Προς το περιεχόμενο

σπυράκια


al_katerinaki

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καμια επισημη ερευνα που να το αποδεικνυει?

Ή βασιζομαστε μονο σε εσενα και στους 8-10 φιλους του Nick++ ?

 

Η ομοιοπαθητικη και βασικα ολες οι μεθοδοι της, δεν βασιζονται σε μεθοδους που ειναι επιστημονικα αποδεκτοι ή εξακριβωμενοι. Για να μην μιλησουμε για μερικες αρχες της που εναντιωνονται μεταξυ τους οσον αφορα την λογικη συναφεια τους!

Επισης η ολη προσεγγιση της ομοιοπαθητικης ειναι μαλλον η εστιαση στην θεραπευση των συμπτωματων των ασθενειων και οχι της υποκειμενης αιτιας τους. Για να μην αναφερω την εξτρα σουπερ χαμηλη συγκεντρωση των φαρμακων της ομοιοπαθητικης και τα οσα συνεπαγεται αυτο.

 

Οι νεωτερες ερευνες δε(και οι παλαιοτερες απλως οι νεωτερες με μεγαλυτερη σαφηνεια-οση ειναι δυνατον να υπαρξει σε αυτο το θεμα λογω ιδιαιτεροτητων των φαρμακων της ομοιοπαθητικης), δειχνουν μηδαμινη ή σχεδον μηδαμινη επιδραση των φαρμακων και των θεραπειων γενικοτερα της ομοιοπαθητικης στις διαφορες ασθενειες. Λιγο παραπανω ή και καθολου απο το να παρεις "εικονικο φαρμακο". Και μιλαμε παντα στατιστικα και οχι μεμονωμενα.

 

Πχ αν σε δειγμα 1000 ατομων οι 140 δουνε βελτιωση με το ομοιοπαθητικο φαρμακο ενω οι 920 οχι, τοτε προφανως με 95% δεικτη εμπιστοσυνης η αποτελεσματικοτητα του φαρμακου βρισκεται μεταξυ του 11.9% και 16.2%, δηλαδη ειναι τραγικο φαρμακο με χαμηλοτατη αποτελεσματικοτητα.

Αλλά υπαρχουν ομως 140 ατομα που να επιβεβαιωνουν με μεγαλη θερμη οτι το φαρμακο δουλευει για αυτους και θα το συνιστουσαν ανεπιφυλακτα.;)

 

Για να μην μιλησουμε και για την μεγαλη επικινδυνοτητα της σε ασθενειες μεγαλου κινδυνου, οπου η χρηση της ομοιοπαθητικης και οχι της κλασικης ιατρικης μπορει να βλαψει ανεπανορθωτα για απειρους λογους. Περιπτωσεις καταγεγραμμενες που συνεβησαν.

 

Δεν αμφιβαλω οτι οι ομοιοπαθητικοι δεν εχουν κακο σκοπο, καθε αλλο, μαλλον καλους σκοπους εχουν, αλλα εως οτου να βρεθει/αποδειχτει επιστημονικα το που βασιζεται και αν εχει αποτελεσμα θετικο(τα εως τωρα δειγματα λενε ακριβως το αντιθετο-για να μην παρεξηγηθω-δεν λενε οτι εχει αρνητικο αποτελεσμα, οχι δεν λενε αυτο, απλως λενε οτι δεν εχει θετικα αποτελεσματα ή εστω θετικοτερα της κλασικης ιατρικης, καθε αλλο μαλιστα) τοτε δεν νομιζω οτι πρεπει να υπαρχουν ανθρωποι που να συνιστουνε την ομοιοπαθητικη εναντι της κλασικης ιατρικης σε ημισοβαρα ή σοβαρα προβληματα υγειας.

 

Για την ακμη? Ε ξερω γω δεν ακουγεται και τοσο επικινδυνο να δοκιμασει καποιος ομοιοπαθητικη για την θεραπεια αυτης.

Ποτέ δεν ξερεις αν λιγο νερο=φαρμακο ομοιοπαθητικης(:lol:kidding and no kidding actually) κανει καλο στην ακμη.

Α ξεχασα! Κανει. Φαινομενικα τουλαχιστον ή και μη φαινομενικα.

Οσοι εχουν προβλημα ακμης δοκιμαστε το εξης: Πιειτε 15-18(4 λιτρα περιπου) ποτηρια νερο την ημερα ή εστω πολυ πολυ νερο. Σε 1-2 ημερες ή ακομα και μεσα στην ημερα πιθανον να διαπιστωσετε μια μικρη ή μεγαλη υφεση των συμπτωματων.

