο να αντικατασταθεί, μπορεί να το κάνει και μόνος του χωρίς βοήθεια τεχνικού.... Επίσης με το Time Machine ή άλλα προγράμματα, όπως το SuperDuper, μπορεί πολύ εύκολα να περάσει από τον παλιό στον καινούργιο δίσκο κρατώντας ακριβώς τον υπολογιστή του ως έχει χωρίς να χρειάζεται να κάνει εγκαταστάσεις λειτουργικού συστήματος ή λογισμικού από την αρχή...

Ο υπολογιστής έρχεται με το λειτουργικό σύστημα και διάφορα προγράμματα, όπως το iLife, προεγκατεστημένα στο σκληρό, αλλά συνοδεύεται και από 2 dvd σε περίπτωση που χρειαστεί να εγκατασταθούν εκ νέου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ξεχνάς όμως ότι για να προσθέσεις έστω και μνήμη στα καινούρια pro πρέπει να το λύσεις όλο το μηχάνημα και δεν ξέρω κατα πόσο σε καλύπτει η εγγυση.

 

(μπαταρία αν πέσει πρέπει να πληρώσεις νταβατζιλίκι στο service της apple για να στην αλλάξουν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν λύνεις τίποτα... Για σκληρό και μνήμη, φτάνει να ξεβιδώσεις το κάτω καπάκι.... Για την μπαταρία έχεις δίκιο, αλλά η Apple σου λέει ότι αυτή η μπαταρία θα σου κρατήσει τόσα χρόνια που δεν θα χρειαστεί να την αλλάξεις ποτέ!!!!! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ενα sensor που υπαρχει στον σκληρο(δεν θυμαμαι καλα μπορει να ειναι και στην μπαταρια) τι γινεται;

 

Γενικα θα δει αρκετη διαφορα απο 5400 σε 7200 rpm ή μηπως να περιμενει να πεσουν λιγο οι τιμες στους ssd και να βαλει ενα τετοιο;Και αν απο την αλλη θελει να του αλλαξει τον σκληρο καποιος τεχνικος πρεπει να παει στην rainbow; (θα τον χρεωσουν για την εργασια;:confused:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ενα sensor που υπαρχει στον σκληρο(δεν θυμαμαι καλα μπορει να ειναι και στην μπαταρια) τι γινεται;

 

Γενικα θα δει αρκετη διαφορα απο 5400 σε 7200 rpm ή μηπως να περιμενει να πεσουν λιγο οι τιμες στους ssd και να βαλει ενα τετοιο;Και αν απο την αλλη θελει να του αλλαξει τον σκληρο καποιος τεχνικος πρεπει να παει στην rainbow; (θα τον χρεωσουν για την εργασια;:confused:)

 

Αυτός ο αισθητήρας που ''παρκάρει'' τις κεφαλές σε περίπτωση ''ανώμαλης'' επιτάχυνσης υπάρχει και σε άλλους σκληρούς, ανάλογα το μοντέλο που θα διαλέξει για να βάλει....

Διαφορά από 5400->7200 θα δει αρκετή...

Για τους ssd υπάρχει ακόμα πολύς χρόνος για να πέσουν οι τιμές, εκτός αν μπορεί να συμβιβαστεί με ένα 128άρη, που και πάλι θα τον ακριβοπληρώσει....

Πάντως εγώ τα 300 ευρώ για να περάσω από το 2,66 στο 2,8 θα προτιμούσα να τα έδινα σε ένα ssd.... Εκεί θα φαινόταν πολύ περισσότερο η διαφορά στις επιδόσεις... Αλλά είπαμε με ssd θα πρέπει να περιοριστεί σε χωρητικότητα....

Άμα θέλει να του ξεβιδώσει τις 10 βιδούλες στο πίσω καπάκι ο τεχνικός, αναγκαστικά θα πληρώσει τον τεχνικό..... Ξέρεις κανέναν τεχνικό να δουλεύει τσάμπα.... Δεν χρειάζεται να πάει πάντως στην Rainbow.... Μνήμη και σκληρό αλλάζεις χωρίς να χάσεις εγγύηση.... :-)

Κοίτα το βίντεο να δεις πως βγαίνει το πίσω καπάκι και έχεις φάτσα μπροστά σου έτοιμο τον σκληρό για αλλαγή

 

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=T161ICl3mDM[/ame]

 

 

Υ.Γ. Δίχως παρεξήγηση, αυτός ο φίλος σου όντως ενδιαφέρεται να πάρει MBP; Το λέω γιατί πιο πολύ φαίνεσαι να ενδιαφέρεσαι εσύ να πάρει αυτός MBP, παρά ο εκείνος.... :X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ενα sensor που υπαρχει στον σκληρο(δεν θυμαμαι καλα μπορει να ειναι και στην μπαταρια) τι γινεται;

Ο σενσορας αυτος στα macbook ειναι στον ιδιο τον φορητο,οχι στον σκληρο.

