Προς το περιεχόμενο

Νεο pc!8ελω την γνωμη και την συμβουλη σας!!


Death_Whisper

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε 6 μηνες δηλαδη θα υπαρχουν παιχνιδια σε DX11?

Ουτε του χρονου δε θα υπαρχουν τετοια παιχνιδια, δεν εχει ανακοινωθει τιποτα ακομα

 

Eχει ανακοινωθει ηδη,παιχνιδι.

Αν δεν απατωμαι ενα απο τα Colin McRae.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

δεν υπαρχει περιπτωση να περιμενω μεχρι να βγουνε οι ι5 'η οι ι9....αυτο οχι γτ δεν μπορω ν περιμενω αλλα γτ αμα δεν παρω τωρα 8α παρω του χρονου τν αυγουστο....το pc δεν ειναι αποκλειστικα για gaming απλως ειναι πιο πολυ για gaming....βασικα 8α ειναι γενικης χρησης κα8ως και εγω και ο bro μμ 8 τν χρησιμοποιει π ειναι ηλεκτρολογος μηχανικος......οποτε μαλλον εχω κατασταλα3ει......

 

το συγκεκριμενο pc προοριζεται να κρατησει 3-4 χρονια χωρις αναβα8μιση για αυτο δεν 8ελω κατι στα 650-700 ευρω που μεσα σε εαν 4μηνο 8α χρειαστει αναβα8μιση.....μετα απο αυτον 8α κινη8ω προς laptop-netbook μερια που 8α μμ ειναι πιο χρησιμοι τοτε.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπαρχει περιπτωση να περιμενω μεχρι να βγουνε οι ι5 'η οι ι9....αυτο οχι γτ δεν μπορω ν περιμενω αλλα γτ αμα δεν παρω τωρα 8α παρω του χρονου τν αυγουστο....το pc δεν ειναι αποκλειστικα για gaming απλως ειναι πιο πολυ για gaming....βασικα 8α ειναι γενικης χρησης κα8ως και εγω και ο bro μμ 8 τν χρησιμοποιει π ειναι ηλεκτρολογος μηχανικος......οποτε μαλλον εχω κατασταλα3ει......

 

το συγκεκριμενο pc προοριζεται να κρατησει 3-4 χρονια χωρις αναβα8μιση για αυτο δεν 8ελω κατι στα 650-700 ευρω που μεσα σε εαν 4μηνο 8α χρειαστει αναβα8μιση.....μετα απο αυτον 8α κινη8ω προς laptop-netbook μερια που 8α μμ ειναι πιο χρησιμοι τοτε.....

 

Σε 4μηνο? αν εισαι κι εσυ ενας απτους πολλους που βαριουνται να εχουν ενα(ν) "κατωτερο" επεξεργαστη / συστημα .. τη στιγμη που καθε μερα οι εταιριες και τα τμηματα marketing τους σπρωχνουν κατι νεο καντο ... παρε εναν γιοτα 7 να σε παει αλλους 4 μηνες+(κι αν) και μετα θα εχουν βγει sata 3 / usb 3 / dx11 και θα λες τι εκανα?εδωσα 1200 ευρω πριν 6-8 μηνες (που ηταν top )και ειμαι πισω τεχνολογικα τωρα...(400 ευρω για Mb&cpu????) (μπορεις να κανεις -ακομα- ενα Τιμιοτατο συστηματακι για να μην το μοιραζεσαι με τον αδερφο σου) απο Ε2140 πηγα σε Q9400 και εδω και 2 μηνες πηγα σε Χ3 720 .. διαφορα? καμια... με γυμνο ματι...

οριστε και το συστημα μου

Akasa Zen AK-ZEN-01 BK

Gigabyte GA-MA780G-UD3H

2 X Mushkin 4GB DDR2-800

Enermax EPR525AWT PRO82 PSU (525W)

AMD Phenom II X3 720

Sony Optiarc AD-7243S

2 x Western Digital 640GB HDD

1 x Western Digital 320GB

1 x OCZ Summit Series 60GB SSD

Αν το στησεις τωρα κανει περιπου 730 ευρω

βαζεις και μια καλη καρτα γραφικων και εισαι αρχοντας !!!

τιμιοτατο-αθορυβο-γρηγορο και για πολλλλλλαα χρονια δεν θα χρειαστει να αλλαξω τπτ (για μενα)

(καρτα γραφικων δεν εχω κοτσαρισμενη ... υπαρχει μια 4670 σε περιπτωση που βρω κανα παιχνιδακι)

Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι ΔΕΝ αξιζει να δωσεις 1200 ευρω για ενα μηχανημα

αλλα τα λεφτα ειναι δικα σου και τα κανεις οτι θες...