 

1.θελεις επισημη ερευνα για να σου αποδειξει οτι εγινε καλα ενω στο λεει ο ιδιος? τι λες να ειναι κανενας διαφημιστης της ομοιοπαθητικης?

 

2. Ειπες οτι βασιζεται στην καταπολεμηση των συμπτωματων.. Τελειως λαθος.. Η ομοιοπαθητικη προσπαθει να βρει την πηγη του προβληματος απο μεσα σου και δεν πας να σου δωσει ο γιατρος πχ μια αλοιφη για να την βαλεις τοπικα.

 

3. Μιλας για ερευνες και για "απειρες" περιπτωσεις ανθρωπων που τους εβλαψε η ομοιοπαθητικη. Απανταω: Screenshot or it didn't happen

 

4. Σπαμαρεις το επιστημονικα αλλα δεν μας ειπες ακομα τι εισαι γιατρος η ομοιοπαθητικη-hater :o ?

 

5. Νερο = φαρμακο ομοιοπαθητικης? Lol? Καπου τα μπερδεψες.. Μηπως ειδες τον γιατρο στην τηλεοραση με το νερο-οζον? Επειδη εκει με παραπεμπει η επιχειρηματολογια σου.:fear:

 

Οσο για το κομματι που συγκρινεις την κλασσικη ιατρικη με την ομοιοπαθητικη με βοηθαει να σκεφτω την απαντηση της ερωτησης 4 που εθεσα πιο πριν..

Btw εχεις μεταφερει το θεμα σε ολους τους τομεις ενω εγω αναφερθηκα στο θεμα του post που ειχε να κανει εξαρχης με την ακμη.

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 16:36 ----------

 

λογικό είναι η κάθε θεραπεία να μην αποδίδει το ίδιο σε ολους τους τυπους δέρματος...προσωπικά,δεν έχω ιδέα απο ομοιπαθητική..πρέπει να πας σε κάποιον γιατρό??

 

υπαρχουνε πολλοι ομοιοπαθητικοι γενικα στην αττικη αν θες να σου συστησω τον δικο μου στειλε μου ενα pm να σου απαντησω με στοιχεια κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 90
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
1.θελεις επισημη ερευνα για να σου αποδειξει οτι εγινε καλα ενω στο λεει ο ιδιος? τι λες να ειναι κανενας διαφημιστης της ομοιοπαθητικης?

:-(

Προφανως και το σχολιο μου πηγαινε στο "με την ομοιοπαθητικη εχεις μεγαλες πιθανοτητες να απαλαγεις."

 

2. Ειπες οτι βασιζεται στην καταπολεμηση των συμπτωματων.. Τελειως λαθος.. Η ομοιοπαθητικη προσπαθει να βρει την πηγη του προβληματος απο μεσα σου και δεν πας να σου δωσει ο γιατρος πχ μια αλοιφη για να την βαλεις τοπικα.

Διαβασε καλυτερα τι ειπα. Δεν ειπα ποιος ειναι ο επισημος στοχος της ομοιοπαθητικης, ειπα ποιος φαινεται να ειναι ουσιαστικα ο στοχος της, και αυτος ειναι η θεραπεια των συμπτωματων και οχι η καταπολεμηση των αιτιων μια ασθενειας.

 

3. Μιλας για ερευνες και για "απειρες" περιπτωσεις ανθρωπων που τους εβλαψε η ομοιοπαθητικη. Απανταω: Screenshot or it didn't happen

Google it and it'll happen.

 

4. Σπαμαρεις το επιστημονικα αλλα δεν μας ειπες ακομα τι εισαι γιατρος η ομοιοπαθητικη-hater :o ?

Δεν εχει σημασια τι ειμαι.

Και ναι μισω καθε τι μη-επιστημονικο(οπως η ομοιοπαθητικη) που προσπαθει να αντικαταστησει την επιστημη(κλασικη ιατρικη σε τουτη την περιπτωση) και ποσο μαλλον οταν προκειται για θεματα υγειας.

 

5. Νερο = φαρμακο ομοιοπαθητικης? Lol? Καπου τα μπερδεψες.. Μηπως ειδες τον γιατρο στην τηλεοραση με το νερο-οζον? Επειδη εκει με παραπεμπει η επιχειρηματολογια σου.:fear:

Το φαρμακα ομοιοπαθητικης = νερο ηταν λογω του γνωστου γεγονοτος οτι οι συγκεντρωσεις στα φαρμακα της ομοιοπαθητικης ειναι ουσιαστικα νερο.:devil:

 

Btw εχεις μεταφερει το θεμα σε ολους τους τομεις ενω εγω αναφερθηκα στο θεμα του post που ειχε να κανει εξαρχης με την ακμη.

