Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με το update του iPhone, δεν κάνει restore


lionheart75

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά.

Έχω ένα iphone 3g (πρόσφατα αγορασμένο απο voda) και αποφάσισα να περάσω την τελευταια version 3 ουτως ώστε να έχω πλήρες ελληνικό μενου και φυσικά να γράφω ελληνικά sms.

Eγκατέστησα λοιπόν την τελευταια version των itunes και επέλεξα την επιλογή update.

Kατεβασε το update και ξεκίνησε να το φορτώνει στο κινητό.

Eκτοτε ξεκινούν τα προβλήματα και αυτή τη στιγμή δεν έχω κινητό. Η συσκευή δεν κάνει restore και δείχνει οτι δεν φοράει καμμιά versιon στον πίνακα των itunes και κάθε φορά που το συνδέω και μπαίνω itunes μου λέει οτι η συσκευη θέλει restore, παταω restore, ξεκινα η διαδικασια κλπ και στο τέλος μου βγάζει error 1604 και οτι δεν μπορεί να γινει restore.

To έψαξα βεβαια στο troubleshooting δοκίμασα τα εξής, έκανα restart to netbook, απεγκατεστησα και επανεγκατεστησα το itunes στην τελευταια version πάντα, άλλαξα usb ports, άλλαξα λογαριασμό χρήστη στο pcάκι......:mad: αλλα τίποτα....!

Το ίδιο error εξακολουθεί να βγάζει (1604) και δεν γινεται restore.

Επειδή έχουν σπάσει τα νευρα μου και πραγματικά θα το σπάσω :devil: όσοι αντιμετωπίσατε παρόμοιο πρόβλημα και το λύσατε παρακαλώ τα φώτα σας.:-)

Eυχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν υποθέτω ότι η συσκευή λειτουργεί απλά δεν μπορείς να της κάνεις restore και επίσης ότι έχεις Windows λειτουργικό στον υπολογιστή σου....

Πρώτα κατεβάζεις από εδώ το τελευταίο firmware 3.01 για το iPhone 3G...

Στη συνέχεια με αναμμένο το κινητό πατάς ταυτόχρονα το Home Button και το Power Button και συνεχίζεις να τα κρατάς πατημένα μέχρι να σβήσει το κινητό, να ξανανάψει και να σου βγει στην οθόνη το μηλαράκι...

Όταν βγει στην οθόνη το μηλαράκι, αφήνεις το Power Button ενώ συνεχίζεις να κρατάς πατημένο το Home Button μέχρι να σου βγει στην οθόνη του κινητού το σήμα του iTunes με το καλωδιάκι usb...

Τώρα το κινητό μπήκε σε DFU Mode, αφήνεις το Home Button και συνδέεις το κινητό στον υπολογιστή με το καλωδιάκι usb...

Ανοίγεις το iTunes και στη συνέχεια με πατημένο το Shift επιλέγεις Restore και το ''ταΐζεις'' με το firmware που κατέβασες από το link από πάνω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολύ φίλε μου για την βοηθεια.:-)

Θα ακολουθήσω τα βηματα που αναφερεις και θα σου πω αποτελέσματα.

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 16:00 ----------

 

Φίλε Kpartsi έκανα όπως μου είπες.

Μόλις επέλεξα το αρχείο restore με πατημενο το shift και μετα ''ανοιγμα'' ξεκίνησε το restore της συσκευής με αναβόσβημα της οθόνης και μετά η οθόνη έσβησε ( δλδ δεν έχει πιά την αρχική οθόνη με το καλώδιο usb και το itunes).

Όμως κατέληξε πάλι μετά απο κάποια ώρα πάλι στο ίδιο error 1604 (για κάμποση ώρα πριν είχε βγάλει ένα παραθυράκι με τη φράση ''preparing to restore'' αλλά τπτ)

Παρακαλώ καμμιά ιδέα τι παίζει? :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολύ φίλε μου για την βοηθεια.:-)

Θα ακολουθήσω τα βηματα που αναφερεις και θα σου πω αποτελέσματα.

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 16:00 ----------

 

Φίλε Kpartsi έκανα όπως μου είπες.

Μόλις επέλεξα το αρχείο restore με πατημενο το shift και μετα ''ανοιγμα'' ξεκίνησε το restore της συσκευής με αναβόσβημα της οθόνης και μετά η οθόνη έσβησε ( δλδ δεν έχει πιά την αρχική οθόνη με το καλώδιο usb και το itunes).

Όμως κατέληξε πάλι μετά απο κάποια ώρα πάλι στο ίδιο error 1604 (για κάμποση ώρα πριν είχε βγάλει ένα παραθυράκι με τη φράση ''preparing to restore'' αλλά τπτ)

Παρακαλώ καμμιά ιδέα τι παίζει? :fear:

 

Το πρόβλημα είναι καθαρά στην επικοινωνία μεταξύ iTunes και iPhone. Υπάρχουν διάφορες λύσεις αλλά δεν ισχύουν για όλους, εξαρτάται από την έκδοση του iTunes, ποια είναι η πόρτα επικοινωνίας και αν είναι μπλοκαρισμένη ή όχι κτλ....

Δοκίμασε τα παρακάτω....

 

1. Επανεκκίνηση σε υπολογιστή και κινητό και ξανακάνεις την διαδικασία που σου έγραψα από την αρχή.

2. Επανεκκίνηση σε υπολογιστή και κινητό, ξανακάνεις πάλι την διαδικασία, αυτή την φορά όμως με σύνδεση του κινητού σε διαφορετική θύρα usb από την προηγούμενη.

3. Κάνεις την διαδικασία μέχρι το σημείο σύνδεσης του iPhone σε DFU mode στον υπολογιστή... Μόλις το συνδέσεις, δεν ανοίγεις το iTunes αλλά κάνεις διπλό κλικ στο firmware που κατέβασες... Αυτό λογικά θα ανοίξει το iTunes και θα ξεκινήσει την διαδικασία του restore....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους!!!!!!!!!!!!!!:lol:

 

Λοιπόν το έψαξα πολύ το θέμα και βρήκα τελικά τη λύση που σας παραθέτω παρακάτω ουτως ώστε όσοι έχετε πρόβλημα με το error 1604 κατα τη διάρκεια restore να κάνετε τα εξής: (Παραθέτω videaki απο youtube)

 

 

Σε κάποιους που ειχαν windows xp το να αλλάξουν usb port, ή user account δούλεψε σε εμένα όχι.

 

Ευχαριστώ όλους όσους προσπάθησαν να βοηθήσουν. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους!!!!!!!!!!!!!!:lol:

 

Λοιπόν το έψαξα πολύ το θέμα και βρήκα τελικά τη λύση που σας παραθέτω παρακάτω ουτως ώστε όσοι έχετε πρόβλημα με το error 1604 κατα τη διάρκεια restore να κάνετε τα εξής: (Παραθέτω videaki απο youtube)

 

 

Σε κάποιους που ειχαν windows xp το να αλλάξουν usb port, ή user account δούλεψε σε εμένα όχι.

 

Ευχαριστώ όλους όσους προσπάθησαν να βοηθήσουν. :-)

 

Ναί είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα και λύθηκε αλλάζοντας usb port. Απο τις 8 του υπολογιστή μπορεί και κάνει update etc ΜΟΝΟ απο μία...

Ευτυχώς έλυσες το πρόβλημα σου :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...