Προς το περιεχόμενο

σπυράκια


al_katerinaki

Προτεινόμενες αναρτήσεις

όσο να ναι χωρίς στοιχεία υπάρχει μια δυσπιστία :-(

 

ισχυει. μονο που εγω δεν προσπαθησα να πεισω καποιον απλα προτεινα μια λυση, ειπα οτι κατα τη γνωμη μου ειναι ο μονος τροπος να αντμετωπιστει το συγκεκριμενο prob και με επιασε απο τα μουτρα με φρασεις στυλ "ΜΙΣΩ ΤΗΝ ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΗ" (σε φαση ΟΟΟ ΝΑΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΚΟΣ). α ναι και στο τελος μου ειπε να γκουγκλαρω κ ολας για να βρω την πηγη των οποιων ο ιδιος ισχυρυζεται. ε Lmao.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 90
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
ισχυει. μονο που εγω δεν προσπαθησα να πεισω καποιον απλα προτεινα μια λυση, ειπα οτι κατα τη γνωμη μου ειναι ο μονος τροπος να αντμετωπιστει το συγκεκριμενο prob και με επιασε απο τα μουτρα με φρασεις στυλ "ΜΙΣΩ ΤΗΝ ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΗ" (σε φαση ΟΟΟ ΝΑΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΚΟΣ). α ναι και στο τελος μου ειπε να γκουγκλαρω κ ολας για να βρω την πηγη των οποιων ο ιδιος ισχυρυζεται. ε Lmao.

Ε αφου το ολο προβλημα ειναι στο οτι σου ειπα να googlαρεις για να βρεις καποιες πηγες ας το λυσουμε και αυτο:

 

Clinical Trials on Homeopathy Published from 2003 to 2006

 

A critical overview of homeopathy. Jonas WB, Kaptchuk TJ, Linde K.

 

Homeopathy: The Ultimate Fake

Stephen Barrett, M.D.

 

A systematic review of systematic reviews of homeopathy

E Ernst OR

A systematic review of systematic reviews of homeopathy

E Ernst

 

Ultramolecular homeopathy has no observable clinical effects. A randomized, double-blind, placebo-controlled proving trial of Belladonna 30C.

Sarah Brien, George Lewith, and Trevor Bryant

 

Use of ultramolecular potencies of allergen to treat asthmatic people allergic to house dust mite: double blind randomised controlled clinical trial.

G T Lewith

 

Medical_and_scientific_analysis of Homeopathy

 

The methodological quality of randomized controlled trials of homeopathy, herbal medicines and acupuncture.

Klaus Lindea,b, Wayne B Jonasc, Dieter Melchartb and Stefan Willicha

 

Are the clinical effects of homoeopathy placebo effects? Comparative study of placebo-controlled trials of homoeopathy and allopathy.

Shang A, Huwiler-Müntener K, Nartey L, Jüni P, Dörig S, Sterne JA, Pewsner D, Egger M.

 

Eιναι μερικα απο αυτα που μπορουσες να βρεις με λιγο googling.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε αφου το ολο προβλημα ειναι στο οτι σου ειπα να googlαρεις για να βρεις καποιες πηγες ας το λυσουμε και αυτο:

 

Clinical Trials on Homeopathy Published from 2003 to 2006

 

A critical overview of homeopathy. Jonas WB, Kaptchuk TJ, Linde K.

 

Homeopathy: The Ultimate Fake

Stephen Barrett, M.D.

 

A systematic review of systematic reviews of homeopathy

E Ernst OR

A systematic review of systematic reviews of homeopathy

E Ernst

 

Ultramolecular homeopathy has no observable clinical effects. A randomized, double-blind, placebo-controlled proving trial of Belladonna 30C.

Sarah Brien, George Lewith, and Trevor Bryant

 

Use of ultramolecular potencies of allergen to treat asthmatic people allergic to house dust mite: double blind randomised controlled clinical trial.

G T Lewith

 

Medical_and_scientific_analysis of Homeopathy

 

The methodological quality of randomized controlled trials of homeopathy, herbal medicines and acupuncture.

Klaus Lindea,b, Wayne B Jonasc, Dieter Melchartb and Stefan Willicha

 

Are the clinical effects of homoeopathy placebo effects? Comparative study of placebo-controlled trials of homoeopathy and allopathy.

Shang A, Huwiler-Müntener K, Nartey L, Jüni P, Dörig S, Sterne JA, Pewsner D, Egger M.

 

Eιναι μερικα απο αυτα που μπορουσες να βρεις με λιγο googling.

 

μα δεν ασχολουμαι πλεον με την παρτη σου νιωσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα δεν ασχολουμαι πλεον με την παρτη σου νιωσε.