Ναι οπως ειπα στο θεμα της ακμης δεν μπορω να σκεφτω καποιου ειδους επικινδυνοτητα για καποιον αν αναζητησει λυση στις μεθοδους της ομοιοπαθητικης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:-(

Προφανως και το σχολιο μου πηγαινε στο "με την ομοιοπαθητικη εχεις μεγαλες πιθανοτητες να απαλαγεις."

 

 

Διαβασε καλυτερα τι ειπα. Δεν ειπα ποιος ειναι ο επισημος στοχος της ομοιοπαθητικης, ειπα ποιος φαινεται να ειναι ουσιαστικα ο στοχος της, και αυτος ειναι η θεραπεια των συμπτωματων και οχι η καταπολεμηση των αιτιων μια ασθενειας.

 

 

Google it and it'll happen.

 

 

Δεν εχει σημασια τι ειμαι.

Και ναι μισω καθε τι μη-επιστημονικο(οπως η ομοιοπαθητικη) που προσπαθει να αντικαταστησει την επιστημη(κλασικη ιατρικη σε τουτη την περιπτωση) και ποσο μαλλον οταν προκειται για θεματα υγειας.

 

 

Το φαρμακα ομοιοπαθητικης = νερο ηταν λογω του γνωστου γεγονοτος οτι οι συγκεντρωσεις στα φαρμακα της ομοιοπαθητικης ειναι ουσιαστικα νερο.:devil:

 

 

Ναι οπως ειπα στο θεμα της ακμης δεν μπορω να σκεφτω καποιου ειδους επικινδυνοτητα για καποιον αν αναζητησει λυση στις μεθοδους της ομοιοπαθητικης.

 

1.Ok. Γκουγκλαρε και εσυ τοτε "η ομοιοπαθητικη με βοηθησε" και ωωω κοιτα ποσα αποτελεσματα σου εδειξα ατομων που τους βοηθησε.. Ε οχι σορρυ δεν παει ετσι. Πηγη ζητησα οχι οδηγιες πως να το βρω.

 

2. Λυπαμαι που ξαναδιαφωνω με την θεωρια σου για τα συμπτωματα καθως καταφερα να καταπολεμησω την πραγματικη αιτια του προβληματος μου. ( Λες να ειμαι ο πρωτος που τα καταφερε μεσω ομοιοπαθητικης?? αμα ειναι ετσι θα ημουνα στα καναλια atm :-) )

 

3. Μηπως μισεις οτιδηποτε "απειλει" την τσεπη σου κατι που στην περιπτωση μας λεγεται ομοιοπαθητικη ? γιατι πραγματικα δεν βλεπω κατι αλλο στο ταμπελακι σου εκτος απο "παραδοσιακος γιατρος".. no offense.. Διορθωσε με αν κανω λαθος

 

Ασε που το μισος δεν οδηγει πουθενα. Πολλοι απο τους συναδελφους σου εχουνε απορριψει την κλασσικη ιατρικοι και τωρα ειναι alternative. (aka ομοιοπαθητικος) :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό είναι να μη λέμε ό,τι να 'ναι γιατί η topic starter μπορεί να μπερδευτεί. Απ' την ακμή δεν θα σε σώσει ούτε κάποιος -πιθανότατα- κομπογιαννίτης, ούτε ο Τζόν Τραβόλτα. Γι' αυτό υπάρχουν οι δερματολόγοι.

 

Ας αρχίσουμε με τις κρέμες λοιπόν. Υπάρχουν κάτι κρέμες που στις γράφουν οι δερματολόγοι κι εσύ υποτίθεται ότι θα τις βάζεις τοπικά για να απαλλαγείς απ' την ακμή. Συνήθως και ειδικά όταν έχει πιο βαριά ακμή, δεν πιάνουν.

Μετά έρχονται τα χάπια, τα οποία έτσι και ακολουθήσεις την αγωγή που θα σου πει ο δερματολόγος καθάρισες. Σύμφωνα με δερματολόγο η δράση των χαπιών είναι πολύ απλά να "ωθεί προς τα έξω την ακμή" και "έτσι να την εξουδετερώνει". Με λίγα λόγια αν πάρεις τα χάπια σε κάποιο σημείο θα γίνεις χειρότερα από ποτέ, απλά μετά θα απαλλαγείς μια και καλή.