Οποτε οτι σκληρο κ να βαλεις, ο σενσορας θα εξακολουθει να λειτουργει..

Υπαρχουν βεβαια κ σκληροι που εχουν τον δικο τους αυτονομο σενσορα.

 

.

Πάντως εγώ τα 300 ευρώ για να περάσω από το 2,66 στο 2,8 θα προτιμούσα να τα έδινα σε ένα ssd.... Εκεί θα φαινόταν πολύ περισσότερο η διαφορά στις επιδόσεις...

+1000!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός ο αισθητήρας που ''παρκάρει'' τις κεφαλές σε περίπτωση ''ανώμαλης'' επιτάχυνσης υπάρχει και σε άλλους σκληρούς, ανάλογα το μοντέλο που θα διαλέξει για να βάλει....

Διαφορά από 5400->7200 θα δει αρκετή...

Για τους ssd υπάρχει ακόμα πολύς χρόνος για να πέσουν οι τιμές, εκτός αν μπορεί να συμβιβαστεί με ένα 128άρη, που και πάλι θα τον ακριβοπληρώσει....

Πάντως εγώ τα 300 ευρώ για να περάσω από το 2,66 στο 2,8 θα προτιμούσα να τα έδινα σε ένα ssd.... Εκεί θα φαινόταν πολύ περισσότερο η διαφορά στις επιδόσεις... Αλλά είπαμε με ssd θα πρέπει να περιοριστεί σε χωρητικότητα....

Άμα θέλει να του ξεβιδώσει τις 10 βιδούλες στο πίσω καπάκι ο τεχνικός, αναγκαστικά θα πληρώσει τον τεχνικό..... Ξέρεις κανέναν τεχνικό να δουλεύει τσάμπα.... Δεν χρειάζεται να πάει πάντως στην Rainbow.... Μνήμη και σκληρό αλλάζεις χωρίς να χάσεις εγγύηση.... :-)

Κοίτα το βίντεο να δεις πως βγαίνει το πίσω καπάκι και έχεις φάτσα μπροστά σου έτοιμο τον σκληρό για αλλαγή

 

http://www.youtube.com/watch?v=T161ICl3mDM

 

 

Υ.Γ. Δίχως παρεξήγηση, αυτός ο φίλος σου όντως ενδιαφέρεται να πάρει MBP; Το λέω γιατί πιο πολύ φαίνεσαι να ενδιαφέρεσαι εσύ να πάρει αυτός MBP, παρά ο εκείνος.... :X

 

Το πιθανοτερο ειναι να μεινει με τον 5400 rpm που εχει το mbp και να αλλαξει σε ssd λιγο αργοτερα.Thanks για το βιντεο.Ειδα και καποια αλλα και ναι τελικα δεν αξιζει να παει σε τεχνικο.10 λεπτα υποθεση ειναι

 

Χαχα ναι οντως ενδιαφερεται να παρει mbp απλα εχω αναλαβει την ολη διαδικασια να μαθουμε και καποια πραγματα πριν το αγορασει.Παντως μπορω να πω οτι με επιασες!Μετα απο ολα αυτα σκεφτομαι και εγω πολυ σοβαρα να χτυπησω ενα mbp αφου εχω εντυπωσιαστει αρκετα μαζι τους:-)

 

Ο σενσορας αυτος στα macbook ειναι στον ιδιο τον φορητο,οχι στον σκληρο.

Οποτε οτι σκληρο κ να βαλεις, ο σενσορας θα εξακολουθει να λειτουργει..

Υπαρχουν βεβαια κ σκληροι που εχουν τον δικο τους αυτονομο σενσορα.

 

 

+1000!!!!

 

Α οκ καταλαβα:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως μπορω να πω οτι με επιασες!Μετα απο ολα αυτα σκεφτομαι και εγω πολυ σοβαρα να χτυπησω ενα mbp αφου εχω εντυπωσιαστει αρκετα μαζι τους:-)

 

Καλά θα το κάνεις... Πρόκειται για εξαιρετικά μηχανήματα :-)

 

@haHa

Ο Seagate Momentus 7200.4 500gb τι λέει;;; Είναι καλός;;; Τον έφερε το e-shop στα 115 ευρώ...