Γιατι? Επειδη μιλαω με επιστημονικες εννοιες και παραγωγικη λογικη και δεν μπορεις να αντιπαραθεσεις τιποτα για να καταρριψει οσα λεω, ωστε να προστατευσεις την μη-επιστημονικη ομοιοπαθητικη?

 

Τα ειπε ολα το "οπισθοδρομικος" που ειπες και το "ο τροπος που τα παρουσιαζει μαν."

Το 1ο δειχνει οτι εισαι ..... ας μην πουμε τι εισαι καλυτερα και το 2ο δειχνει οτι δεν σου αρεσει η επιστημη, η παραγωγικη λογικη και ο επιστημονικος τροπος σκεψης(σου αρεσει βεβαια η επαγωγικη λογικη και η μη επιστημη της ομοιοπαθητικης).

 

Σε βολεψε καλα το οτι κάνεις τον θυμωμενο μαζι μου και ειπες αυτο το δεν ξαναμιλαω μαζι σου, γιατι τωρα πλεον μπορεις να αγνοησεις ανετα ολα τα λινκς που σου εδωσα οπου με πληρως επιστημονικες/στατιστικες μεθοδους δειχνουν οτι στις περισσοτερες των περιπτωσεων τα φαρμακα της ομοιοπαθητικης δεν ειναι ΚΑΝ καλυτερα ουτε ενος "εικονικου" placebo φαρμακου.

Το γεγονος βεβαια οτι τα αγνοεις και δεν τα σχολιαζεις δεν σβηνει την υπαρξη τους.;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι? Επειδη μιλαω με επιστημονικες εννοιες και παραγωγικη λογικη και δεν μπορεις να αντιπαραθεσεις τιποτα για να καταρριψει οσα λεω, ωστε να προστατευσεις την μη-επιστημονικη ομοιοπαθητικη?

 

Τα ειπε ολα το "οπισθοδρομικος" που ειπες και το "ο τροπος που τα παρουσιαζει μαν."

Το 1ο δειχνει οτι εισαι ..... ας μην πουμε τι εισαι καλυτερα και το 2ο δειχνει οτι δεν σου αρεσει η επιστημη, η παραγωγικη λογικη και ο επιστημονικος τροπος σκεψης(σου αρεσει βεβαια η επαγωγικη λογικη και η μη επιστημη της ομοιοπαθητικης).

 

Σε βολεψε καλα το οτι κάνεις τον θυμωμενο μαζι μου και ειπες αυτο το δεν ξαναμιλαω μαζι σου, γιατι τωρα πλεον μπορεις να αγνοησεις ανετα ολα τα λινκς που σου εδωσα οπου με πληρως επιστημονικες/στατιστικες μεθοδους δειχνουν οτι στις περισσοτερες των περιπτωσεων τα φαρμακα της ομοιοπαθητικης δεν ειναι ΚΑΝ καλυτερα ουτε ενος "εικονικου" placebo φαρμακου.

Το γεγονος βεβαια οτι τα αγνοεις και δεν τα σχολιαζεις δεν σβηνει την υπαρξη τους.;)

 

 

thumbs_up.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειναι δυνατον. Δεν πατε καλα. Εγω λεω στην κοπελα να το δοκιμασει, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΧΑΣΕΙ ΤΙΠΟΤΑ, δεν ειναι 100% εγγυημενο αλλα σε εμενα επιασε και ας ημουν ταχα μου υπερανω, "ομοιοπαθητικη και μ@λ@κιες"...

Τραγικοι ο λιγοτερος χαρακτηρισμος που μπορω να δωσω, γιατι να μη δοκιμασει ενα ανωδυνο και απολυτα φυσικο τροπο να απαλαγει απο τα μαμημενα? Τι εχει να χασει? Επισης, η ομοιοπαθητικη δε σε βλεπει σα σπυρακι αλλα σαν ανθρωπο, οποτε θα αισθανθεις καλυτερα γενικως. Αποδειξεις δεν εχω λινκ μεγιστανων, αλλα βλεπω αυτη τη στιγμη το σωμα μου.

 

P.S. Το βρηκες ρε ειμαι συνεργος του νικου++ για την καταστροφη του κοσμου μεσω της ομοιοπαθητικης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εχει να χασει?

 

Χρόνο ίσως, πιθανώς και την ψυχική της υγεία σε περίπτωση που δεν υπάρχει αποτέλεσμα. Ξέρεις, όταν ο άλλος παλεύει με την ακμή και δε γίνεται τίποτα τελικά, είναι εύκολο να πάθει μέχρι και κατάθλιψη.

 

Επισης, η ομοιοπαθητικη δε σε βλεπει σα σπυρακι αλλα σαν ανθρωπο, οποτε θα αισθανθεις καλυτερα γενικως.