 

Εγώ στο δημοτικό είχα λίγη ακμή, πήγα σε δερματολόγο και μου έγραψε κρέμες. Στην αρχή σχεδόν εξαφανίστηκε η ακμή αλλά μετά επανήλθε χειρότερη. Έπειτα κατάλαβα ότι έτσι δε γίνεται δουλειά και για λίγα χρόνια βασανιζόμουν με άλλες κρέμες, ηλίθιες μεθόδους ομοιοπαθητικής και άλλα τέτοια. Αποτέλεσμα δεν είδα, σε αντίθεση η ακμή χειροτέρευε. Τελικά πήγα σε δερματολόγο, μου έγραψε αγωγή με χάπια και καθάρισα μια και καλή. Υπήρχαν μεν κάποιες παρενέργειες αλλά μετά από κάποιο καιρό καθάρισα. Η θεραπεία κράτησε κάπου 6 μήνες. Πρέπει να τηρείται αυστηρά το πρόγραμμα και να προσέχετε πολύ την καθαριότητα των χεριών και του προσώπου σας (όπως και μετά τη θεραπεία άλλωστε). Αν ξεχνάς να παίρνεις τα χάπια θα καθυστερήσεις την αγωγή. Ένας φίλος έπαιρνε τα χάπια την ίδια περίοδο που τα έπαιρνα κι εγώ περίπου κι επειδή πολλές φορές ξεχνούσε να πάρει τα χάπια, άργησε να δει αποτέλεσμα.

 

Συνεπώς αφήστε τις ομοιοπαθητικές, τα βουντού και τις παγανιστικές τελετές. Πάτε σε έναν δερματολόγο και του εξηγείτε. Αν έχετε πάρει στο παρελθόν κρέμες και δεν έχουν βοηθήσει πείτε του το, δε δαγκώνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό είναι να μη λέμε ό,τι να 'ναι γιατί η topic starter μπορεί να μπερδευτεί. Απ' την ακμή δεν θα σε σώσει ούτε κάποιος -πιθανότατα- κομπογιαννίτης, ούτε ο Τζόν Τραβόλτα. Γι' αυτό υπάρχουν οι δερματολόγοι.

 

Ας αρχίσουμε με τις κρέμες λοιπόν. Υπάρχουν κάτι κρέμες που στις γράφουν οι δερματολόγοι κι εσύ υποτίθεται ότι θα τις βάζεις τοπικά για να απαλλαγείς απ' την ακμή. Συνήθως και ειδικά όταν έχει πιο βαριά ακμή, δεν πιάνουν.

Μετά έρχονται τα χάπια, τα οποία έτσι και ακολουθήσεις την αγωγή που θα σου πει ο δερματολόγος καθάρισες. Σύμφωνα με δερματολόγο η δράση των χαπιών είναι πολύ απλά να "ωθεί προς τα έξω την ακμή" και "έτσι να την εξουδετερώνει". Με λίγα λόγια αν πάρεις τα χάπια σε κάποιο σημείο θα γίνεις χειρότερα από ποτέ, απλά μετά θα απαλλαγείς μια και καλή.

 

Εγώ στο δημοτικό είχα λίγη ακμή, πήγα σε δερματολόγο και μου έγραψε κρέμες. Στην αρχή σχεδόν εξαφανίστηκε η ακμή αλλά μετά επανήλθε χειρότερη. Έπειτα κατάλαβα ότι έτσι δε γίνεται δουλειά και για λίγα χρόνια βασανιζόμουν με άλλες κρέμες, ηλίθιες μεθόδους ομοιοπαθητικής και άλλα τέτοια. Αποτέλεσμα δεν είδα, σε αντίθεση η ακμή χειροτέρευε. Τελικά πήγα σε δερματολόγο, μου έγραψε αγωγή με χάπια και καθάρισα μια και καλή. Υπήρχαν μεν κάποιες παρενέργειες αλλά μετά από κάποιο καιρό καθάρισα. Η θεραπεία κράτησε κάπου 6 μήνες. Πρέπει να τηρείται αυστηρά το πρόγραμμα και να προσέχετε πολύ την καθαριότητα των χεριών και του προσώπου σας (όπως και μετά τη θεραπεία άλλωστε). Αν ξεχνάς να παίρνεις τα χάπια θα καθυστερήσεις την αγωγή. Ένας φίλος έπαιρνε τα χάπια την ίδια περίοδο που τα έπαιρνα κι εγώ περίπου κι επειδή πολλές φορές ξεχνούσε να πάρει τα χάπια, άργησε να δει αποτέλεσμα.