 

Φιλικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε 4μηνο? αν εισαι κι εσυ ενας απτους πολλους που βαριουνται να εχουν ενα(ν) "κατωτερο" επεξεργαστη / συστημα .. τη στιγμη που καθε μερα οι εταιριες και τα τμηματα marketing τους σπρωχνουν κατι νεο καντο ... παρε εναν γιοτα 7 να σε παει αλλους 4 μηνες+(κι αν) και μετα θα εχουν βγει sata 3 / usb 3 / dx11 και θα λες τι εκανα?εδωσα 1200 ευρω πριν 6-8 μηνες (που ηταν top )και ειμαι πισω τεχνολογικα τωρα...(400 ευρω για Mb&cpu????) (μπορεις να κανεις -ακομα- ενα Τιμιοτατο συστηματακι για να μην το μοιραζεσαι με τον αδερφο σου) απο Ε2140 πηγα σε Q9400 και εδω και 2 μηνες πηγα σε Χ3 720 .. διαφορα? καμια... με γυμνο ματι...

οριστε και το συστημα μου

Akasa Zen AK-ZEN-01 BK

Gigabyte GA-MA780G-UD3H

2 X Mushkin 4GB DDR2-800

Enermax EPR525AWT PRO82 PSU (525W)

AMD Phenom II X3 720

Sony Optiarc AD-7243S

2 x Western Digital 640GB HDD

1 x Western Digital 320GB

1 x OCZ Summit Series 60GB SSD

Αν το στησεις τωρα κανει περιπου 730 ευρω

βαζεις και μια καλη καρτα γραφικων και εισαι αρχοντας !!!

τιμιοτατο-αθορυβο-γρηγορο και για πολλλλλλαα χρονια δεν θα χρειαστει να αλλαξω τπτ (για μενα)

(καρτα γραφικων δεν εχω κοτσαρισμενη ... υπαρχει μια 4670 σε περιπτωση που βρω κανα παιχνιδακι)

Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι ΔΕΝ αξιζει να δωσεις 1200 ευρω για ενα μηχανημα

αλλα τα λεφτα ειναι δικα σου και τα κανεις οτι θες...

 

Φιλικα

 

>Καλα ρε παιδιά ,no offence, αλλα είμαστε σοβαροί??? Προτείνεται στο παιδί να πάρει socket AM2 πλατφόρμα??? Να την κάνει τι ακριβώς??? Αφού δεν θα μπορεί να αλλάξει επεξεργαστή, ούτε RAM στο μελλον έτσι!!!!!

->>> άκυρο, δεν πρόσεξα το ΙΙ :P

 

Εγώ επιμένω πάντως στην σύνθεσή μου, καθώς:

1) Οι I7 θα πάνε σε λίγο στο socket 1156, δλδ θα καταλήξουμε σε ένα σύστημα χωρίς δυνατότητα αναβάθμισης μόνο του επεξεργαστή

2) Αποκλείονται επίσης επεξεργαστές σε ΑΜ2 για τον ίδιο λόγο

3) Σίγουρα οι DX11 κάρτες θα είναι αρκετά βελτιωμένες, αλλά το ότι η 4890 σε 6 μήνες θα χρειάζεται αλλαγή είναι το λιγότερο χαζομάρα... Εδώ ακόμη η 3870 που έχω και παίζει Crysis και γενικώς όλα τα Games Που κυκλοφορούν χωρίς πρόβλημα...

4) Το προαναφερθέν σύστημα κοστίζει 1200 ευρώ, αλλα προσφέρει πολλά παραπάνω από μια καλή κάρτα γραφικών/cpu... Έχει DDR3 Ram, κάρτα ήχου, πολύ καλό κουτί, και έναν αξιόλογης ταχήτητας συνδυασμό δίσκων.

5) Η πλατφόρμα ΑΜ3 μόλις κυκλοφόρησε, και σκεπτόμενος την backwards compatibility που προωθεί η AMD σημαίνει ότι θα κρατήσει πολύ καιρό ακόμη...

