Προς το περιεχόμενο

Νέα mac με quad-core ?


mac_95

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε λίγο υπάρχει περίπτωση κάπου από πολύ βάθος να αρχίζει να ακούγεται ένα μπιμπ μπιμπ μπιμπ μπιμπ και να ξυπνήσετε.

 

Αν και οπως ειπαμε ειναι λιγο δυσκολο να τους βαλει τωρα λογω καταναλωσης και θερμοκρασιων(οπου η apple ζοριζεται λιγο ιδιαιτερα με το θεμα των θερμοκρασιων), η λογικη λεει οτι οταν θα βγουν quad core στα 32nm (σε κανα 6μηνο) η apple θα τους βαλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε λίγο υπάρχει περίπτωση κάπου από πολύ βάθος να αρχίζει να ακούγεται ένα μπιμπ μπιμπ μπιμπ μπιμπ και να ξυπνήσετε.

 

Έλα, ποιός ήρθε? Τι ώρα είναι? Κλείστε κάποιος το ξυπνητήρι λέμεεε...!!! χιχιχι :-) :lol: :lol: :lol: :mrgreen:

 

Πάραυτα η έλευση των νέων επεξεργαστών και στα MacBook Pro είναι θέμα χρόνου καθαρά...!!! Συνήθως, οι διάφορες "φήμες" επιβεβαιώνονται...!!! Αν ισχύει αυτό, τοτε απλώς υπάρχουν αρκετές πιθανότητες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Για quad core, πιστευω επισης πως ηρθε η ωρα και για τον imac..

..

Οποτε λογικα στο κορυφαιο-πιο ακριβο μοντελο imac φανταζομαι θα προσφερεται σαν επιλογη ενας quad core.

 

Σε λίγο υπάρχει περίπτωση κάπου από πολύ βάθος να αρχίζει να ακούγεται ένα μπιμπ μπιμπ μπιμπ μπιμπ και να ξυπνήσετε.

 

Αν και οπως ειπαμε ειναι λιγο δυσκολο να τους βαλει τωρα λογω καταναλωσης και θερμοκρασιων(οπου η apple ζοριζεται λιγο ιδιαιτερα με το θεμα των θερμοκρασιων), η λογικη λεει οτι οταν θα βγουν quad core στα 32nm (σε κανα 6μηνο) η apple θα τους βαλει.

 

Δεν χρειαστηκε ξυπνητηρι , γινεται σιγα-σιγα πραγματικοτητα.

Τελικως, η apple εβαλε quad core στους iMac και στο επομενο εξαμηνο αναμενεται να βαλει και στους φορητους..

 

 

http://www.macrumors.com/2009/10/25/unreleased-macbook-pro-61-and-62-referenced-in-mac-os-x-10-6-2/

 

Applesfera reports on the discovery of support files for unreleased MacBook Pros in the latest Mac OS X 10.6.2 developer builds. The 10C531 build was first seeded to developers just a few days ago, and appears to include references to MacBook Pro 6,1 and MacBook Pro 6,2 models that have not yet been released.

 

Meanwhile, the latest shipping MacBook Pros carry a 5,x model number designation. The MacBook Pros were last updated in June 2009 and have not been rumored to see any imminent updates. Previous reports, however, have suggested that suitable Nehalem (Core i7) based processors could be feasible for MacBook Pros by late 2009/early 2010.

 

Most expect that Apple's next major notebook update will include these next-generation processors that have already found their way into the Mac Pro and iMac product lines. Traditionally, the MacBook Pro and iMac lines have been very closely linked in capabilities due to their similarly slim designs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 :-)

Σίγουρα οι θερμοκρασίες είναι ένα σημαντικό ζήτημα για την apple, αλλά τελικά μπήκαν οι Quad core και επαληθεύτηκαν οι ..."φήμες"...!!!