 

Συνεπώς αφήστε τις ομοιοπαθητικές, τα βουντού και τις παγανιστικές τελετές. Πάτε σε έναν δερματολόγο και του εξηγείτε. Αν έχετε πάρει στο παρελθόν κρέμες και δεν έχουν βοηθήσει πείτε του το, δε δαγκώνει.

 

αγνοια.. απο τη στιγμη που συγκρινεις την ομοιοπαθητικη με το βουντου σε χαρακτηριζει αγνοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Ok. Γκουγκλαρε και εσυ τοτε "η ομοιοπαθητικη με βοηθησε" και ωωω κοιτα ποσα αποτελεσματα σου εδειξα ατομων που τους βοηθησε..

Το να googlαρω σε αυτη την περιπτωση ειναι αχρηστο τελειως. Αμα (ξανα)διαβασεις το παραδειγμα των "1000/140 ατομων blablaaa.." που εδωσα προηγουμενως θα δεις το γιατι.

 

2. Λυπαμαι που ξαναδιαφωνω με την θεωρια σου για τα συμπτωματα καθως καταφερα να καταπολεμησω την πραγματικη αιτια του προβληματος μου.

Πως ξερεις οτι καταπολεμησες την αιτια του προβληματος σου με τα ομοιοπαθητικα φαρμακα? (ναι ειναι 2 οι ερωτησεις. Η πρωτη οτι πως ξερεις οτι καταπολεμησες την αιτια και η 2η οτι πως ξερεις οτι εγινε αυτο λογω των ομοιοπαθητικων φαρμακων και οχι λογω του οτι εγινες 18 χρονων πχ και ουτως ή αλλως θα βελτιωνοταν η ακμη σου)

 

Επισης ακομα και ετσι να ειναι και να καταπολεμηθηκε η αιτια δεν παυεις να εισαι ενας ή εστω 9-11 μαζι με τους φιλους σου που ειχαν το ιδιο προβλημα(πραγμα στο οποιο αμφιβαλω οτι ειχες τοσους πολλους φιλους με εντονο προβλημα ακμης και η ομοιοπαθητικη τους εσωσε ολους για παντα, πιθανοτατα να ειχες αλλον εναν ή το πολυ 2 φιλους με εντονη ακμη και να βαζεις αυτο το νουμερο (8-10 φιλους που ειπες) για εντυπωσιασμο και για να δειξεις οτι η ομοιοπαθητικη ειναι φοβερη και τρομερη. Αυτο ειναι και ενα γνωστο κολπο του να επικαλεστει καποιος καποιους αορατους υποθετικους φιλους για να περασει αυτα που θελει να περασει) στους οποιους δουλεψε το φαρμακο ενω δεν ξερουμε ποσοι ηταν αυτοι στους οποιους δεν δουλεψε το φαρμακο.

 

 

3. Μηπως μισεις οτιδηποτε "απειλει" την τσεπη σου κατι που στην περιπτωση μας λεγεται ομοιοπαθητικη ? γιατι πραγματικα δεν βλεπω κατι αλλο στο ταμπελακι σου εκτος απο "παραδοσιακος γιατρος".. no offense.. Διορθωσε με αν κανω λαθος

Κάνεις λαθος, δεν ειμαι γιατρος. Ουτε ο πατερας μου.:-)

 

Ασε που το μισος δεν οδηγει πουθενα. Πολλοι απο τους συναδελφους σου εχουνε απορριψει την κλασσικη ιατρικοι και τωρα ειναι alternative. (aka ομοιοπαθητικος) :-)

Αν δεν μπορεις να βρεις δουλεια σε εναν χωρο με υπερπληθυσμο τοτε αν πας σε εναν αλλο χωρο που εχει πολυ λιγοτερο πληθυσμο ειναι ενα λογικο γεγονος και ΑΣΧΕΤΟ επισης με το αν ειναι σοβαρη λυση η ομοιοπαθητικη στο να γιατρευει ασθενειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό είναι να μη λέμε ό,τι να 'ναι γιατί η topic starter μπορεί να μπερδευτεί. Απ' την ακμή δεν θα σε σώσει ούτε κάποιος -πιθανότατα- κομπογιαννίτης, ούτε ο Τζόν Τραβόλτα. Γι' αυτό υπάρχουν οι δερματολόγοι.