6) Περιμένω για τις DX11 κάρτες εδώ και κάτι μήνες, πόσο ακόμη? Ο τομέας των υπολογιστών εξελίσσεται συνεχώς, όσο και αν περιμένεις ποτέ δεν θα είναι "κατάλληλη" η στιγμή για αναβάθμιση, συνεχώς θα αναμένεις για μια νέα τεχνολογία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

>Καλα ρε παιδιά ,no offence, αλλα είμαστε σοβαροί??? Προτείνεται στο παιδί να πάρει socket AM2 πλατφόρμα??? Να την κάνει τι ακριβώς??? Αφού δεν θα μπορεί να αλλάξει επεξεργαστή, ούτε RAM στο μελλον έτσι!!!!!

->>> άκυρο, δεν πρόσεξα το ΙΙ :P

 

Εγώ επιμένω πάντως στην σύνθεσή μου, καθώς:

1) Οι I7 θα πάνε σε λίγο στο socket 1156, δλδ θα καταλήξουμε σε ένα σύστημα χωρίς δυνατότητα αναβάθμισης μόνο του επεξεργαστή

2) Αποκλείονται επίσης επεξεργαστές σε ΑΜ2 για τον ίδιο λόγο

3) Σίγουρα οι DX11 κάρτες θα είναι αρκετά βελτιωμένες, αλλά το ότι η 4890 σε 6 μήνες θα χρειάζεται αλλαγή είναι το λιγότερο χαζομάρα... Εδώ ακόμη η 3870 που έχω και παίζει Crysis και γενικώς όλα τα Games Που κυκλοφορούν χωρίς πρόβλημα...

4) Το προαναφερθέν σύστημα κοστίζει 1200 ευρώ, αλλα προσφέρει πολλά παραπάνω από μια καλή κάρτα γραφικών/cpu... Έχει DDR3 Ram, κάρτα ήχου, πολύ καλό κουτί, και έναν αξιόλογης ταχήτητας συνδυασμό δίσκων.

5) Η πλατφόρμα ΑΜ3 μόλις κυκλοφόρησε, και σκεπτόμενος την backwards compatibility που προωθεί η AMD σημαίνει ότι θα κρατήσει πολύ καιρό ακόμη...

6) Περιμένω για τις DX11 κάρτες εδώ και κάτι μήνες, πόσο ακόμη? Ο τομέας των υπολογιστών εξελίσσεται συνεχώς, όσο και αν περιμένεις ποτέ δεν θα είναι "κατάλληλη" η στιγμή για αναβάθμιση, συνεχώς θα αναμένεις για μια νέα τεχνολογία.

 

Δεν εισαι καλα ενημερωμενος μαλλον. Δεν αλλαζει socket η ιντελ απλα θα βγαλει ΚΑΙ s1156 για τα πιο μικρα μοντελα της. Οι ι9 θα βγουν σε s1366 και οι i7 σε s1156 δεν θα εχουν τριπλ τσανελ. Αλλο το ενα αλλο το αλλο. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6) Περιμένω για τις DX11 κάρτες εδώ και κάτι μήνες, πόσο ακόμη? Ο τομέας των υπολογιστών εξελίσσεται συνεχώς, όσο και αν περιμένεις ποτέ δεν θα είναι "κατάλληλη" η στιγμή για αναβάθμιση, συνεχώς θα αναμένεις για μια νέα τεχνολογία.

 

αυτο ειναι τ πιο σωστο που ακουσα μεχρι τωρα.....κα8ε εταιρια βγαζει νεα products σχεδον κα8ε μηνα....!η τεχνολογια κα8ε μερα αλλαζει.....δηλαδη λετε οτι η ιντελ 8α βγαλει τους "μεγαλους" ι9 σε s1366 και νομιζετε οτι αυτο το chipset 8α εγκαταληφ8ει???τοτε ποιος ο λογος να το ανακοινωσει οι ιντελ αυτο???για να μας μπερδεψει λετε 'η γτ δεν ειχε τ ν κανει κ λεει ας βγαλουμε επε3εργαστες με 6 πυρηνες που 8α ειναι οι δυνατοτεροι μεχρι τωρα και μετα απο 2 βδομαδες το παραταμε αυτο τ chipset και παμε σε αλλο......!τεσπα εγω ενα συστημα 8ελω που 8α κρατησει 4 χρονια.....ο αδερφος μμ εχει συστημα εδς κ 3 χρονια με core 2 duo κ μια χαρα κραταει!λετε αυτο με i7 να μην κρατησει?????????

