Προς το περιεχόμενο

Νεο pc!8ελω την γνωμη και την συμβουλη σας!!


Death_Whisper

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eιμαι της αποψης να μην δωσεις πανω απο 100-110 ευρω για VGA καθως περιμενουμε τις DX11 καρτουλες. Για αυτο και ειμαι υπερ του i7 που ειναι πολυ μπροστα σε σχεση με τους phenom. Θα σε βγαλει τουλ ενα χρονο παραπανω ;)

 

άλλαξα το ποστ Btw...

 

εδώ θα συμφωνήσω, αλλά και η ΑΜ3 είναι νέα πλατφόρμα με σχετικό μέλλον... εγώ για τον εαυτό μου αγόρασα το ίδιο σύστημα, απλά σαν κάρτα γραφικών έβαλα μια 4670, και επεξεργαστή έναν Athlon II X2 250 έχοντας το ίδιο σκεπτικό με εσένα...

Αλλα δεν νομίζω ότι το προαναφερθέν σύστημα δεν θα κρατήσει για καιρό...

 

Υ.Γ. διάβαζα κάπου (κ νομίζω στο ινσόμνια) ότι το socket του Ι7 θα εγκαταληφθεί σύντομα, οπότε δεν είναι καθόλου καλή αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Θα δωσει δηλαδη 1200 ευρω για υπολογιστη για να παιζει παιχνιδια, και θα βαλει πανω καρτα γραφικων των 100 ευρω?

 

Εκατο φορες καλυτερα θα παιζει τα παιχνιδια με τις προτασεις που εκαναν τα παιδια ποιο πριν με τους phenom και τις 4890 που συνολικα κοστιζαν τα μισα λεφτα απο το PC που του προτηνεις να αγορασει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άλλαξα το ποστ Btw...

 

εδώ θα συμφωνήσω, αλλά και η ΑΜ3 είναι νέα πλατφόρμα με σχετικό μέλλον... εγώ για τον εαυτό μου αγόρασα το ίδιο σύστημα, απλά σαν κάρτα γραφικών έβαλα μια 4670, και επεξεργαστή έναν Athlon II X2 250 έχοντας το ίδιο σκεπτικό με εσένα...

Αλλα δεν νομίζω ότι το προαναφερθέν σύστημα δεν θα κρατήσει για καιρό...

 

Υ.Γ. διάβαζα κάπου (κ νομίζω στο ινσόμνια) ότι το socket του Ι7 θα εγκαταληφθεί σύντομα, οπότε δεν είναι καθόλου καλή αγορά.

 

Θα κρατησει μια χαρα για 2-3 χρονια. Ο ι7 μια 4ετια ισως και 5ετια ανετα. Μεχρι δηλαδη να πεσουν οι SSD με sata ΙΙΙ σε λογικες τιμες για να αλλαξεις και μητρικη :P Απλα με τα ιδια λεφτα περνει i7. Γιατι να μην το κανει;

 

Αυτο που προτινω εγω παει...

 

*

1.150,48 €

συνολικό κόστος προϊόντων

post-22974-129063018625_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To κουτι δεν κανει το ειχα παρει και εγω και το γυρισα πισω γιατι τελικα ειναι mini tower, επισης θελει σιγουρα full tower με καλη ροη αερα αλλιως θα εχει εναν παρα πολυ αλο φουρνο. Με cooler master mystic και stock ρολογια βαραγα 85αρια με την V8 πανω. Οταν πηρα το HAF 932 με stock ρολογια δεν περνουσε τους 62 σε full load OCCT linpack. Μιλαμε για τρελλη διαφορα μονο απο το κουτι...

 

Φιλε μου το κουτι δεν ειναι mini. Ειναι midi. Μην σε μπερδευει η ονομασια του. Για δες λιγο τις διαστασεις του

 

Αntec mini

Μ: 51cm

Π: 28.3

Υ: 51.3

 

Coolermaster Mystique

Μ: 48

Π: 20,5

Υ: 44,5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου το κουτι δεν ειναι mini. Ειναι midi. Μην σε μπερδευει η ονομασια του. Για δες λιγο τις διαστασεις του

 

Αntec mini

Μ: 51cm

Π: 28.3

Υ: 51.3

 

Coolermaster Mystique

Μ: 48

Π: 20,5

Υ: 44,5

 

Το κουτι το εχω παρει και το γυρισα πισω για αυτο το λογο. Μεσα εχει πολλες και μεγαλες θηκες για δισκους με αποτελεσμα να μην χωραει η μητρικη που θελει μεσα ;) Ετσι την πατησα και ετρεχα να το γυρισω πισω ... ;) mini p180 λεγεται ;) Το λεει και το ονομα... Η P6T deluxe v2 που εχω δεν χωρουσε μεσα για κανενα λογο...