Αξίζει να περάσω από τον WD Blue Scorio 5400 500gb σε αυτόν;;;;

 

Θα έπερνα ούτως ή άλλως μέχρι τον Σεπτέμβρη εξωτερικό 2.5άρη γιατί μου χρειάζεται...

Και σκέφτομαι να βάλω τον Momentus εσωτερικό και να κάνω τον Blue Scorpio εξωτερικό... :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω και κατι αλλο.Ελεγα αν αξιζει το mouse της apple αλλα απο οτι φαινεται και απο αλλους που το αγορασαν δεν λεει.Καλυτερα ενα logitech(οχι wireless φυσικα).Για παραδειγμα αυτο http://www.multirama.gr/products/product?pid=0006560&catid=030300 αλλα δεν γραφει τιποτα για το αν υποστηριζει mac os x(κριμα γιατι φαινεται καλο ποντικι) αρα κοιταμε για κανα αλλο.Για το πληκτρολογιο της apple τι λετε;Πιστευω οτι αξιζει(και για gaming θα την κανει την δουλεια του οποτε δεν υπαρχει λογος για αλλο)

 

Και κατι τελευταιο.UPS δεν θα χρειαστει αφου δεν θα συνδεθει καμμια οθονη μονο ενας εκτυπωτης.Αλλα τι ειναι καλο για να προστατευτει το laptop απο τις τασεις του ρευματος;Ενας σταθεροποιητης τασης μηπως ή πολυμπριζο ασφαλειας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά θα το κάνεις... Πρόκειται για εξαιρετικά μηχανήματα :-)

 

@haHa

Ο Seagate Momentus 7200.4 500gb τι λέει;;; Είναι καλός;;; Τον έφερε το e-shop στα 115 ευρώ...

Αξίζει να περάσω από τον WD Blue Scorio 5400 500gb σε αυτόν;;;;

 

Θα έπερνα ούτως ή άλλως μέχρι τον Σεπτέμβρη εξωτερικό 2.5άρη γιατί μου χρειάζεται...

Και σκέφτομαι να βάλω τον Momentus εσωτερικό και να κάνω τον Blue Scorpio εξωτερικό... :-)

 

Και όμως φαίνεται ο συγκεκριμένος 500άρης Seagate Momentus 7200.4 να δίνει προβλήματα....

Τα αναφέρουν ως ''click and beep problems'.'

Κάνω επισύναψη ένα άρθρο από το macephemera γραμμένο από τον ararat12

 

Τελευταία, συζητιέται ένα ενδεχόμενο πρόβλημα σε MacBook Pro που έχουν αναβαθμιστεί με σκληρό των 7200rpm.

 

Συγκεκριμένα, κάτοχοι MacBook Pro παρατηρούν πως μετά από την αναβάθμιση ο σκληρός παρουσιάζει απρόβλεπτα spin-down, αυξημένο θόρυβο και αδικαιολόγητα χαμηλές επιδόσεις.

 

Οι περισσότερες περιπτώσεις δείχνουν τους πρόσφατους Seagate Momentus 7200.4 αλλά δεν λείπουν και αναφορές σε μοντέλα Hitachi.

 

Η πιό πιθανή εξήγηση είναι αυτή που θέλει το free fall sensor του σκληρού δίσκου να δυσλειτουργεί σε συνδιασμό με αυτό που υπάρχει ενσωματωμένο στη logic board του φορητού.

 

Όπως προαναφέρθηκε, τα παραπάνω έχουν ως αποτέλεσμα το κόλλημα του υπολογιστή, αυξημένο θόρυβο και επιπλέον φθορά του σκληρού δίσκου.

 

Χρήστες τέτοιων συστημάτων που έχουν ήδη επικοινωνήσει με το Apple Support λένε πως το πρόβλημα αναγνωρίζεται, χωρίς όμως να υπάρχει κάποια επίσημη λύση.

 

Οι κάτοχοι MBP που σκοπεύουν να αναβαθμίσουν, καλό ειναι να ψάξουν τι γίνεται με παρόμοιες αναφορές εδώ και στα διεθνή forum.

 

και από κάτω έχω το link από όλη την συζήτηση στο support της Apple

 

http://discussions.apple.com/thread.jspa?threadID=2049659&start=0&tstart=0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεδομενου οτι ο default δισκος δεν εχει S.M.S (sudden motion Sensor) και αυτη την λειτουργια την αναλαμβανει το λειτουργικο να κανετε απενεργοποιηση αυτης μεσω λειτουργικου και ετσι θα σταματησει.

 

Εμενα εκανε καποια μικρα κλικ και τωρα τα σταματησε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...