 

Ας αρχίσουμε με τις κρέμες λοιπόν. Υπάρχουν κάτι κρέμες που στις γράφουν οι δερματολόγοι κι εσύ υποτίθεται ότι θα τις βάζεις τοπικά για να απαλλαγείς απ' την ακμή. Συνήθως και ειδικά όταν έχει πιο βαριά ακμή, δεν πιάνουν.

Μετά έρχονται τα χάπια, τα οποία έτσι και ακολουθήσεις την αγωγή που θα σου πει ο δερματολόγος καθάρισες. Σύμφωνα με δερματολόγο η δράση των χαπιών είναι πολύ απλά να "ωθεί προς τα έξω την ακμή" και "έτσι να την εξουδετερώνει". Με λίγα λόγια αν πάρεις τα χάπια σε κάποιο σημείο θα γίνεις χειρότερα από ποτέ, απλά μετά θα απαλλαγείς μια και καλή.

 

Εγώ στο δημοτικό είχα λίγη ακμή, πήγα σε δερματολόγο και μου έγραψε κρέμες. Στην αρχή σχεδόν εξαφανίστηκε η ακμή αλλά μετά επανήλθε χειρότερη. Έπειτα κατάλαβα ότι έτσι δε γίνεται δουλειά και για λίγα χρόνια βασανιζόμουν με άλλες κρέμες, ηλίθιες μεθόδους ομοιοπαθητικής και άλλα τέτοια. Αποτέλεσμα δεν είδα, σε αντίθεση η ακμή χειροτέρευε. Τελικά πήγα σε δερματολόγο, μου έγραψε αγωγή με χάπια και καθάρισα μια και καλή. Υπήρχαν μεν κάποιες παρενέργειες αλλά μετά από κάποιο καιρό καθάρισα. Η θεραπεία κράτησε κάπου 6 μήνες. Πρέπει να τηρείται αυστηρά το πρόγραμμα και να προσέχετε πολύ την καθαριότητα των χεριών και του προσώπου σας (όπως και μετά τη θεραπεία άλλωστε). Αν ξεχνάς να παίρνεις τα χάπια θα καθυστερήσεις την αγωγή. Ένας φίλος έπαιρνε τα χάπια την ίδια περίοδο που τα έπαιρνα κι εγώ περίπου κι επειδή πολλές φορές ξεχνούσε να πάρει τα χάπια, άργησε να δει αποτέλεσμα.

 

Συνεπώς αφήστε τις ομοιοπαθητικές, τα βουντού και τις παγανιστικές τελετές. Πάτε σε έναν δερματολόγο και του εξηγείτε. Αν έχετε πάρει στο παρελθόν κρέμες και δεν έχουν βοηθήσει πείτε του το, δε δαγκώνει.

 

αυτό λεω όμως...τα εχω κανει ολα αυτα αλλα δεν ειδα μονιμο αποτελεσμα...γι αυτο ρωτησα αν ξερετε κανενα καλο δερματολογο..αλλα η κουβεντα αλλου πηγε!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αγνοια.. απο τη στιγμη που συγκρινεις την ομοιοπαθητικη με το βουντου σε χαρακτηριζει αγνοια.

 

FAIL.. από τη στιγμή που δε μπορείς να ξεχωρίσεις την άγνοια απ' τον σαρκασμό σε χαρακτηρίζει το FAIL.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να googlαρω σε αυτη την περιπτωση ειναι αχρηστο τελειως. Αμα (ξανα)διαβασεις το παραδειγμα των "1000/140 ατομων blablaaa.." που εδωσα προηγουμενως θα δεις το γιατι.

 

 

Πως ξερεις οτι καταπολεμησες την αιτια του προβληματος σου με τα ομοιοπαθητικα φαρμακα? (ναι ειναι 2 οι ερωτησεις. Η πρωτη οτι πως ξερεις οτι καταπολεμησες την αιτια και η 2η οτι πως ξερεις οτι εγινε αυτο λογω των ομοιοπαθητικων φαρμακων και οχι λογω του οτι εγινες 18 χρονων πχ και ουτως ή αλλως θα βελτιωνοταν η ακμη σου)

 

Επισης ακομα και ετσι να ειναι και να καταπολεμηθηκε η αιτια δεν παυεις να εισαι ενας ή εστω 9-11 μαζι με τους φιλους σου που ειχαν το ιδιο προβλημα(πραγμα στο οποιο αμφιβαλω οτι ειχες τοσους πολλους φιλους με εντονο προβλημα ακμης και η ομοιοπαθητικη τους εσωσε ολους για παντα, πιθανοτατα να ειχες αλλον εναν ή το πολυ 2 φιλους με εντονη ακμη και να βαζεις αυτο το νουμερο (8-10 φιλους που ειπες) για εντυπωσιασμο και για να δειξεις οτι η ομοιοπαθητικη ειναι φοβερη και τρομερη. Αυτο ειναι και ενα γνωστο κολπο του να επικαλεστει καποιος καποιους αορατους υποθετικους φιλους για να περασει αυτα που θελει να περασει) στους οποιους δουλεψε το φαρμακο ενω δεν ξερουμε ποσοι ηταν αυτοι στους οποιους δεν δουλεψε το φαρμακο.