 

Εγώ προσωπικά βλέπω οτι η apple σιγά-σιγά "βάζει μυαλό", και αυτό σημαίνει οτι και σε συνδυασμό με τις ολοένα και καλύτερες τιμές που δίνει (για apple μηχανήματα), θα κατακτήσει ολοένα (αντίστοιχα) και περισσότερους PC users...!!! (ήδη εγώ είμαι ένας απο αυτούς με το iPhone μου και εν συνεχεία με τον Mac που προτίθεμαι να αγοράσω κάποια στιγμή, και πιστεύω οτι υπάρχουν και άλλοι σαν εμένα).

Βέβαια ολοκληρωμένη άποψη για τους mac θα έχω όταν αποκτήσω τον πρώτο μου (ο καιρός πλησιάζει..ιχιχιχιχιχ)...!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 :-)

Σίγουρα οι θερμοκρασίες είναι ένα σημαντικό ζήτημα για την apple, αλλά τελικά μπήκαν οι Quad core και επαληθεύτηκαν οι ..."φήμες"...!!!

 

Στους φορητους εχουμε το θεμα με τις θερμοκρασιες..

Εκει οι quad core θα αργησουν λιγο, σε κανα εξαμηνο λογικα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στους φορητους εχουμε το θεμα με τις θερμοκρασιες..

Εκει οι quad core θα αργησουν λιγο, σε κανα εξαμηνο λογικα..

 

Όχι, το πρόβλημα ήταν και στους iMac.

Γι' αυτό οι iMac έχουν διαθέσιμο Qcore CPU μόνο στο 27" μοντέλο τους. Επειδή έχει περισσότερο "χώρο" μέσα και άρα ψύχονται καλύτερα. *(μακάρι να καταφέρουν να βάλουν αργότερα και στους άλλους, τους πιό μικρούς σε ίντσες Qcore, κλπ).

 

Ναι στους φορητούς θα αργήσουν λιγάκι φαντάζομαι..., αν και ευελπιστώ για Φεβρουάριο-Μάρτιο...!!! (θα δείξει - αλλά πολύ πιθανόν και να έχεις δίκιο για τους χρόνους στους φορητούς).

 

Υστερόγραφο: Άραγε, αν έπαιρνα τον iMac 27 με i7 CPU, και τον έβαζα διαρκώς να κάνει Rendering για μήνες, κλπ, θα άντεχε το μηχάνημα τέτοιες θερμοκρασίες? Η θα το έπαιρνα "στο χέρι" μετά απο μισό χρόνο...? Θέλω να πω, μήπως αν επέλεγα έναν Qcore Mac, να έπαιρνα τον Mac Pro έναντι του iMac? Η εφόσον μιλάμε για apple, οι θερμοκρασίες θα είναι οκ και δεν θα έχω πρόβλημα με το μηχάνημα και τα Renderings που συνήθως το PC χτυπάει κόκκινο για κάνα δυο μήνες κάθε μέρα συνεχόμενα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

 

Υστερόγραφο: Άραγε, αν έπαιρνα τον iMac 27 με i7 CPU, και τον έβαζα διαρκώς να κάνει Rendering για μήνες, κλπ, θα άντεχε το μηχάνημα τέτοιες θερμοκρασίες? Η θα το έπαιρνα "στο χέρι" μετά απο μισό χρόνο...? Θέλω να πω, μήπως αν επέλεγα έναν Qcore Mac, να έπαιρνα τον Mac Pro έναντι του iMac? Η εφόσον μιλάμε για apple, οι θερμοκρασίες θα είναι οκ και δεν θα έχω πρόβλημα με το μηχάνημα και τα Renderings που συνήθως το PC χτυπάει κόκκινο για κάνα δυο μήνες κάθε μέρα συνεχόμενα?

 

Προσωπική άποψη είναι ότι για τέτοια χρήση το καλύτερο που έχεις να κάνεις (εφόσον "αντέχεις" τη χρηματική διαφορά) είναι να πας σε Mac Pro. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...