 

http://www.silentpcreview.com/article810-page1.html Το λεει και στο Plaisio αν δεις εκει που λεει τυπος Motherboard. Μ-ΑΤΧ ;)

 

Θα δωσει δηλαδη 1200 ευρω για υπολογιστη για να παιζει παιχνιδια, και θα βαλει πανω καρτα γραφικων των 100 ευρω?

 

Εκατο φορες καλυτερα θα παιζει τα παιχνιδια με τις προτασεις που εκαναν τα παιδια ποιο πριν με τους phenom και τις 4890 που συνολικα κοστιζαν τα μισα λεφτα απο το PC που του προτηνεις να αγορασει..

 

Γιατι σε 6 μηνες βγαινοθν DX 11 καρτες, οποτε θα θελει παλι αλλαγη. Δινει λιγα τωρα για να κανει την δουλεια του αξιοπρεπως και σε 6 μηνες παιρνει μια DX11 και ειναι μια χαρα ;) Δεν ειναι κριμα να δωσει 200+ ευρω για μια καρτα που σε 6 μηνες θα θελει αλλαγη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως Euklidis οι i7 του Socket 1156 θα σκίζουνε τον 920 σημάδι που δείχνει ότι ο 920 σε ένα χρόνο θα έχει ξεπεραστεί κατά πολλού . Μην ποντάρετε στους τωρινούς i7 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως Euklidis οι i7 του Socket 1156 θα σκίζουνε τον 920 σημάδι που δείχνει ότι ο 920 σε ένα χρόνο θα έχει ξεπεραστεί κατά πολλού . Μην ποντάρετε στους τωρινούς i7 .

 

Ναι... και; οι ι5 θα βγουνε μετα τον οκτωβρη. Μεχρι τοτε για αρχη δεν ξερουμε τιποτα. Τα benchmark θα δειξουν. 2ον οι μονοι i9 που εχουν ανακοινωθει ειναι σε socket 1366 μεχρι στιγμης... Αν εσυ πιστευεις οτι ενας 4πυρηνος ΗΤ θα ειναι λιγο σε ενα χρονο... τοτε τι να πω. Ολοι οσοι εχουν quad core τι ειναι δηλαδη;

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 22:04 ----------

 

+ οι ι5 δεν θα υποστηριζουν triple channel. Με τον πιο φθηνο ι5 να ειναι στα 196ευρω για να χτυπησεις τον 920 θες τοσα χρηματα οσο και ενας ι7 οποτε... κουκουρουκου power rangers... Δεν καταλαβαινεις οτι οι ι5 βγηκαν για να χτυπησουν τους πολυ κατωτερους Phenom II; Ειναι μεν κατωτεροι αλλα εχουν καλυτερη τιμουλα. Αλλιως για ποιον λογο μετα τους ι7 βγαζει μικροτερους επεξεργαστες;

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 22:14 ----------

 

Core i7 870 4C/8T 2,93GHz 8MB 95W

Core i7 860 4C/8T 2,80GHz 8MB 95W

Core i5 750 4C/4T 2,66GHz 8MB 95W

 

αυτοι θα βγουν σε s1156 στα 200 ευρω περιπου, με τον ι5 να ειναι στα 2.6 αλλα δεν ειναι ΗΤ. Αρα και πολυ κατωτερος του 920

 

ο ι7 860 αναμενεται στα 284 ευρω που ξεπερναει κατα 40 ευρω τον 920 και δεν εχει και tripple channel. Oποτε... ;) παλι κατωτερος ειναι. Ο 870 ειναι καλος αλλα και εκει ειναι σχετικο. 300 Μhz δεν ειναι μεγαλη διαφορα, παλι δεν θα εχει tripple channel. Οταν ο 920 παει ανετα στα 3.8 τοτε τα πραγματα μπλεκονται ακομα περισσοτερο

 

Οταν κοιτας τα benchmark παντως φαινεται οτι ο 920 δεν χτυπιεται απο αυτους τους 3 ;)

 

http://www.pcgameshardware.com/aid,691811/Lynnfield-tested-Intel-Core-i5-750-and-Core-i7-860-benchmarked-in-Anno-1404-Dawn-of-Discovery/Reviews/