 

 

 

Κάνεις λαθος, δεν ειμαι γιατρος. Ουτε ο πατερας μου.:-)

 

 

Αν δεν μπορεις να βρεις δουλεια σε εναν χωρο με υπερπληθυσμο τοτε αν πας σε εναν αλλο χωρο που εχει πολυ λιγοτερο πληθυσμο ειναι ενα λογικο γεγονος και ΑΣΧΕΤΟ επισης με το αν ειναι σοβαρη λυση η ομοιοπαθητικη στο να γιατρευει ασθενειες.

 

Οκ κοιτα για να το λες μαλλον οντως δεν το εχω κανει. Εσυ σιγουρα ξερεις καλυτερα τον εαυτο μου απο οτι εγω.. Ελεος.. το προβλημα μου btw εξαφανιστηκε σταδιακα. δεν εγινα ξαφνικα 18 και ειπα α οκ τωρα δεν εχω τπτ.

 

Ξανα οκ σιγουρα ειμαι μονο εγω και οι εικονικοι οπως λες φιλοι μου.. Δεν εχω καμια πρεμουρα να το αποδειξω ειδικα σε σενα κυριε οπισθοδρομικε. (καντε μου και παρατηρηση αμα ειναι προσβλητικο αυτο που ειπα αλλα μας τα κανε αεροστατα ο τυπος)

 

Παω να γκουκλαρω τωρα οπως με ορμηνεψες μπας και καταλαβω γιατι ολο και περισσοτερος κοσμος αφηνει την κλασσικη ιατρικη που τοσο ιδρωσες να της πλεξεις εγκωμιο.

 

Α και κατι αλλο. Δεν απανταω πλεον σε σενα εγω την κοπελα ηθελα να βοηθησω.

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 17:37 ----------

 

FAIL.. από τη στιγμή που δε μπορείς να ξεχωρίσεις την άγνοια απ' τον σαρκασμό σε χαρακτηρίζει το FAIL.

 

τα caps σε βοηθησαν να γινεις καλυτερος? γιατι σαρκαζεις κατι το οποιο δεν εχεις δοκιμασει καν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό λεω όμως...τα εχω κανει ολα αυτα αλλα δεν ειδα μονιμο αποτελεσμα...γι αυτο ρωτησα αν ξερετε κανενα καλο δερματολογο..αλλα η κουβεντα αλλου πηγε!!

 

Απ' ότι καταλαβαίνω έκανες λοιπόν και τη θεραπεία με τα χάπια. Είχε κάποιο αποτέλεσμα γενικότερα; Κι αν ναι πόσος καιρός πέρασε μέχρι να επανεμφανιστεί η ακμή; Βέβαια ό,τι κι αν σου πούμε εδώ, δερματολόγοι δεν είμαστε (εγώ τουλάχιστον) οπότε ξέρεις, καλύτερα να συμβουλευτείς έναν ειδικό.

 

Ενδέχεται μήπως ο γιατρός σου να μην είναι καλός; Όταν είχα πρόβλημα κι εγώ στο Ανδρέας Συγγρός πήγα και όσες φορές χρειάστηκε να πάω έβλεπα έναν συγκεκριμένο γιατρό ο οποίος ήταν άψογος. Μπορώ να πω το όνομα του αλλά δεν ξέρω αν θα θεωρηθεί διαφήμιση αν το πω δημόσια. Τέλος πάντων, Κυλάφη Γιώργο τον λένε.

 

Τώρα όσοι θέλουν να συνεχίσουν δίνοντας ψεύτικες ελπίδες ας το κάνουν. Να φέρουν και μια φραπελιά όμως για να είμαστε κομπλέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό λεω όμως...τα εχω κανει ολα αυτα αλλα δεν ειδα μονιμο αποτελεσμα...γι αυτο ρωτησα αν ξερετε κανενα καλο δερματολογο..αλλα η κουβεντα αλλου πηγε!!