 

Εμένα πάντως ο δερματολόγος σαν άνθρωπο με έβλεπε, όχι σα σπυράκι. Το πώς σε βλέπει κάποιος όταν έχεις ακμή εξαρτάται από την παιδεία του και από το κατά πόσο ενημερωμένος είναι.

 

Η ακμή είναι μια δερματική νόσος και έτσι πρέπει να αντιμετωπίζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερούδια!!!ήθελα να ρωτήσω,μήπως ξέρετε κανέναν καλό δερματολόγο,εδώ στην Αθήνα...χρόνια βασανίζομαι με τα σπυράκια,έχω δοκιμάσει πόσες κρέμες αλλά.....είχα επισκεφθεί και το νοσοκομείο ΑΝΔΡΕΑΣ ΣΥΓΓΡΟΣ,δοκίμασα κάποιες θεράπειες αλλα και πάλι έβγαιναν...σας ευχαριστώωωω :-)

 

θα πάρεις ισοτρετινοϊνη και θα βρεις την υγειά σου. Πήγαινε σε έναν οποιοδήποτε δερματολόγο και θα σου πει αυτός τι να κάνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρόνο ίσως, πιθανώς και την ψυχική της υγεία σε περίπτωση που δεν υπάρχει αποτέλεσμα. Ξέρεις, όταν ο άλλος παλεύει με την ακμή και δε γίνεται τίποτα τελικά, είναι εύκολο να πάθει μέχρι και κατάθλιψη.

 

 

 

Εμένα πάντως ο δερματολόγος σαν άνθρωπο με έβλεπε, όχι σα σπυράκι. Το πώς σε βλέπει κάποιος όταν έχεις ακμή εξαρτάται από την παιδεία του και από το κατά πόσο ενημερωμένος είναι.

 

Η ακμή είναι μια δερματική νόσος και έτσι πρέπει να αντιμετωπίζεται.

εμενα δεν αντιμετοπιζωτανε και εκανα ομοιοπαθητικη, και τωρα ειμαι κυριολεκτικα καθαρος... απο σπυρακια ακμη etc. χρονο πφφφ λες και τοσα που εχει δοκιμασει με παραδοσιακες μεθοδους εχουν πιασει....

 

οταν εννοω σα σπυρακι, θελω να πω πως αμα ρωτησει η γυναικα του γιατρου πως πηγε η δουλεια σημερα θα πει:

-Ε καλα, ειχαμε μια ακμη, μια ξηροδερμια και κατι εξανθηματα. Τιποτα σοβαρο ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατερίνα επειδή είσαι κοπέλα (και έχουμε μια έφεση στα καλλυντικά, όπως και να το κάνουμε) προσοχή σε αυτά που χρησιμοποιείς (καθαριστικά, κρέμες, μεικ απ). Φυσικά δεν προκαλούν την ακμή αλλά ενδέχεται να χειροτερεύουν την κατάσταση.

 

Είχα τέτοια εμπειρία τόσο με μεικ απ και ενυδατική κρέμα και σπυράκια όσο και με ερεθισμό στα μάτια από μάσκαρα. Πλέον έχω αλλάξει όλα τα καλλυντικά μου με βιολογικά και είδα σημαντική διαφορά.

 

Τα καλλυντικά του εμπορίου δεν είναι καθόλου αθώα και δεν ξέρεις πώς επιδρούν στο δέρμα σου (ακόμα και τα ακριβά). Οπότε προσοχή σε ότι αγοράζεις και δεν είναι φαρμακευτικό/συνταγογραφημένο από το γιατρό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συζητηση ξεφυγε τελειως

 

ΜΗΝ ΕΠΙΛΕΓΕΤΑΙ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗ ΑΓΩΓΗ ή ΓΙΑΤΡΟΣΟΦΙΑ ΓΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΥΓΕΑ ΣΑΣ ΒΑΣΗ ΜΕΜΟΝΟΜΕΝΩΝ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΩΝ. ΠΗΓΑΙΝΕΤΑΙ ΣΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΨΑΞΤΕ ΚΑΙ ΜΟΝΟΙ ΣΑΣ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΔΙΚΑ ΜΕ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΑΘΡΑ ΑΠΟ ΙΑΤΡΙΚΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ.

 

Μιας και αναφερθηκε τελικα σαν θεραπεια θα το αναφερω και εγω.Για την ΕΠΙΜΟΝΗ ακμη η μονη λυση ειναι το ROACCUTANE Εχει ομως παρενεργιες κατι που με φοβισε και για 10 χρονια δεν το αγγιζα. Δυστηχως στην Ελλαδα το συνταγογραφουν ακομα και στους εφηβους που δεν εχουν εντονη ακμη

 

Παντως ο τυπος που αναφερεται στην ομοιοπαθητικη μου θυμιζει ολουσ αυτους που κατηγορουν τον στρατο που χασανε τα μαλλια τους (συγκεκριμενα το κρανος!!!). Μηπως στην ηλικια που παμε στρατο ειναι να μας πεσουν τα μαλλια μας ετσι και αλλιως?