 

Ποσο μαλλον οταν ο 870 αναμενεται πανω απο 400 ευρω τοτε η αγορα θα ειναι αποτυχια, καθως στα τεστ φαινεται να ειναι ελαχιστα πιο κατω απο τον 920 ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλος ένας κάτοχος Core i7 Socket 1366 από το 0.1% σε συνολικές πωλήσεις στην Ελλάδα και 1% παγκοσμίως. Κατά τα άλλα, ναι, για την AMD το κάνει η Intel, φοβάται την ύπαρξη της σαν εταιρεία. :lol:

 

Τα benchmarks που έδωσες μικρέ μας φίλε, είναι με Engineering Samples Μάιου 2009 και με τα Turbo Mode απενεργοποιημένα. Δεδομένου ότι ο Core i5-750,Core i7-860 έχουνε 5 στάδια ποιο επιθετικά και ποιο υψηλά σε συχνότητες Turbo σε σχέση με τα 2 του 920 και επίσης τα 95W TDP τους, δεν υπάρχει καμιά περίπτωση με εξαίρεση εφαρμογές που ευεργετούνται από το Triple Channel, αυτές οι CPU να μην είναι τουλάχιστον εφάμιλλες και στο 90% των περιπτώσεων ανώτερες σε επιδόσεις και με καλύτερο οverclocking απο τον 920.

 

Αν πιστεύεις ότι ο Core i7 860 με διαφορά 0.5 fps σε σχέση με τον 920, με τα Turbo απενεργοποιημένα και Engineering Sample είναι κατώτερος στα επίπεδα της AMD όπως αναφέρεις, μάλλον είσαι γελασμένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλος ένας κάτοχος Core i7 Socket 1366 από το 0.1% σε συνολικές πωλήσεις στην Ελλάδα και 1% παγκοσμίως. Κατά τα άλλα, ναι, για την AMD το κάνει η Intel, φοβάται την ύπαρξη της σαν εταιρεία. :lol:

 

Tοτε γιατι το κανει; Γιατι βγαζει κατωτερους επεξεργαστες απο τους i7 1 χρονο μετα; Σου εδωσα και benchmark που το δειχνουν αυτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει λογος να βαλει καποιος i7 που ειναι πολυ δυνατος επεξεργαστης, σε εναν υπολογιστη που τον θελει για παιχνιδια.

Οπως θα παιζει το παιχνιδι με τον i7 ακριβως το ιδιο θα το παιζει και με εναν phenom II x3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει λογος να βαλει καποιος i7 που ειναι πολυ δυνατος επεξεργαστης, σε εναν υπολογιστη που τον θελει για παιχνιδια.

Οπως θα παιζει το παιχνιδι με τον i7 ακριβως το ιδιο θα το παιζει και με εναν phenom II x3

 

Συμφωνω. Αντε να δεις μερικα frames παραπανω αλλα πρακτικα δεν θα καταλαβεις διαφορα. ( το ματι βλεπει μεχρι 30fps :P ) Αυτη τη στιγμη με εναν C2D παιζεις τα παντα... ;)

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 22:28 ----------

 

To θεμα μας ομως ειναι τι πληρωνουμε και τι παιρνουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι , ακριβως ετσι. Γιατι λοιπον προτηνουμε σε καποιον που δε ξερει, να αγορασει PC με 1200 ευρω, τη στιγμη που με 650 κανει ακριβως την ιδια δουλεια.

Μη μου πειτε αναβαθμηση αργοτερα. Η μονη αναβαθμηση που θα κανει καποιος στανταρ σε ενα παιχνιδοPC ειναι η καρτα γραφικων στα 1-2 χρονια. Μετα το αλλαζει εντελως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

j7q3q9.png

 

2mpg9xd.jpg

 

m7cktu.jpg

 

To Οτι ο 870 θα κανει γυρω στα 500 ευρω σου λεει κατι; Για 1-2 fps σε games, στα σοβαρα τεστ που δεν εχουν τοσο να κανουν με games. o 920 βγαινει πρωτος... Οποτε καταλαβαινεις οτι ειναι ακυρο αυτο που λες και παλι. Αν εσυ τωρα θεωρεις καλο το να δωσεις 500 ευρω αντι τον 245 που κανει ο 920 για 1 fps παραπανω τοτε οκ. Καντο να εχουμε και κατι να γελαμε μετα...

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 23:02 ----------

 

+ μεγαλο μειον η ελειψη triple channel...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...