Πηγαινε σε ενα δερματολογο και ζητησε να κάνεις θεραπεια με ενα φαρμακο που βασιζεται στην ισοτρετινοϊνη οπως πχ Accuran, Accutane, Roaccutane, Tretin, κλπ.

Πιανει παντα(νομιζω) αλλα ειναι αρκετα περιπλοκο το θεμα της θεραπειας και ισως υπαρξουν παρενεργειες.

 

Ή αν θελεις πηγαινε στον ομοιοπαθητικο του Nick++ που ειπε οτι μπορει να σου δωσει και κανε την μεθοδο που θα σου πουνε για να μας πεις μετα απο καιρο πως πηγε σε εσενα.

 

 

Άλλη απλη μεθοδο θεραπειας που μπορεις να κάνεις(χωρις εγγυημενο αποτελεσμα οτι θα φυγουν τελειως αλλα και χωρις καμια επικινδυνοτητα) ειναι να σταματησεις να τρως τηγανητα, γλυκα, και γενικως επεξεργασμενα "βρωμικα" φαγητα καθε ειδους, και να αρχισεις ενα πιο υγιεινο τροπο διατροφης, να πινεις καμια 15 ποτηρια νερο την ημερα, να καθαριζεις-πλενεις το προσωπο σου 2-3 φορες την ημερα, να αλειφεις το προσωπο σου με λεμονι(οσο και αν αυτο τσουζει αρχικα και φαινομενικα χειροτερευει την κατασταση) 1-2 φορες τη μερα και να γυμναζεσαι καθημερινως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δεν εχω καμια πρεμουρα να το αποδειξω ειδικα σε σενα κυριε οπισθοδρομικε.

 

το ότι επιλέγει την σύγχρονη ιατρική αντί για την ομοιοπαθητική τον κάνει οπισθοδρομικό? :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ κοιτα για να το λες μαλλον οντως δεν το εχω κανει. Εσυ σιγουρα ξερεις καλυτερα τον εαυτο μου απο οτι εγω..

Πως ξερεις οτι καταπολεμησες την αιτια του προβληματος σου και οχι μονο τα συμπτωματα?

Οπως βλεπεις δεν ειναι θεμα να ξερεις τον εαυτο σου.

 

Επισης πως ξερεις οτι εγινε αυτο λογω των ομοιοπαθητικων φαρμακων και οχι λογω του οτι εγινες 18 χρονων πχ και ουτως ή αλλως θα βελτιωνοταν η ακμη σου?

 

Ελεος.. το προβλημα μου btw εξαφανιστηκε σταδιακα. δεν εγινα ξαφνικα 18 και ειπα α οκ τωρα δεν εχω τπτ.

Ειπες οτι αρχισες να παιρνεις τα ομοιοπαθητικα 15 χρονων. Για ποσο καιρο τα επαιρνες?

Πότε(μετα απο ποσα χρονια) η ακμη σου εφυγε τελειως? Επισης πως ηταν η εξελιξη της ακμης σου εως εκεινη τη στιγμη?

 

Παω να γκουκλαρω τωρα οπως με ορμηνεψες μπας και καταλαβω γιατι ολο και περισσοτερος κοσμος αφηνει την κλασσικη ιατρικη που τοσο ιδρωσες να της πλεξεις εγκωμιο.

Ποιος σου λεει οτι ολο και περισσοτερος κοσμος αφηνει την κλασικη ιατρικη???? Καμια πηγη για αυτο εχεις ή μονο τα λογια σου?

 

Γιατι εγω σου λεω οτι δεν ισχυει το οτι ολο και περισσοτερος κοσμος αφηνει την κλασικη ιατρικη και ισχυει το αντιθετο, δηλαδη ισχυει οτι ολο και περισσοτερος κοσμος στρεφεται στην κλασικη ιατρικη.

 

 

το ότι επιλέγει την σύγχρονη ιατρική αντί για την ομοιοπαθητική τον κάνει οπισθοδρομικό? :o

Ναι το οτι επιλεγω την επιστημη απο την μη-επιστημη με κανει οπισθοδρομικο συμφωνα με τον Nick++.

Θα ηθελα να το σχολιασω αναλυτικοτερα αλλα δεν κανει διοτι θα φαω ενα μεγαλοπρεπες μπαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ότι επιλέγει την σύγχρονη ιατρική αντί για την ομοιοπαθητική τον κάνει οπισθοδρομικό? :o

 

ο τροπος που τα παρουσιαζει μαν.. δες ολα τα ποστ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...