 

Οι ι9 θα βγουν σε s1366 και οι i7 σε s1156 δεν θα εχουν τριπλ τσανελ. Αλλο το ενα αλλο το αλλο

 

οποτε 8α υπαρχει πι8ανοτητα αναβα8μισης αφου οι i9 8α συνεχισουν με s1366 οποτε κ εγω αμα εχω ι7 8α μπορω να αλλα3ω ανα πασα στιγμη σε ι9.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο ειναι τ πιο σωστο που ακουσα μεχρι τωρα.....κα8ε εταιρια βγαζει νεα products σχεδον κα8ε μηνα....!η τεχνολογια κα8ε μερα αλλαζει.....δηλαδη λετε οτι η ιντελ 8α βγαλει τους "μεγαλους" ι9 σε s1366 και νομιζετε οτι αυτο το chipset 8α εγκαταληφ8ει???τοτε ποιος ο λογος να το ανακοινωσει οι ιντελ αυτο???για να μας μπερδεψει λετε 'η γτ δεν ειχε τ ν κανει κ λεει ας βγαλουμε επε3εργαστες με 6 πυρηνες που 8α ειναι οι δυνατοτεροι μεχρι τωρα και μετα απο 2 βδομαδες το παραταμε αυτο τ chipset και παμε σε αλλο......!τεσπα εγω ενα συστημα 8ελω που 8α κρατησει 4 χρονια.....ο αδερφος μμ εχει συστημα εδς κ 3 χρονια με core 2 duo κ μια χαρα κραταει!λετε αυτο με i7 να μην κρατησει?????????

 

 

 

οποτε 8α υπαρχει πι8ανοτητα αναβα8μισης αφου οι i9 8α συνεχισουν με s1366 οποτε κ εγω αμα εχω ι7 8α μπορω να αλλα3ω ανα πασα στιγμη σε ι9.....

 

Aπλα σου λενε οτι μετα θα θες USB3 και SATA3 που βγαινουν σε λιγο. Βεβαια για αν τα δεις να παιζουν στην πραξη θα θες και SATA 3 σκληρους που θα βγουν μονο σε SSD και για τα επομενα 4 χρονια οι τιμες θα ειναι απλησιαστες. ;) Σε 2 χρονια θα θες μια 200αρα ευρω μονο για εναν 60αρη της προκοπης. Οποτε δεν αξιζει... Παρε το μηχανηματακι σου τωρα. Μεχρι τωρα δεν εχει ανακοινωθει κατι πιο δυνατο σε αυτα τα λεφτα οποτε θα εισαι μια χαρα... + αν ειναι να παρεις τον 920 τρεχα να προλαβεις γιατι θα τον σταματησουν για να προωθησουν τους καινουριους. Ετσι λενε μεσα στο Multirama παντως... Γιατι με την τιμη που εχει ειναι μακραν best value for money και θα περνουν ολοι αυτον αντι για τους κανουριους...

 

Υ.Γ. Μην αρχισουμε να συζηταμε γιατι τον αποσυρουν και τα σχετικα με το σοκετ, τον 920 σταματανε μονο οχι ολους τους αλλους με s1366.

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 11:41 ----------

 

Να τονισω οτι απο τις 6 το πρωι ο i7 920 μου δουλευει σταθεροτατα στα 4 Ghz με θερμοκρασιες κατω των 85 βαθμων.... stress ΟCCT linpack...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιμένεις να κάνεις τα στραβά μάτια όπου σε συμφέρει. Σύντομα η πραγματικότητα θα σου διδάξει άλλα πράγματα.

 

To Οτι ο 870 θα κανει γυρω στα 500 ευρω σου λεει κατι; Για 1-2 fps σε games, στα σοβαρα τεστ που δεν εχουν τοσο να κανουν με games. o 920 βγαινει πρωτος... Οποτε καταλαβαινεις οτι ειναι ακυρο αυτο που λες και παλι. Αν εσυ τωρα θεωρεις καλο το να δωσεις 500 ευρω αντι τον 245 που κανει ο 920 για 1 fps παραπανω τοτε οκ. Καντο να εχουμε και κατι να γελαμε μετα...

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 23:02 ----------

 

+ μεγαλο μειον η ελειψη triple channel...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιμένεις να κάνεις τα στραβά μάτια όπου σε συμφέρει. Σύντομα η πραγματικότητα θα σου διδάξει άλλα πράγματα.

 

Ανακοινωθηκαν ι9 με s1366; Ναι. Σταματαει η ιντελ να υποστηριζει το ιδιο σοκετ; ΟΧΙ. Αν ειναι να δωσω 500 ευρω για επεξεργαστη μονο για να φτασω τον 920 και μαλιστα χωρις tripple channel ε τοτε ευχαριστο δεν θα παρω. Τοσα εδωσα για P6T deluxe v2 και τον 920.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώσε 1000 ευρώ για τους i9 Westmeres.