 

Ετσι και με την ακμη εαν δεν παρεις ποτε σου χαπι,κρεμα,ομοιοπαθητικο φαρμακο...εαν ειναι να σταματησει καποια ηλικια θα σταματησει. Ολες αυτες οι θεραπιες απλα αμβλυνουν το προβλημα χωρις να το λυνουν. Οι περισσοτεροι απλα φθανουν σε καποια ηλικια που ειναι να σταματησει η ακμη τους ετσι και αλλιως (προγγραματισμενα απο το DNA τους) και μετα συνδεουν το γεγονος αυτο με κατι που κανανε την εποχη αυτη. (Εδω ομοιοπαθητικη....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παιδιά πήγα σε δερματολόγο πριν από περίπου 9 μήνες...αρχικά μου έγραψε τα Accuran, αναγκαζόμουν ωστόσο κάθε μήνα να κάνω εξετάσεις αίματος για να εντοπίσουμε τυχόν παρενέργειες...τελικά μετά από 3 μήνες τα σταμάτησα γιατί δεν τα άντεχε ο οργανισμός μου,και συνέχισα με Indoxyl και Brevoxyl που χρησιμοποιώ μέχρι σήμερα (κρέμες)...

Αυτή τη στιγμή η ακμή μου έχει σχεδόν εξαφανιστεί...

Γενικά να ξέρεις ότι η "οριστική" θεραπεία σε όποιο δερματολόγο και να πας θα είναι κάπως έτσι,ενδεχομένως να σου γράψει και μια κρέμα "καπάκι" με τα χάπια!

Ελπίζω να βοήθησα!:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατερίνα επειδή είσαι κοπέλα (και έχουμε μια έφεση στα καλλυντικά, όπως και να το κάνουμε) προσοχή σε αυτά που χρησιμοποιείς (καθαριστικά, κρέμες, μεικ απ). Φυσικά δεν προκαλούν την ακμή αλλά ενδέχεται να χειροτερεύουν την κατάσταση.

 

Είχα τέτοια εμπειρία τόσο με μεικ απ και ενυδατική κρέμα και σπυράκια όσο και με ερεθισμό στα μάτια από μάσκαρα. Πλέον έχω αλλάξει όλα τα καλλυντικά μου με βιολογικά και είδα σημαντική διαφορά.

 

Τα καλλυντικά του εμπορίου δεν είναι καθόλου αθώα και δεν ξέρεις πώς επιδρούν στο δέρμα σου (ακόμα και τα ακριβά). Οπότε προσοχή σε ότι αγοράζεις και δεν είναι φαρμακευτικό/συνταγογραφημένο από το γιατρό σου.

 

αυτο με τα καλλυντικα το ξέρω...και να σκεφτεις οτι δε βαφομαι...σπανια θα ελεγα,2-3 φορες το μηνα...να σκεφτεις ο δεμρατολογος μου ειχε πει,οτι οταν πινω,ερεθιζεται το συκωτι μου και βγαζω σπυρακια..τι να πω πια!!!ολα πρεπει να τα προσεχουμε!

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 10:05 ----------

 

Εγώ παιδιά πήγα σε δερματολόγο πριν από περίπου 9 μήνες...αρχικά μου έγραψε τα Accuran, αναγκαζόμουν ωστόσο κάθε μήνα να κάνω εξετάσεις αίματος για να εντοπίσουμε τυχόν παρενέργειες...τελικά μετά από 3 μήνες τα σταμάτησα γιατί δεν τα άντεχε ο οργανισμός μου,και συνέχισα με Indoxyl και Brevoxyl που χρησιμοποιώ μέχρι σήμερα (κρέμες)...

Αυτή τη στιγμή η ακμή μου έχει σχεδόν εξαφανιστεί...

Γενικά να ξέρεις ότι η "οριστική" θεραπεία σε όποιο δερματολόγο και να πας θα είναι κάπως έτσι,ενδεχομένως να σου γράψει και μια κρέμα "καπάκι" με τα χάπια!

Ελπίζω να βοήθησα!:-)

 

κι εγω αυτες επαιρνα την τελευταια φορα, indoxyl-brevoxyl αλλα το μονο που γινοταν ειναι να ξεφλουδιζω απιστευτα...τοσο βαριας μορφης χαπια δεν εχω παρει,μονο μια αντιβιωση την Minocin..δεν εχω και τοσο μεγαλο προβλημα..σας ευχαριστω ολους παντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...