Προς το περιεχόμενο

Αγορά Macbook Pro από Γερμανία (e-shop/or not))


darklordvader77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή θα παέι φίλος μου Γερμανία κ τον έχω ψήσει για Apple, μάλλον θα πάρει κάποιο macbook pro, υπάρχει κάποιο θέμα με το πληκτρολόγιο που πρέπει να προσέξει? Αν δν είναι qwerty η κάτι τέτοιο? Γενικά άλλη διαφορά αποτι αν το αγόραζε απο εδώ δν παίζει έτσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δεν θές? http://web.hoh.de/hoh/Apple/MacBook-Pro/Apple-MacBook-Pro-154-ctoMC026D/A-2-/-Z0GR_i7617_100096.htm

 

Νομίζω από αυτό το μαγαζί είναι 100 ευρώ λιγότερα...

 

Γενικά είναι πολύ έμπιστο το μαγαζί αυτό.. Είναι και στη διπλανή πόλη από μένα και έρχονται σε μια μέρα ότι παραγγέλνω, οπότε το χρησιμοποιώ συχνα..

 

Επίσης προσέξτε όταν λένε αγγλικό πληκτρολόγιο.. Υπάρχει διαφορά μεταξύ του αγγλικού και του αμερικάνικού.. Εγώ προτιμώ το αμερικάνικο προσωπικά και γενικά είναοι δύσκολο να βρεις στην Ευρώπη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω κ τους 2 για τις εξτρα προτασεις..

 

Steven, ποια η ουσιαστικη διαφορα μεταξυ Αγγλικου κ Αμερικανικου?? Δεν την εχω ακουστα να σου πω την αληθεια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω κ τους 2 για τις εξτρα προτασεις..

 

Steven, ποια η ουσιαστικη διαφορα μεταξυ Αγγλικου κ Αμερικανικου?? Δεν την εχω ακουστα να σου πω την αληθεια..

 

Και εγώ αμερικάνικο προτιμώ..... Δέκα χρόνια τώρα δουλεύω σε αμερικάνικο πληκτρολόγιο και δεν μπορώ να το αλλάξω λόγω συνήθειας....

Η διαφορά είναι η διάταξη των πλήκτρων (πρόσεξε τα πλήκτρα δεξιά του L και του P, το πλήκτρο αριστερά του Ζ, όπως επίσης και την τοποθέτηση του Enter που στο αγγλικό πιάνει δύο σειρές, και άλλες μικροδιαφορές όπως η διαφορετικός συμβολισμός του tab, caps lock, shift, alt/option, κτλ.....)

 

Το Αμερικάνικο πληκτρολόγιο το έχει ως εναλλακτική επιλογή του ''τοπικού'' πληκτρολογίου στα ευρωπαϊκά Apple Stores όταν παραγγέλνεις το μηχάνημα BTO... Π.χ στο ιταλικό Apple Store έχει να διαλέξεις μεταξύ ''ιταλικού'' και ''αμερικάνικου'' πληκτρολογίου, στο γερμανικό Apple Store έχεις επιλογή μεταξύ ''γερμανικού'' και ''αμερικάνικου''... Νομίζω ότι και οι μεταπωλητές που σου παρέχουν την δυνατότητα BTO μηχανημάτων, σου δίνουν και αυτή την επιλογή... Το ''αγγλικό'' πληκτρολόγιο το βρίσκεις μόνο σε μηχανήματα που έρχονται από το Ηνωμένο Βασίλειο... Βέβαια υπάρχει πάντα το ενδεχόμενο ένα γερμανικό e-shop να ψωνίζει από το Ηνωμένο Βασίλειο και να μπορεί να σου δώσει το αγγλικό πληκτρολόγιο στο μηχάνημα που αγόρασες....

 

Aμερικάνικο

 

apple-macbook-pro_13-keyboard-500.jpg

 

Aγγλικό

 

dscn7265.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μμμ αμα σου πω μ'αρεσει καλυτερα το Αγγλικο?? (μα τι ανωμαλαρα που ειμαι!:o)

 

 

 

Οπως κ να χει, ευχαριστω παρα πολυ πολυ πολυ για τον κοπο σου :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καθόλου, προτιμήσεις είναι αυτές.. Εγώ πχ βαρέθηκα στο macbook να έχω το ηλίθιο γερμανικό πληκτρολόγιο και τώρα που θα παω states μάλλον θα τσιμπήσω από το εβαυ ένα καινούριο upper body για το μωρό με αμερικάνικο πληκτρολόγιο. Θα έχει και καινούριο trackpad, που όπως και να το κάνουμε μετά απο 3.5 χρόνια δεν είναι και στα καλύτερα του. Όλα αυτά με κάτω από 50$. Γουστάρω!

 

Καλή τύχη με την αγορά και θυμήσου άμα έχεις άκρη αμερική πάρτο από εκεί. το δολλάριο έχει πέσει πάλι αρκετά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτομαι να αγορασω απο εξω λογω του care plan και επειδη θελω αγγλικο πληκτρολογιο.

 

Εχει αγορασει κανεις απο το notebook.de ή το hoh ? Ειναι εμπιστα καταστηματα?

 

Πόσες μερες περιπου θα κανει να ερθει ενα MBP και τι μεταφορικα θα εχει περιπου? Τι αποστολη να επιλεξω?

 

Επισης, δεχονται visa electron (χρεωστικη) ?

 

Thanks :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από notebook.de έχω πάρει το δικό μου macbook pro 15'...δέχονται μόνο τραπεζική κατάθεση(προκαταβολή όλο το ποσό αν το ζητήσεις με αγγλικό πληκτρολόγιο- για τα γερμανικά μοντέλα δεν έχουν τέτοια απαίτηση) και αν ειναι custom(άλλο σκληρό/ μνήμη/ αγγλικό πληκτρολόγιο) κάνει από 2 βδομάδες έως 4...το δικό μου έκανε 1 μήνα να έρθει γιατί το πήρα και σε περίοδο διακοπών...τα μεταφορικά είναι 30 ευρώ και έρχεται με UPS μέχρι το αεροδρόμιο των Σπάτων και στη συνέχεια γίνονται dispatch με τοπικές εταιρίες courier(σε μένα ήρθε με speedex)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...