 

Εχουν ανακοινωσει καπου τιμες; Γιατι εγω δεν βλεπω τιποτα... Ακομα και ετσι να ειναι . Στα 4 χρονια που θα χρειαστει να αλλαξει τον 920. Οι ι9 θα εχουν πολυ πιο προσιτες τιμες. ;) Κατι σαν τον Q9550 τωρα. Θυμασαι ποσο εκανε πριν 2-3 χρονια; 1000αρικο ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως σε ενα site διαβασα οτι ο ι9 8α 3εκινησει στην Αμερικη απο 1500$....οποτε γυρω στα 1200 ευρω 8α τ χτυπαει λογικα.....

 

Απο καθαρό χρυσάφι θα είναι φτιαγμένος??? Γιατί αλλιώς δεν δίνω τόσα λεφτά ακόμα και αν ξεπερνάει σε απόδοση τον Phenom II X4 955 κατά 5687% ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο καθαρό χρυσάφι θα είναι φτιαγμένος??? Γιατί αλλιώς δεν δίνω τόσα λεφτά ακόμα και αν ξεπερνάει σε απόδοση τον Phenom II X4 955 κατά 5687% ....

 

 

αυτο εδω ειναι το σχετικο αρ8ρο μεταφρασμενο:

 

Σύμφωνα με πληροφορίες από το χώρο των κατασκευαστών PCs, η Intel σχεδιάζει να εισαγάγει την μικροαρχιτεκτονική των 32nm, Sandy Bridge το 4o τρίμηνο του 2010. Προηγουμένως, το 4o τρίμηνο του 2009, η εταιρεία θα ξεκινήσει τη μαζική παραγωγή νέων επεξεργαστών Westmere με μέθοδο κατασκευής 32nm.

 

Το πρώτο τρίμηνο του 2010, η Intel θα κυκλοφορήσει τους επεξεργαστές Clarkdale για επιτραπέζιους υπολογιστές και τους Arrandale για notebooks. Το δεύτερο τρίμηνο της ίδιας χρονιάς θα ακολουθήσουν οι εξαπύρηνοι Gulftown, η τιμή των οποίων εκτιμάται ότι θα φτάσει τα 1.500 δολάρια (για ποσότητες των χιλίων chips).

 

Οι πληροφορίες θέλουν τους επεξεργαστές που βασίζονται στην αρχιτεκτονική Nehalem και κατασκευάζονται με τη μέθοδο των 45nm, να συνυπάρχουν με τους επεξεργαστές αρχιτεκτονικής Westmere (32nm) πριν από την εισαγωγή της νέας αρχιτεκτονικής Sandy Bridge, πράγμα που δείχνει ότι η Intel δε σκοπεύει να κυκλοφορήσει τετραπύρηνους επεξεργαστές Westmere.

 

και εδω η σελιδα με την ειδηση στα αγγλικα

 

http://www.digitimes.com/news/a20090812PD225

 

βασικα αυτον τον επε3εργαστη 8α τον αγορασουν οσοι αγορασαν ολους τους extreme των προηγουμενων σειρων(core 2 duo, core 2 quad,pentium 4)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουν ανακοινωσει καπου τιμες; Γιατι εγω δεν βλεπω τιποτα... Ακομα και ετσι να ειναι . Στα 4 χρονια που θα χρειαστει να αλλαξει τον 920. Οι ι9 θα εχουν πολυ πιο προσιτες τιμες. ;) Κατι σαν τον Q9550 τωρα. Θυμασαι ποσο εκανε πριν 2-3 χρονια; 1000αρικο ;)

 

 

στα τεσσερα χρονια απο τωρα δεν θα υπαρχουν καν i9:-D

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 20:38 ----------

 

Νομιζω οτι ειναι κακη εποχη να σκασεις φραγκα για CPU+MOBO+Καρτα γραφικων...

 

H intel αλλαζει socket αρα καλο θα ηταν να περιμενεις για τους καινουργιους core. Και επισης οι καινουργιες καρτες γραφικων θα ειναι εδω σε 1-2 μηνες.

 

Και μην αρχισει καποιος να λεει οτι αν ειναι να περιμενουμε τα καινουργια θα περιμενουμε για παντα, του λεω ΑΝ θελει και ΑΝ εχει την πολυτελεια του χρονου απλα να περιμενει για το ΑΜΕΣΩΣ ΕΠΟΜΕΝΟ κυμα αναβαθμισης...

 

 

 

υπαρχει και περα απο την intel ζωη:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...